Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Misvak Nasıl Kullanılır? Misvağın Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, modern çağın en popüler ekipmanları diş fırçası ve macunları olabilir ancak bu tek seçeneğiniz olduğu anlamına gelmez. Yakın tarihli bilimsel araştırmalar, botanik ismi Salvadora Persica olan misvak ağacından elde edilen çubukların, ağız ve diş sağlığı konusunda şaşırtıcı faydaları olduğunu kanıtlıyor.

Misvak Nasıl Kullanılır? Misvağın Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, modern çağın en popüler ekipmanları diş fırçası ve macunları olabilir ancak bu tek seçeneğiniz olduğu anlamına gelmez. Yakın tarihli bilimsel araştırmalar, botanik ismi Salvadora Persica olan misvak ağacından elde edilen çubukların, ağız ve diş sağlığı konusunda şaşırtıcı faydaları olduğunu kanıtlıyor.

Misvak, Salvadora Persica ağacının (arak veya misvak ağacı da denilir) köklerinden veya dallarından elde edilen geleneksel bir diş temizleme çubuğudur. Binlerce yıldır, dünyanın birçok bölgesinde diş temizliği için doğal bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bugüne dek yapılan bir dizi bilimsel çalışma, misvağın antibakteriyel, anti-fungal, anti-viral, anti-karyojenik ve anti-plak özellikleri olduğunu kanıtlamıştır. (Kaynak) Ayrıca, misvakın antioksidan, analjezik ve antiinflamatuar etkileri olduğunu gösteren birkaç klinik çalışma vardır. Yani evet, modern bilim misvağın mekanik ve kimyasal temizleme etkinliğinin diş fırçasına eşit ve hatta bazen daha iyi olduğunu doğruluyor.

Misvağın tarihi binlerce yıl öncesine kadar dayansa da günümüzde Orta Doğu ve bazı Afrika ülkeleri dışında yaygın olarak kullanılmıyor. Oysa ki, misvakın diş fırçasına rakip olabileceğini bilimsel olarak kanıtlayan onlarca farklı çalışma var. Örneğin, misvak kullanan Sudanlıların periodontal durumları incelendiğinde, normal diş fırçası kullananlardan daha iyi durumda olduğu görülmüştür. Misvak çubukları diş plağını temizleyen ve aynı zamanda karyojenik ve periodontopatik bakterilerden koruyan antimikrobiyal etkilere sahip doğal bir malzemedir.

Misvak Nasıl Elde Edilir?

Misvak, Salvadora Persica isimli ağacın dallarından veya köklerinden elde edilen küçük çubuklardır. Çarpık gövdeli bu ağacın boyu kısadır ve hatta çalı görünümündedir. En fazla 3 metre yüksekliğe erişebilen misvak ağaçları, yaprak dökmeyen, tere veya hardal kokusuna sahip bir türdür. Ayrıca, zorlu koşullarda yaşamını sürdürebilen bir ağaçtır. Kurak ve tuzlu topraklarda hayatta kalabilir. Arap Yarımadası, Afrika, Irak, Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’ya özgüdür.

Dünya geneline bakıldığında, Suudi Arabistan dahil olmak üzere Asya, Afrika, Güney Amerika, Orta Doğu ve İslam ülkelerinde kullanıldığı görülmektedir. Misvak farklı kültürlerde farklı isimlerle bilinir. Bu doğal diş temizleme çubuklarına, Japonca’da ‘koyoji’, İbranice’de ‘qesam’, İngilizce’de ‘miswak’ ve Aramice’de ‘qisa’ denilmektedir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak, ağaçtan henüz yaşken kesildiğinde direkt olarak kullanılabilir ancak Türkiye’de misvak ağacı yetişmediğinden ve yaş haline ulaşılması pek mümkün olmadığından, kuru misvaklar kullanılmadan önce 1 bardak suyun içinde akşamdan sabaha bekletilerek yumuşaması sağlanmalıdır.

Misvağın ucundan yaklaşık 1 cm boyundaki bir alanın sert dış kabuğunu bıçakla soyun. Ardından, bir bardağa su doldurup, birkaç saat veya daha iyi bir bahisle akşamdan sabaha kadar soyduğunuz ucu suda bekletin.

