Bizimle iletişime geçin

Kadın

Kaz Ayağı Nedir? Nedenleri ve Önlemenin Yolları

Göz çevresi, yaşlanma belirtilerini ilk gösteren alanlardan biridir. Bölgedeki cilt yapısı, yüzün geri kalan bölgelerinden yüzde 40 daha ince ve daha hassastır. “Kaz ayağı” olarak tabir edilen göz çevresindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar, en yaygın yaşlanma sorunlarından biridir. Ciltteki kolajen ve elastik doku kaybı nedeniyle gelişir. Yaşlanma ile doğal olarak gerçekleşen bu süreç, alınabilecek bazı önlemlerle geciktirilebilir.

Kaz Ayağı Nedir? Nedenleri ve Önlemenin Yolları

Göz çevresi, yaşlanma belirtilerini ilk gösteren alanlardan biridir. Bölgedeki cilt yapısı, yüzün geri kalan bölgelerinden yüzde 40 daha ince ve daha hassastır. “Kaz ayağı” olarak tabir edilen göz çevresindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar, en yaygın yaşlanma sorunlarından biridir. Ciltteki kolajen ve elastik doku kaybı nedeniyle gelişir. Yaşlanma ile doğal olarak gerçekleşen bu süreç, alınabilecek bazı önlemlerle geciktirilebilir.

Yaşlandıkça cildimiz elastikiyetini (gerginliğini) ve kolajeni (dolgunluğunu) kaybeder. Cilt elastikiyeti, kollajen kaybı ve cilt hareketinin bir kombinasyonu, kaz ayaklarının ana nedenleridir. Bununla birlikte, zararlı güneş ışınları ve hormon değişiklikleri de bu süreci etkiler.

Kaz Ayakları Nedir ve Neden Olur?

Kaz ayakları, gözlerin dış köşesindeki kırışıklıklardır. Bu adı almasının nedeni, kaz ayaklarıyla olan benzerliğidir. İlerleyen yaşla birlikte neredeyse herkesin karşılaştığı bu cilt sorunu, göz çevresindeki cildin yaşlandıkça doğal yağlarını ve gerginliğini kaybetmesinden kaynaklanır.

Gözlerin köşe kısımlarındaki cilt, tüm bunlarla birlikte kırışıklıklara daha yatkın hale gelir. Kaz ayakları, güneşten kaynaklanan serbest radikal oluşumu ve kirlilik gibi etkenler sonucu kötüleşebilir. Dakikada yaklaşık 15-20 kez (günde 20 bin defa) göz kırparak ve gün içerisinde birçok kez gülümseyerek yüz kaslarının kırışmasına ve neredeyse sürekli hareket etmesine neden oluruz.

Cilt, en dıştaki epidermis, iç dermis ve cildin altındaki deri altı bölgesi olmak üzere üç katmandan oluşur. “Kırışıklıklar” denilince ilk akla gelen, epidermiste görülen kırışıklıklar veya çöküntülerdir. Ancak gerçek eylem yüzeyin altında devam etmektedir.

Dermis, kaz ayaklarına ve kırışıklıklara neden olan ana cilt tabakasıdır. Kan damarları, saç kökleri ve yağ bezlerinin karmaşık bir kombinasyonudur. Ayrıca bu katman, kaz ayaklarını önlemek için iki temel protein olan kollajen ve elastinin bulunduğu yerdir.

 • Kolajen, vücudumuzda çeşitli amino asitlerden oluşan en bol proteindir. Bağ dokusunda bulunan bu protein, cilde, saça, tırnaklara, kemiklere, bağlara ve tendonlara yapı kazandırmaktan sorumludur. En önemlisi cilt hücrelerinin kuvvetini ve hacmini sağlar.
 • Elastin, dermis ve bağ dokusunda bulunan başka bir proteindir. Cilt hücrelerinin gerildikten, büzüldükten veya sıkıştırıldıktan sonra şeklini geri almasını ve ‘geri dönmesini’ sağlayan elastik bir özelliğe sahiptir.
 • Subkutis (cildin alt tabakası) ter bezlerini, gevşek bağ dokusunu ve en önemlisi yağları barındırır. Bu yağ tabakası azaldığında kaz ayaklarına, kırışmaya ve genel olarak sarkmaya neden olabilir.

Derinin bu üç seviyesi, su, protein, lipitler, mineraller, kimyasallar ve enzimler dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerden oluşur. Bu unsurlar yaşamımız boyunca sürekli olarak iyi ya da kötü değişim halindedir. Cilt hücrelerimizdeki biyolojik değişiklikler, yaşlandıkça vücudumuzda kaz ayaklarına ve diğer cilt kırışıklıklarına neden olur.

Kaz ayaklarına neden olan genetik değişiklikler şunlardır:

1 – Protein Parçalanması

Vücudumuz zamanla belirli proteinleri üretme ve parçalama yeteneğini kaybeder. Bu da onların varlığının giderek küçülmesine neden olur. Kolajen tipik olarak cilt organının % 75’ini oluşturur ancak bu oran azaldıkça cildimiz desteğini ve esnekliğini kaybeder.

