Bizimle iletişime geçin

Gündem

Kirlenen Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri çantalar özellikle ilkbahar ve yaz aylarında popülerdir. Çünkü beyaz nötr bir renktir, parlaktır ve bu sayede çoğu kıyafeti tamamlayıp, kolay kombin fırsatı sunar. Harika görünmelerine rağmen, beyaz renk çanta ve cüzdanlar adeta bir mıknatıs gibi kiri ve lekeleri kendine çeker. Neyse ki, kir ve lekeden sararmış bu çantaları temizlemek için birkaç doğal yöntem var.

Kirlenen Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri çantalar özellikle ilkbahar ve yaz aylarında popülerdir. Çünkü beyaz nötr bir renktir, parlaktır ve bu sayede çoğu kıyafeti tamamlayıp, kolay kombin fırsatı sunar. Harika görünmelerine rağmen, beyaz renk çanta ve cüzdanlar adeta bir mıknatıs gibi kiri ve lekeleri kendine çeker. Neyse ki, kir ve lekeden sararmış bu çantaları temizlemek için birkaç doğal yöntem var.

Bir çantanın kirlenmesini beklemeden, her hafta düzenli şekilde temizliğini yapmak, hem çantanın ömrünü uzatır hem de çanta üzerinde inatçı lekelerin oluşmasını engeller. Bu sebeple, yüksek rakamlar ödeyerek satın aldığınız deri çantaların belirli aralıklarla temizliğinin yapılması önem teşkil eder.

Önemli : Deri çantaları çamaşır suyu ve benzeri ağır kimyasallar ile temizlemek risklidir. Kimyevi maddeler, lekeleri çıkarır ancak derinin aşınmasına neden olabilir. Sirke, karbonat ve limon gibi doğal ağartıcı maddeler çanta temizliğinde kullanılabilir fakat doğal olmalarına rağmen bu malzemeler de asidik özelliktedir ve az da olsa çantada yıpranmaya neden olabilir. Bu bağlamda, kirli çantaları mümkün olduğunca sabunlu su ile temizlemek en doğru seçim olacaktır. Tüm bunlara rağmen, çantanızı su ve sabun dışındaki ürünler ile temizlemeyi düşünüyorsanız yazımızın devamına göz atın…

Çanta üzerine herhangi bir sıvı dökülmüşse, lekelenmeyi en aza indirmek için mümkün olan en kısa sürede silmek en iyisidir. Yine de ne kadar hızlı olursanız olun, bir noktada çıkarılması zor, sert bir lekeyle karşılaşabilirsiniz. Beyaz deri çantalar üzerindeki lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler :

Zeytinyağı + Beyaz Sirke : Yarım ölçü zeytinyağı ile bir ölçü beyaz sirkeyi karıştırın. Karışımı fısfıs sprey şişenin içine doldurun ve kirlenen beyaz deri çantanızın üzerine sıkın. Birkaç dakika bu şeklde bekletip ardından nemli bez ile silin ve kurulayın.

Alkol : Deri üzerindeki inatçı lekeleri çıkarmakta alkol hayli iyi iş başarır. Özellikle mürekkep lekeleri konusunda başarılıdır. Mürekkep lekelerini çıkarmak için alternatif olarak oje çıkarıcı asetonları kullanmakta mümkündür. Beyaz çanta üzerindeki siyah lekeleri çıkarmak için pamuklu temiz bir bezi alkol ile ıslatın ve lekeli bölgeye çok bastırıp ovalamadan yavaş hareketler ile silin. Leke çıktığında nemli bir bez ile silip ardından kuru bez ile kurulayın. Eğer leke nokta şeklindeyse bir kulak çöpünü alkol ya da asetona batırıp, yalnızca lekenin üzerine nazikçe uygulayın.

Pudra : Deri çantanızın üzerine yağ dökülmüşse en güvenli yöntem olan pudrayı tercih edin. Yağlı bölgeye bir miktar pudra dökerek fazla yağı emmesi için bekletin. Daha sonra temiz bir mikrofiber bez ile silerek pudradan arındırın. Leke halen çıkmamışsa üzerine az miktarda karbonat serpiştirin ve hafif hareketlerle ovalayın. Ardından nemli bezle silip, kurulayın.

