Bizimle iletişime geçin

Kişisel Gelişim

Kendinizle Yüzleşerek Cevaplayacağınız Bu 4 Soruyla Kendinizin En İyi Versiyonu Olun

Teknolojinin altın çağında yaşıyoruz. Toplum, aile ve arkadaşlar ve hayatın üzerimize yüklediği baskıya ek olarak diğer insanların da neler yaptıklarıyla aşırı ilgiliyiz. Kafamızın bir köşesinde bu kadar çok faktör varken zaman zaman kendi kişiliğimizin kontrolünü kolayca kaybetmek sıra dışı bir senaryo olmaz.
Neyi neden yaptığınıza dair iyice düşünmezseniz kendinizi olmak istediğiniz yerden uzaklarda bulabilirsiniz.
Yazar, sağlık danışmanı ve aynı zamanda yaratıcılık, sağlık ve iş dünyasının kesişiminde bir konuşmacı olan Julian Hayes diyor ki;

“New York’da yaşarken bu tanım bendim. Doktor olma yolundaydım ama tıp okulundaki ilk yılımın ortasında bir şeylerin eksik olduğunu hissettim. Beni tatmin eden şeyi yapmak yerine benim için gerekli olduğunu düşündüğüm bir senaryoyu takip ettiğimi fark ettim.”

“Bu farkındalıkla beraber iki tutkumu birleştirmek için okulu bıraktım: sağlık ve yazı yazmak. Çoğu insan; “Bunu başından yapmalıydın.” diyebilir ama kendi yolunu çizmek ve tutkularını takip etmek, bunu söylemek kadar kolay bir şey değil.”

Hayallerinizin peşinden gidebilmek için atılması gereken ilk adımın daha erken atılamamasının bir sebebi de kendinize doğru soruları soracak zamanı asla ayırmamış olmanızdır. Sorularınızın kalitesi kendi kendine birtakım cevapları tetikler. Bu tetiklenme, sizi ilerde elde etmek istediğiniz sonuca göre belli duygulara ve eylemlere ya da bazı konularda eylemsizliğe götürür. Sorularınız ne kadar sınırlı olursa alacağınız sonuçlar da o derece sınırlı olacaktır.
Kendinizin en iyi versiyonu olmak, bu 4 kuvvetli soruyu kendinize yöneltmenizle başlar.


1) Kim olmak istiyorum?

İstediğiniz etkiyi bırakmak için sadece sayılı günleriniz var. Günlerinizin sayılı olduğunun farkında olmak; korku ve baskı oluşturur gibi algılanıyor. Aslında bu farkındalık, başkalarının sizden beklediği şeylere rağmen sizin hayattan ne istediğinize odaklanmanız ve her anı maksimum verimlilikte geçirmeniz için sizi motive eder.

Ne kadar bunalmış veya kaybolmuş hissetseniz de yaptıklarınızın kontrolünün tamamen sizde olduğunu hatırlayın. Eğer olduğunuz kişiyle örtüşmeyen ya da ilerde sizi pişman edecek bir şey yapıyorsanız kendinizi o durumdan çıkarıp daha ideal bir yola sokmak için plan yapın. Hiçbir şeyin bir gecede gerçekleşmeyeceğini unutmayarak sabırlı ve istikrarlı olun.


2) Neden bunu istiyorum?

Kendinize bir an ayırın ve sorun, “Hayattan ne istiyorum ve neden?”
Burada dikkatli olun çünkü istediğimiz şey ve isteme sebebimiz genellikle dünya görüşümüzle beraber içimize programlanmış bir senaryodur. Belki de çevreniz, yetiştirilme koşullarınız doğrultusunda size dayatılan veya aşılanan bir senaryodur.
Tanık olduğunuz eylemler ve yaşadığınız eşsiz tecrübeler, size dünyanın işleyişi içinde hayatınızın nasıl olması gerektiği hakkında düşünmenize yol açan anlatılar sunar.

