Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Leyla Alaton, mezarının başına ne yazılmasını istiyor?

Alarko Holding ve Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi, başarılı iş kadını Leyla Alaton, “Türk kadınlarını ekonomik özgürlükleri olsun diye uyandırdı” yazılsın. İmza feminist Leyla Alaton. Unutturma bunu bir yerde dursun.” dedi.

Leyla Alaton, mezarının başına ne yazılmasını istiyor?

O, Türkiye’nin örnek gösterilen iş kadınlarından biri. Sanat denilince danışılan, kadınlar için önemli farkındalıklar yaratan bir isim, kimileri için ise bir idol. İki erkek annesi, kendi tanımıyla akvitist ve feminist. Yaşamaktan keyif aldığını her fırsatta dile getiren Leyla Alaton’la sanat, annelik ve hayat üzerine konuştuk…

Alarko Holding ve Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi, başarılı iş kadını Leyla Alaton, Sabah’tan Gülçin İşler Fırat’a konuştu.

Öncelikle sanat konuşalım istiyorum. Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı haftaya başlıyor. Heyecanlı mısınız?
Her zamanki gibi heyecanlıyım ama bu yıl daha büyük bir özlem ve coşkuyla sergileri gezeceğiz. Pandemiden dolayı birikmiş bir coşku var. Aşılı olmanın verdiği rahatlık olsa da tedbiri elden bırakmadan gezmeliyiz. Sergi mekanı Tersane Istanbul da çok güzel bir yer, yurt dışından gelecek sanatseverlerin ağzı açık kalacak.

AMBARGOLARI YIKMAK İÇİN GİDİN

 Sanat hayatınızda hep var. Sergiler de artık ilgi görüyor ülkemizde. Sergilere katılım için ne dersiniz?
Beni eğiten şey hep sanat oldu. Hayatınızdaki, iş dünyanızdaki bir sürü problemi sanat ile çözebilirsiniz. Sanat insanın yaratıcılığını kamçılıyor. Ve şimdi sanat ayağımıza gelmiş, kimse tembellik etmesin, rahat ayakkabılarıyla gezsin. Hiçbir şey satın almak zorunda değilsiniz. Görmeniz, eğitilmeniz için yeterli. Aklınızın ambargolarını yıkmak istiyorsanız sanata gidin ve uyanın.

Estetik, güzellik sizin için ne ifade ediyor?

Ahenk, denge ve güzellik hayatımda büyük yer tutuyor. Bir objeye, insana baktığımda mutlaka güzellikleri gören biriyim. Güzellik ruhuma iyi geliyor. Allah bizi bir denge içinde yaratmış. Üzeyir Bey derdi, “Dünyanın en güzel 10 kadının 10 yerini alın, biraraya getirin bir çirkinlik çıkar ortaya.” O kadar doğru ki. Bütün olay bunlar arasındaki dengede saklı, kusurlarımızla bir güzellik oluyor. Estetik ameliyatları çok olunca beyin diyor ki ‘Burada bir yanlışlık var.’

 Kendinizden memnun musunuz?

Genelde memnunum. “Bunu iyi ki yaptın Leyla” diyebilmek için az yol kat etmedim. İlk zamanlar böyle bir Leyla değildim.

Geçen zamanla birlikte hayatınızda neler değişti?

Daha farkındalığı olan, kendine güvenen, kendisiyle barışık, kapasitesine inanan biri oldum. Bütün gücümün farkına vardığım dönem; hem iş hem de özel hayatımda ciddi travma yaşadığım dönemdir. İnsan kendi gücünün farkına ancak zorlandığı zaman, travmalarla varıyor. Boşanmak bir kadının hayatında kolay bir şey değildir. Bir de 9 ve 11 yaşlarında iki çocuğunuz varsa… İki erkek çocuğunu iyi, güçlü ve feminist olarak yetiştirmeye çalıştığınızda bu hem öğretici hem de eğitici oluyor. Zamanla kötü tecrübelerinle de ‘İyi ki olmuş’ diyerek barışıyorsun. Seni getirdiği yer o kadar güzel oluyor ki, ‘İyi ki olmuş’ diyorsun.

