Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Mide Spazmı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Mide Spazmı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Mide spazmı, karın ve mide kaslarında kontrolsüz ve aniden ortaya çıkan kasılma durumudur. Bu kasılmalar, oluştuğu bölgeye bağlı olarak hafif veya şiddetli derecelerde hissedilebilir. Sindirim sisteminde gelişen bu spazmlar genellikle stres, yanlış diyet ve yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Günümüzde mide spazmları birçok kişide görülür ve ekseriyetle vücuda bir zararı yoktur. Ancak sürekli meydana geliyor, şiddetli ya da bir günden uzun sürüyorsa, ciddi bir sağlık sorunun işareti olabilir ve tedavi gerektirir.

Mide Spazmının Nedenleri ve Belirtileri

Bu rahatsızlığın altında yatan nedenler hakkında fikir sahibi olmak, mide spazmı tedavisi ve durumun ciddiyeti hakkında size birçok avantaj sağlayabilir. Aşağıda sıralanan bütün durumların mide spazmına yol açtığı bilinmektedir.

Midede Gaz Birikmesi

Bazen midede aşırı miktarda gaz birikebilir. Vücut biriken bu gazı dışarı atmaya çalışırken, bağırsaklarda bulunan kaslarda olağan dışı kasılmalar meydana gelir. Bununla birlikte midede spazmla birlikte şu sorunlar görülebilir:

 • Şişkinlik
 • Tokluk hissi
 • Şiddetli mide ağrısı
 • Geğirme dürtüsü

Karın Kaslarında Gerginlik

Fiziksel aktiviteler sırasında karın kaslarına aşırı yüklenilmesi, beraberinde mide spazmlarını getirebilir. Kas gerginliği sonucu oluşan mide spazmı, daha çok spor yaparken karın bölgesini yoran hareketlerle ortaya çıkar. Egzersiz yapan bireylerde daha sık karşılan bu durumun diğer belirtileri şunlardır:

 • Hareket ederken oluşan şiddetli ağrı
 • Karın kaslarında aşırı hassasiyet

Kabızlık

Bağırsak hareketleri normal olan biri günde iki veya üç defa büyük tuvalete çıkarken, kabızlık oluşması durumunda ise bu sayı haftada birkaç defaya düşer. Midede görülen kramplar ve spazmlar, kabızlığın yaygın belirtilerindendir.  Diğer semptomlar ise şunlardır:

 • Tuvalete çıkma sayısında azalma (genellikle haftada üçten az)
 • Midede şişkinlik
 • Sert veya küçük dışkı

Dehidrasyon Sonucu Elektrolit Kaybı

Vücudun ishal veya kusma gibi nedenlerden dolayı aşırı sıvı kaybetmesi dehidrasyona neden olur. Bunun sonucunda meydana gelen elektrolit kaybı, mideyle birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde spazmlara neden olabilir. Kasların normal işleyişi için kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler gerekir. Bunların eksikliğinde ise kas hareketlerinde bazı anormallikler ortaya çıkar. Vücutta dehidrasyon nedeniyle görülen diğer belirtiler:

 • Baş dönmesi
 • İdrar renginin koyu olması
 • Aşırı susuzluk
 • Baş ağrısı

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Bağırsaklarda ülsere yol açan inflamatuar hastalığı, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan kronik durumlara verilen isimdir. Bağırsağın mukoza denilen iç yüzeyini etkiyen bu iltihaplanma, bağırsak spazmlarına neden olur ve midede hissedilir. Görülmesi durumunda ortaya çıkan diğer bulgular ise şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • Karın bölgesinde ağrı ve kramp
 • Kabızlık
 • İshal
 • Gece terlemeleri
 • Yorgunluk
 • Tuvalete sık gitme dürtüsü

Bağırsak İltihabı (Kolit)

Kalın bağırsakta meydana gelen tahriş ve iltihap, karın ve mide gibi bölgelerde şiddetli spazmlar görülmesine yol açabilir. Bulaşıcıdır ve bazı yiyecek veya içeceklerdeki patojenlerden kaynaklanabilir. Mide spazmlarına ek olarak, şu belirtiler de görülebilir:

 • Karında şişlik
 • İshal
 • Bağırsaklarda hareketlilik

Hamilelikte Mide Spazmı

Mide spazmları gebelik döneminde sık karşılaşılan bir durumdur. Hamilelikte görülen ve endişeye neden olan spazmlarının çoğu zararsızdır. Fakat midedeki bu spazmlar tekrarlayan veya geçmeyen durumdaysa, doktorunuza görünerek bilgi vermeniz gereklidir.

Hamilelikte vücutta birçok değişime rastlanır. Bunlardan birisi de bağırsak kaslarının gevşemesidir. Bununla birlikte sindirim sistemi yavaşlar ve gaz birikmesi sonucu mide spazmları görülmeye başlar. Midedeki bu kasılmalarla birlikte şişkinlik, tokluk hissi ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklarla da karşılaşılabilir.