Kendinize sorun;
Belli bir kariyer seçerek ailenizi gururlandırmaya mı çalışıyorsunuz? Benzerlerinizle kıyaslanmak hayat seçimlerinizi mi etkiliyor? Yarattığınız hayat aslında sizin mi yoksa başkasının mı?
Hemen ardından yine sorun;
Bu iş size zevk veren ve hayatınıza anlam kazandıran şeylerle örtüşüyor mu? Bu işi yapma düşüncesi size ilham mı veriyor yoksa köreltiyor mu? Dış dünyadan ne almayı umut ediyorsunuz? İçinizde nasıl hissetmek istiyorsunuz?


3) Sağlığım ne durumda?

İnsanların daha çok para kazanmak veya kariyer statüleri peşinde koşmak için sağlıklarını ertelediklerine sıkça tanık oluyoruz.
Kendi versiyonunuzun en iyisi olmak için çabalarken, sağlığınızı görmezden gelmemeniz mecburi. Sağlığınız hayatınızın diğer tüm alanlarında gelişmeniz için köşe taşınızdır.

Yine kendinizle yüzleşme vakti;
Kendinizi öncelik sırasında başta tutuyor musunuz? Vücudunuzun nasıl hareket etmesini istiyorsunuz? Vücudunuzun nasıl hissettirmesini istiyorsunuz?
Daha sağlıklı beslendiğinizi, bu alışkanlığın nasıl enerjinizi iyileştirdiğini, dolayısıyla sizi daha üretken hale getirdiğini ve hayalinizdeki işi kurarken daha kaliteli bir hayata sahip olduğunuzu düşünün.


4) Nasıl hatırlanmak istersin?

Eğer yarın ölseydiniz, hayatınızdan mutlu ve tatmin olur muydunuz?
Bu sorunun korkutucu ve üzücü gözüktüğünü biliyorum ama bunun hakkında düşünmek hayatınıza berraklık getirebilir. Kendi anı konuşmamda çoğu yüzeysel kriterlerin aksine karakterimin ve insanlar üzerinde bıraktığım etkinin odak noktası olmasını isterdim.

Kim olduğunuz hakkında insanların neler demesini istersin? İsmini söylediklerinde insanların nasıl hissetmesini istersin? Bunları düşündüğün zaman kendinizin en iyi versiyonunu ortaya çıkarıyorsunuz çünkü gerçek kişiliğinizle örtüşüyorsunuz.
10-15 dakikanızı verin ve nasıl hatırlanmak istediğinize dair kriterleri içeren bir liste yazın. Bu listenin her günü isteyerek yaşama konusunda size pusula görevi görmesine izin verin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel Gelişim

Bu 4 Kişilik Rengine Göre Öğrenme Biçiminiz Nasıl Olmalı?

Herkesin, kendine özgü karakter özellikleri vardır. Yaşam tarzı, ihtiyaçlar, hayattan beklentiler, motivasyon biçimleri herkese göre farklılık gösterebilir. Ancak bazı noktalarda, kişilik özellikleri benzerlik gösterebilir. Eski Yunan’da modern tıbbın kurucusu Hipokrat, insanların benzer özellikler taşıdığını gözlemlemiş ve vücut salgılarına göre gruplandırmıştır. Hipokrat, hangi gruba olduğu belirlendiği takdirde, kişilerin yaşam biçimleri ve olaylara bakış açılarının önceden belirlenebileceğini keşfetmiştir.
Zamanla, Hipokrat’ın bu davranış kategorileri birçok araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. İsviçreli psikolog Carl G Jung, temel kişilik çalışmalarını da, yaptığı geniş kapsamlı psikolojik araştırma çalışmaları ile Insights modelini geliştirmiştir. Insights modeli ile, kişisel farkındalığı artırmak ve başkalarının kişiliklerini daha iyi anlamak mümkündür.
Insights modeli ile kendinizi tanıdıktan sonra, kendinize en uygun öğrenme tarzını da keşfedebilirsiniz.
Insights modeli, kişilik özelliklerinde birbiriyle etkileşen enerjileri dört renk altında toplamıştır: Soğuk Mavi, Toprak Yeşili, Güneş Sarısı ve Ateş Kırmızısı.

