Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Kur çarptı; satış başlamadan fiyatı 300 Bin TL arttı

BMW iX Türkiye’de yola çıkmaya başladı. Yüzde 100 elektrikli olan modeli yüksek voltajına rağmen kur çarptı.

Kur çarptı; satış başlamadan fiyatı 300 Bin TL arttı

Yaklaşık bir ay önce 1.6 milyon liralık etiketten ön siparişe açılan modelin fiyatı bugün 1.9 milyonu geçti. Kur bu dönemde yüzde 21’lik artış gösterirken aracın fiyatı yüzde 19 arttı.

Kurun maliyetinin bile fiyatlara tam yansıtılmadığı görülürken Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Tiftik, kurun sürekli arttığını, 12 lira seviyelerini geçtiğini bu yüzden doğru fiyattan işlem yapmaları gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de yüksek kur ve vergi otomotiv pazarını derinden etkiliyor. Son dönemde yaşanan tedarik problemleriyle birlikte bulunurluk minimum düzeyde fakat olmayan aracın bile fiyatı katlanarak artmaya devam ediyor.

Bugün fiyatlandırmalara bakıldığında 1 milyonluk bir otomobilin neredeyse 3’te 2’si vergi. Elektrikli araçlarda da bu oran biraz daha düşük fakat rekor üstüne rekor kıran kur bu skalayı da üst çıtaya taşıyor.

Geçen hafta İzmir Alaçatı’da tanıtım toplantısına katıldığımız BMW iX modeli de bundan nasibini alan modellerden. Markanın yüzde 100 elektrikli modeli olarak tanıtılan iX, gerek tasarım gerekse teknolojik bakımdan oldukça dolu bir araç.

Fakat fiyat listesine gelince işler kur kaynaklık biraz karışıyor. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik de aslında artan fiyatlardan şikayetçi. Genel olarak araç portföylerinin euro bazlı olduğunu aktaran Tiftik, kurun sürekli arttığını, 12 lira seviyelerini geçtiğini bu yüzden doğru fiyattan işlem yapmaları gerektiğini bildirdi. Tiftik şöyle devam etti: “Doğru fiyattan işlem yapmazsak ondan sonra yerine koyarken zorluk çekeriz. Maliyetleri karşılayamayız. Herkesin işini yönetiş şekli farklı. Kimisi kur artışını bir süre idare edip yerine koyma maliyetini hesaplamıyor. Belki onu tekrardan getirmeyecek piyasaya sürmeyecek. Ama bir işin sürekliliğinin olması için getirdiğimiz aracın yerine koyma maliyetini düşürmemiz lazım. Ben kur arttığında aracımızın değerini artırmadan satarsam tekrardan aynı pazarda gidip bir araç daha alamam. Bu yüzden stabil kur önemli.”

Yeni BMW iX Türkiye için ilk lanse edildiğinde fiyatı 1.6 milyon lira olarak belirlenmişti. Yüzde 60’lık vergi dilimine giren model 13 Ekim’de ön siparişe açıldı.

O dönemde euro kuru 10.50 TL olarak kayıtlara geçti. Fakat aradan geçen yaklaşık 1 aylık süreçte hem kur katlandı hem de fiyat. Bugün bakıldığında euro kuru 12.70 seviyelerinin üzerinde. Aracın fiyatı ise 1.9 milyona ulaştı. Yani daha satışına başlanmadan iX’in fiyatı kur kaynaklı yüzde 19 arttı. Etiketi belirleyen euro ise bir aylık süreçte yüzde 21 yükseldi. Bu yüzden kurun maliyetinin bile fiyatlara tam yansıtılmadığı görülüyor.

‘DONANIMI DÜŞÜRMÜYORUZ ARTTIRIYORUZ’

Fiyatların artmasından bazı markalar daha donanımı düşük modelleri Türkiye pazarına sunuyor. Bu konuda bir girişimlerinin olmadığını söyleyen Hakan Tiftik “Tam tersi bizim stratejimiz daha donanımlı araç üzerine. Donanımı düşük araç yerine daha donanımlı araç getiriyoruz. BMW’nin özelliğini ortaya çıkaracak farklılığını ortaya koyacak araçlar getiriyoruz. iX’lerde de gördünüz, biz üst donanımdan başlıyoruz. Bütün modellerimizde böyle. Bir serisinde de böyle, 7 serisinde de az donanımlı araç getirelim demedik. Müşteri istemiyor. O segmentteki müşteri profili de istiyor ki donanımlı olsun. Diğer tarafa kayma gibi eğilim yok. Hatta en donanımlı araçlar Türkiye’ye geliyor” diye konuştu.