Mide Spazmını Hafifleten Tedavi Yöntemleri

Evde herkesin uygulayabileceği bazı yöntemler, kısa sürede mide spazmı rahatsızlığını ortadan kaldırarak daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Bu tedaviler, mide kaslarını gevşeterek kasılmaların tekrar etmesini önleyebilir. Eğer hamileyseniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için bu yöntemleri denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Sıcak uygulamalar: Spazmın gerçekleştiği bölgeye uygulanacak ısı, mide kaslarını gevşeterek sizi rahatlatabilir. Bu yöntem, karın kaslarındaki gerginlik nedeniyle görülen spazmların dindirilmesinde oldukça etkilidir.

Papatya çayı: Papatya çayının rahatlatıcı özelliği, mide ağrısı ve kas spazmların tedavisine yardımcı olmaktadır. Papatya çayı, aynı zamanda gaz problemini çözmek için de yaygın olarak başvurulan doğal bir yöntemdir.

Masaj: Mide kaslarına yapılan masaj, bölgedeki kasları gevşeterek daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Elinizi göbek çukurun hemen üzerine yerleştirin ve hafifçe bastırarak saat yönünde daireler çizin. 2 veya 3 dakika boyunca yapılacak bu masaj, mide spazmlarının yanı sıra gaz sorununa da iyi gelmektedir.

İstirahat: Midenizdeki spazmların nedeni kas gerginliği ise hareket ettikçe spazmların şiddeti artabilir. Bunun önüne geçmek için egzersize veya fiziksel aktivitelere bir süre ara vererek dinlenmeniz gereklidir. Dinlenmek, kas spazmlarının iyileşmesinde önemli bir faktördür.

Mide Spazmı Nasıl Önlenir?

Mide spazmları, genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları ve ağır fiziksel aktiviteler sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide spazmının nedeni bağırsak sorunlarıyla, yediğiniz ve içtiğiniz bazı şeylere dikkat ederek bunun önüne geçmeniz mümkün. Rahatsızlık kas gerginliği sonucu ortaya çıkıyorsa, egzersiz yaparken karın kaslarınızı aşırı yormamaya çalışın. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şunlardır:

Susuz kalmak elektrolit kaybına yol açarak mide spazmlarına sebep olur. Spazmları azaltmak için yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin.

Diyet listenize lif bakımından zengin gıdalar ekleyin. Vücudun yeterli miktarda lif alması, kabızlık ve gaz sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Baharatlı ve yağlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, mideyi tahriş ederek spazmları tetiklemektedir. Bu nedenle tükettiğiniz yağlı ve baharatlı gıda miktarını sınırlayın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

İmamoğlu: Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı. 

kanuni portresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı. 

İmamoğlu paylaşımında, “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın portrede 43 yaşında olduğu düşünülüyor

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı.

Sotheby’s’den yapılan açıklamada portrenin 19’uncu yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait olduğu belirtildi.

Portrenin 16’ncı yüzyılda, İtalyan ressam Cristofano Dell’ Altissimo tarafından yapıldığı belirtilirken, portrenin diğer benzer portrelerden farklı olarak bakır levha üzerine çizildiği açıklandı. Tarihsel olarak portrenin Sultan Süleyman’ın Irak ile İran’ı fethettiği, Preveze Deniz Savaşı’nda Papa ve müttefiklerine karşı zafer kazandığı zaman dilimine denk geldi aktarıldı.

Kanuni portresi İBB’ye bağışlandı.

Portrede Sultan Süleyman’ın 43 yaşında olduğunun düşünüldüğü aktarılıyor.

İBB, geçen yıl Fatih Sultan Mehmet’in portresini almıştı

Geçen yıl Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in portresini 935 bin sterlin (o dönem yaklaşık 8 milyon lira) ödeyerek satın almıştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Duyduğunuzda İşin İçinden Çıkamayıp Anlaşmaya Varamayacağınız 6 Paradoks

Paradoks, görünüş olarak doğru bir ifadenin çelişki yaratmasıdır. Tanımı sıkıcı görünse de aslında eğlenceli ve soyut düşünceyi besleyen düşüncelerdir. Türkçede karşılığı yanıltmaç ve çatışkı olarak verilir. Paradokslar kendiliğinden oluşabildiği gibi matematikçi ve ünlü düşünürlerin yarattığı paradokslarda vardır. Bu tip paradokslar, matematik ve bilimde yeni buluşlara yol açarken düşünce biçimini de değiştirebilir.


