Bizimle iletişime geçin

Gündem

Kısa Bir Özet: 1 Mayıs’ın Tarihteki Yeri ve Önemi

Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı olarak kutlanıyor. Birlik olmanın, haksızlıklarla mücadelenin ve dayanışmanın öneminin bir kez daha vurgulanarak coşku ve sevinçle kutlanan 1 Mayıs, arkasında acı deneyimleri barındırıyor. Pek çok ülke gibi Türkiye’de de resmi tatil olarak kabul edilen bu günün tarihçesini ve önemini sizler için derledik:


İşçiler Fazla Çalışma Saatlerine Karşı Çıktılar

Günümüzde, Türkiye’de günlük çalışma süresi 8 saat olarak belirlense de tarihte bu süre her zaman 8 saat olmamıştır. İşçiler, dünyanın farklı yerlerinde 12 ila 16 saat arasında değişen saatlerde çalışıyorlardı. İlk defa 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde, taş ve inşaat işçileri günlük 8 saat çalışma talebiyle yürüyüş başlattılar.  Melbourne Üniversitesi’nden Parlemento Evi’ne kadar yürüyerek hükümete karşı seslerini duyurmayı hedeflediler.
Takvimler 1 Mayıs 1886’yı gösterdiğinde Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu, günde 12 saat ve haftada 6 gün çalışmaya karşı çıkarak grev başlattılar. Günlük 8 saat çalışma talebiyle iş bırakma eylemine gittiler ve aynı doğrultuda gösteriler düzenlediler. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katılırken, Kentucky (Louisville)’de yapılan gösterilerde ise 6 binden fazla işçi yürüdü. Bu yürüyüşlerde ve gösterilerde siyahi işçilerle beyaz işçiler yan yana yürüyerek hükümete önemli mesajlar verdi. Yürüyüş sonunda tüm işçiler Ulusal Park’a girdi ve gazeteler tarafından ‘Böylece ön yargı yıkılmış oldu’ başlıklarıyla siyahi ve beyazların beraber direnişine dikkat çekildi.


Nereden Geldiği Bilinmeyen Bir Bomba

1 Mayıs’ta başlayan olaylar ve 4 Mayıs’a kadar devam etti ve işçiler 4 Mayıs’ta Haymarket Alanı’nda miting düzenlediler. Miting dağılırken nereden geldiği belli olmayan bir bomba sonucunda 4 işçi ve 7 polis öldü, pek çok insan yaralandı. Böylece tarihe ‘kanlı Haymerket Olayı’ olarak geçti.

Uygulanan yasal baskılarla işçi gösterilerinin tekrarlanması engellendi ancak 1889’da bir Fransız işçi temsilcisinin önerisiyle, 1 Mayıs’ın tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece yasal olarak 1890’da gösterilere devam edildi.


Türkiye’deki Tarihi

Sovyetler birliği’yle olan dostluk ilişkileri kapsamında ilk kez 1 Mayıs 1922’de Türkiye’de işçi bayramı kutlandı. 1 Mayıs 1923’te ise İşçi Bayramı, ilk kez resmi tatil olarak kutlanmaya başlandı ve 1935’te 1 Mayıs, ‘Bahar Bayramı’ olarak kabul edildi.
1980 Darbesiyle resmi tatil olarak kutlanmaktan çıkan 1 Mayıs, 2009 yılında tekrar resmi tatil ilan edildi ve 2010 yılında resmi rakamlara göre 140 bin kişinin katıldığı, ancak gayri resmi rakamlarla 500 bin kişi olduğu tahmin edilen kutlamalar Taksim Meydanı’nda olaysız bir şekilde gerçekleşti.
İşçilerin direnişi ve mücadelesiyle, zaman içinde birçok ülkede 8 saatlik iş gücü kabul edildi. İşçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bu günü, dünyadaki pek çok ülke coşkuyla ve gösterilerle kutluyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü mankene yağma suçlaması

Bir televizyon kanalındaki yarışmayla ünlenen manken Tolga Kulakçı ile kız arkadaşı arasında yaşanan kavga mahkemede bitti. Kulakçı’nın yurt dışına çıkması yasaklandı

Ünlü mankene yağma suçlaması

Tolga Kulakçı, 12 Mayıs’ta yanına gittiği kız arkadaşı Sinem A. ile maddi sorunlar nedeniyle tartışma yaşadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde büyüyen tartışma sonrası genç kadın iddiaya göre Kulakçı’yla fiziki bir kavga yaşadı.

Aldığı darbeler sırasında polisi arayan Sinem A. yardım istedi. Manken Kulakçı’nın kendisinden zorla para almaya çalıştığını ileri süren genç kadın, parayı havale etmek zorunda kaldığını ve yağmalandığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

‘BANA BORCU VARDI’ SAVUNMASI 

Şikayetin ardından gözaltına alınan Kulakçı’nın ifadesine başvuruldu. Kulakçı, genç kadınla sürekli birlikte olduklarını ama sevgili olmadıklarını anlattı. Genç kadının kendisini takıntı haline getirdiğini ifade eden Kulakçı, “Ben zorla para almadım. Ona taşınırken 4 bin lira verdim. Bana borcu vardı. Ev içinde itişme yaşandı. Ama kavga para yüzünden değildi. Benim kazancım 15 bin liradır. O paraya ihtiyacım yok” diyerek kendisini savundu.

ADLİ KONTROL ŞARTI

Mahkeme, ifadesinin ardından Tolga Kulakçı hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi. Salı ve perşembe günleri evine en yakın polis merkezine giderek imza vermek zorunda olan Kulakçı’nın yurt dışına çıkması da yasaklandı.

Dilek Yaman Demir/Sabah

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com