Kalem tutar gibi 2 parmağınızla veya 5 parmağınızla birlikte misvağı tutarak dişlerinizi ”fırçalayın” Bu esnada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, misvağa aşırı kuvvet uygulamadan yumuşak hareketlerle dişlere sürmektir. Nitekim, misvak kullanırken çok bastırmak, diş etlerinize veya dişlerinize zarar verebilir. Misvağın ucu aşındığında, eskiyen bölgeyi kesin ve kabuğunu soyarak yeni bir fırçalama alanı ortaya çıkarın. Saklama konusuna gelince, daha hijyenik bir muhafaza için misvak saklama kutularını veya hava almasını engelleyecek dolma kalem kutularını kullanabilirsiniz.

Misvağın Faydaları Nelerdir?

Misvak, tarihte bilinen en eski ağız hijyeni araçlarından biridir. %100 doğaldır ve zararlı herhangi bir toksik bileşen içermez. Araştırmacılar tarafından misvak ağacı ekstrelerinde çeşitli doğal biyoaktif bileşenler tanımlanmıştır. Ağız ve diş hijyeni için gerekli olan ve misvakta bulunan bileşenlerden bazıları, tanen (tannik asit), alkaloid, uçucu yağlar, C vitamini, flavonoid, kalsiyum ve florürdür. İçeriği hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki tabloya bakınız.

Görsel kaynak: ncbi.nlm.nih.gov

Diş çürümesine karşı savaşır: Misvağın ilk ve belki de en önemli yararı, diş çürümesine ve çürük oluşumuna karşı savaşma yeteneğidir. Tükürük üretimini teşvik eder ve diş minesini güçlendirici bir etki sağlayan doğal sodyum bikarbonat, sodyum klorür ve kalsiyum oksit içerir. Tüm bu içerikler, diş macunlarına ihtiyaç duymadan çürüklerle savaşmak için son derece etkilidir.

Ağızdan zararlı bakterileri temizler: Ağızda yüzlerce farklı çeşit bakteri vardır. Bunlardan bazıları ağız sağlığı ve sindirim için önemliyken, bazıları dişler için tehdit oluşturur. Misvak, antibakteriyel etkileri nedeniyle bakteri seviyeleri üzerinde kontrol sağlamada etkilidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen araştırmalar, standart ağız bakım ürünlerine kıyasla misvakın düzenli kullanımı ile daha az diş hijyeni sorunu arasında bir ilişki olduğun görülmüştür.

Diş plaklarına karşı korur: Plak, dişlerinizi kaplayan bir bakteri katmanından oluşur. Bu katman, dişlerin sararmasına, diş eti hastalıklarına ve hatta diş kaybına neden olabilir. Misvak, diş plaklarını temizleyen ve oluşmasını önleyen harika bir doğal seçenektir. Yalnızca, her konuda olduğu gibi misvak kullanımında da süreklilik anahtardır.

Sararma karşıtı doğal bir diş beyazlatıcıdır: Misvak kullanımından kaynaklanan bakterilerin dengelenmesinin doğal bir sonucu olarak, daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Plak oluşumunu önlerken, en sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerin çoğunun bıraktığı lekelerle de mücadele ediyor. Bunlara kahve, çay, tütün ve diğer gıda ürünleri dahildir. Düzenli olarak misvak kullanmak, dişlerdeki sarı lekeleri giderir ve özgürce gülümseyebilmeniz için dişlerinizi inci gibi bembeyaz yapar.

Ağız kokusunu giderir: Ağız kokusunun önemli bir nedeni, kötü bakterilerin varlığıdır. Daha önce belirtildiği gibi misvak ağızdaki zararlı bakterileri temizler ve böylelikle ağız kokusunun en temel nedenini ortadan kaldırır. Ayrıca, tükürüğü artırma özelliği, ağız kokusunu giderme konusunda etkili olmasının bir başka nedenidir.

