Bizimle iletişime geçin

Gündem

Lucien Arkas ikinci kez İtalya Liyakat Nişanı’na layık görüldü

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Türk-İtalyan ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle İtalya Devleti tarafından ikinci kez liyakat nişanına layık görüldü

Lucien Arkas ikinci kez İtalya Liyakat Nişanı’na layık görüldü

İtalya Devleti tarafından, 2007 yılında sınırlı sayıda verilen en yüksek onur sınıfı ödülü İtalya Cumhuriyeti Şövalyelik Nişanı’na (Ordine al Merito della Repubblica Italiana) layık görülen Lucien Arkas 14 yıl sonra Şövalyelik’ten daha yüksek bir mertebe olan  Subaylık mertebesindeki liyakat nişanı (Ufficiale dell’Ordine al Merito della Repubblica Italiana) ile onurlandırıldı.

Pandemi kurallarına uygun şekilde aile ve yakın dostlarının sınırlı katılımı ile gerçekleştirilen törene İtalya İzmir Konsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michelle Moubarak, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve nişanlısı Merve Sakallı ile  çocukları; Bernard Arkas ve Funda Arkas, Diane Arkas Göçmez ve Onur Göçmez, Claire Arkas ve Denis Filidis, Gisele Arkas, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak ve yakın aile dostları katıldı.

İtalya İzmir Konsolosu subaylık nişanını takdim ederken “Bugün Şövalye Lucien Arkas’a Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından verilen Subaylık mertebesindeki İtalya Cumhuriyeti Liyakat nişanını takdim etmekten büyük onur duyuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın  mektubunu okuyarak sözlerine devam eden Valerio Giorgio “Bu onur aynı zamanda Şövalye Arkas’ın 10 yıldan fazla bir süre sonra Şövalye’den daha yüksek mertebe olan Subay nişanını alması birçok başarıya imza atan istisnai bir kişilik olduğunu gösteriyor. Birçoğunuz bunu bilmeyebilirsiniz, ancak bu yüksek mertebeye ulaşmak nadir görülen bir durumdur.

İtalya Cumhurbaşkanı, Şövalye Lucien Arkas’a Arkas Holding’in başarısına öncülük ederek elde ettiği kişisel başarılar ve hamisi olduğu Arkas Sanat Merkezi sayesinde İzmir’i bir kültür merkezi haline getirmesinin yanında, aynı zamanda 2016 yılında İzmir’in tek İtalyan okulu olan Özel İtalyan Ana ve İlkokulu’nun eğitim hayatına devam etmesi konusunda verdiği maddi ve gönülden desteklerle okulun ve İtalyan dili öğretiminin 120 yıldan fazla bir süredir devam etmesini sağladığı için teşekkür ediyor ve Subay nişanını takdim ediyor.”dedi.

İzmir’de İtalyan kültürü ve lisanını yaşatmaya devam ediyor

Lucien Arkas “Anneannemin ailesi İtalya Toskana’da 1820 de İzmir’e geldi. İzmir’deki Özel İtalyan Ana ve İlkokulu’nun arazisini büyük dedem bağışladı ve sonrasında okulu inşa ettiler. Önce anaokulu idi sonra İtalyan rahibeler gelince ilkokul da eklendi. Ben de orada okudum.  2016 yılında kapanması gündeme geldiğinde onu yaşatmak istedim. Merkezi Roma’da bulunan İtalyan Hayır Cemiyeti’nden müsaadelerini  aldım. İzmir’de1899 yılında inşa edilen ve geçmişte Rahibeler tarafından yönetilen Özel İtalyan Ana  ve İlkokulu 2016 yılından bu yana eğitimine Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı desteğiyle  devam ediyor. Söyleyeceğim şu, İtalyan kültürü ve lisanının kaybolmasını istemiyorum. Sayın Konsolos ve İtalya Cumhuriyeti bunun takdir etti ve bu değerli ödülü verdiler.  İnandığım konuda takdir beklemeden iş yaparım ama takdir edilmek çok güzel. Bu nişan benim için büyük bir onur. İtalya Devleti’ne teşekkür ediyorum.”dedi.