1) Epimenides Paradoksu

Epimenides Paradoksu, mantıktaki bir paradokstur. Giritli bir filozof olan Epimenides, “Giritliler, her zaman yalancıdır.” demiştir. Bu ifade, Epimenides Paradoksu olarak adlandırılır. Sebebi ise:
1. Eğer tüm Giritliler yalancı ise, Epimenides de Giritli olduğu için onun da yalancı olması gerekir. Eğer Epimenides yalancıysa, tüm dedikleri gibi, “Tüm Giritliler yalancıdır” ifadesi de yalan olur. Doğru söylediğine inanırsak yalan söylediğini anlamış oluyoruz. Yani bu ifade hem doğru hem yanlıştır.
2. Eğer tüm Giritlilerin yalancı olduğu önermesini yanlış kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides’in doğru söylemiş olması gerekir. O zaman, “Tüm Giritliler yalancıdır” ifadesi doğru olmalıdır. Kafamız karıştı, değil mi?
3. Ve son olarak bir önermenin hem doğru hem yanlış olması mümkün değildir.


2) Theseus’un Gemisi

Felsefi bir paradoks olan Theseus’un Gemisi, Yunan efsanesine göre Girit’ten zafer ile dönen gemi Atina’da hatıra olarak uzun süre muhafaza edilir. Zamanla geminin tahtaları çürümeye başlar ve yenileriyle değiştirilir. Bir süre sonra, gemide değiştirilmeyen parça kalmamıştır. Bu durumda, gemi halen Theseus’un Gemisi midir, yoksa başka bir gemi mi olmuştur?


3) Dede Paradoksu

Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişine dönüp dedesini, babaannesiyle tanışmadan öldürdüğünü düşünelim. Bu durumda, onun varlığı mümkün olmayacaktır. Ama o zaman geriye dönüp dedesini de öldürmüş olamaz. Bu durumun paralel evrenlerle açıklanabileceğini söyleyen teoriler vardır. Bu teoriye göre, dedesini öldüren kişi gelecekte yaşamasa da dedesini öldürdüğü zaman diliminde yaşamını sürdürebilir, dedesi öldükten sonra evren dallanır ve başka bir evrende yaşamaya devam eder.


4) Euplides (Kum Yığını) Paradoksu

Euplides, kum tanelerinden yığın oluşturulamayacağını iddia etmiştir çünkü hiçbir kum tanesi bir “yığın” değildir. Yani yığın olmayan bir şeyin üzerine kum tanesi ekleyerek yığın oluşturmamız mümkün değildir. Daha açık bir anlatışla, “yığın” olması için sınır nedir? Yani 1 milyon kum tanesi yığın oluşturuyor diyelim, bir kum tanesini aldığımızda yığın olmayacak mı?


5) Yamyam Paradoksu

Bir mantıkçı, adada yamyamların eline düşer. Yamyamlar, ellerine düşen her yabancıyı yediklerini, nasıl yiyeceklerine de bir soruyla karar verdiklerini, eğer, soruya doğru cevap verirse haşlanarak, yanlış cevap verirse kızartılarak yiyeceklerini söylerler. Mantıkçıya “Seni haşlayarak mı yiyeceğiz, kızartarak mı yiyeceğiz?” diye sorarlar. Mantıkçı bir süre düşünür ve cevap verir: Kızartarak! Yamyamlar burada ikileme düşerler, paradoks da burada başlıyor. Eğer kızartarak yerlerse mantıkçı doğru cevap vermiş olur, doğru cevap verdiği için haşlanması gerekir. Eğer haşlayarak yerlerse mantıkçı yanlış cevap vermiş olur, bu defa kızartarak yemeleri gerekir. Böylece mantıkçı, yamyamların elinden kurtulur.


6) Kral Paradoksu

Kral, ülkesinde bir yarışma açar. “İşte bu yalan!” diyebileceği bir yalanla karşılaştığında sahibine bir küp altın vereceğini söyler. Yalancılar akın akın saraya geldiler ve yalanları bir bir sıraladılar. Ancak kralı tatmin eden bir yalan çıkmadı ortaya.
Derken bir adam geldi elinde boş bir küple ve dedi ki:
-Dedeniz zamanında savaşa çıkarken hazinede yeterli altın olmadığından benim dedemden borç aldı ve borcu torunum torununuza ödeyecek diye bir söz verdi. Artık borcunuzu ödemenin zamanı geldi.
Kral, “bu gerçekten yalan” diye tepki verince adam ödülünü istedi. Ancak ödülü vermek istemeyen kral, “belki de olabilir” deyince adam, “O halde borcunuzu ödeyin.” dedi.

Okumaya devam et

Yaşam

Önceden Nefret Ettiğimiz Şeyleri Neden Sevmeye Başlarız?

