Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

Karsan, Ukrayna’da otobüs tesisi kuracak

Ukrayna’nın en önemli şehirlerinden Kharkiv’de imzalanan anlaşma ile Karsan, önce kente otobüs tedarik edecek. Anlaşmanın ikinci bacağında ise üretim var.

Karsan, Ukrayna’da otobüs tesisi kuracak

Karabağ’ın yeniden Azerbaycan topraklarına katılım mücadelesine Türkiye ile birlikte destek veren ender ülkelerden Ukrayna, Rus baskısıyla karşı karşıya.

2014 yılında Rusya ve Moskova’nın desteklediği ayrılıkçılar tarafından işgal edilen Donbass ve Kırım’ın tekrar kazanılması için çaba sarf eden Ukrayna’nın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, hafta sonu Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

İstanbul’da gerçekleşen görüşmelerde bazı konularda anlaşmalar yapıldı, Türkiye’den Ukrayna’ya “yanınızdayız” mesajı verildi.

Türkiye’de bunlar olurken, Ukrayna’da önemli bir gelişme yaşandı. Rusya’nın “İşgal” tehdidinde bulunduğu Ukrayna’da bir Türk şirketi yatırım için anlaşma imzaladı. Anlaşmayı imzalayan ise Türkiye’nin en önemli otomotiv şirketlerinden Karsan. Ukrayna’nın en önemli şehirlerinden Kharkiv’de imzalanan anlaşma ile Karsan, önce kente otobüs tedarik edecek. Anlaşmanın ikinci bacağında ise üretim var.

Mintrans Forumu’nda Kentin Belediye Başkanı Igor Terekov ile görüşen Karsan Genel Müdürü Okan Baş, Kharkiv’e 500 araçlık bir teslimat yapmayı planladıklarını söyledi.

2021 yılında, Kharkiv’e çeşitli sınıflardan yaklaşık 150 otobüs satılması, 8 metrelik otobüslerin yoğun saatlerde, 6 metrelik otobüslerin ise trafiğin az olduğu saatlerde çalışması planlanıyor. Birkaç yıla yayılacak olan araç satışının ardından ise sıra üretime gelecek.

300 KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFİ

Terekhov, “Karsan ile otobüslerin şehirde üretilmesi konusunda anlaştık. Bu yaklaşık 300 kişilik bir istihdam anlamına geliyor. Üretimin hangi şirket bünyesinde yapılacağına, Türk yatırımcılar karar verecek. Şu anda yerel işadamları ile görüşmeler sürüyor. Bu, Kharkiv için ekonomik açıdan karlı bir proje” dedi. Kharkiv Belediye Başkanı Terekhov, Karsan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Türkiye’ye yaptığı önceki gezinin detaylarını paylaştı.

KİEV’İN HEDEFİ TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Anlaşmanın devamı niteliğindeki üretim için ise Kharkiv’in teknoloji merkezi Ecopolic HTZ sahası düşünülüyor. Üretim için Karsan’ın yerel bir ortakla çalışması gündemde. Bu ortağın ise Ukraynalı DCH Grubu’nın patronu Oleksandr Yaroslavsky olacağı konuşuluyor.

Zira Yaroslavsky, teknoloji merkezi Ecopolis HTZ’nin de sahibi. Burada Çek bir şirketle tramvay üretimi için çalışmalar devam ediyor. Karsan’ın Ukrayna’da ortak üretim için adı geçen Yaroslavsky, ülkenin en zengin iş adamlarından biri olarak biliniyor.

633 milyon dolarlık kişisel servetiyle Ukrayna’nın 10 zengin isminden biri olan Yaroslavsky, futbol kulübü FC Metalist Kharkiv’in bir dönem başkanlığını yapmıştı. Yaroslavsky, Rusya’nın yaptırım uyguladığı iş adamlarından biri. Bu açından da Karsan’ın yapacağı üretim Moskova’da nasıl yankılanır bilinmez.

Ancak Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin Karabağ sürecinde desteklerini sunan, hatta protestolara uğrayan Ukrayna’nın yanında olması oldukça önemli. Kiev Yönetimi bir yandan toprak bütünlüğünü koruyup, bir yandan da Karadeniz’i Barış Denizi olarak tutma konusunda üstün çaba sarf ederken.

Kerim Ülker/Dünya

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

ABD’li otomotiv devi Ford da çip krizi kurbanı! Üretimi durdurdu

ABD’li Ford dünyayı etkisi altına alan ve özellikle otomobil sektörünü vuran çip krizi nedeniyle Köln’deki üretimi durdurdu. Dev şirket daha önceden de ABD’deki üretimlerini durdurmuştu.

ABD li otomotiv devi Ford da çip krizi kurbanı! Üretimi durdurdu

ABD merkezli otomotiv üreticisi Ford, küresel düzeyde devam eden çip krizi nedeniyle Almanya Köln’deki fabrikasında üretimi durdurdu.

Bild gazetesinin kaynaklarına dayandırdığı Pazartesi günü yayımlanan haberine göre, fabrikanın işçileri 3 Mayıs ile 18 Haziran ve 30 Haziran ile 9 temmuz arasında, kısa süreli vardiyalar halinde çalışacaklar. Aradaki sürede ise fabrika tamamen kapalı olacak. Habere göre, Köln’deki Ford fabrikasında normal çalışma düzeninde Ağustos ayında geçilmesi bekleniyor.