Altı devlet nişanına sahip oldu

Lucien Arkas, İtalya dışında Fransa ve Avusturya tarafından verilmiş olan altı farklı nişana sahip.  Geçmiş yıllarda Fransa Ordre National du Merite Şövalyelik Nişanı, Fransa Legion d’Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik Nişanı, Avusturya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ve son olarak da Fransa Officier dans l’Ordre National du Merite Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kibar, Hyundai’da direksiyonu devretti!

Koreli Hyundai’nin Kibar Holding hisselerini devralma süreci tamamlandı. Hyundai Assan, yeni Elantra ile model atağını başlatırken, Bayon üretimine odaklandı. Kibar Holding ise alüminyum işinde büyüyecek, farklı yatırım fırsatlarını da değerlendirecek.

Kibar, Hyundai da direksiyonu devretti!

Hyundai Assan, 2021 yılındaki model atağına Yeni Elantra ile başladı. Koreli markanın dünya çapında en çok tercih edilen modeli olan Yeni Elantra’nın 7’nci nesli, Hyundai Assan’ın Türkiye’de 2021 yılında lansmanını yapmayı planladığı beş modelden ilki konumunda.

Hyundai, bu yıl 4 yeni araç lansmanı daha yapacak: Tuscon, Bayon, Sante Fe ve elektrikli Kona. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Amacımız sedan sınıfında fark yaratmak. Çünkü, geleneksel çizgilerden ve birbirine benzer modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen hem cesur hem de modern bir otomobil sunmanın tam zamanı. Sadece sil baştan tasarlanan Elantra değil, arkaya arkaya satışa sunacağımız sıra dışı ve estetik modellerimizle iddiamızı artırıyoruz” dedi.

Hedef; 34 bin araç satmak

Şirket bu yıl yaklaşık 3 bin adet Elantra, toplamda ise 34 bin adetlik satış yapmayı hedefl iyor. Marka geçen yıl 28 bin 500 adet araç satmıştı. Murat Berkel, yerli üretimin avantajını kullanarak pazarda olası bir talep artışına karşın daha fazla araç satabileceklerini vurguladı. Berkel, nisan ayında satışların hızlı başladığını ancak kur artışı, pandemi kaynaklı kısıtlamalar ve çip krizinin pazara olumsuz yansıdığını söyledi. Marka toplam pazarda nisan ayında 75 bin, yılsonunda ise 750 bin adetlik satış öngörüyor.

“Siparişi %50 ÖTV’den veriyoruz araç gelene kadar %80’e çıkıyor”

Kurdaki dalgalanmanın satışlara olumsuz yansıdığını dile getiren Hyundai yetkilileri, “Yüzde 50 ÖTV’den sipariş veriyoruz, araç geldiğinde yüzde 80 baremine girmesi gerçekten otomotiv sektörünü zor durumda bırakıyor” vurgusu yaptı. Murat Berkel, “Biz iki üç ay önce elantra için siparişleri oluştururken kurun seviyesi 7.10’lardaydı. Bugün geldiği nokta, ileriye dönük plan yapmakta bizi ciddi anlamda zorluyor” dedi.

Berkel, faizlerin sabit tutulmasının en azından şu an için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Aslında isteğimiz taşıt kredi faiz oranlarının makul seviyelere gelmesi ve kurun da makul seviyelerde belirli bir süre seyretmesi. Bu ikisi oluşursa otomotiv açısından ve diğer sektörler açısından da çok olumlu olacak” diye konuştu.

Ali Kibar: Alüminyum ağırlıklı ilave yatırımlarımız olacak

Koreli Hyundai Motor Company, Hyundai Assan’ndaki Kibar Holding’e ait yüzde 30 hissesini devralmak için Aralık 2020’de Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Devir işlemi geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti.