Limon + Karbonat : Kirlenen ve sararan beyaz deri çantaları temizlemek için yalnızca limon veya yalnızca karbonat kullanabileceğiniz gibi ikiliyi karıştırarakta kullanabilirsiniz. Paketlenmiş limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyu her zaman daha iyi sonuç verir.

Yalnızca limon kullanmak istiyorsanız, bir limonun suyunu ile yumuşak pamuklu bir bezi nemlendirin ve çantanızı silin. Yalnızca karbonat için az miktarda karbonata birkaç damla su ekleyerek macun kıvamı elde edin ve bu karışımla çantanızı silin. Limon ve karbonat karışımı için ise karbonatın içine limon damlatarak yine macun kıvanımda bir karışım oluşturun ve çantanızı silin. Tüm bu işlemlerin sonunda, temiz nemli bir bez ile çantanızı silin ve ardından kuru bez ile kurulayın.

Diş Macunu : Öncelikle lekeli-kirli böyleyi nemli bir bez ile hafifçe nemlendirin. Ardından jel olmayan bir diş macununu, yumuşak diş fırçası ile çok fazla bastırmadan sürün. Bir süre kurumasını bekleyip nemli bezle silin ve kurulayın.

Tüm bu yöntemler, ağır kimyasallara göre nispeten güvenli olsa da derinin yüzeyine zarar verebilir, kalitesinin azalmasına yol açabilir. Kirlenen deri çantaları sabunlu ılık su ile silerek temizlemek her zaman en güvenli yoldur. Çantanızın daha uzun ömürlü olması ve temiz kalması için aşağıdaki önerileri uygulayın.

  • Çantanızı çok kirlenmese bile haftada bir kere sıvı bulaşık deterjanı veya sabun kullanarak ılık su ile silin.
  • Temizliğin ardından çantanızı ıslak veya nemli bırakmayın ve mutlaka kuru bir bez ile silerek kurulayın.
  • Islak veya nemli çantalarınızı asla güneşte kurutmayın ve normal zamanlarda da uzun süreler boyunca çantanızı direkt güneş altında bırakmayın.
  • El kremleri ve losyonlarını kullandıktan sonra çantanıza dokunmaktan kaçının. Özellikle çantaların tutamaçlarındaki bu lekelere el kremleri neden olur.
  • Çantanızı kullanmadığınız zamanlarda kılıfında saklayın. Böyle bir kılıf veya kutusu yoksa farmuarlı bir yastık kılıfı işinizi görecektir.
  • Şeklinin bozulmasını engellemek için kullanmadığınız zamanlarda çantanızın içini kumaş veya eski gazeteler ile doldurun.
  • Yukarıdaki temizleme önerilerini, öncelikle çantanızın görünmeyen küçük bir noktasına uygulayın ve sonuca göre işlemi devam ettirin.
  • Eğer çok pahalı ”marka” bir çantanız varsa ve yıpranma konusunda endişeleriniz var ise su ve sabundan başka bir temizlik maddesi kullanmayın.
  • Çok kirli bir çantanız var ve doğal yöntemler işinize yaramadıysa, profesyonel bir deri temizleme ürünü satın alın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Devremülk dolandırıcıları yaşlı insanları seçmişler

Yalova’da yürütülen devre mülk dolandırıcılığı soruşturması kapsamında adli kontrol şartıyla bırakılan 7 şüpheli, yeniden gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tutuklandı, 2’si yine adli kontrol şartıyla salıverildi.

Devremülk dolandırıcıları yaşlı insanları seçmişler

Tutuklanan şüpheli sayısı toplamda 8’e yükseldi. Öte yandan örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlence tertip edildiği ve örgütün Ankara’dan Yalova’ya getirilen ve çok sayıda suç kaydı bulunan bir grup tarafından korunduğu da belirtildi.

Sabah’tan Özlem Yıldız’ın haberine göre Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, devre mülk sahipleri ile irtibata geçip, ‘yüksek kazanç’ vaadi ile kandırıp, ofislerine gelen kişilerin mobil bankacılık uygulamasını kullanarak kredi çeken, ardından bunları başka hesaplara aktararak dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, 1 Aralık’ta operasyonla 26 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda; 32 cep telefonu, 37 sim kart, 5 flash bellek, 1 hafıza kartı, 3 laptop, 1 tablet, 2 pos makinesi, mağdurlara ait çok sayıda tapu senedi, ikiz sözleşme, noter belgeleri, 6 tabanca, 14 mermi, 1 av tüfeği ve 25 fişek ele geçirildi.