Diş eti sağlığına katkıda bulunur: Diş hekimleri, diş eti sağlığının dişlerin sağlığı kadar önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Bunun nedeni, diş etlerinizin tüm çiğneme işlemlerinde önemli rol oynaması ve diş köklerini korumasıdır. Misvağın antibakteriyel ve plak önleyici özellikleri, sürekli kullanımla diş etlerinizin iyileşmesine ve güçlü kalmasına izin veren bir zincir reaksiyonuna neden olur.

Ağrıyı hafifletir: Diş etlerinizde ağrı hissi yaşıyorsanız, misvak bu konuda da size yardımcı olabilir. Misvak çubukları doğal bir analjezik maddedir, bu da diş etlerinizde iltihaplanma ve diğer hastalıkların neden olduğu ağrıyı hafifletme kapasitesine sahip olduğunu gösterir.

Tadı güzeldir: Daha önce hiç misvak kullanmadıysanız, bu doğal çubukların kötü bir tada sahip olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak misvağın gayet hoş bir aroması vardır. Aslında çoğu insan bu tadı, ağız gargarası kullanımı sonrası oluşan tada benzetiyor. Misvağın bu güzel tadı, içeriğinde bulunan doğal uçucu bileşiklerden kaynaklanır.

Doğa tarafından tasarlanan en iyi seçenektir: Kulağa garip gelse de misvak kullanmanın, sıradan diş fırçalarından daha etkili olduğunu gösteren birçok çalışma mevcut. Araştırmacılar, düzenli olarak misvak kullanan kişilerin, sıradan diş fırçası ve diş macunu kullananlara kıyasla diş eti kanaması veya çene problemi gibi oral sorunlarla karşılaşma olasılığının daha düşük olduğunu gözlemlemişlerdir. Dahası, misvaklar ucuzdur, kullanımı kolaydır ve en önemlisi peygamber efendimizin (SAV) sünnetidir.

Doğayla ve insanla dosttur: Diş fırçalarının neredeyse tamamına yakını plastikten üretilir. Çoğu zaman gözden kaçırılan bu durum aslında global ölçekte çevre kirliliğine neden oluyor çünkü basit bir diş fırçasının bile doğada çözünmesi yüzyıllar alıyor. Misvak ise zaten doğanın bir parçasıdır.

Ağzınıza bir dal parçası alarak dişlerinizi temizlemeniz ilk bakışta size garip gelebilir ancak mantıklı düşünüldüğünde plastik bir fırçayı ağzınıza sokmanızdan daha garip değildir. Misvak kullanmanın yan etkisi veya zararı yoktur, fiyatı ucuzdur, kullanımı kolaydır, ağız sağlığına faydalıdır ve en önemlisi sünnettir, sevaptır. O halde, bu doğa mucizesine bir şans vermek akıllıca bir fikirdir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Hamileyken Diş Çekilir mi? Gebelikte Diş Çekimi Hakkında Merak Edilenler

Çoğu insan için diş doktoruna gitmek endişe verici bir fobidir. Öte yandan, hamilelik dönemindeki diş muayeneleri yalnızca endişe verici değil aynı zamanda rahatsız edicidir. Nitekim, bu dönemde diş etleriniz daha hassastır, muayene esnasında aniden mideniz bulanabilir ve büyüyen karınla o sandalyede oturmak sırtınızı ağrıtabilir. Peki ama tüm bu zorluklarına rağmen hamilelikte diş çektirmek güvenli mi?

Hamileyken Diş Çekilir mi? Gebelikte Diş Çekimi Hakkında Merak Edilenler

Çoğu insan için diş doktoruna gitmek endişe verici bir fobidir. Öte yandan, hamilelik dönemindeki diş muayeneleri yalnızca endişe verici değil aynı zamanda rahatsız edicidir. Nitekim, bu dönemde diş etleriniz daha hassastır, muayene esnasında aniden mideniz bulanabilir ve büyüyen karınla o sandalyede oturmak sırtınızı ağrıtabilir. Peki ama tüm bu zorluklarına rağmen hamilelikte diş çektirmek güvenli mi?