Kolajen lifleri, cildi yukarıda tutmak için yapı iskeleti görevi görür. Kolajenaz adı verilen bir enzim, eski veya hasar görmüş kolajeni parçalayarak yeni proteinlerin yerini almasına yardımcı olur. Vücut gençken kolajen üretildiği hızda parçalanır. Ancak yaşlandıkça, bozulma artarken üretim yavaşlar. Net sonuç, daha az yeni kolajen ve mevcut kolajenin azalmasıdır.

Kolajene benzer şekilde, elastin üretimi de zaman ve elementlerden etkilenir. Yaşla birlikte, elastin bir kez gerildiğinde geri çekilmez. Eski bir lastik bant gibi geri çekilmek yerine gevşek kalır ve kaz ayaklarının dış göz bölgesi boyunca sarkmasına neden olur.

2 – Deri Altındaki Yağın Azalması

Doğal yaşlanma, deri altında bulunan yağı azaltır. Yüzde yağ kaybedildiğinde yüz hacmi de azalır. Yani cildin kaplayacağı yüzey oranı daha düşüktür fakat cilt miktarı yine aynıdır. Bu da dokunun kendi üzerine kıvrılmasına, gevşemesine veya kırışıklıklar oluşturmasına neden olur. Desteksiz zayıflamış cilt aşağıya doğru sarkacağı için yerçekimi de kaz ayağı nedenleri listesine eklenebilir.

3 – Sebum Miktarındaki Azalma

Yağ bezlerimiz yaşlandıkça daha yavaş sebum üretir. Sebum, nemi muhafaza eden ve serbest radikallere karşı cilt etrafında koruyucu bir bariyer oluşturan yapışkan yağdır. Nem, kaz ayaklarının önlenmesinde önemli bir unsurdur; cilt kuru ve kırılgan olduğunda, yapısal manipülasyona daha yatkındır.

4 – Daha az Glikozaminoglikan (GAG)

Glikozaminoglikan, dermis ve epidermis arasında bulunan sıvı matriks içinde su bağlayıcı şeker molekülleridir. Kolajen ve elastin lifleri arasındaki boşluğu doldurarak, destek sağlayarak ve dik tutarak cilde dolgunluğunu vermekten sorumludurlar.

Protein, yağ ve sıvı yağa ek olarak, GAG’ler kaz ayaklarına neden olan ve yaştan etkilenen etkenlerden bir diğeridir. Daha az su ve hacimle, cilt sonunda deyim yerindeyse ‘söner’ ve kaz ayaklarına neden olmaya daha yatkın hale gelir.

İnce Çizgiler ile Kaz Ayakları Arasındaki Fark Nedir?

İnce çizgiler derin veya geniş olmayan, kaz ayaklarından farklı şekilde tedavi edilen kırışıklıklardır. Bunlar yüzün herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Kaz ayakları kas kasılması nedeniyle ortaya çıkarken, ince çizgiler o kadar derin ve belirgin değildir. İnce çizgilerin çoğu, hafif cilt dolgu maddelerinden herhangi biriyle giderilebilmektedir.

Kaz Ayaklarının Oluşması Nasıl Önlenir?

Göz kırpmamak ve gülümsemekten vazgeçmek bir seçenek olmasa da bölgeyi çevresel hasara karşı koruyarak kaz ayaklarının önüne geçilebilir. Kronolojik yaşlanma olarak da bilinen içsel yaşlanma, yaşamın doğal bir parçasıdır. Tamamen önlenemese de cildin yapısındaki temel proteinlerden, yağ, sebum ve şeker dengesinin korunmasıyla önemli ölçüde geciktirilebilir.

İyi Bir Diyet Uygulayın

Cildinizin canlılığı ve genel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, vücuda bol miktarda faydalı yağ sağlayan bir diyet uygulamaktır. Doymamış yağlar (hem tekli doymuş hem de çoklu doymamış), vücuda daha düşük kolesterol seviyeleri ve düşük kalp hastalığı riski dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Ek olarak, cildinizi daha yumuşak ve hacimli tutmaya da yardımcı olur.

Kaz ayaklarının nasıl önleneceğine dair basit bir çözüm arıyorsanız, aşağıdaki gıdalardan daha fazla tüketmeye çalışın:

 • Somon ve diğer soğuk su türleri gibi omega-3 temel yağ asitleri bakımından zengin balıklar
 • Avokado
 • Fındık
 • Sızma zeytinyağı

Şeker Alımını Sınırlayın

Kaz ayaklarını önlemek için sadece faydalı yiyeceklerle beslenmek yeterli değildir. Aynı zamanda sağlıksız yiyeceklerden de (özellikle şekerden) uzak durmak gerekmektedir. Kan dolaşımındaki aşırı şeker seviyeleri kolajene bağlanır ve glikasyon adı verilen bir süreçle kollajeni işlevsiz hale getirir. Ek olarak, şeker alımının sınırlandırılmasının yanı sıra sabah gözlerinizi ovmaktan da kaçınmanız önemlidir.