EMLAK FİRMASI KURMUŞLAR

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; soruşturma aşamasında 64 mağdura ulaşıldığı, örgütün bu kişileri 9 milyon TL dolandırıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Genişletilerek yürütülen soruşturma kapsamında, suç örgütü liderinin örgüt üyesi bir kişi üzerinden emlak firması kurduğu belirlendi.

Bu firma aracılığıyla dolandırıcılık yaptığı tespit edilen şüphelilerin, mağdurlardan elde ettikleri gelirleri paylaştığı da aktarıldı.

MOTİVASYON İÇİN LÜKS YATLARDA EĞLENCE

Örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlence tertip edildiği ve örgütün Ankara’dan Yalova’ya getirilen ve çok sayıda suç kaydı bulunan bir grup tarafından korunduğu da belirtildi. Açıklamada, mağdurların çoğunun emekli ve yaşlı insanlar olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve çete lideri olduğu değerlendirilen Ramazan Taburlu’nun (30) sosyal medya hesaplarından paylaştığı görsellerdeki lüks yaşamı dikkat çekti.

Kız arkadaşıyla helikoptere binen Taburlu’nun Çırağan Sarayı’nda da evlilik teklif ettiği görüldü.

Taburlu’nun mizansen olarak gözaltına alındığı ve gece kulübünde dans ettiği videoları da sosyal medya hesabından paylaştığı tespit edildi.

İTİRAZ SONRASI 5 TUTUKLAMA

Emniyetteki işlemleri tamamlanıp, adliyeye sevk edilen şüphelilerden Ramazan Taburlu, Mustafa Erdem (30) ile Mehmet Zemin Gökçe (32) tutuklandı; 25 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 şüpheli de emniyetteki ifadesinin ardından salıverildi. Soruşturmayı yürüten savcının itirazı sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 şüpheli, dün yeniden gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tutuklandı, 2’si yine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Antalya’da katil evlat! Annesini boğazından bıçaklayarak öldürdü

Antalya’da 37 yaşındaki Yusuf Tıraş evde tartıştığı annesi Zübeyde Tıraş’ı (61) boğazından bıçaklayarak öldürdü. Cinayetin ardından kaçmaya çalışan oğul Tıraş, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. İşte korkunç olayın detayları…

Antalya da katil evlat! Annesini boğazından bıçaklayarak öldürdü

Korkunç olay Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi 1668 sokakta bulunan sitedeki apartmanın ikinci katında meydana geldi. Bipolar tedavisi gören Yusuf Tıraş saat 16.50 sularında annesi ile tartışmaya başladı.

EKMEK BIÇAĞI İLE SALDIRDI

Tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesinin ardından Yusuf Tıraş bıçakla annesine saldırdı. Kendini korumaya çalışan anne Zübeyde Tıraş çığlık atarak kaçmak istedi. Bu sırada yüzünden yaralandı.

ANNESİNİN BOĞAZINA SAPLADI

Bıçak ile saldırmaya devam eden oğul Yusuf Tıraş bıçağı annesinin boğazına sapladı. Anne kanlar içinde yere yığıldı. Cinayet zanlısı oğul daha sonra suç aleti ile birlikte kaçmak istedi.

KOMŞULARI YAKALADI

Çığlık seslerine daireye gelen komşuları Yusuf Tıraş’ı yakaladı. Durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbarın ardından olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Doktorlar kanlar içinde yatan anne Zübeyde Tıraş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Bu sırada kaçmaya çalışan oğul Yusuf Tıraş’ı gözaltına aldı.

Cinayeti öğrenen baba Süleyman Tıraş ise gözyaşlarına boğuldu. Acılı baba yakınlarının teskini ile ayakta durabildi.

Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından anne Zübeyde Tıraş’ın cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Cinayet masası ekipleri oğul Yusuf Tıraş’ı gözaltına alarak şubeye götürdü.