Oğullarınız 20 ve 22 yaşlarında iki yetişkin… Nasıl bir anne oldunuz?

Şöyle tanımlayabilirim; 18 yaşına kadar onların kaslarını güçlü hale getirmeye çalıştım; sonradan özgürce uçabilmeleri için. Şimdi onların uçması lazım. Korumacı, devamlı kontrol eden bir anne olmamaya çok çalışıyorum.

 Leyla Alaton’dan Alaton soyadını çıkarırsanız nasıl olurdu?
Soyadım üzerimdeki şeylerden sadece bir tanesi. İnsan önce adını hak edecek. Soyadım başkaları için bir şeyler ifade edebilir. Ben önce Leyla’yım, sonra Alaton’um. Alaton soyadının altında ne ezildim ne de ona yaslandım.
 Babanızın ölüm yıldönümü dolayısıyla sosyal medyada mezar taşıyla bir fotoğraf paylaştınız. Fotoğrafta babanızın hayata dair bir sözü var.

MEZARININ BAŞINA NE YAZILSIN

Allah gecinizden versin de sizin mezar taşınızda ne yazsın isterdiniz?

“Türk kadınlarını ekonomik özgürlükleri olsun diye uyandırdı” yazılsın. İmza feminist Leyla Alaton. Unutturma bunu bir yerde dursun.

20 YAŞINDAN SONRA ÇOCUĞUNUN İŞİNİ HALLEDEN EBEVEYN ONA KÖTÜLÜK YAPIYOR

“Eğer 20 yaşından sonra hâlâ çocuklarımızın işlerini halledersek onlara kötülük etmiş oluruz. O zaman bağımlı oluyorlar, büyümüyorlar ve aynı servisi başkalarından da görmeye devam etmek istiyorlar. Çocuklarımızın hatalarını görüp müdahale etmemek büyük bir özkontrol gerektiriyor, kendini tutacaksın. Onun düşmesini göreceksin ama biliyorsun ki 5 kattan düşmüyor, tökezleyerek düşüyor. Bekleyeceksin düşsün, iyice dizini vursun ki sonrasında daha dikkatli olsun. Ama “Aman düşme, aman tutayım seni” dersen o zaman 5. kattan pat diye düşer. Onlara ders verecek hayati olmayan hataları zevkle seyretmek lazım çünkü bu sayede öğreniyorlar. Benim rahmetli babam da benim hatalarım karşısında kendisini tutmuştur. Beni sevdiği için hatalarımı, kendini tutarak seyretti. Öyle düşünüyorum.”

BABAM FAZLA MÜTEVAZIYDI!

 Babanız İshak Alaton’u nasıl anlatırsınız bize?

Babam bu dünyada tanıdığım en mütevazı insandı, hatta fazla mütevazıydı. Herkesi kendisi gibi görürdü. Bu yaşımda daha çok insan tanıyorum ve babamın ne kadar özel bir insan olduğunu anlıyorum. Keşke şimdi gelse de rahat rahat konuşsak babamla. Yine çatışırdık, birbirimizi zorlardık. Kimsenin ona söylemeyeceği şeyleri ben onun yüzüne vurmuşumdur. Babamı yenilemişimdir yani, hiçbir zaman babamın önünde çekinerek oturmazdım. O da muzır bir adamdı, zorlardı beni. Mesela birisinden hoşlanmıyorsam pat diye onu karşıma çıkartırdı. Daha iyi, akıllı, bilge insan olmam için beni devamlı zorlardı. Bir durum değerlendirmesi yapardık, “Yaptıklarını bunun için mi yaptın?” diye sorardım ona. Mesela Amerika’da kemer satıyordum, niye “Orada kal” demedi diye sorardım; belki kemer kraliçesi olacaktım. Niye dönmeme izin vermiş? Düşünsene 26 yaşında iş kurmuşum, küçük deri endüstrisini Amerika’da açmışım, başarımdan haberim yok.