Düzenli diş bakımı herkes için gerekli olsa da gebelik döneminde daha çok önem arz eder çünkü iki canlı olduğunuz bu dönemde, artan hormon seviyeleri nedeniyle diş etlerinde şişlik ve hassasiyete neden olabilen iltihaplanma ortaya çıkabilir. Ayrıca, hamilelik döneminde dişlerinizin çürüme riski daha fazladır. Bunun nedeni, sık yaşadığınız bulantı ve kusma nedeniyle ağzınızda artan asit miktarının diş minenizi olumsuz etkilemesidir. Eğer sizinde durumunuz buysa ve çürük dişlerle başınız dertteyse diş hekiminizden randevu almanız gerekir. Peki ama gebelik döneminde diş çektirmek ne kadar güvenli? Lokal anestezi ve röntgen bebeğime zarar verir mi? İşte, hamilelikte diş çekimi hakkında aklınızdaki soru işaretlerini giderebilecek faydalı bir rehber…

Hamilelikte Çürük Dişimi Çektirebilir miyim?

Gebelik döneminde diş çektirmek korkutucu görünse de teknik olarak güvenli bir işlemdir. Yani evet, hamile olsanız bile diş çektirebilirsiniz. Aslında kötü ağız sağlığı vücudunuzun diğer bölümlerini etkileyebilir ve ağzınızdaki tedavi edilmemiş bir enfeksiyon sizi ciddi şekilde hasta edebilir. Bu nedenle, hamile olsanız bile, günlük hayatınıza müdahale edecek kadar şiddetli ağrınız varsa, dişlerinizde veya diş etlerinizde kalıcı hasar riski varsa, enfeksiyon riski varsa diş çekimi yaptırmalısınız. Peki ya riskleri ne olacak? Hamilelik sırasında tıbbi prosedürlerin uygulanmasının küçük riskleri vardır ancak faydaları bunlardan çok daha ağır basar (veya hiçbir şey yapmama riski daha kötüdür).

Hamileliğin Hangi Dönemi Diş Çektirmek İçin Daha Uygundur?

Çoğu uzman, acil olmayan diş tedavileri için hamilelikte en iyi zaman aralığının ikici üç aylık dönem veya bir başka ifadeyle ikinci trimester (3 ila 6 ay) olduğu konusunda hemfikirdir. Bunun nedeni, ilk 3 aylık dönemde çok fazla fetal gelişim olması, son 3 aylık dönemde ise sırtüstü uzanmanın rahatsızlık verebilmesidir. Bununla birlikte, dişlerinizle ilgili acil bir sorununuz varsa hangi 3 aylık dönemde olduğunuzun hiçbir önemi yoktur ve bu sorunu bir an önce halletmeniz gerekir.

Hamilelikte diş çekimi konusunda merak edilen bir diğer detay röntgen ve lokal anestezinin zararlı olup olmadığıdır. Diş çekimi öncesi hekiminiz röntgen istediyse endişeye kapılmanıza gerek yok çünkü tek bir diş filmi, size veya bebeğinize zarar verebilecek kadar radyasyon içermez. Ayrıca, röntgenin olası zararlarından sizi ve bebeğiniz korumak için kurşun gömlek & önlük giymeniz istenecektir.

Diş çektirmek dışında 6 aylık rutin diş kontrolü için randevu almışsanız, röntgen gerekli olmadığı için hamile olduğunuzu göz önüne alarak hekiminiz bu adımı atlayacaktır. Ancak, doktorunuz röntgen çektirmeniz gereken bir durum olduğunu söylüyorsa, endişe etmenize gerek yok. Prosedür güvenlidir.

Hamilelik döneminde, dolgu, kanal tedavisi veya diş çektirmeniz gerekiyorsa, endişelenmenize gerek olmayan bir diğer şey diş hekiminizin işlem sırasında kullanabileceği uyuşturma ilaçlarıdır. Şırınga yoluyla ağzınızın bir bölümüne enjekte edilen lokal anestezi, yalnızca söz konusu bölgeyi etkiler ve hamilelik dönemindeki bir diş prosedürü sırasında kullanımı son derece güvenlidir.