Sigara İçmekten ve Dumanına Maruz Kalmaktan Kaçının

Tütün dumanı, erken yaşlanma için büyük bir hızlandırıcıdır. Yapılan araştırmalar, sigara içenlerde kaz ayağı oluşma riskinin içmeyenlere göre daha erken ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Sigara içmek veya içen birinin yanında sürekli durmak, iltihaplanma sürecini tetiklemekle kalmayarak, günlerce temizlenmesi gereken serbest radikalleri de sisteme sokar.

Okuma Gözlüğü Kullanın

Göz çevresindeki deriyi etkileyen ve tekrarlanan herhangi bir yüz ifadesi (özellikle sürekli gözlerin kısılması), kaz ayaklarının oluşmasına katkıda bulunur. Yaşın ilerlemesiyle görmede bir azalma yaşanması durumunda, bir okuma gözlüğü gözlerinizi daha geniş tutabilir. Ofiste bilgisayarınızın ekranına gözlerinizi kısarak bakmak veya aynı şekilde evde bir kitap metnini okumak, kaz ayaklarının önde gelen nedenlerindendir.

Sürekli Yüzünüzü Yıkamaktan Kaçının

Yüzünüzü çok sık yıkamak, kaz ayaklarına ve kırışıklıklara yol açabilir. Bu kulağa mantıklı gelmeyebilir ancak sert musluk suyu cildi temel neminden, doğal yağlarından ve koruyucu lipitlerinden arındırır. Yüzünüzü çok sık yıkayarak koruyucu bariyerini de yıkarsınız. Cilt bakımı rutininiz dahilinde temizlik yaptığınızda soğuk su kullanın ve hemen ardından bir nemlendirici ile devam edin.

Güneş Koruyucu Krem Kullanın

Korunmasız güneşe maruz kalmak, erken yaşlanmanın ve kaz ayaklarının bir numaralı nedenidir. UVA ve UVB güneş ışınları, kırışıklık oluşumunun hızlanmasına ve cilt canlılığının zayıflamasına neden olur. Radyasyon, zararlı serbest radikaller nedeniyle DNA ve proteinlere zarar verebilir. Her dışarı çıktığınızda minimum SPF 30 geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanarak, tüm bu riskleri en aza indirebilirsiniz. UV ışınlarının arabanın camından ve hatta en bulutlu havalarda bile cildinize nüfuz edebileceğini unutmayın.

Kaz Ayaklarından Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Göz çevresindeki derinin sürekli hareket etmesi kaçınılmazdır. İfade çizgileri genellikle 20-30 yaşları arasında gelişmeye başlar. Ancak erken dönemde alınabilecek bazı önlemler, kaz ayaklarının gelişimlerini önemli ölçüde azaltabilir.

Kimyasal peelinglerde kullanılan maddeler, hassas cilt tipleri için çok agresif olabilir. Ciltte yeni oluşmaya başlayan kaz ayaklarından kurtulmak için birçok yöntem bulunur. Aşağıda tarifi verilen doğal yüz maskeleri, bu cilt sorunun önlenmesine yardımcı olabilir:

Yumurta akı maskesi: Yumurta akı, çeşitli kırışıklıkları tedavi etmek, cildi sıkılaştırmak ve ince çizgileri azaltmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bir adet yumurtanın akını çırparak köpüklü bir kıvama getirin. Kaz ayaklarının etrafına sürün ve 10 dakika bekletin. Temiz bir pamuk topunu soğuk suya batırın ve cildinizi temizleyin.

Hindistan cevizi yağı: Kırık cilt dokularını yeniden bağlayabilen linoleik asit içeriği sayesine kaz ayaklarının giderilmesinde kullanılabilir. Aynı zamanda cildi nemlendiren harika yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Her gece uyumadan önce birkaç damla Hindistan cevizi yağı ile bölgeye nazikçe masaj yapılması yeterlidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Saçı Parlaklaştırmak İçin Ne Yapılmalı? Saçları Parlak Gösteren Maske, Yağ ve Yöntemler

Şampuan reklamlarındaki parlak saçlar her ne kadar ütopik görseller olsa da mat saç tellerine mahkum olmak kader değil. Ev yapımı doğal saç maskeleri veya bazı yağlar, kabaran ve cansız görünen parlaklığını kaybetmiş saçları daha ışıltılı hale getirebilir. Öyleyse, saçlarımızı daha parlak bir görünüme kavuşturmak için ev ortamında neler yapabileceğimizi hep birlikte inceleyelim.

Saçı Parlaklaştırmak İçin Ne Yapılmalı? Saçları Parlak Gösteren Maske, Yağ ve Yöntemler

Şampuan reklamlarındaki parlak saçlar her ne kadar ütopik görseller olsa da mat saç tellerine mahkum olmak kader değil. Ev yapımı doğal saç maskeleri veya bazı yağlar, kabaran ve cansız görünen parlaklığını kaybetmiş saçları daha ışıltılı hale getirebilir. Öyleyse, saçlarımızı daha parlak bir görünüme kavuşturmak için ev ortamında neler yapabileceğimizi hep birlikte inceleyelim.