Kibar Holding’in Hyundai Assan’da yüzde 3’lük ‘sembolik’ hissesi kaldı. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, hisse devri sonrası iş yapış şekillerinde ve kadrolarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, hisselerin ne kadara satıldığını açıklamadı ancak buradan sağladıkları gelirle hangi yatırımlara odaklanacaklarının sinyallerini verdi. Kibar, “Katma değeri yüksek alüminyum ağırlıklı ilave yatırımlarımız olacak. Burada olmayan yeni ürünler de üreteceğiz. Üretim sistemlerinde verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı yeni yatırımlarımız olacak. Alüminyumda global sürdürülebilirlik sertifikasını (ASI) alan ilk Türk şirketi olarak, yapacağımız yeni yatırımlarla yakın gelecekte ABD ile Avrupa’da karbon vergilendirme süreçleri başladığında ülkemizin rekabetçiliğini sürdürmüş olacağız” dedi. Şirket, farklı iş kollarındaki yatırım fırsatlarını da kollayacak.

Sangsu Kim: Türkiye’de yepyeni bir döneme başlıyoruz

Hyundai Assan, geçtiğimiz mart ayında Bayon modelinin üretimine başladı. Fabrikada ayrıca i10 ve i20 üretiliyor. İzmit’ten 40’tan fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Hyundai Assan CEO’su Sangsu Kim, “İzmit’teki fabrikamızda sürekli büyüyen yatırımlarımızla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye’de yepyeni bir döneme başlıyoruz. i10 ve i20 modellerimizin yanında üçüncü model olarak üreteceğimiz Bayon ile hızlı büyüyen B-SUV segmentinde gücümüzü artıracağız” dedi.

Yeni Elantra sil baştan tasarlandı

Gelenekselin dışına çıkan tasarımının yanı sıra boyutları artan ve çok daha teknolojik olan Yeni Elantra Türkiye’de ilk etapta 123 beygir gücündeki tek motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Araç, 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. 5 farklı donanım seviyesi olan aracın fiyatı 231 bin 500 TL’den başlıyor.

Aysel Yücel/Dünya

Okumaya devam et

Gündem

Dünyaca ünlü lüks mağaza zinciri Türkiye’den çekildi

İngiliz perakende devi Harvey Nichols Türkiye’den çekildi. Harvey Nichols, Demet Sabancı Çetindoğan’ın patronu olduğu Demsa Group bünyesinde faaliyet gösteriyordu.

Dünyaca ünlü lüks mağaza zinciri Türkiye den çekildi

Hürriyet’ten Mehmet Üstündağ’ın haberine göre; İngiliz perakende zinciri Harvey Nichols, Türkiye’den sessiz sedasız Türkiye’den ayrıldı.

2006’da Türkiye’nin ilk uluslararası çok katlı lüks mağazası olarak Kanyon Alışveriş Merkezi’nde açılan marka, 2009 yılında Demet Sabancı Çetindoğan’ın sahibi olduğu Demsa Group’un bünyesine katılmıştı.

Türkiye’den çekilen Harvey Nichols’ın Kanyon AVM’deki yerine Demsa’nin kendi mağazası Brandroom geldi. Harvey Nichols Kanyon AVM’de üç kata yayılırken, bir katı geri veren Demsa, Brandroom’la sadece iki kat kiralamış.

250’den fazla lüks markaya ev sahipliği yapan Brandroom, Demsa’nın Türkiye’ye getirdiği markaları aynı çatı altında alışveriş tutkunlarına hizmet vermesiyle biliniyor.

Okumaya devam et

Gündem

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla yazışmalarını paylaştı.

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen şubat ayında aşk yaşamaya başladıkları konuşulan Hakan Sabancı ile Aygün Aydın cephesinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Hakan Sabancı’nın yerli yabancı kadınları beğeni yağmuruna tutması Aynur Aygün’ü çileden çıkardı.

ÖZEL KONUŞMALARINI YAYINLADI

Bu zamana kadar çıkan aşk haberleri hakkında sessizliğini koruyan Aygün Aydın, Instagram hesabından yayınladığı konuşmalarda ikilinin buluşma için yaptığı plan ve Sabancı’nın doğum günüyle alakalı konuşmaları yer alıyor..

Oyuncu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Ben ve dikkatini çekmeye çalıştığım adamın stalk’ladıkları. Bu sü*rtüklerle nasıl baş edeyim? Pes ediyorum” diyerek kendi fotoğrafıyla Hakan Sabancı’nın beğendiği kadınların fotoğraflarıını kıyasladı.

Aygün Aydın’ın yaptığı bu paylaşımlar sosyal medyada gündeme oturdu.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com