Salt maruz kalma etkisi, farkında olmadan tercihlerimize rehberlik edebilen bir olgudur. Bir yıl içinde, şu anda nefret ettiğiniz bir şeyi beğenebilirsiniz.
Yaşınız ilerledikçe tercihlerinizin neden değiştiğini merak ettiniz mi? Mesela küçükken zeytini sevmiyorken şimdi zeytinsiz bir kahvaltı düşünemiyor olabilirsiniz. Ya da önceden nefret ettiğin biri şu an en yakın arkadaşın olmuş olabilir. Bunlar salt maruz kalma etkisinin örnekleri, yaşamımız boyunca tercihlerimizi değiştirebilecek güçlü bir psikolojik fenomen.
Kendinizi ‘Ah, bundan nefret ederdim’ derken yakalarsanız, o zaman bu etkiyi yaşıyor olabilirsiniz.


Salt Maruz Kalma Etkisi Nedir?

İnsanların sadece onlara aşina oldukları için bir şeyler tercih etmelerine neden olan psikolojik bir olgudur. Bir şeye ne kadar çok maruz kalırsanız, kendinizi onu severken bulabilirsiniz.
Bu bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gerçekleşebilir. Aynı şeyi ne kadar çok tecrübe ederseniz o kadar tanıdık hale gelir ve beklediğinizden daha fazla ondan keyif almaya başlarsınız.
Salt maruz kalma etkisi işe yarar çünkü bir şeylere aşina olmaktan zevk alırız. Kendimizi güvende hissederiz ve elimizden geldiğince aşina olduğumuz şeyleri ararız.
Eğer bunun hala doğru olup olmadığından emin değilseniz örneklerine bakalım:


Müzik

İlk kez duyduğunuz bir şarkıdan nefret ettiğinizi düşünün ama sürekli duyuyorsunuz, her yerde çalıyor. Zamanla ona alışıyor ve çalma listenize ekliyorsunuz. Tanıdık geldi mi? Salt maruz kalma etkisinin en basit örneklerinden biri.

Bu bilinçsiz maruz kalmanın yaygın bir örneğidir çünkü şarkıyı ne kadar sık dinlediğinizin farkında bile olmayabilirsiniz. Sonra bilinçli olarak dinlediğinizde veya dinlediğinizi fark ettiğinizde, ilk dinlediğinizden daha fazla keyif aldığınızı göreceksiniz. Sonunda, kendinizi şarkıya eşlik ederken bulacaksınız.


İnsanlar

İlk izlenimin çok önemli olduğu söylenir ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Biriyle ne kadar çok zaman geçirirseniz size o kadar tanıdık gelir. Bu, onlarla daha fazla ortak nokta bulacağınız anlamına gelir. İlk başta sizi rahatsız eden şeyler de daha tanıdık gelecek ve onlarla daha fazla zaman geçirdikçe alışacaksınız.
Birini bu şekilde tanıdıktan sonra, tuhaflıklarına aşina olduğunuzdan onları daha çok sevme eğilimine girebilirsiniz. Birçok arkadaşlık, iki kişinin birbirinden ciddi şekilde hoşlanmamaları ile başlar. Bununla birlikte, zamanla ilişki, aşinalık ortaya çıktıkça büyür.


Yemek

Yaşımız ilerledikçe lezzet tomurcuklarımızın değiştiği ve daha önceden sevmediğimiz şeylerden keyif aldığımız doğrudur. Bununla birlikte, bu aynı zamanda salt maruz kalma etkisinin bir ürünü olabilir.

Zeytinin tadını sevmiyor olabilirsiniz ancak onları pizzada veya soslarda yersiniz. Sonunda, başka şeyler yedikçe tada alışırsınız ve size tanıdık gelir. Bu yavaş bir süreçtir ve bunun olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, kendinizi zeytini kendi iradenizle yerken bulabilirsiniz.


Salt Maruz Kalma Etkisi Ne Kadar Etkilidir?

Çalışmalar, maruz kalma süresi arttıkça bu etkinin de arttığını göstermiştir. Yani, bir şeyi ilk kez deneyimlediğinizde, bundan hoşlanmayabilirsiniz. Sonra, ikinci kez deneyimlediğinizde, belki birkaç gün sonra, biraz daha seversiniz. Bu devam ettikçe ve deneyim daha tanıdık hale geldikçe, daha fazla sevmeye başlayacaksınız.
Aşinalığın ilerlemesi için birkaç kez maruz kalma gerekir, bu nedenle etkinin oluşması zaman alır. Bu, aynı şeyi tekrar tekrar deneyimlerseniz, deneyimler arasına zaman girdiğinde zevk almaya başlamayacağınız anlamına gelir.
Çocukların yetişkinler kadar maruz kalma etkisinden muzdarip olmadığı da bulunmuştur. Bunun nedeni, çocuklar tanıdık olanlardan ziyade yeni şeylerden zevk alma eğilimindedir. Fakat yaşlandıkça, bir şeye ne kadar aşina olursanız, o kadar çok zevk alırsınız.


Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com