Okumaya devam et

Gündem

Kardeşleri reddetmişti: İşte 6 yaşında cinsel istismara uğraya kızın ifadeleri

Timur Soykan, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’ın kızı H.K.G.’yi 2002 yılında altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ yazdığı haberin ardından, kamera karşısına geçerek H.K.G.’nin istismara uğramadığını savunan kardeşlere tutanaklarla yanıt verdi

Kardeşleri reddetmişti: İşte 6 yaşında cinsel istismara uğraya kızın ifadeleri

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 2002 yılında altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ belirterek şikayetçi olduğu iddia edildi. Birgün’den Timur Soykan’ın haber Türkiye’nin gündemine oturdu.

Söz konusu haberin ardından YouTube’da açılan bir hesapta yayınlanan videoda H.K.G.’nin ağabeyi ve kız kardeşleri istismar yaşanmadığını, kız kardeşlerinin altı yaşında ‘evlendirilmediğini’ iddia etti. 21 ve 19 yaşında olduklarını söyleyen kız kardeşler, ‘istismara uğrasaydı bundan haberlerinin olacağını’ savundu. Kardeşler, H.K.G.’nin ‘nikah fotoğraflarının’ bir etkinlikte çekildiğini iddia etti.

TİMUR SOYKAN BELGELERİ PAYLAŞTI

Timur Soykan, kardeşlerin açıklamalarının ardından, H.K.G.’den 23 yaş büyük Kadir İstekli’nin bilirkişi raporuna dayandırılan sözlerini Twitter hesabından paylaştı.

Soykan, “İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor” dedi.

1- İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor.

‘TECAVÜZLE NE ALAKASI VAR’

Dosyaya giren ifadede H.K.G.’nin, “Pendik’te gittiğim bir doktor vardı ya, o açık açık konuşmuştu benimle. Belki de haklıydı, bu adam sana altı yaşında tecavüz etmiş, altı yaşından 14 yaşına kadar tecavüz etmiş…” sözlerine İstekli, şöyle yanıt verdi: “Tecavüzle ne alakası var H… Nereye getiriyorsun lafı, karının konuştuğu saçmalık.”

“Nikahımızın olduğunu söylemiştim ama hukukta öyle biliyorsun ya…” diyen H.K.G.’ye İstekli’nin, “Ya tamam hukukta öyle de hukukla ne alakası var; onun kendi anlayış tarzı o, öyle işte o kadar” diye yanıt vererek, ‘nikahın’ H.K.G. altı yaşındayken kıyıldığını reddetmediği görüldü.

Timur Soykan Twitter’dan verdiği yanıtta şunları yazdı:

“İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor.

Ekteki videoda kardeşleri H.K.G.’nin altı yaşında imam nikahıyla 29 yaşındaki Kadir İstekli’ye teslim edilmesi gibi bir durumun olmadığını iddia ediyor. H.K.G. ise iddianamedeki ifadesinde bunu çok açık bir şekilde anlatıyor.

3- H.K.G., 6 yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor. (Not: İddianamedeki ifadeyi rahatsız edici kısımları ve H.K.G.’nin adının açık yazıldığı kısımları çıkararak yayınlıyorum.) pic.twitter.com/CC1nAnxolt

H.K.G., altı yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor.

Kardeşleri, H.K.G’nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunuyor. Ama H.K.G. altı yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor.

*Hatta Kadir İstekli kendisinin altı yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. ‘Hocaefendi’ diyerek kastettikleri H.K.G.’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel.”

4- Kardeşleri, H.K.G’nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunuyor. Ama H.K.G. 6 yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor. pic.twitter.com/6X7nCkKNHL

NE OLMUŞTU?

Timur Soykan’ın ortaya çıkardığı belgelere göre altı yaşındayken babası İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 29 yaşındaki bir ‘müridiyle’ imam nikahı kıyılan H.K.G. şikayetçi olarak ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatmıştı. 2012’de doktorun ihbarıyla başlayan H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmanın da üstü örtülmüştü. H.K.G. o tarihte 14 yaşındaydı.

5- Hatta Kadir İstekli kendisinin 6 yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. ‘Hocaefendi’ diyerek kastettikleri H.K.G.’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel. pic.twitter.com/2Epe8GCRba

9- Üstelik H.K.G.’nin savcılığa sunduğu tek fotoğraf bu değil. Henüz küçük bir çocukken Kadir İstekli ile çekilmiş çok sayıda fotoğrafı savcıya verdi. Kardeşleri videoda bu fotoğraflara bir açıklama getirmedi. pic.twitter.com/ulO7xo3aEm

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com