Bizimle iletişime geçin

Kripto

Kripto Para Düzenlemesi Kapıda Mı?

Haftanın ilk gününde gündemde kripto para regülasyonlarına dair yükselen sesler var. 

Avrupa Parlamentosu karşısında açıklamalarda bulunan Lagarde, DeFi sektörünün daha fazla denetlenmesini açıkça talep ederken bu endüstriyi denetleyecek bir ara birim oluşturulması gerekliliğine destek verdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, merkeziyetsiz finans sektörünü finansal istikrar için gerçek bir risk unsuru olarak değerlendirdiğini ve bu yüzden DeFi sektörünün yakından takip edilip düzenlenmesinin son derece faydalı olacağını düşündüğünü belirtti. Lagarde aynı zamanda ilerleyen süreçte uygulanması beklenen düzenleyici yasaların Bitcoin’i de kapsaması gerektiğinden bahsetti. 

Aslında bu Christine Lagarde’ın kripto paraların düzenlenmesi gerektiği konusunda yaptığı ilk açıklama değil. Fakat DeFi sektörünün düzenlenmesi ve takip edilmesi konusunu açıkça dile getiren ilk konuşması bu oldu diyebiliriz. Peki Lagarde’ın bu konuşmalarından çok yakın zamanda kripto paralara regülasyon yapılacağını mı anlamalıyız? Ben böyle olduğunu düşünmüyorum çünkü Christine Lagarde 2021’in başından beri kripto paralara düzenleme yapmayı planladıklarını ve bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini dile getiriyordu. Avrupa Birliği genelinde yapılacak bu düzenlemenin 2024 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu sürecin öne çekileceğini ya da hızlandırılacağını pek zannetmiyorum. Christine Lagarde’ın bu açıklamalarından yapılacak bu düzenlemelere DeFi sektörünün de dahil olması gerektiğini ve yakından takip edilmesi gerektiğini aksi takdirde bu durumun Avrupa finansal istikrarına zarar vereceğini düşündüğünü çıkarabiliriz. 

Düzenlemeler ile ilgili bir diğer açıklama da Sermaye Piyasası Kurulu’ndan geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde düzenlenen Blok zincir Teknolojileri ve Hukuki Altyapısı sertifika programında söz alan SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, Blok zincir teknolojisi ile kripto varlıkları ayrı değerlendirdiklerini belirtirken, düzenlemelerde blok zincir teknolojisinin hayatın her alanında kullanımı ile ilgili bir kısıtlamaya gidilmeyeceğini belirtti. Piyasada yaşanan gelişmeleri 2017 yılından beri yakından takip ettiklerini söyleyen Güngör: “Ülkemizde yatırım yapan kişilerin yüzde 99,9’u blok zincir ile ilgili bir bilgiye sahip değil. Bu kişileri cezbeden kripto varlıkların fiyat hareketliliği” diyerek sözlerine devam etti. Güngör yapılacak düzenlemeler ile ilgili olarak da: ”Yapacağımız düzenlemeler evrensel olacak. Evrensel ilkeler desek de biz ülkemizin gerçeklerine de her zaman bakıyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Türkiye’de kripto para piyasasında yapılacak düzenlemelerin yasak odaklı değil daha çok düzenleyici bir yasal çerçevede olacağını daha önce Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıklamıştı. 10-12 maddeden oluşması beklenen kripto para düzenlemesi için net bir tarih verilmemişti fakat açıklanan bilgiler düzenlemelerde sona gelindiğini ifade ediyordu. 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto

Shiba Inu Twitter’da Gizemli Bir Paylaşım Yaptı

Shiba Inu Twitterda Gizemli Bir Paylasim Yapti 1

Ünlü meme token Shiba Inu (SHIB), daha önceki proje duyuruları öncesi yaptığı gibi Twitter’da silüet içeren gizemli bir video paylaştı.

Shiba Inu resmi Twitter hesabından yapılan video paylaşımı Shiba severleri heyecanlandırdı.

Globalde ve Türkiye’de önemli projelerin altına imza atan Shiba Inu, geçtiğimiz günlerde kurucusu RyoshiResearch’in tüm tweetlerini silmesiyle gündeme gelmişti.