‘ÇİP KRİZİ BİZİ YÜZDE 10 ETKİLEDİ’

Çip kaynaklık araç tedariği sorununa da değinen Hakan Tiftik “Araç bulunurluğu tarafında senin başında oldukça iyiydik. Ama şimdi durum biraz değişti. Çip krizinden dolayı yaklaşık yüzde 10’luk satış kaybımız var. Bu yıl tedarik sıkıntıları olmasaydı 700-720 bin öngörüyorduk. Öngörü de zor. 2022’de çip çok büyük sorun yaratmazsa binek 750 bin olur. Öte yandan filo kiralama şirketleri kriz yüzünden çok araç boşalttılar. Filo adetleri 350 binlerden 240 binlere düştü. Çip krizinden sonra bir türlü toparlayamıyor. Ciddi talep var zaten tüketici talebinde de birikim var. Tedarikte sıkıntılar olmazsa 750 bini görür ama tedarik sıkıntısı olsa da 600 binlere ulaşır biriken taleple” açıklamasını yaptı.

‘SATIŞLARIMIZIN YÜZDE 75’İ ELEKTRİKLİ OLACAK’

Elektrikli araçların gelecekten daha yakın bir süreçte pazara tam olarak dahil olacaklarını anlatan Hakan Tiftik, Borusan Otomotiv’in elektrikli araçlara öncelik tanıdığını anlattı. Çatısı altında olan her markanın ve modelin dünya ile eş zamanda Türkiye pazarına sunduklarını anlatan Tiftik “Vizyonumuz doğrultusunda Türkiye’deki otomotiv sektöründe elektrikli araçlara dönüşümü öncelik edeceğiz. Tüm paydaşlarla birlikte ne yapabiliriz diye bakıyoruz. 2030 yılında sattığımız her aracın 75’inin elektrikli olmasını hedefliyoruz. Bizim kafamız çok net. Bu dönüşümü Türkiye’de yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. 2021 yılında elektrikli araç satışlarında yine lider konumdayız. Bu sene lanse etmiş olmamıza ve çip krizi nedeniyle geç gelmiş olmasına rağmen şu anda 500’ün üzerinden yılsonunda da 700’e yaklaşan bir satış adedi ile bitiririz. iX daha satışına başlamadık. Yaklaşık 200 adet ön sipariş aldık” dedi.

MENZİLİ 425 KM, 10 DAKİKADA 100 KM’LİK ŞARJ BİLE OLUYOR

Yeni BMW iX, Kasım ayı itibarıyla Türkiye’ye xDrive40 versiyonuyla Borusan Otomotiv BMW i Yetkili Satıcı Showroomlarında yerini aldı. Yeni BMW iX xDrive40’ın ön ve arka akslarında yer alan elektrik motorları 326 beygir güç ve 630 Nm tork üretirken, otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 6,1 saniyede ulaştırıyor.

WLTP normlarına göre tam şarj ile yaklaşık 425 km menzile sahip Yeni BMW iX xDrive40, hem şehir içi sürüş hem de uzun mesafeler için ideal bir sürüş deneyimi sunuyor. Yüksek güçlü ev dışı şarj istasyonlarında 10 dakikalık şarj ile 100 km menzil üreten bataryalar yalnızca 40 dakikalık şarjla maksimum pil doluluğuna erişiyor.

Yeni BMW iX pratik BMW Wallbox kullanılarak da tam doluluğa 8 saatten kısa sürede ulaşıyor. BMW iX3 ise WLTP kriterlerine göre 459 kilometrelik menziliyle dikkat çekiyor.

Otomobil 286 beygir güç ve 400 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip. Bu motor sayesinde BMW iX3 0’dan 100 km/s hıza 6,8 saniyede ulaşabiliyor. Yeni BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile kavuşurken yalnızca 34 dakikada pillerini yüzde 80 oranında şarj ediyor.

Ali Yıldırım/Karar

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaşam

Lüks giyim markası Louis Vuitton’dan zam kararı

Lüks giyim markası Louis Vuitton, üretim ve nakliye maliyetlerinin artması nedeniyle ürünlerinde fiyat artışına gitme kararı aldı.

Lüks giyim markası Louis Vuitton dan zam kararı

Önde gelen lüks giyim markaları arasında yer alan Louis Vuitton, üretim ve tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle ürünlerinin fiyatına zam yapmayı planlıyor.

Firmadan yapılan açıklamada, zam kararının tüm ülkelerdeki mağazaları etkileyeceği, deri ürünler, aksesuarlar ve parfümleri kapsayacağı belirtildi.

Açıklamada, fiyat artışlarının miktarına dair herhangi bir bilgi yer almadı.

Şirket, Reuters ajansına açıklamasında, “Fiyat ayarlaması; üretim maliyetleri, hammaddeler, nakliye ve enflasyondaki değişiklikleri hesaba katıyor” ifadelerini kullandı.

Zammın ölçeği ne?