Parlak saçlar söz konusu olduğunda genetik olarak bazı kadınların şanslı olduğunu biliyoruz ancak gerçek şu ki saçlarımız üzerinde, düşündüğümüzden daha fazla kontrol gücüne sahibiz. Yani evet, cansız görünen, yıpranmış ve parlaklığını yitirmiş kabarık saçlara ışıltı kazandırmak bizim elimizde. Bunun için saç bakım rutininize birkaç yeni numara eklememiz ve ev yapımı kolay saç maskelerinden yardım almamız yeterli olacaktır. İşte, saçı parlak gösteren maske tarifleri, doğal yağlar ve deneyebileceğiniz birkaç öneri…

Saç Nasıl Parlak Görünür?

Donuk saçların yeniden parlak görünmesini sağlamak için bakım rutininizdeki ufak değişiklikler bile büyük etkiye sahip olabilir. Ayrıca, parlaklığı artırmak için saç maskeleri uygulayabilir veya bazı doğal yağları saçlarınıza sürmeyi düşünebilirsiniz. Saçlarınızı parlak göstermek için deneyebileceğiniz yöntemlerden bazıları:

Saçlarınızı aşırı yıkamaktan vazgeçin: Saç tellerinizin kurumaması ve daha canlı görünmesi için bir miktar yağa ihtiyacı vardır. Kafa derisinde üretilen doğal vücut yağının az olması, saçların kurumasına, kabarmasına ve elektriklenmesine neden olur. Sık aralıklarla saçları yıkamak, saç telleri için gerekli olan yağı sıyırır. Sonuç olarak, hemen kabaran ve elektriklenen parlaklığını kaybetmiş saç telleriyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle, haftada 2 veya 3 defadan fazla saçlarınızı yıkamayın.

Saçlarınıza yumurta sürmeyi deneyin: Kulağa ilginç gelse de tavuk yumurtaları, saçları besleyen ve parlak görünmesini sağlayan besinler açısından zengindir. Bu nedenle, yumurtalar saç parlaklığını artıran bir maske olarak kullanılabilir. Yumurtalar ayrıca, saçlarınızın güçlenmesini sağlayan protein ihtiva ederler. 1 adet yumurtayı kasede çırpın ve saçlarınıza sürün. Eşit dağılım için geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın. 15 ila 20 dakika bekletip soğuk suyla saçlarınızı yıkayın. Saçlarınıza çiğ yumurta sürmek sizin için uygun bir yöntem değilse, aşağıdaki diğer seçeneğe göz atın.

Elma sirkesiyle saçlarınızı durulayın: Elma sirkesi saçın pH seviyesini dengeler, kepek oluşumunu azaltır, düğümlenen saçları açmaya yardımcı olur. Dahası, harika bir saç parlatıcı ajan olarak çalışır. Bakınız: Elma sirkesinin saça faydaları Uygulama için 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde sirke ve su karışımı yapın. (Suyla seyreltmeden herhangi bir sirkeyi saçlarınıza sürmeyin) Bu suyla saçlarınızı durulayıp tarayın. 5 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Avokado püresini saçlarınıza sürün: Kuruyan cansız saçlara bakım yapmak söz konusu olduğunda en iyi çalışan doğal içeriklerden biri avokadodur. Saçın ihtiyacı olan nemi hapsederek canlılığını korur. Saçları parlak göstermek ve yumuşatmak için avokado maskesi yapmak kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, tam olgunlaşmış 1 avokadonun püresi. Meyveyi ezin veya blender kullanarak püre haline getirin. Suyla nemlendirdiğiniz saçlarınıza sürüp geniş dişli bir tarakla tarayın. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Süzme bal ile donuk saçlarınızı parlatın: Nemlendirici özelliklere sahip bir diğer doğal ürün baldır. Az miktarda süzme bal, saçları parlatan ticari serum veya spreylerden daha iyi çalışabilir. 1 yemek kaşığı süzme balı yarım bardak ılık su ile karıştırıp saçlarınıza sürüp tarayın. Dilerseniz, balın içine zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı ekleyin. En az 15 dakika saçlarınızda bekletip her zaman yıkadığınız gibi saçlarınızı yıkayın. Yalnızca durulama suyunun soğuk olmasına dikkat edin.

Saçlarınızı yıkarken soğuk su tercih edin: Saçlarınızın ışıltılı bir görünüm alması için sıcak su yerine soğuk suyu tercih edin veya duştan çıkmadan önce son olarak soğuk suyla saçlarınızı durulayın.  Soğuk su saç tellerinizi parlatmakla kalmaz, kafa derisindeki kan dolaşımını uyararak, foliküllerinize daha fazla besin gitmesini sağlar. Daha fazla besin alan saç telleri, güçlenir, daha az dökülür ve daha hızlı uzar.

