Bizimle iletişime geçin

Kadın

Kışın Güneş Kremi Kullanmak Gerekli mi?

Kışın Güneş Kremi Kullanmak Gerekli mi?

Gün ışığının olmadığı gece saatlerinde UV ışınları yoktur. Bu nedenle, hava karardıktan sonra güneş kremi kullanmanız gerekmez. Ancak, havanın aydınlık olduğu gündüz vaktinde, kış ayları da dahil olmak üzere tüm mevsimlerde güneş kremi sürmek bir mecburiyettir. Zira, güneşin genellikle bulutların arkasına saklandığı kışın bile UV radyasyonu cildinize çarpmaya hazır bir şekilde gökyüzünden aşağı ışınlanır.

Makaleye Genel Bakış

 • Kışın Güneş Kremi Sürülür mü?
  • UVA Işınları
  • UVB Işınları
 • Kışın Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?
 • Güneş Kremlerindeki SPF Gibi Terimler Ne Anlama Geliyor?
  • SPF
  • Suya dayanıklı
  • Geniş spektrumlu
  • + (Artı) işareti

Kışın Güneş Kremi Sürülür mü?

Kış aylarında güneşin etkisi zayıf ve yanma riski çok daha az. Ancak bu durum UV ışınlarına karşı korumaya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmiyor. Güneş kremi sürmek, hava durumu raporlarından bağımsız olarak yılın tüm mevsimlerinde sürdürmeniz gereken cilt bakım rutininizin temel bir parçası olmalıdır. Bunun nedenini anlamak için güneşin UVA ve UVB ışınları hakkında kısa bir bilgi tazeleyelim…

UVA Işınları

Uzun dalga ışınları ismiyle de bilinen Ultraviyole A ışınları, dünya yüzeyine ulaşan ışınların yüzde 95’ini oluşturur. UVB ışınlarından çok daha derine nüfuz edebilirler. Bunlar cildinizi bronzlaştıran ışınlardır. Ayrıca, koyu lekeler, kırışıklıklar ve diğer  yaşlanma belirtilerinin çoğundan sorumludurlar. Ek olarak, cilt kanserlerine de neden olabilirler. UVA ışınları cam ve bulut gibi yarı saydamlardan rahatlıkla geçebilirler.

UVB Işınları

Ultraviyole B ışınları veya kısa dalga ışınları cilde derinlemesine nüfuz etmez. Kızarıklığın ve güneş yanığının birincil suçlularıdır. İlkbahardan sonbahara kadar ve günün güneşli saatlerinde en yoğundurlar. Yaz aylarına nazaran kışın azalmalarına rağmen birçoğu dünya yüzeyine ulaşabilir. Bunlar kar ve buzdan kolayca yansır. Bu nedenle, kayak gibi kış sporlarının yapıldığı zamanlarda UVB ışınları en büyük tehditlerden biridir.

Görüldüğü gibi hem UVA hem de UVB ışınları havanın açık veya bulutlu olup olmadığına bakılmaksızın her mevsimde vardır. Bu nedenle, soğuk aylarda bile koruyucu güneş kremi kullanmak cilt sağlığı için gerekliliktir.

Kışın Neden Güneş Kremi Kullanmalıyız?

 • Öncelikle en ciddi sorundan başlayalım. Sigara içmenin yılın herhangi bir zamanında akciğer kanserine neden olabileceği gibi güneşin zararlı ışınları da herhangi bir mevsimde cilt kanserine neden olabilir. Hava soğuk, bulutlu veya yağışlı olduğunda kanser mola vermez. Kış aylarında güneşin ön planda olmaması, aslında daha uzakta olduğu anlamına gelmiyor. Kış aylarında hala cilt kanseri olma riskiniz vardır, bu nedenle kendinizi buna göre korumalısınız.

Uzmanlar, erkek ve kadın her yaştan kişinin günlük olarak güneş koruyucu kullanmasını tavsiye ediyor. Ultraviyole radyasyon (UV) serbest radikal oluşumuna, DNA hasarına ve DNA mutasyonlarına neden olur. Tekrarlanan DNA hasarı cilt kanserine neden olabilir ve melanom dışı cilt kanserlerinin yüzde 90’ı güneşten UV ışınlarına maruz kalma ile ilişkilidir.