Capucines ve Neverfull gibi markalarının bazı modellerinin 46 bin 500 yuan (7 bin 323 dolar) ve 12 bin yuan (1890 dolar) olan fiyatlarının, Çin’de yüzde 20 ya da daha fazla artacağı duyuruldu.

Moda takip sitesi PurseBop, artışın en az yüzde 4 ve en fazla 15 ila 18 arasında olacağı tahminini paylaştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Ünlü DJ’in tasarladığı bu ayakkabı 350 Bin Dolara satıldı

Dünyaca ünlü markalarla çalışan ve “moda dünyasını dönüştüren isim” olarak bilinen Virgil Abloh’un ölmeden önce tasarladığı ayakkabılar, İngiltere’de açık artırmaya çıkarıldı.

Ünlü DJ in tasarladığı bu ayakkabı 350 Bin Dolara satıldı

İngiliz müzayede evi Sotheby’s, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden efsane moda tasarımcısı Virgil Abloh tarafından dizayn edilen bir çift Louis Vuitton ve Nike işbirliği Air Force 1 spor ayakkabının düzenlenen son açık artırmada 350 bin dolara alıcı bulduğunu açıkladı.

Toplamda 200 adet Virgil Abloh imzalı ayakkabının satıldığı müzayedede elde edilen gelirin 25 milyon dolar olduğu açıklandı.

Müzayede evinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 26 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında yapılan çevrimiçi satışta bir çift ayakkabı için ödenen en yüksek miktar 350 bin dolar oldu.

EN UCUZU 75 BİN DOLARA SATILDI

Sotheby’s, ayakkabının çifti başına 2 bin dolar gibi bir ücret almayı beklediklerini ancak satışların beklentilerin çok üzerinde olduğunu açıkladı.

Ayakkabıların en ucuzunun 75 bin dolar gibi bir fiyata satıldığı aktarıldı.

Dana derisinden üretilen özel baskı ayakkabıların, Louis Vuitton’un Abloh’un sanat yönetmenliğini yaptığı 2022 ilkbahar-yaz erkek koleksiyonu için tasarlandığı açıklandı.

İKİ YILDIR KANSERLE MÜCADELE EDİYORDU

Yetenekli tasarımcı, DJ ve mimar olan Virgil Abloh, iki yıldır kanserle verdiği mücadeleyi Kasım ayında 41 yaşında kaybetmişti. Bir Afro-Amerikalı olarak moda dünyasının en ünlü markalarından Louis Vuitton’un kreatif direktörü olarak görev alan Abloh 2018 yılından beri bu görevi üstleniyordu.

Off-White isimli markayı kuran ve LVMH’nin bu yılın başında yüzde 60’ını satın aldığı Abloh aynı zamanda Kanye West ile birlikte de çalışmıştı. Abloh son dönemde Nike ile yaptığı ayakkabı ve tasarımlarla da adından sıkça bahsettirmişti.

Abloh’un iki yıldır kanserle mücadele ettiği belirtilirken bu hastalığı kamuoyuna duyurmadığı belirtildi. Bir Afro-Amerikalı olarak moda dünyasının en ünlü markalarından Louis Vuitton’un kreatif direktörü olarak görev alan Abloh 2018 yılından beri bu görevi üstleniyordu.

Okumaya devam et

Yaşam

Dünyanın en büyük siyah elması kaç milyon sterline satıldı?

Eski sahibi tarafından 1990’larda satın alındığında işlenmemiş hali 800 karat ağırlığında olan Enigma satıldı

Dünyanın en büyük siyah elması kaç milyon sterline satıldı?

Dünyanın en büyük kesim siyah elması olarak bilinen ve üzerinde değerli taşlar bulunan bir asteroidin milyarlarca yıl önce dünyaya çarpmasıyla oluştuğu düşünülen ‘Enigma’, kripto para kullanılarak 3 milyon 161 bin sterline satıldı.

İngiliz müzayede evi Sotheby’s’nin İngiltere’nin başkenti Londra’daki şubesinde yaptığı açık artırma tamamlandı.

“Enigma” adı verilen ve üzerinde değerli taşlar bulunan bir asteroidin 2,6 ile 3,8 milyar yıl önce dünyaya çarpmasıyla oluştuğu düşünülen siyah elmas, 3 milyon 161 bin sterline (58 milyon 966 bin Türk lirası) satıldı. İsmi açıklanmayan alıcı, kripto para kullandı.

Eski sahibi tarafından 1990’larda satın alındığında işlenmemiş hali 800 karat ağırlığında olan Enigma, 3 yıllık bir işlemden sonra 555.55 karatlık son halini aldı.

‘Dünyanın en büyük doğal renkli siyah elması’

Ortadoğu’dan ilham alınarak palmiye şeklinde kesilen Enigma’nın yaklaşık 3-5 milyon sterline alıcı bulması bekleniyordu.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com