AŞI KARŞITLARI GENÇLERE ZARAR VERİYOR

 Şu sıralar ülkemizdeki en önemli tartışmalardan biri de hiç şüphesiz aşı karşıtlığı. Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum…

Aşı karşıtlarının tavırlarına çok üzülüyorum. Böyle olduğu için bu illetten kurtulmamız daha uzun sürecek. Bu dünyada tek bir doğru var, o da bilim. Sosyal medyanın kötü tarafı, yanlış bilginin bu kadar kolay yayılması. Aşı karşıtları her sözlerine “diyorlar ki” diye başlıyor. Cehalet ezelden beri var, insanlar gerçek dışı, fantastik şeylere daha fazla inanır. Zaten tersi çok okumayı, araştırmayı gerektiriyor. Şimdi kim yapacak bunu? Biz daha bebekken analarımız hiç sormadı bize yapılan aşıların içinde ne olduğunu. Okulda aşımızı olurduk, ailemizin haberi olmazdı. Biz idare ederiz ama gençleri çok etkileyecek bu durumun uzaması.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Yaşar Holding’in yeni başkanı kim oldu?

Türkiye’nin önemli sanayi topluluklarından Yaşar Holding’de, Yönetim Kurulu Başkanı merhum Mustafa Selim Yaşar’ın ardından Yönetim Kurulu yeni görev dağılımını yaptı.

Yaşar Holding in yeni başkanı kim oldu?

Yaşar Holding’i geleceğe taşıyacak yeni yönetim kurulu yapısı şöyle;

Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar, Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yönetim Kurulu Üyeleri Yılmaz Gökoğlu, Cengiz Erol, Mehmet Aktaş, Kemal Semerciler ve Hakkı Hikmet Altan. Selim Yaşar’dan dev miras!

Feyhan Yaşar: “Türkiye Cumhuriyeti değerleri ile var olduk, ülkemizle birlikte büyüdük, geleceğe sürdürülebilirlik, inovasyon ve teknoloji odaklı güçlü bir vizyonla ilerliyoruz”

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar, yeni yönetim yapılanmasını ve kurumun gelecek vizyonunu yaptığı açıklamada şöyle özetledi:

“Dünya daha önce çok az görülmüş bir değişim döngüsünden geçiyor. Yalnızca pandemiyle açıklanamayacak olan dönüşüm gerek ekonomide gerekse toplumsal yapıda ezberi bozuyor. Türkiye’nin öncü sanayi topluluklarından biriyiz. Stratejik önemdeki faaliyet alanlarımızla toplumsal refah ve bireysel mutluluğa hizmet ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda toplumla iç içeyiz. Toplumun somut ihtiyaçlarına çözüm üretmenin sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Köklü geçmişimiz, deneyimlerimizden kaynaklanan gücümüz küresel dönüşüm içindeki özel yolculuğumuzu başarıyla birleştirmemizi sağlıyor. Yaşar Topluluğu olarak idealimiz, ülkemizin kalkınmasına, toplumun gelişimine katkı sağlamak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak.

Tarıma dayalı sanayide teknolojiyle kaliteli üretim sağlamaya, araştırma geliştirme faaliyetlerimizle bireylerin beslenme ihtiyaçlarına yanıt vermeye, sürdürülebilir çalışma anlayışıyla katma değerli üretim yapmaya ve başta çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın refahını sağlayacak çözümlere odaklandık. Geçtiğimiz yıl 100’den fazla yeni ürünü tüketiciyle buluşturduk. Yenilikçi yapımız sayesinde her hanedeki Pınar varlığını, anında talepler için geliştirdiğimiz e-ticaret kanalımız PınarOnline’la desteklemeye başladık.

Küresel ısınma nedeniyle yaşamakta olduğumuz çevre sorunları karşısında geliştirdiğimiz sürdürülebilir çözümler sayesinde, faaliyet alanlarımızın olduğu her noktada sera gazı, su, enerji ve atık yönetimi çalışmalarımızı önceliğimiz yaptık. Pınar Süt, 2050 yılında karbon nötr olma hedefini açıkladı. Toplumsal cinsiyet eşitliği de bir diğer odağımız. Selim Yaşar’ın ardından! Siyaset aşkı Yaşar Holding’e zor anlar yaşatmıştı

Ekonomiye katkımız, ülke sınırları dışına taşan faaliyetlerimizle sürüyor. Pınar ve Dyo markalarımızın dünyanın her coğrafyasında aktif olma çabası, Avrupa ve Körfez Bölgesi’nden sonra genişleyerek devam ediyor.

