Bizimle iletişime geçin

Gündem

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı? Bakteri ve Virüslere Karşı Etkili Yıkama Önerileri

Günde bir elma yemenin çoğu hastalığı uzak tuttuğu doğru ama üzerindeki virüslerle birlikte elmayı yemenin birçok hastalığa neden olduğu da doğru. Her yıl milyonlarca insan, doğru şekilde yıkanmamış meyve ve sebzelerin neden olduğu hastalıklara yakalanıyor. Zirai tarım ilaçları, gıda çalışanlarının yetersiz hijyeni, toprak ve nakliye esnasında bulaşan virüsler en temel besinlerimiz olan meyve ve sebzeler üzerinde tehdit oluşturuyor.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı? Bakteri ve Virüslere Karşı Etkili Yıkama Önerileri

Günde bir elma yemenin çoğu hastalığı uzak tuttuğu doğru ama üzerindeki virüslerle birlikte elmayı yemenin birçok hastalığa neden olduğu da doğru. Her yıl milyonlarca insan, doğru şekilde yıkanmamış meyve ve sebzelerin neden olduğu hastalıklara yakalanıyor. Zirai tarım ilaçları, gıda çalışanlarının yetersiz hijyeni, toprak ve nakliye esnasında bulaşan virüsler en temel besinlerimiz olan meyve ve sebzeler üzerinde tehdit oluşturuyor.

Virüslerden korunmak için el yıkamanın önemine ve ellerin nasıl dezenfekte edilmesi gerektiğine daha önceki konumuzda yer vermiştik. Bakınız : El nasıl dezenfekte edilir? Peki ama virüslerden korunmak için yalnızca elleri yıkamak yeterli mi? Tabii ki de yetersiz. Ellerimizin hijyenine gösterdiğimiz hassasiyeti pazar veya market reyonlarından satın aldığımız meyve ve sebzeler için de göstermemiz şart. Bu besinlerin en güvenli şekilde temizlenmesinin yolu ise doğal temizlik ürünlerini kullanmaktan geçiyor. İşte onlardan bazıları…

Sebze ve Meyveler Nasıl Yıkanır?

Sirkeli suda bekletme yöntemi : Öncelikle en çok bilinen ve en sık kullanılan yöntemden bahsedelim. Kimyasal kullanmadan temizlik yapmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen materyallerden biridir sirke. Özellikle beyaz sirke ev temizliği için biçilmiş kaftandır. Doğal olması sebebiyle meyve ve sebze gibi gıda ürünlerinin yıkanmasında da kullanımı mümkündür. Bu yöntem için bir leğene veya lavabo giderini tıkayıp 3 ölçü suya 1 ölçü sirke ekleyin. Sirkeli su içinde meyve ve sebzelerinizi 10 dakika bekletin. Keskin sirke kokusunu gidermek ve tam hijyen sağlamak için son olarak akan suda durulayın.

Sirke + Su + Limon Suyu yöntemi : Gerçek şu ki, besinleri yalnızca su ile yıkamak mikropların birçoğunun temizlenmesini sağlar. Ancak söz konusu sağlık olduğunda işi şansa bırakmamak gerekir. Yukarıdaki sirkeli su yöntemi bakteri ve virüslerin yaklaşık % 97’sini yok eder. Sirkeli suya ek olarak limon suyu eklerseniz bu oran % 99’a kadar çıkar. Bu yöntem için sirkeli suya taze sıkılmış limon suyu ekleyip sebzeleri içinde bekletebileceğiniz gibi temiz bir fıs fıs sprey şişeye karışımı doldurup meyve ve sebzelerin üzerine sıkabilirsiniz. Ardından 10 dakika kadar bekleyip su ile durulamayı unutmayın.

Karbonat +Su yöntemi : Yeşil yapraklı sebzeler ve kabuklu meyveleri mikrop, bakteri ve virüslerden dezenfekte etmenin bir başka yoluda karbonat kullanmaktır. Bu yöntem için 2 litre suya tepeleme 1 çay kaşığı karbonat karıştırın ve sebzeleri bu karbonatlı suda bekletin. Son olarak akan su altında durulayın.

Kabuklu meyve ve sebzeleri yıkamadan soymayın :Ne de olsa kabuğunu soyuyorum, yıkamaya gerek yok” diye düşünmeyin. Kabuk üzerindeki virüsler soyma esnasında bıçakla birlikte meyvenin iç kısmına bulaşır. Bu da meyveyi yediğinizde virüsü vücudunuza alacağınız anlamına gelir. Kabuklu gıdaları sirkeli suda bekletmeseniz bile soymadan önce mutlaka su ile güzelce yıkayın.

Besinleri tüketmeden hemen önce yıkayın : Bakterilerin en çok nemli ortamları sevdiği ve buralarda çok daha uzun süre yaşayabildiği sır değil. Besinleri yıkayıp ıslak halde bırakmak yerine onları tüketeceğiniz zaman yıkayın. Eğer pazardan aldıklarınızı yıkamadan saklamak istemiyorsanız o halde yıkama sonrası kurulamayı unutmayın.

Yumuşak ve kabuksuz orman meyvelerinin yıkanması : Çilek, böğürtlen, ahududu, dut ve yaban mersini gibi orman meyveleri kabuklu olanlara göre daha çok hassastır. Sirkeli su ile yıkamak tadını bozabileceği gibi uzun süre suda bekletmekte bu meyvelerin yapısını bozar. Sulanmaya müsait orman meyvelerini en çok 1 dakika boyunca yalnızca su ile yıkayın.

Çay ağacı yağı yöntemi : Meyve ve sebzeleri yıkarken esansiyel yağlardan faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle küf lekelerinin giderilmesi için temizlikte etkili olan çay ağacı esansiyel yağı virüs ve bakterilerin öldürülmesinde etkilidir. Bu yöntem size cazip geldiyse, su dolu leğenin içine 4 – 5 damla çay ağacı damlatın ve meyve sebzelerinizi bu suda bekletin.

Sonuç :

Meyve ve sebzelerin üzerinde pestisit gibi tarım ilaçlarının yanı sıra birçok bakteri ve virüs bulunur. Pazar ve marketlerden satın alınan bu ürünleri yalnızca su ile yıkamak nispeten yeterli olsada en iyi yol sirke ve benzeri doğal temizlik ürünlerini kullanmaktır.

Son olarak, hem kendi sağlığınız hem de başkalarının sağlığı için alışverişlerinizde gıda ürünlerini elinizle değil, gözünüzle seçerek alın. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com