Saçlarınızı parlatma potansiyeline sahip yağları uygulayın: Özellikle kıvırcık saçlara sahip biriyseniz, elektriklenme, kuruma, şekil almakta zorlanma ve mat görünümden şikayet ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, saçtaki bukleler nedeniyle, vücudun ürettiği doğal yağın kökten uca ilerlemekte zorlanıyor olmasıdır. Bu aşamada yapılacak en iyi şey, dışarıdan yağ desteği sağlamaktır. Zeytinyağı, argan yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı saçlarınızı parlatmak için kullanabileceğiniz doğal yağlardan bazılarıdır.

Dış etkenlere karşı saçlarınızı koruyun: Özellikle yaz aylarında güneş ışınları saçlarınıza zarar verebilir. Korumasız şekilde uzun süre güneşin UV ışınlarına maruz kalan saç telleri, nemini ve parlak görünümünü kaybeder. Bu nedenle, güneşli havalarda şapka takmak akıllıca bir fikirdir. Öte yandan, saçlara zarar veren yalnızca güneş ışınları değil. Klorlu havuzlar, kireçli su ve ısı kullanan şekillendiriciler (maşa ve düzleştiriciler gibi) saçları yıpratarak parlaklığını giderir. Bu nedenle, havuza girmeden önce bone takın, mümkünse damıtılmış su ile saçlarınızı yıkayın ve ısı kullanan şekillendirici araçların kullanımını mümkün olduğunca azaltın.

Parlak saçlar için tüketilen besinler son derece önemlidir. Keratin açısından zengin yiyeceklerle dolu dengeli öğünlerinizin olduğundan emin olun. Saç büyümesi ve sağlıklı saçlar için kritik bir protein olan keratin, hamsi, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişlerde bulunur.

Yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak ve iyi bir rutini takip ederek, çok fazla iş yapmanıza gerek kalmadan saçınızın zamanla doğal olarak daha parlak göründüğünü göreceksiniz. Sağlıklı saçların doğal olarak daha parlak görüneceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Yağlı Ciltler İçin Yapımı Kolay 8 Sivilce Maskesi Tarifi

Yağlı cilt tiplerinin bakımının zor olduğu herkes tarafından bilinir. Bunun nedeni, aşırı sebum üretimi, geniş gözenekler, yağlanma ve sivilce oluşumu gibi tüm cilt sorunlarının aynı anda yönetilmeye çalışılmasıdır. Bu sorunlardan bir gecede kurtulmak mümkün olmasa da bazı doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz yüz maskeleriyle tüm bunları yönetebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Yapımı Kolay 8 Sivilce Maskesi Tarifi

Yağlı cilt tiplerinin bakımının zor olduğu herkes tarafından bilinir. Bunun nedeni, aşırı sebum üretimi, geniş gözenekler, yağlanma ve sivilce oluşumu gibi tüm cilt sorunlarının aynı anda yönetilmeye çalışılmasıdır. Bu sorunlardan bir gecede kurtulmak mümkün olmasa da bazı doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz yüz maskeleriyle tüm bunları yönetebilirsiniz.

Yüz maskeleri, cilt bakımı dünyasının olmazsa olmazlarındadır. Çeşitli doğal bileşenlerin harmanlanmasıyla elde edilen bu maskelerin en önemli özelliği, cilt yapısının ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri hızlı bir şekilde sunmasıdır. Ancak tüm maskelerin özellikleri birbirinden farklıdır. Yağlı bir cildiniz varsa, en iyi sonuçlara ulaşmak için cilt tipinize uygun olanı seçmeniz önemlidir.

Yağlı ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin En İyi Yüz Maskeleri

Yüz maskeleri, cildin yüzeyindeki yağları emerek ve temizleyerek yağlı cildi tedavi etmeye önemli bir katkı sağlayabilir. Temel kural, cildin aşırı sebum üretim ihtiyacı hissetmemesi için nem oranını iyileştirmektir. Bununla birlikte, maskelerde kullanılan maddelerin cildi çatlamış veya kuru hissettirmemesi için birkaç önemli bileşene sahip olmalıdır.

Bal ve Limon Suyu

Bu maskede ana bileşen olarak kullanılan bal, sivilce problemini en aza indirmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İkinci malzeme olan limonun da cildi sıkılaştırıcı etkisi bulunur.

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • ½ çay kaşığı seyreltilmiş limon suyu

Yapılışı:

 1. Her iki malzemeyi de küçük bir kapta karıştırın.
 2. Karışımı cildin sorunlu bölgelerine odaklanarak yüzün her yerine yayın.
 3. 15 dakika bekletin
 4. Yıkayın ve cildinizi kurulayın.
 5. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Not: Limon suyu cildi güneş ışığına karşı aşırı duyarlı hale getirdiğinden, daima yarı yarıya suyla seyreltilmiş limon suyu kullanılmalıdır. Ek olarak, bu maskeyi cildinize uyguladıktan sonra güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Aloe Vera ve Zerdeçal Yüz Maskesi