Kuruluşumuzdan bu yana eğitim, kültür-sanat, arkeoloji gibi toplumsal alanlarda yaptığımız çalışmalar, Topluluğumuzun sürdürülebilir varlık nedeni haline dönüştü. Yaşar Üniversitesi, akademik başarısıyla bugün ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biri. DYO Resim Ödülleri, çocuklarımız için resim ve tiyatro faaliyetlerimizle yalnızca ürünlerimizle değil sanatla da her hanedeyiz. Bu yıl kapılarını açacak olan Yaşar Müzesi,  daimi ve geçici sergilerle, resim, arkeoloji ve halı/kilim koleksiyonuyla kültür ve sanat alanında bölgemize ve ülkemize sunacağımız değerli bir  toplumsal hizmetimiz olacak. 

Türkiye Cumhuriyeti değerleri ile var olduk, ülkemizle birlikte büyüdük, geleceğe sürdürülebilirlik, inovasyon ve teknoloji odaklı güçlü bir vizyonla ilerliyoruz.” diye konuştu. Yaşar Holding Başkanı Mustafa Selim Yaşar koronadan hayatını kaybetti

Feyhan Yaşar Hakkında

Feyhan Yaşar, iş hayatına 1978 yılında Yaşar Topluluğu şirketlerinden DYO’da başladı. Daha  sonra Yaşar Topluluğu’nda finans ve yönetim alanlarında yönetici olarak yer aldı. Selçuk  Yaşar’ın Onursal Başkan olmasından sonra 2004-2009 yılları arasında, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Uzun yıllar Topluluk şirketlerinin Yönetim Kurulları’nda görev alan Feyhan Yaşar, 2014-2021 yılları arasında Yaşar Holding Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Feyhan Yaşar Ocak 2022 tarihi itibarıyla Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca  Topluluk şirketlerinin Yönetim Kurulları’nda da görev almaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında toplumun gelişimine destek olan çok sayıda sivil toplum kuruluşunda aktif görev alan Feyhan Yaşar, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi’dir.

İş hayatının yanı sıra TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB İçecek Sanayi Meclis Başkanlığı, DEİK Danimarka İş Konseyi Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, World Economic Forum (WEF) üyeliği ile yıllık DAVOS toplantılarına katılım göstermiştir.

DEİK Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, EBSO Meclis Üyesi, SEV Mütevelli Heyet Üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi; TÜSİAD, SETBİR ve ESİAD üyesidir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen, İzmir-Seferihisar’da yer alan Teos Antik Kenti kazılarına 2011 yılından beri bireysel destek vermekte olan Feyhan Yaşar, 2014 yılından bu yana Lüksemburg Fahri Konsolosu’dur. Selim Yaşar’ın cenaze törenine kimler katıldı?

Feyhan Yaşar, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamış, yüksek lisansını da Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Anabilim dalında yapmıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Bekir Okan, Flash TV’nin sahibi Ömer Göktuğ’un ölüm nedenini açıkladı: Dünyada yüzde 1-2 ölüm oranı

Flash TV’nin kurucusu, Bursalı iş adamı Ömer Ziya Göktuğ toprağa verildi.

Bekir Okan, Flash TV’nin sahibi Ömer Göktuğ un ölüm nedenini açıkladı: Dünyada yüzde 1-2 ölüm oranı

Tower Plaza’nın da sahibi, Flash TV’nin kurucusu, Bursalı iş adamı Ömer Ziya Göktuğ’u son yolculuğuna uğurlamak için sevenleri Ulu Cami’ye akın etti. Aile fertleri, camiye gelenlerin taziyelerini kabul ederken gözyaşlarını tutamadı.

69 yaşında hayata gözlerini yuman Göktuğ’a son görevini yapmak için CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Eski Bakan Faruk Çelik, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Recep Altepe, Bursalı İşadamı İlhan Parseker, sanatçılardan Faik Öztürk Ulucami’ye geldi. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Göktuğ, Hamitler’deki aile mezarlığına defnedildi.  Flash TV’nin patronunun ani ölümü şok etti!