 • Kışın güneş kremi kullanmanın gerekliliğinin bir diğer nedeni, kış sporlarının yapıldığı yüksek rakımlarda UV etkisinin daha fazla olmasıdır. Ayrıca kar ve buz güneş ışığını hem yansıtır hem de yoğunlaştırır. Bu da sizi yanıklara karşı oldukça duyarlı hale getirir.

Bu kış dağlarda kayak, snowboard veya kızak yapmayı planlıyorsanız, en az 30 SPF’lik geniş spektrumlu bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

 • Kuru cilt ve kırışıklıkları önlemek için özellikle dikkat etmenizi gerektiren bir mevsim varsa o da kıştır. Sert kış havası cildi inanılmaz derecede kurutur ve çatlaklara neden olur. Ayrıca, UV ışınları cildinizdeki kolajen ve elastine zarar vererek ince çizgilerin ve kırışıklıkların hızlanmasına neden olur.

Aslında, güneş kremlerinin yaşlanma karşıtı özellikleri bilimsel olarak kanıtlamıştır. 2013 yılında 900 erkek ve kadın üzerinde yapılan ve 4 yıl boyunca sürdürülen bir çalışmada güneş kremi kullananlara kıyasla, kullanmayan kişilerde %24 oranında daha fazla yaşlanma belirtisi olduğu görüldü. (Kaynak)

 • Gün boyu ofiste çalışsanız bile güneş kremini sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu, özellikle iş yerinde bir pencerenin yanında oturuyorsanız veya işe gidip gelme esnasında güneşe maruz kalıyorsanız önemlidir.

2010 yılında yapılan bir çalışmada pencere kenarında oturan insanların cam tarafına bakan yüzlerinde daha fazla kırışıklığa ve daha fazla kaz ayaklarına sahip olduğu görüldü. (Kaynak) Araştırmanın sonuç raporunda, ”yüzün pencereye maruz kalan tarafları ile pencereye maruz kalmayan tarafları karşılaştırırken istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlendi” ifadeleri kullanıldı.

Güneş Kremlerindeki SPF Gibi Terimler Ne Anlama Geliyor?

Güneş kremlerinin üzerinde yazan terimler çoğumuzun ezberinde olsa da tam olarak bunların ne demek olduğunu bilmiyoruz. Bunların anlamlarını bilmeniz, güneş kremi satın alma esnasında en iyi tercihi yapmanıza yardımcı olabilir…

SPF

Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF, ”Sun Protection Factor” yani ”Güneş Koruma Faktörü”nün kısaltılmış halidir. Halk arasında kısaca ”Faktör” ismiyle de adlandırılır. Bir güneş kreminin SPF’si, cildi güneş ışınlarından ne kadar iyi koruduğunun ölçüsüdür. Bakınız: Güneş kremlerindeki spf nedir? Uzmanlar, kullanılan güneş kreminin en az SPF 30 olmasını veya bir başka ifadeyle 30 faktör olmasını öneriyor.

Suya dayanıklı

İsminden de anlaşılacağı gibi bu ürünler suya dayanıklıdır. Fakat, buradaki önemli nokta su geçirmez olmadıklarıdır. Aslında, su geçirmez güneş kremi diye bir şey yoktur. Suya dayanıklı olsa bile, yüzme sonrası, terleme sonrası veya havluyla kurulanmanın ardından tekrar sürülmesi gerekir.

Geniş spektrumlu

Yüksek faktörün yanı sıra güneş kremi seçimi yaparken aranması gereken bir diğer önemli kriter geniş spektrumlu olmasıdır. Bu ifade, ürünün hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağladığını gösterir. Bu nedenle, hem yaz hem de kış aylarında kullandığınız güneş kreminin geniş spektrumlu olduğundan emin olun.

+ (Artı) işareti

Artı işareti ”daha fazla” anlamına gelir. Örneğin, ürün üzerinde SPF50 yazıyorsa, koruyuculuğunun 50’den daha fazla olduğunu gösterir. Genel olarak 50+ olanlar, aslında 60 faktördür.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com