Diş çekimi sonrasında, kısa süreli ağrınız olabilir. Asetaminofen (parasetamol) hamilelikte en güvenli ağrı kesicidir. Diğer seçeneklere gelince, ibuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar (steroid olmayan) ilaçları da ağrı kesici olarak kullanmak güvenli olabilir ancak yalnızca gebeliğin ilk 30 haftasında! Doktor onayı veya önerisi dışında, hamileyken ilaç kullanmayın.

Uygun ilaç yazılması ve muayene esnasında diğer prosedürlere azami dikkat edilebilmesi için hamile olduğunuzu ve gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu diş hekiminize söyleyin.

Herhangi acil bir durumda ameliyat, röntgen ve anestezi risklerinin, ciddi bir sorunu tedavi edilmeden bırakma riskinden daha düşük olduğunu unutmayın. Bu nedenle, hamile olsanız dahi herhangi bir sağlık sorunundan şüpheleniyorsanız öncelikle doktorunuza danışın ve gerekli görülüyorsa tedavi olmaktan çekinmeyin. Hamilelik ve diğer zamanlarda diş kayıplarını önlemek için günde 2 kez dişlerinizi fırçalayın.

Son olarak, ağız ve diş ile ilgili sıkıntınız acil değilse ve ötelenmesi herhangi bir soruna yol açmayacaksa, o halde en iyi seçenek bebeğin doğumunu beklemektir. Aciliyeti olmayan işlemleri doğumdan sonraki haftalara erteleyin.

Okumaya devam et

Sağlık

Pangastrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pangastrit hastalığı, mide zarının tümünde oluşan kronik bir iltihaptır. Üst karın bölgesinde ağrı, gaz, bulantı, kusma, iştahsızlık ve yemek yedikten sonra dolgunluk hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu mide rahatsızlığı, Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonları, sık ağrı kesici kullanımı, aşırı alkol tüketimi, kronik stres ve bazı otoimmün hastalıklar sonucu gelişir.

Pangastrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Pangastrit hastalığı, mide zarının tümünde oluşan kronik bir iltihaptır. Üst karın bölgesinde ağrı, gaz, bulantı, kusma, iştahsızlık ve yemek yedikten sonra dolgunluk hissi gibi belirtilerle kendini gösterir. Yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olan bu mide rahatsızlığı, Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonları, sık ağrı kesici kullanımı, aşırı alkol tüketimi, kronik stres ve bazı otoimmün hastalıklar sonucu gelişir.

Gastrit, mide zarında oluşan iltihaplanma ile ilgili bir sindirim sistemi durumudur. Akut ya da kronik formlarda görülebilir. Akut gastrit kısa süreli iltihaplanmayla aniden ortaya çıkarken, kronik gastrit uzun süreli inflamasyondur. En yaygın kronik gastrit türlerinden biri pangastrittir. Gastrit tedavisinin ihmal edilmesi ciddi kan kan kaybına neden olabilmesinin yanı sıra, mide kanserine yakalanma riskini de artırabilir.

Pangastrit Nedir?

Mide zarının tamamını etkileyen pangastrit, normal gastritten farklıdır. Oluşması durumunda hem midenin alt kısmını hem de üst kısmını etkiler ve oksintik mukozasını tahriş eder. Normal gastritten farklı kabul edilmesinin altında yatan neden, tek bir alan yerine tüm mide bölgesini kapsamasıdır. Ayrıca bakınız: Antral gastrit nedir?

Pangastritin Belirtileri

Belirtiler normal gastrite oldukça benzerdir ve aşağıdaki durumlarla karşılaşılabilir:

 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Şişkinlik
 • Yemek yedikten sonra dolgunluk
 • İştah kaybı

Yukarıda sıralanan belirtilerden herhangi biri sık görülmeye başladığında, bir sağlık uzmanında danışmak önemlidir. Çünkü pangastrit belirtileri diğer hastalıklarla oldukça benzerdir.

Pangastrit Nedenleri

Bazı faktörler midenin iç yüzerinde hasar bırakabilir ve bu da pangastrit gelişme riskini artırır.