1) Soğuk Mavi

Enerjisi yüksek, içe dönük kişiliklerdir. Analitik bir zekaya sahip olan mavi kişiliğe sahip olanlar, çevrelerindeki olayları bilme ve anlamlandırma ihtiyacı duyarlar. Mükemmeliyetçi, planlı ve programlıdırlar. Asalet ve ciddiyeti temsil eden mavi kişilikler, disiplini sever, kuralcı, düzenli ve tertiplidirler.

Öğrenme biçimi: Gözlem ve analize dayalı öğrenme biçimiyle öğrenirler. Genellikle kendi başlarına öğrenmeyi tercih eden bu kişiler, grup eğitimlerinde geri planda kalır ve gözlem yapar. Eğitime iyi bir şekilde hazırlanırlar. Eğitim materyalleriyle öğrendiklerini destekler, öğrendikleri üzerine düşünür ve analiz ederler.


2) Toprak Yeşili

Rahatlatıcı ve huzur verici bu renk, sükuneti ve uyumu simgeler. Bu renk kişiliğe sahip olanlar, ilişkilerine değer verir, çatışmadan çekinirler. Diğer karakterlere göre soğukkanlıdırlar ve fikirlerini, sakin ve kararlı bir biçimde savunurlar. Kendileriyle barışık olan yeşil kişilikler, bir an evvel işlerini bitirip dinlenmek ister, rahat bir kişiliğe sahiptirler.

Öğrenme biçimi: Yansıtıcı öğrenme biçimiyle öğrenirler. Deneyimler aracığıyla bilgi toplamalarının ardından, araştırarak, bilgileri zihinlerinde tartarak ve yansıtarak öğrenmeyi tercih ederler. Gözlem yapmalarına, somut deneyimlerden bilgi toplamalarına izin verilmesi gereken bu kişiler, öğrendiklerini sistematik bir şekilde işler ve bunları değerlendirerek öğrenir.


3) Güneş Sarısı

Arkadaş canlısı, neşeli ve genellikle olumlu düşünen bu kişiler, insan ilişkilerine önem verir. Hayatın eğlenceli geçmesi gerektiğine inanırlar. Girişkendirler. Çalışma alanları dağınıktır. Ayrıntılar üzerine düşünmezler, dikkatsizdirler ama her zaman parlak fikirleri vardır. Sorunlara ilginç çözümler bulurlar ve çok meraklıdırlar.

Öğrenme biçimi: Deneyimsel öğrenme biçimiyle öğrenirler. Mavi kişiliklerin aksine, başkalarıyla birlikte öğrenmekten keyif alırlar. Geçmiş konuları analiz etmek yerine, gelecekle ilgili bir vizyon oluşturarak nasıl ilerleyebileceklerini hesaplarlar. Deneyimleyerek öğrenen bu kişiler için workshoplar, uygun eğitimlerdir.


4) Ateş Kırmızısı

Güçlü ve kararlı kişilerdir. Hedef ve sonuçlara odaklanır, kendilerine güvenirler. İş odaklıdırlar, iyi organize ederler, kimseden yardım istemezler ve emir almaktan hiç hoşlanmazlar. Sonuç odaklı ve iş bitiricidirler. Başkalarına liderlik etmeyi severler.

Öğrenme biçimi: Pragmatik öğrenme biçimiyle öğrenirler. Harekete geçip işlerin gerçek hayatta nasıl işe yaradığını görerek öğrenirler. Öğrenirken kontrol sahibi olmayı severler ancak gereksiz gördükleri bilgiler nedeniyle yavaşlatılmaktan nefret ederler. İlgilerini çeken alanlarda daha derine inmelerini sağlayacak e-öğrenme uygulamaları, öğrenmelerine yardımcı olabilir.