Dünürü İş adamı Bekir Okan, “Rahmetli çok iyi bir insandı. Bizim hastanede 10 gün tedavi gördü. Elimizden geleni yaptık. Ancak kurtaramadık. İlk geldiğinde yüz felci vardı. Sinüse bağlı enfeksiyon şikayetiyle gelmişti. Dünyada da yüzde 1-2 ölüm oranı olan bir hastalık. Biz dünür olduktan sonra tanıştık. Milliyetçi, yurtsever ve bir şeyler üretmeye çalışan bir kişiydi. İnşallah gelecekte de böyle insanlar olur. Birlikte Türkiye’yi büyütürüz” dedi.

BİRÇOK SEKTÖRDE KENDİNİ GÖSTERMİŞTİ

1953 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Göktuğ, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 1979 yılında Bursa’da Bursanteks firmasını kurarak tekstil sektörüne girdi. 1982 yılında Bursa merkezli Göktuğ Brode, 1989 yılında da Göktuğ Tekstil A.Ş. firmalarını kurarak tekstil yatırımlarını sürdürdü.

1990 yılında Göktuğ İnşaat şirketini kurarak arazi derleme, proje geliştirme faaliyetlerinde bulundu. Bursa’nın ilk gökdelenlerinden biri olan Tower Plaza’yı inşa etti. 1992 yılında Göktuğ Medya ve Haber Ajansı bünyesinde Türkiye’nin ilk özel televizyon kanallarından biri olan Flash TV’yi kurdu. Bursa merkezli olarak yayına başlayan Flash TV, daha sonra İstanbul’a taşındı. 

Okumaya devam et

İş Dünyası

Ünlü iş insanı Bolu Dağı’nda mahsur kaldı, Karayolları’na isyan etti

İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan Bolu Dağı geçişinde Kar yağışı etkili olmaya devam ediyor.

Ünlü iş insanı Bolu Dağı nda mahsur kaldı, Karayolları na isyan etti

Bolu’da dün sabah saatlerinde başlayan ve gün boyunca süren kar yağışı akşam saatlerinde etkisini azalttı. Kar yağışının bugün de etkili oluyor.

Kar yağışı sebebiyle TEM otoyolu ve D-100 karayolu Bolu Dağı geçişlerinde yaşanan Trafik kazaları sebebiyle trafik zaman zaman durma noktasına geliyor.

Karayolları ekiplerinin Bolu Dağı geçişinde gün boyunca kar küreme ve tuzlama çalışmaları devam ederken, D100 Karayolu Bolu Dağı Ankara yönüne ağır tonajlı araçların geçişlerine izin verilmedi.

Düzce- Bolu arasında 2 saatlik yolculukta çalışan bir iş makinası göremedik. Yollar maalesef çok kötü durumda. [email protected]? pic.twitter.com/fRC5Uq9vMC

DAVUT DOĞAN İSYAN ETTİ

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da Düzce-Bolu otoyolunda mahsur kalanlar arasında. Doğan, sosyal medyadan, “Düzce- Bolu arasında 2 saatlik yolculukta çalışan bir iş makinası göremedik. Yollar maalesef çok kötü durumda. @KarayollariGM” diyerek isyan etti.

ANKARA YÖNÜ ULAŞIMA KAPANDI

 Hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi sebebiyle yolda oluşabilecek buzlanmaya karşı karayolları ekipleri tuzlama çalışmalarına devam ediyor.

TEM Otoyolu Bolu geçişi Ankara yönü, yoğun kar yağışı sebebiyle makaslayan tırlardan dolayı ulaşıma kapandı.

Bolu’da kar yağışı ve buzlanma neticesinde trafikte aksaklıklar yaşanıyor. TEM Otoyolu Bolu Yeniçağa mevkii Ankara yönü, makaslayan tırlar sebebiyle ulaşıma kapandı. Zaman zaman hasarlı trafik kazalarının meydana geldiği bölgede, uzun araç kuyrukları oluştu.

Ankara yönüne ulaşımın sağlanamadığı bölgede ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com