Aloe vera adlı bitkinin cilt üzerindeki olumlu etkileri, günümüzde birçok kadın tarafından bilinmektedir. Bu maskenin içeriğinde kullanılan aloe vera ve zerdeçal ikilisi, antienflamatuar özelliklere sahiptir. Her ikisinin de sivilceyi azaltmaya ve cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı taze aloe vera posası
 • ½ çay kaşığı zerdeçal

Yapılışı:

 1. Aloe vera posasını bir blender yardımıyla karıştırın.
 2. Bir kaseye dökün ve zerdeçalı ilave ederek tekrar karıştırın.
 3. Yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekletin.
 4. Yıkayın ve cildinizi kurulayın.
 5. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal ve Bal ile Yüz Maskesi

Bu bileşenler, yağlı cilt tiplerindeki iyileştirici etkilerinden dolayı yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılır. Hem zerdeçal hem de bal, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileriyle bilinmektedir. Daha anlaşılır bir dille anlatmak gerekirse, gözeneklerde mikropların ve iltihapların oluşmasının önüne geçebilir.

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı organik bal
 • ½ çay kaşığı zerdeçal tozu

Yapılışı:

 1. Bal ve zerdeçalı macun kıvamına gelene kadar bir kapta karıştırın.
 2. Macunu yüzünüzün her yerine veya sadece sorunlu bölgelere uygulayın.
 3. 15-20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.
 4. Bunu haftada 3 kez tekrarlayın.

Yulaf Ezmesi ve Ballı Yüz Maskesi

İltihap önleyici etkilere sahip ve antioksidanlar açısından zengin olan yulaf ezmesi, birçok dermatolojik rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bu, geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır (kaynak). Antimikrobiyal bileşenler barındıran bal, sivilceyi önlemenin yanı sıra cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar.

Gerekli malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf (toz şeklinde)
 • 2 yemek kaşığı organik bal
 • 1 yemek kaşığı su, gül suyu veya süt (malzemeleri karıştırmak için)

Yapılışı:

 1. Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın.
 2. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
 3. 15-20 dakika bekletin.
 4. Ilık suyla yıkayın.
 5. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Tarçın ve Ballı Yüz Maskesi

Tarçın (hem yağ hem de diğer formlarda), cilde bakterilerin nüfuz etmesini engelleyen bir bariyer oluşturmaya ve sivilceye yol açan bakteri olan Staphylococcus aureus üzerinde önemli etkilere sahiptir (kaynak). Bal ile birlikte cildin temiz kalmasına ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Bir tutam tarçın tozu veya 1 damla tarçın yağı

Yapılışı:

 1. Her iki malzemeyi de karıştırın.
 2. Sivilce veya sivilceler için leke tedavisi olarak uygulayın.
 3. 5-10 dakika kalmasına izin verin.
 4. Yıkayın.
 5. Sivilceler gidene kadar günde bir kez tekrarlayın.

Not: Tarçının hassas cilt tiplerinde kızarıklık ve tahrişe neden olabileceği unutulmamalıdır. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ya da rahatsızlık hissederseniz, kullanmaktan kaçının.

Çay Ağacı Yağı ve Kil ile Yüz Maskesi

Çay ağacı yağı, antimikrobiyal ve iltihap önleyici etkileri nedeniyle sivilce tedavisi başta olmak üzere birçok cilt sorununun tedavisinde kullanılır. Kil ile birlikte sebum üretimini dengelemeye ve sivilceleri azaltmaya katkı sağlar.

Gerekli malzemeler:

 • 1-2 yemek kaşığı kil (Multani mitti, Bentonite kili veya başka herhangi bir kil)
 • 2-3 damla çay ağacı yağı
 • 2-3 yemek kaşığı su veya gül suyu (karıştırma amaçlı)

Yapılışı:

 1. Kili ve suyu veya gül suyunu bir kasede karıştırın. Tutarlılığı kullanılacak alana göre ayarlayın.
 2. Çay ağacı yağını macuna ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Karışımı yüzünüze veya sadece sorunlu bölgelere uygulayın ve kuruması için bekleyin.
 4. Yıkayın.
 5. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Yumurta Akı, Limon ve Çay Ağacı Yağı ile Yüz Maskesi

İyi bir doğal antibakteriyel olan çay ağacı yağı, sivilcelerin azalmasında yardımcı olur. Yumurta akı ise cildi sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu yüz maskesini deneyen birçok kadın, düzenli kullanımla ciltlerindeki fazla yağ sorunundan kısa sürede kurtulduğunu iddia ediyor.