Kişilik özelliklerinizin uyduğu renklere göre öğrenme biçimlerini uygulamak, işinizi kolaylaştırabilir. Bunların hiçbirine tam anlamıyla uymuyor da olabilirsiniz. Bu durumda, bu öğrenme biçimlerinden hepsini deneyimleyerek kendinize en uygun olanı keşfetmek sizin elinizde.

Okumaya devam et

Kişisel Gelişim

Motivasyonun Babası Zig Ziglar’dan Potansiyelinizi Açığa Çıkaracak 19 Başarı İpucu

Pazarlamacı ve yönetici olarak birçok firmada çalışan Zig Ziglar’ın herkes tarafından motivasyonun babası olarak görülmesinin bir sebebi var, o da güçlü stratejileri ve onu iş dünyasının en iyilerinden biri yapacak net fikirleri.
2010’dan ölümüne kadar dünyayı dolaşarak kişisel gelişim ve motivasyon konuşmalarıyla zihinlere kazınan Ziglar’dan doğru eylemde bulunmanız ve potansiyelinizi ortaya çıkarmanız için size ilham verecek 19 başarı ipucu:

1. Spesifik ve detaylı bir hedef oluşturun.

“Bir ev inşa etmek için bir plana ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde bir hayat inşa etmek için, bir plan veya hedefiniz olması daha önemlidir.”

Ziglar’dan ilk başarı ipucu kendinize belirli hedefler koymaktır, çünkü hedefler odaklanmanıza yardımcı olur. Ziglar, hedefleri şöyle sınıflandırıyor:
Büyük hedefler: Heyecan uyandıran ve sizi motive eden hedef türüdür. Gerileme yaşarsanız, bu büyük hedeflere odaklanmak ilerlemenize yardımcı olacaktır.
Uzun vadeli hedefler: Bunlar aylık ve yıllık hedefleri içerebilir.
Günlük hedefler: Günlük hedefler, uzun vadeli hedeflerinize tutarlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olur.

Hedeflerinizi planladıktan sonra onları nasıl gerçekleştireceğinizle ilgili bir plan yapabilirsiniz. Hangi engellerle karşı karşıya olduğunuzu, öğrenmeniz gereken şeyleri ve hedeflerinize ulaşmak için tanışmanız gereken kişileri öğrenin.
Başlangıçta her şeyi anlamanıza ve anlamlandırmanıza gerek yoktur. Hedeflerinizi ve planlarınızı, zaman ilerledikçe ve işler netleştikçe değiştirebilirsiniz.

2. Hedeflerinizi somutlaştırın.

“Hedefinize ulaşmak istiyorsanız onu görmeli, koklayabilmeli, dokunabilmeli ve tadabilmeli, nasıl göründüğünü ve kendi zihninizde neler hissettiğinizi bilmelisiniz.”

Hayal gücü, sizin emrinizde olan en güçlü araçtır. Bu aracı düzgün kullanırsanız mucizeler elde edebilirsiniz.
Bu yüzden rahatlamak, zihninizi temizlemek ve gerçekten yaşamak istediğiniz türden bir yaşamı canlandırmak için her gün birkaç dakikanızı ayırın. Kendinizi bir ev sahibi olmak ya da bir tatil yapmak gibi hayatınızda istediğiniz güzel şeylerle hayal edin. Bunu yaparken, hayallerinizi gerçekleştirirken hissedeceğiniz duyguları da taklit edin.

Hedeflerinizi bu şekilde somutlaştırmak, tavrınızı değiştirmenize yardımcı olur, sizi sınırlayan inançlarınızdan sıyırır ve bilinçaltınız, zihninizi olumlu ve güçlendirici inançlarla yeniden programlar, böylece hedeflerinize daha hızlı hareket edebilirsiniz.


3. Sabah ilk iş olarak gününüzü planlayın.

“Her sabah, yapacağınız şeyleri aklınızdan geçirin. Günü planlarken sizi heyecanlandıran şeyleri düşünmek, vücudunuzu yeniler ve enerjinizi yükseltir.”