Ağrı kesici ilaçlar: Ağrı kesici ilaçların (özellikle nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar) sürekli kullanılması, pangastritin ortaya çıkmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Söz konusu ilaçların sık sık alınması, midedeki mukozal zarın hasar zarar görmesine neden olarak, mide salgılarını olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm bunların sonucunda da bölgede iltihaplanma meydana gelir.

Mide enfeksiyonları: Sindirim sisteminde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, mide ülserleri ve pangastritin diğer nedenlerinden biridir. Ek olarak, bu tür bir enfeksiyon tedavi edilmezse, ilerleyen süreçte mide kanserine de bağlanabilir.

Otoimmün koşullar: Otoimmün gastritin ilerlemesiyle mukoza zarı büyük ölçüde zarar görürse, midenin tüm iç yüzeyinde pangastrit oluşması muhtemeldir. Otoimmün gastrit, vücut midenin paryetal hücrelerine saldırdığında ortaya çıkan bir durumdur.

Aşırı alkol tüketimi: Sürekli alkol tüketimi akut gastrite neden olabilir. Etkilenen bireylerin sonraki süreçte alkol tüketimine devam etmesi durumu ise pangastrit oluşumuna yol açabilir.

Kronik stres: Stresle birlikte vücutta hormonal değişiklikler meydana gelmeye başlar. Histamin ve asetilkolin seviyelerinde bir yükseliş gözlemlenir. Bununla birlikte, mide salgılarında strese bağlı pangastrite neden olan bir değişikliğe neden olabilir.

Pangastrit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar, pangastriti teşhis etmek için bazı farklı testlere başvurur. Hastalığın kolayca teşhisini amaçlayan bu testlerden bazıları şunlardır:

Dışkı testi: Midedeki kanamayı kontrol etmek maksadıyla uygulanır. Pangastrit benzeri iltihaplı mide rahatsızlıkları, dışkıda kan görülmesine neden olabilir. Ayrıca, hastada Helicobacter pylori varlığını kontrol etmek için bu teste ihtiyaç duyulur.

Enfeksiyon için kan testi: Pangastritin başlıca nedenlerinden biri olan Helicobacter pylori enfeksiyonunun kontrolü için uygulanır. Aynı zamanda kişinin enfeksiyon geçirip geçirmediğini belirlemeye de yardımcı olur.

Anemi için kan testi: Pangastrit, anemiye (kansızlık) neden olabilen bir durumdur. Sindirim sistemi mukozasındaki zarar ilerledikçe, besinlerin gıdalardan emilimi son derece zorlaşır. Bu, demir eksikliği anemisine yol açabilir.

Endoskopi: Özel bir görüntüleme ekipmanı kullanılarak mide zarındaki olası anormal değişikler gözlemlenir. Ucunda kamera takılı olan küçük tüp yardımıyla, sindirim sisteminde pangastriti durumunu işaret edebilecek hasarlar kontrol edilir.

Pangastrit Tedavisi

İncelemeler sonucunda kişiye pangastrit teşhisi koyulduktan sonra, doktor tarafından aşağıda belirtilen tedavi yaklaşımlarından herhangi biri uygulanır.

Enfeksiyon tedavisi: Durum enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, öncelikle enfeksiyonun tıbbi olarak ele alınması önemlidir. Doktorunuz, pangastrit tedavisi için bir veya birden fazla ilaç reçete edebilir.

Yetersiz besin maddelerinin geri kazandırılması: Hastada pangastrit nedeniyle herhangi bir besin eksikliğinin olması durumunda, doktor vücudun besin seviyelerini en kısa sürede geri yüklemek isteyebilir. Demir ve B12 vitamini eksiklikleri kansızlığa neden olabilir. Bu nedenle, hasta için besin eksikliklerinin izlenmesi ve giderilmesi son derece önemlidir.

