Bizimle iletişime geçin

Gündem

Kibar, Hyundai’da direksiyonu devretti!

Koreli Hyundai’nin Kibar Holding hisselerini devralma süreci tamamlandı. Hyundai Assan, yeni Elantra ile model atağını başlatırken, Bayon üretimine odaklandı. Kibar Holding ise alüminyum işinde büyüyecek, farklı yatırım fırsatlarını da değerlendirecek.

Kibar, Hyundai da direksiyonu devretti!

Hyundai Assan, 2021 yılındaki model atağına Yeni Elantra ile başladı. Koreli markanın dünya çapında en çok tercih edilen modeli olan Yeni Elantra’nın 7’nci nesli, Hyundai Assan’ın Türkiye’de 2021 yılında lansmanını yapmayı planladığı beş modelden ilki konumunda.

Hyundai, bu yıl 4 yeni araç lansmanı daha yapacak: Tuscon, Bayon, Sante Fe ve elektrikli Kona. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Amacımız sedan sınıfında fark yaratmak. Çünkü, geleneksel çizgilerden ve birbirine benzer modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen hem cesur hem de modern bir otomobil sunmanın tam zamanı. Sadece sil baştan tasarlanan Elantra değil, arkaya arkaya satışa sunacağımız sıra dışı ve estetik modellerimizle iddiamızı artırıyoruz” dedi.

Hedef; 34 bin araç satmak

Şirket bu yıl yaklaşık 3 bin adet Elantra, toplamda ise 34 bin adetlik satış yapmayı hedefl iyor. Marka geçen yıl 28 bin 500 adet araç satmıştı. Murat Berkel, yerli üretimin avantajını kullanarak pazarda olası bir talep artışına karşın daha fazla araç satabileceklerini vurguladı. Berkel, nisan ayında satışların hızlı başladığını ancak kur artışı, pandemi kaynaklı kısıtlamalar ve çip krizinin pazara olumsuz yansıdığını söyledi. Marka toplam pazarda nisan ayında 75 bin, yılsonunda ise 750 bin adetlik satış öngörüyor.

“Siparişi %50 ÖTV’den veriyoruz araç gelene kadar %80’e çıkıyor”

Kurdaki dalgalanmanın satışlara olumsuz yansıdığını dile getiren Hyundai yetkilileri, “Yüzde 50 ÖTV’den sipariş veriyoruz, araç geldiğinde yüzde 80 baremine girmesi gerçekten otomotiv sektörünü zor durumda bırakıyor” vurgusu yaptı. Murat Berkel, “Biz iki üç ay önce elantra için siparişleri oluştururken kurun seviyesi 7.10’lardaydı. Bugün geldiği nokta, ileriye dönük plan yapmakta bizi ciddi anlamda zorluyor” dedi.

Berkel, faizlerin sabit tutulmasının en azından şu an için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Aslında isteğimiz taşıt kredi faiz oranlarının makul seviyelere gelmesi ve kurun da makul seviyelerde belirli bir süre seyretmesi. Bu ikisi oluşursa otomotiv açısından ve diğer sektörler açısından da çok olumlu olacak” diye konuştu.

Ali Kibar: Alüminyum ağırlıklı ilave yatırımlarımız olacak

Koreli Hyundai Motor Company, Hyundai Assan’ndaki Kibar Holding’e ait yüzde 30 hissesini devralmak için Aralık 2020’de Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Devir işlemi geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti.

Kibar Holding’in Hyundai Assan’da yüzde 3’lük ‘sembolik’ hissesi kaldı. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, hisse devri sonrası iş yapış şekillerinde ve kadrolarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, hisselerin ne kadara satıldığını açıklamadı ancak buradan sağladıkları gelirle hangi yatırımlara odaklanacaklarının sinyallerini verdi. Kibar, “Katma değeri yüksek alüminyum ağırlıklı ilave yatırımlarımız olacak. Burada olmayan yeni ürünler de üreteceğiz. Üretim sistemlerinde verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı yeni yatırımlarımız olacak. Alüminyumda global sürdürülebilirlik sertifikasını (ASI) alan ilk Türk şirketi olarak, yapacağımız yeni yatırımlarla yakın gelecekte ABD ile Avrupa’da karbon vergilendirme süreçleri başladığında ülkemizin rekabetçiliğini sürdürmüş olacağız” dedi. Şirket, farklı iş kollarındaki yatırım fırsatlarını da kollayacak.

Sangsu Kim: Türkiye’de yepyeni bir döneme başlıyoruz

Hyundai Assan, geçtiğimiz mart ayında Bayon modelinin üretimine başladı. Fabrikada ayrıca i10 ve i20 üretiliyor. İzmit’ten 40’tan fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Hyundai Assan CEO’su Sangsu Kim, “İzmit’teki fabrikamızda sürekli büyüyen yatırımlarımızla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye’de yepyeni bir döneme başlıyoruz. i10 ve i20 modellerimizin yanında üçüncü model olarak üreteceğimiz Bayon ile hızlı büyüyen B-SUV segmentinde gücümüzü artıracağız” dedi.

Yeni Elantra sil baştan tasarlandı

Gelenekselin dışına çıkan tasarımının yanı sıra boyutları artan ve çok daha teknolojik olan Yeni Elantra Türkiye’de ilk etapta 123 beygir gücündeki tek motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Araç, 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. 5 farklı donanım seviyesi olan aracın fiyatı 231 bin 500 TL’den başlıyor.

Aysel Yücel/Dünya

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com