Günlük hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak güçlü taktik, sabah ilk iş olarak gününüzü planlamanızdır. Sessizce oturup bugün yapacağınız tüm şeyleri ve nasıl yapacağınızı zihninizde somutlaştırabilirsiniz. Gününüzü bu şekilde görselleştirirken, zamanınızı mükemmel bir şekilde kullanmanıza yardım edecek ve sizi motive edecek pozitif enerjiyle çevrelenirsiniz.


4. Başarı için faydalı alışkanlıklar edinin.

“Motivasyon ilerlemene yardımcı olur, alışkanlık başarıya ulaştırır.”

Ziglar, motivasyonun sonsuza dek sürmeyeceğini ancak bir kez oluşan alışkanlıkların sonsuza dek sürdüğünü belirtir. Alışkanlık edinmek başlangıçta zordur ancak oluştuğunda zahmetsizce onu devam ettirirsiniz.
Başarıya ulaşmak için, kötü alışkanlıklarınızı iyi olanlarla değiştirmelisiniz. Örneğin, iyi bir alışkanlık, sabahın erken saatlerinde uyanmak, gününüzü planlamak ve dikkatinizi dağıtmadan 1-2 saat çalışmak olabilir. Unutmayın ki art arda 21 gün boyunca bir hareketi tekrarlarsanız alışkanlık haline gelir.


5. Yapabileceğinize inanın.

“Hedeflerinize ulaşmadan önce, yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı düşündüğünüzde genel olarak haklı çıkarsınız.”

Eğer derinlerde ise, hedeflerinize ulaşmak için gerekenlere sahip olduğunuza inanmazsınız ve asla onlara ulaşamazsınız. Bu nedenle, yeteneklerinizi inanmanız ve hedeflerinize ulaşmak için kendinizi desteklemeniz çok önemlidir. Ne zaman kendinizden şüphe duyacak düşünceleriniz ortaya çıkarsa, onlara dikkat vermeyin. Bunun yerine odak noktanızı düşüncelerinizi güçlendirmeye ve motivasyonunuzu yükseltmeye yönlendirin.


6. Fikirlerinizi optimize edin.

“Unutma, zihninde olup bitenler yüzünden olduğun yerdesin. Ve zihnindekileri değiştirerek ne olduğunu ve nerede olduğunu değiştirebilirsin.”

Büyüdükçe, bilinçsiz bir şekilde çevremizden birçok olumsuz ve sınırlayıcı inancı özümseriz. Bu inançlardan uzaklaşmamak sizi sınırlar. Bu düşünceleri inceleyin ve ortaya çıktıkları yeri kapatın. Dikkatinizi olumsuz düşüncelerden olumlu ve güçlendirici cümlelere doğru değiştirin. Kendi kendinize olumlu telkinlerde bulunarak bilinçaltınızı programlayın.


7. Olumlu bir öz imaj oluşturun.

“Kendini kazanan olarak göremiyorsan, kazanan olarak performans gösteremezsin.”

Kendinizi zihninizin gözünde nasıl algıladığınız, başarılı olup olmayacağınızı belirleyen en önemli faktörlerden biridir.
Kendinizi, başarıya ulaşmak için gerekenlere sahip biri olarak düşünürseniz başarı elde edersiniz. Ancak yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, bu düşünceyi size yansıtan realiteyi göreceksiniz. Aslında, şu andaki realiteniz, içinizde tuttuğunuz öz imajı yansıtır.Bu nedenle, zihninizde kendinizin sahip olduğu görüntü türünün bilincinde olun. Kendinize şu soruları sorun: Başarıya ulaşabileceğimi düşünüyor muyum? Başarıyı hak ettiğime inanıyor muyum? Kendimi herkesin aradığı bir kazanan olarak görüyor muyum? Sadece kendi imajınızın bilincinde olmak, onu olumsuzdan olumluya değiştirmenize yardımcı olabilir.


8. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda endişelenmeyin.

“Eleştirilerden rahatsız olmayın. Unutmayın ki bazı insanların sahip oldukları başarının tek tadı, size zarar verdikleri zamandır.”