Gerekli malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • ½ çay kaşığı seyreltilmiş limon suyu
 • 2 damla çay ağacı yağı

Yapılışı:

 1. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 2. Bir fırça kullanarak yüzünüze ince bir tabaka şeklinde uygulayın.
 3. Kuruyana kadar bekleyin.
 4. Ilık suyla yıkayın.
 5. Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

Bentonit Kil ve Elma Sirkesi ile Yüz Maskesi

Cildi hasardan koruyan ve detoks etkisi bulunan bentonit kili, geleneksel cilt bakım ürünlerinde yaygın olan kullanılan bir malzemedir. Bu iki bileşenden oluşan maske, cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, sivilcelere neden olan bakteriyi öldürmeye de yardımcı olmaktadır. Ayrıca bakınız: Kil maskesinin cilde faydaları

Gerekli malzemeler:

 • 1-2 yemek kaşığı Bentonit kili
 • 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı su (isteğe bağlı)

Yapılışı:

 1. Kili elma sirkesi ile karıştırın ve pürüzsüz bir macun kıvamına getirin.
 2. Kıvam pürüzsüz değilse suyu karıştırın.
 3. Karışımı yüzünüze eşit olarak yayın.
 4. Kurumasını bekleyin ve sonra yıkayın.
 5. Haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Yukarıda sıralanan yüz maskelerinin sonuç vermesi zaman alabilir. Ancak tümü doğaldır ve zararlı kimyasallar içermez. Cilt bakımı için bu tür doğal ve etkili yöntemleri tercih ediyorsanız, kullanım sonrası elde ettiğiniz deneyimleri aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kadın

Saçın Elektriklenmesini Ne Önler? Elektriklenen ve Kabaran Saçlara Çözüm Önerileri

Elektriklenerek kabaran ve şekil almakta zorlanan saçlara sahipseniz, bu duruma sebep olan suçluyu merak ediyor olabilirsiniz. Cevabını bulmak için çocukken oynadığınız mıknatısların pozitif ve negatif ucu olduğunu hatırlayın. Aynı yüklü taraflar birbirini iterken, zıt kutuplar birbirini çeker. Saç telleri ihtiyacı olan nemi kaybettiğinde, negatif yük artar ve dolayısıyla statik elektrik, birbirini iterek ”uçmaya hazır” saç tellerini ortaya çıkarır. Neyse ki, elektriklenen saçlarla mücadele etmek kolaydır ve bu konuda fazla bir şey yapmanız gerekmez.

Saçın Elektriklenmesini Ne Önler? Elektriklenen ve Kabaran Saçlara Çözüm Önerileri

Elektriklenerek kabaran ve şekil almakta zorlanan saçlara sahipseniz, bu duruma sebep olan suçluyu merak ediyor olabilirsiniz. Cevabını bulmak için çocukken oynadığınız mıknatısların pozitif ve negatif ucu olduğunu hatırlayın. Aynı yüklü taraflar birbirini iterken, zıt kutuplar birbirini çeker. Saç telleri ihtiyacı olan nemi kaybettiğinde, negatif yük artar ve dolayısıyla statik elektrik, birbirini iterek ”uçmaya hazır” saç tellerini ortaya çıkarır. Neyse ki, elektriklenen saçlarla mücadele etmek kolaydır ve bu konuda fazla bir şey yapmanız gerekmez.

Saçlarda Elektriklenme Neden Olur?

Elektriklenen saçlardan şikayetçiyseniz, muhtemelen ince telli, kırılgan ve kuru saç tellerine sahipsinizdir. Saçlardaki elektriklenmenin nedeni, saç tellerinde biriken negatif yüktür. Nem eksikliği ve sürtünme nedeniyle tek taraflı bu yükün dengesiz bir şekilde yoğunlaşması, yukarıda anlattığımız mıknatıs örneğinde olduğu gibi saç tellerinin birbirini itmesiyle sonuçlanır. Bu olduğunda, saç telleriniz ”uçup gitmeye hazır” bir hale gelir ve şekil almakta zorlanır. Güzel haber şu ki, statik elektrik nedeniyle kabaran saçların çözümü basittir. İşte, elektriklenme nedeniyle kabaran saçlara çözüm olabilecek birkaç öneri…

Saçın Elektriklenmesine Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında havadaki nem oranı düşük olması ve soğuktan korunmak için taktığımız şapkalarda elektronların birikmesi, saçlardaki elektriklenmeyi tetikleyen unsurlardır. Bununla birlikte, kuru, cansız ve ince saç tellerine sahip biriyseniz her mevsimde bu can sıkıcı saç sorununu deneyimleyebilirsiniz. Öyleyse, saçlarımızın elektriklenmemesi için neler yapabileceğimize hep birlikte göz atalım.

Hızlı bir çözüm için saçlarınıza birkaç damla yağ sürün: Saçlarınızı şekillendirmeden önce az miktarda yağ kullanmanız, saç tellerinizdeki nemi hapseder ve böylece elektriklenmeyi önler. Ayrıca, statik elektrik nedeniyle kabaran saçları yatıştırmak için acil çözüm planına ihtiyacınız olduğunda, birkaç damla yağı avuçlarınızın arasına alıp, saçlarınıza sürmeniz elektrik sorununu ortadan kaldıracaktır. Saçlarınız için kullanabileceğiniz doğal yağlardan bazıları, zeytinyağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağıdır.