Ford daha önce de aynı nedenlerle ABD’deki birçok fabrikasında üretimi durdurmuştu. Bu gelişmeler şirketin ilk çeyrek bilançosuna yansımış, hisselerinde değer kayıpları yaşanmıştı.

ABD merkezli çok uluslu ağ teknolojileri şirketi Cisco Systems CEO’su Chuck Robbins, Nisan ayının son haftasında yaptığı açıklamada, küresel düzeyde etkili olan çip kıtlığının kısa vadede altı ay süreceğini, üretici şirketlerin de kapasite artış çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

BBC’nin sorularını yanıtlayan Robbins, giderek büyüyen çip kıtlığına ilişkin olarak, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla birlikte, çip kullanıcılarının genel bir daralma yaşanacağının öngörüldüğünü, kendileri gibi birçok çip kullanıcısı şirketin de projeksiyonlarını bu temelde yaptıkları için, çip üreticilerinin de üretimlerini düşürdüklerini vurgulardı ve düşüş öngörülerine karşın talebin yükseldiğini söyledi.

ABD merkezli elektrikli araç üreticilerinden Tesla’nın CEO’su Elon Musk da aynı günlerde yaptığı açıklamada, küresel düzeyde yaşanmakta olan yarı iletken kıtlığının büyük sorun olduğunu vurguladı.

Musk yaptığı açıklamada, tüm bu sorunlara karşın büyük olasılıkla önümüzdeki ay içinde Tesla Model S dağıtımlarının başlayacağını duyurdu.

Buna göre Tesla’nın yeni modelinin “yüksek kapasite ile üretimi” bu yılın üçüncü çeyreğinde ve seri üretimi de 2022 yılında başlayacak.

Okumaya devam et

Teknoloji

Volkswagen’e ‘Şaka’ soruşturması!

Merkezi Almanya’da olan otomotiv devi Volkswagen’in “1 Nisan şakası” başına bela açtı.

Volkswagen e  Şaka  soruşturması!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketin ABD biriminin adının “Voltswagen of America” diye değiştirildiği şeklinde yapılan şakanın hisseleri nasıl etkilediği ve herhangi bir yasayı ihlal edip etmediği konusunda soruşturma başlattı.

Şirket 29 Mart’ta “Voltswagen” adının geçtiği bir basın bültenini yanlışlıkla paylaşmış süsü vermiş, sonraki gün bu değişikliğin gerçek olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı.

Reuters ve Associated Press gibi büyük haber kuruluşları bu gelişmeyi gerçekmiş gibi geçmişti. Zira kuruluşlar, Volkswagen yetkililerinin kendilerine isim değişikliğini onayladığını bildirmişti.

Gelen tepkilerin ardından 31 Mart’ta, bunun elektrikli araçlara olan bağlılığı gösterme amacıyla yapılan bir şaka olduğu açıklanmıştı.

Ancak şirketin hisse senetleri bu süreçte yüzde 12,5 oranında yükselmeyi görmüştü. Şaka olduğunun açıklanmasından sonraki birkaç gün de yükselmeye devam etmişti.

Bununla birlikte New York Times’ın haberinde Volkswagen’in ciddi bir cezayla karşılaşma ihtimalinin düşük olduğu yazıldı.

Independent Türkçe

Okumaya devam et

Teknoloji

Renault’da kriz! Çalışanlar yöneticileri rehin aldı!

Fransa’nın kuzey batısındaki Morbihan bölgesinde, otomotiv devi Renault Group’a ait bir fabrikada çalışanlar, fabrikayı ablukaya alarak, yöneticileri alıkoydu.

Renault da kriz! Çalışanlar yöneticileri rehin aldı!

En büyük hissesi devlete ait Renault şirketi, Morbihan bölgesine bağlı Caudan kentindeki Fonderie de Bretagne fabrikasını satma kararı aldı.

Yaklaşık 350 çalışan ve aileleri, fabrikanın satılmasıyla işlerinden olacakları gerekçesiyle karara karşı çıkarak, sabahtan itibaren fabrika giriş ve çıkışlarını kapattı.

İşçiler fabrika yöneticilerini rehin aldı.

Genel İş Konfederasyonu (CGT) işçi sendikasının temsilcilerinden Mael Le Goff, basına yaptığı açıklamada, taleplerin karşılanana kadar kimseyi serbest bırakmayacaklarını belirtti.

Renault’dan yapılan açıklamada, çalışanların eylemi ve 7 yöneticinin alıkonulması kınandı.

Fabrikaya yönelik ablukanın bir an önce kaldırılması, rehin tutulan yöneticilerin serbest bırakılması çağrısı yapılan açıklamada, çalışmaya devam etmesi ve çalışanların işlerini kaybetmemesi için fabrikayı satın alacak müşteri arayışının sürdüğü kaydedildi.

Şirket, mart ayı sonlarına doğru, tasarruf planının bir parçası olarak satma kararını duyurmuştu.

Ekonomi, Çalışma ve Sanayi bakanlıkları ile şirket temsilcilerinin dün yaptığı toplantıda, çalışanların işlerinin korunması için kurtarma fonu oluşturulacağı bildirildi. Fabrika çalışanları, bu fonun çalışanları yeniden sınıflandırarak işlerinden atmayı planladığını savunuyor.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com