İnsanların her zaman söyleyecek bir şeyleri olacaktır ve herkesi memnun edemezsiniz. Zamanınızı ve enerjinizi diğer kişilerin eylemleri ve görüşleri hakkında endişelenerek harcamayın. Dikkatinizi önceliklerinize odaklayın, çünkü önemli olan budur.


9. Hatalarınızdan ders alın.

“Eğer yenilgiden ders alıyorsan gerçekten kaybetmemiş olursun.”

Sadece insanlar hata yapar. Bu nedenle önemli olan hatalarınızın üzerinde durmamak. Bunun yerine kendinize, hatalarınızın size ne öğretmeye çalıştığını sorun. Bunu yaparken hatalarınızdan ders alın çünkü kişisel gelişiminiz için önemli bir faktördür.


10. Her zaman öğrenmeye açık olun.

“Hayat bir sınıftır. Sadece yaşam boyu öğrenmeye istekli olanlar sınıfın başına geçebilirler.”

Her şeyi bildiğini sandığın an, büyümeyi bıraktığın andır. Başarılı olmak için büyümeye devam etmeniz gerekiyor. Her zaman açık fikirli olun ve öğrenmeye her zaman açık olun. İnancınıza, öğretilerinize ve ideolojilerinize köle olmayın.


11. Gecikmiş memnuniyeti hayatınızda uygulayın.

“Başarısızlığın ve mutsuzluğun temel nedeni, şu anda istediğin için en çok istediğin şeyi yapmaktır.”

Çalışmalar, gecikmiş memnuniyetin başarıya ulaşmada kilit bir faktör olduğunu kanıtlamaktadır. Dikkat dağıtıcı şeylerin veya kısa vadeli zevklerin, uzun vadeli zevklerinize ve gelecekteki ödüllerinize ulaşmaktan uzaklaşmasına izin vermemeyi alışkanlık haline getirin. Bunun için ne kadar çok pratik yaparsanız, öz kontrolünüz o kadar güçlü olur, uzun vadeli hedeflerinize o kadar hızlı yaklaşırsınız.


12. Benliğinle sağlam ilişkiler kur.

“Tanrı ile olan ilişkinin dışında sahip olacağın en önemli ilişki kendinle olan. Başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurmak için içsel, duygusal ve ruhsal olarak sağlıklı olmalıyız.”

Kendinizle zaman geçirin. Kendinizi tanıyın ve anlayın. Kendinizi ne kadar çok tanırsanız, gerçek doğanız, arzularınız ve hedeflerinizle o kadar çok temas kurarsınız. Benzer şekilde, yalnızca kendinizi tanıyarak başkalarını da tanımaya başlayabilirsiniz. Sadece kendinizi severek, doğru insanları hayatınıza çekmeye başlayabilirsiniz. Bu özelliklerin tümü başarı için çok önemlidir.


13. Yalnız zaman geçirin.

“Kazanan olmak istiyorsanız, sessizliğe zaman ayırmanız gerekiyor. Ve bunu haftada en az üç ila dört kez yapmalısınız.”

Ziglar, yalnız vakit geçirmenin önemli bir savunucusudur. Yalnız zaman geçirmek, kendinizle yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda zihninizi temizlemenizi ve hayat değiştiren fikirler edinmenizi sağlar. Yani zamanınızı yalnız başınıza hiçbir şey yapmadan geçirmeyi alışkanlık haline getirin.


14. Sizi canlandıran insanlarla etrafınızı kuşatın.

“Kendini, sevdiğin ve en iyisini isteyen insanlarla kuşat!”