Nemlendirici şampuan kullanın: Saçları nemli tutmak, elektriklenmeyle mücadele etmenin en kolay yoludur. Kuru saç tipine sahip biriyseniz, bu doğrultuda şampuan kullanmanız gerekir. Kuru saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar, saç tellerinizin ihtiyacı olan nem ve yağ desteğini sağlayabilir.

Şampuanlardan bahsetmişken, bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer detay saç kremlerini atlamamaktır. Bunun nedeni, bazı şampuanlardaki aktif maddelerin saçınızı temizlerken kurutmaya katkıda bulunması ancak saç kremlerinin buna karşı koymak için tasarlanmasıdır.

Gereksiz saç yıkama alışkanlığını bırakın: Saçlardaki elektriklenme söz konusu olduğunda negatif yükün artmasını sağlayan birincil nedenlerden biri saçların kuru olmasıdır. Şampuan kullanarak saçlarınızı sık aralıklarla çok fazla yıkadığınızda, vücudun doğal olarak ürettiği yağı (sebum) saçlarınızdan ve kafa derinizden sıyırmış olursunuz. Kuruyan ve yağdan yoksun kalan saçlar elektriklenir, kabarır ve cansızlaşır. Bu nedenle, hafta en çok 2 veya 3 kez saçlarınızı yıkayın.

Saçlarınıza nem kazandırmak için uygun maskeleri kullanın: Saçların parlak olması, elektriklenmemesi, kabarmaması ve kolayca şekil alması için bazı zamanlarda ekstra nem desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Nemlendirici saç maskelerini yapmak kolaydır ve her evde bulunan birkaç malzeme ile yapılabilir. Örneğin, 1 yumurtayı çırpıp saçlarınıza sürmeniz veya avokado püresini saçlarınıza uygulamanız veya süzme balı saçlarınızda bekletip durulamanız bile saç tellerinize ihtiyacı olan nemi kazandırabilir.

Statik elektriklenmeye neden olan şapka ve yastık kılıflarını değiştirin: Kış aylarında taktığımız fazlaca tüylü, yünlü şapkalar saçlarda elektriklenmeye neden olan bir başka faktördür. Ayrıca, pamuklu yastık kılıfları uyku esnasında, negatif yükü saç tellerimize yükler. Saçlardaki elektriklenmeyi en aza indirmek için, ipek yastık kılıfları ve fazla tüyleri olmayan şapkaları tercih etmek akıllıca bir fikirdir.

İyonlu saç kurutma makinesi kullanın: İyonlu veya iyonik saç kurutma makineleri, üflediği havadaki statik elektriği sıfırlayan cihazlardır. Bu, kurutma esnasında saçlarınıza statik yük yüklenmeyeceği anlamına gelir. Elbette bu olmazsa olmaz bir şey değil ancak imkanınız varsa bu ürünlerden birini satın almayı düşünebilirsiniz. Diğer yandan, maşalar ve düzleştiriciler gibi ısı kullanan saç şekillendirici ürünlerin kullanımını sınırlandırın ve mümkün olan en düşük derecede saçlarınıza uygulayın. Isı kullanan şekillendirici ekipmanlar, saçlarınızı kurutur ve elektriklenmeye müsait hale getirir.

Hızlı ve etkili bir çözüm için saçlarınızı ıslatmayı deneyin: Heyecanla gittiğiniz bir buluşmada saçlarınızın elektriklenmesi can sıkıcı olabilir. Bu durumda yapacağınız en iyi şey parmaklarınızı suyla ıslatıp yüzeysel olarak saçlarınıza sürmek. Saçlarınızı suyla ıslatmanız, pozitif ve negatif yük dengesini sağlar. Ayrıca, duştan çıkmadan önce saçları soğuk suyla durulamak, nemi saça hapseder ve hem kabarmayı hem de elektriklenmeyi önler.

Topuz ve örgü saç modellerini tercih edin: Tüm çabalarınıza rağmen saçlarınızdaki elektriklenme sorununa çözüm bulamadıysanız o halde saç modelinizi değiştirerek yeni bir tarz oluşturmayı deneyebilirsiniz. Topuz ve örgü saç modelleri, saç tellerini birbirine ”sarmaladığından” statik elektriğin saç tellerinin birbirini itmesini engeller. Ayrıca, metal bir tarak kullanmak isteyebilirsiniz çünkü bu taraklar elektriği ileterek elektrik parçacıklarının saçınızdan tarağa aktarılmasına yardımcı olur. Plastik taraklar, elektriği iletmedikleri için statik elektriğinizi artırabilir.

Sonuç:

Statik elektriklenme nedeniyle şekil almayan saçlar sinir bozucu olsa da çözümü basittir. Saçları, yağlarla, maskelerle ve suyla nemlendirmek işe yarayan birincil çözüm yollarıdır. Ayrıca, saç tellerinize nem desteği sağlayabilecek, spreyler, kremler, serumlar, şampuanlar ve saç kremleri elektriklenme konusunda yardımcı olabilir. Yalnızca, saçlarınızı gereğinden fazla yıkamamaya özen gösterin ve satın aldığınız şampuanların sülfat, paraben, silikon ve boya içermediğinden emin olun.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com