Ryoshi daha sonra paylaştığı gönderide Shiba’yı alın ve hikayeye devam edin diyerek SHIB’in geliştirici ekip lideri Shytoshi Kusama’yı içeren şu sözleri paylaşmıştı:

“Lütfen gereksiz ve saçma şeyler söyleme. SHIB, LEASH, BONE, SHIBOSHIS ve Metaverse’e odaklanın. En kısa sürede bir güncelleme yayınlayın. İnsanları bekletmeyin ve problemleri çözmelerini istemeyin. İlerlemeleri haftalık bir biçimde güncelleyin. Boş şeylerle vakit kaybetmeyin. Geliştiricileriniz bir kaplumbağa kadar yavaş”

Her zaman olduğu gibi yine bir gizemin içerisinde yer alan Shiba Inu’nun paylaşımı bu konuyla bağlantılı olabilir mi ilerleyen günlerde hep birlikte öğreneceğiz. Ancak, şu an yalnızca detaylı bir bilgi vermeyen silüet videosu ile karşı karşıyayız.

pic.twitter.com/FTNvFrnULB

Okumaya devam et

Kripto

Vitalik Buterin’den Michael Saylor’a Ağır Eleştiri

Vitalik Buterinden Micheal Saylora Agir Elestiri

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Twitter üzerinden MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a ağır eleştiride bulundu.

Ethereum yeni bir düzene hazırlanıyor ve medya tüm platformlarda olduğu gibi Etherum için de önemli bir büyüme alanı. Michael Saylor ve benzeri büyük isimlerin olumsuz hava yaratması ise hoş karşılanacak bir durum değil.

Menkul kıymetler yasalarının modasının geçmesi argümanını dikkate almayan Saylor, Ethereum’u doğası gereği etik dışı olarak görüyordu. Bu ayın başlarında Ethereum’un bir menkul kıymet olduğunu söyleyen Saylor, Ethereum’u hedef göstermişti.

Vitalik Buterin, yakın zamanda Twitter üzerinden MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’a yanıt olarak attığı bir Tweet’te; Saylor’u “tam bir soytarı” olarak nitelendirdi.

Buterin attığı Tweet’inde, Saylor ile ilgili bir konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin maksimalistleri neden tam bir soytarıya dönüşen kahramanlar seçmeye devam ediyor?”

Why do maximalists keep picking heroes that turn out to be total clowns? https://t.co/lVhEVbfBbD

Okumaya devam et

Kripto

Ethereum Merge Etkisi Fiyatlara da Yansıdı

Ethereum Merge Etkisi Fiyatlara da Yansidi

Son zamanlarda gündemin sıcak konularından birisi olan Ethereum Merge, hareketliliği beraberinde getiriyor. Ethereum Merge, Eylül ayına yaklaşırken aktivasyona hazırlanıyor ve Ethereum (ETH) piyasada yukarı yönde hareket ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum geliştiricileri, düzenlediği toplantıda Merge aktivasyonu için geçici tarih olarak 19 Eylül’ü işaret etmişti. Ardından, en aktif kripto para birimleri arasındaki ETH’nin piyasa hacminde, NFT’lerinde ve gas ücretlerinde olumlu gelişme yaşandı.

AMBCrypto’da yer alan habere göre ise; Ethereum geliştiricilerinin Merge konusunda iyimser bir yaklaşım sergilemesi nedeniyle ETH yüzde 11 arttı.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko‘nun yakın zamanda duyurduğu Merge, Ethereum’un Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişini temsil ediyor. Merge yükseltmesi sonrası gerçekleşecek olan Purge ve diğer güncellemeler birlikte Ethereum ağı daha verimli, kapsayıcı ve çevre dostu hale getirilecek.

Merge için tarih 19 Eylül olarak belirlenmiş olsa da 4, 6 ve 12 Ağustos tarihlerinde Merge için önemli basamakların gerçekleştirilmesi planlanıyor. Testnet birleşimi, 4 Ağustos’ta başlarak iki aşamada tamamlanacak. İlk önce Bellatrix güncellemesi yapılacak ve ardından 6 ve 12 Ağustos’ta Paris adlı ikinci aşamanın tamamlanması bekleniyor.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com