Çoğunlukla insanlar iki kategoriye ayrılır: zambaklar ve sülükler. Zambaklar sizi yükseltenler ve sülükler ise modunuzu düşürenlerdir.
Eğer gün boyu sülüklerle çevriliyseniz, enerjinizi kurutacaklardır. Kendinizi daha az motive ve üretken hissetmenize neden olacaklardır. Bunun yerine, kendinizi iyi insanlarla çevrelediğinizde, harekete geçmeniz için kendinizi pozitif enerji ile dolu bulacaksınız.
Öyleyse toksik insanları hayatınızdan çıkarmak için bilinçli bir çaba gösterin ve kendinizi, kendiniz olmanız için ilham veren ve sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlarla çevreleyin.


15. Şükretmeyi bilin.

“Edinebileceğimiz tüm tutumların arasında şükretmeyi bilmek elbette en önemli ve hayat değiştiren şey.”

     Minnettarlığı ifade etmek zihniyetinizi yoksunluktan bolluğa çevirir. Bolluğu hissettiğinizde, yaşamınıza çekersiniz. Bu nedenle, her gün hayatınızdaki her şeye şükredin.


16. Zamanınıza değer verin ve onu etkili kullanın.

“Vaktinizi planlamıyorsanız başkaları onu sizin yerinize harcar.”

Zamanı en değerli kaynağınız olarak kullanın. Gününüzü planlama burada devreye giriyor. Belirlenmiş bir planınız olduğunda, üretken olmayan şeylere otomatik olarak hayır demeyi öğrenirsiniz.


17. Yavaş yavaş başlayın ve ilerledikçe gelişin.

“Performansınızın seviyesi, tutku, kararlılık ve isteğe bağlıdır.”

Her şeyi başından çözemezsiniz. Ayrıca, çalıştığınız alanda en başından uzman olmanız da önemli değildir. Sahip olduklarınızda küçük küçük başlayabilir ve ilerledikçe kendinizi geliştirirsiniz. Unutmayın, yarışı kazanmanın yolu yavaş ve istikrarlı olmaktan geçer.


18. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

“Kim olduğunuzu ve verilen işi dikkatli bir şekilde araştırın. Sonra kendinizi bu işe adayın. Kendinizden etkilenmeyin. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.”

Hedeflerinize ulaşmak için, güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi bilmeniz önemlidir. Zayıf noktalarınıza odaklanmak yerine güçlü noktalarınıza odaklanın. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda eksik olan ve perspektifinizi kaybettiğiniz noktalarınızı görmeye başlarsınız. Bu alışkanlıktan kurtulun ve kendinize odaklanın.


19. Israrcı olun.

“Sert bir karaktere sahipseniz, yaşam oyununda gerekli olan diğer tüm özellikleri geliştirecek ve edineceksiniz.”

Ve son olarak, en önemlisi, işler zorlaştığında bile çabalarınızda ısrarcı olmalısınız.
Ziglar’ın “Zirvede Görüşmek Üzere” adlı kitabı 1975 yılında yayınlanmadan önce 39 kez reddedildi. Kitap bugün hala basılmakta ve bir Amerikan klasiği olarak kabul görmektedir. Israrcı olduğunuz sürece ne kadar yavaş olduğunuz önemli değildir.

Okumaya devam et

Kişisel Gelişim

Motivasyon Konuşmacısı Tony Robbins’in 5220$’lık Seminerinden Notlar

Tony Robbins yılda 200.000 insanla görüşüyor ve yılda sadece bir kere seminer veriyor. Bu seminer 6 gün boyunca günlük 12 saatten fazla sürüyor. Katılma ücreti 5,220$ olan seminere dünyanın her tarafından insanlar akın ediyor. Hatta katılım sağlayabilmek için eşyalarını satan birçok insan da mevcut. Seminer oldukça interaktif geçiyor, hatta bazı katılımcılar Robbins ile kendi hikayelerini paylaşıp birebir diyaloglar da kurabiliyor. Seminer Robbins’in katılımcılardan tanımadıkları 12 kişiyle sarılmalarını istemesiyle başlıyor.

“Kelimeler bilinci delip geçme gücüne sahiptir.”

Yüksek sesle ve aktif bir fizyolojiyle yani ayakta dururken ya da zıpladıktan sonra söylenen bir cümle veya dil kalıbının, nöroloji ve fizyoloji aktif kullanıldığı için yeni inançları düzenlemek için mevcut en güçlü araçlar olduğuna inanıyor. Sadece biliyor olmanın sizi daha iyi hale getiremeyeceğini söylüyor. Ne istediğinizi duygusal bir şiddetle konuşmalısınız.


“Hayatınızın herhangi bir bölgesinde ağrılarınız varsa bu büyümek için bir çağrıdır.”

Kendinize “Kabiliyetli ve layık olduğumu nasıl ispatlayabilirim?” şeklinde bir soru yöneltirseniz, benliğinizin buna bağlı olduğunu düşünür ve acı çekersiniz. Hayatımda büyük bir şey yapmazsam ya da büyük ölçüde başarılı olmazsam hayatım boşa gitmiş olurdu diye düşünüp size saygı duyulmayacağını hissedersiniz. Kendinize çok fazla baskı koymanızın sebebi içinizde asla yeterli olamama riskinden korkmanızdır. Sorunuzu değiştirin.

“Şu anda kendimi daha çok nasıl değerlendirebilirim?” gibi bir soru sizi daha iyi bir hale getirmeye yardımcı olur, endişeyi azaltır ve doğru yoldan yönlendirildiğinizi hissettirerek sakinlik duygusunu getirir.


“Depresyon bir hastalık değildir, sadece bir odak modeldir.”

Bir şeye odaklandığınız an, ona bir anlam veriyorsunuz. Bu iyi mi, kötü mü? Bu kişi benimle alay mı ediyor yoksa saygısızlık mı ediyor? Bu bir zorluk mu, yoksa bir hediye mi? En başarılı olanlar hayatlarındaki olaylarını her zaman kontrol etmeye çalışıyorlar. Tüm olayları kontrol edemezsiniz, ancak daima olayların üzerinizde ifade ettiği anlamı denetleyebilirsiniz. Üzerinde yoğunlaştığınız şey, depresif olup olmadığınızı belirleyecektir. Depresyon bir hastalık değildir, sadece bir odak modeldir. Odaklamanızın kontrolünü elinize alarak hayatınızın kalitesini köklü bir şekilde değiştirebilirsiniz.


“Hayatlarımızın kalitesi, duygularımızın kalitesinden başka bir şey değildir. Anlamı ve yaşamı şekillendiren kuvvettir, duygu renkleridir.”

İnsan doğası gereği muhtemelen kontrol edebileceğiniz veya önemli ve özel hissedebileceğiniz durumları ararsınız. Şu anda hedefiniz daha fazla para, kilo vermek, daha başarılı olmak olabilir. Gerçek şu ki dünyanın en zengini olabilirsiniz, kusursuz bir bedene sahip olabilirsiniz ve yine de perişan olabilirsiniz, çünkü gerçekte karşılanmayan ihtiyaçların en temelinde duygusal tatminsizlik yatar.


“Kararlarınızı çıkardığınız anlam verir.”

Hayatınızı kontrol eden büyük ölçüde kendi öyküleriniz. Bu hikayeler, belirli alanlarda harekete geçme veya ilerleme kaydetmenizi engelleyen şeydir. Anlamın efendisi olmalı ve her durumda iyi bir nokta bulmalı ve hayatınızın için daha güçlendirici anlamlar bulmalısınız.


“Kendiniz olmazsanız kendinizi sevmekte zorlanırsınız.”

Bütün hayatımız bir anda değişir. Biri size “Değişiklik yapmam 10 yılımı aldı.” dediğinde o değişimin aslında bir anda gerçekleştiğini anlayın. Uyanırsanız sonsuza dek kontrolü ele alabilirsiniz. İşler o noktada heyecan verici olmaya başlar. Hayatınızın hangi alanı istediğiniz gibi gitmiyor? Sorununuz, sizin armağanınız. Her şeyden çok kendinize emek verin. Sizi kontrol eden inançları ve değerleri keşfederseniz, kendinizi baştan tasarlayabilirsiniz.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com