Mide asidinin azaltılması veya dengelenmesi: Mide asidi seviyesindeki anormallikleri kontrol etmek için genellikle doktor tarafından çeşitli ilaçlar reçete edilir. Bu gibi bir durumla karşılaşılırsa, hastanın durumuna göre aşağıdaki özellikteki ilaçlardan herhangi biri verilebilir:

 • Mide asidini nötralize edici ilaçlar.
 • Mide asidi salgılanmasını azaltıcı ilaçlar.
 • Sindirim sisteminde bulunan hücrelerin çok fazla mide asidi üretmesini engelleyen ilaçlar.

Pangastrit Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Pangastritli kişilerin beslenme alışkanlıklarında belirli değişiklikler uygulaması gerekir. Bu diyet değişiklikleri, mide zarının daha fazla tahriş olmasını önlemek için gereklidir. Bu sindirim sistemi hastalığından muzdarip olanlar, doktorlarının bilgisi dahilinde aşağıda belirtilen diyetleri uygulamaya özen göstermelidir.

 • Yağ oranı düşük yiyecekler
 • Lif içeriği yüksek yiyecekler (sebzeler ve tahıllar gibi)
 • Mide asidi seviyelerini yükseltmeyen yiyecekler
 • Kafeinsiz veya karbonatsız içecekler
 • Sarımsak, zencefil ve zerdeçal (bunlar midede kötü bakterilerin büyümesini engelleyebilir)

Pangastritli kişiler, aynı zamanda aşağıdaki yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır:

 • Asitli yiyecek ve içecekler
 • Baharatlı yiyecekler
 • Yağlı veya yağda kızartılmış yiyecekler
 • Alkollü içecekler

Okumaya devam et

Sağlık

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir? Belirtileri neler?

Stres ile ilişkili ve gizemli bir hastalık olan geçirgen bağırsak sendromu nedir? Beslenme hatalarından stres, antibiyotikler, antideprasanlar olmak üzere gereksiz ilaçlardan bakteri ve virüs gibi patojenlere kadar birçok etken bağırsak geçirgenini etkileyerek hastalıklara zemin hazırlıyor.

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir? Belirtileri neler?

Stres ile ilişkili ve gizemli bir hastalık olan geçirgen bağırsak sendromu nedir? Beslenme hatalarından stres, antibiyotikler, antideprasanlar olmak üzere gereksiz ilaçlardan bakteri ve virüs gibi patojenlere kadar birçok etken bağırsak geçirgenini etkileyerek hastalıklara zemin hazırlıyor.

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir?

Leaky Gut ya da halk arasında bilinen ismiyle geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromu farklı sebeplerle ortaya çıkan bir sindirim sorunudur. Normal şartlarda bağırsakta bulunan sıkı bağlar, sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin geçişine izin veriyor. Bu sıkı bağlardaki açılmanın yaşanması durumunda ise geçirgen bağırsak sendromu olarak tanımlanan durum ortaya çıkıyor.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt. Uzm. Klinik. Psk. Merve Öz’ün verdiği bilgiye göre, bu sıkı bağların açılmasıyla birlikte toksinler, mikroplar, sindirilmemiş yiyecek parçaları gibi beşeri geçişine imkan sağlanmış oluyor. Kan dolaşımına bu maddelere ait temel sistem bu maddelere saldırması sorunu ortaya çıkarıyor.

Gözden kaçırılmaması gerekiyor

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ışığında, otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden birinin, geçirgen sendromu olabileceğine işaret eden Uzm. Dyt. Uzm. Klinik Psk. Merve Öz; “Bugün, alerji, astım, otizm, kronik yorgunluk sendromu, depresyon / anksiyete, egzema, haşimoto tiroidi, multiple skleroz, sedef, romatoid artirit, ülseratif kolit, ürtiker, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıkların kökeninin bağırsak sağlığı ile ilgili olabileceği tartışılıyor. Bu yüzden bu hastalıkların tedavi edilmesi için geçirgen bağırsak sendromunun gözden geçirilmemesi önem taşıyor” dedi.

“Hipokrat, MÖ 450 yılında, bütün hastalıklar bağırsaktan başlar, bağırsaktaki geri kısmı da hastadır demiştir. Günümüzde bağırsaklar ikinci beyin olarak kabul edilmektedir “diyen Uzm. Dyt. Uzm. Kli. Psik. Merve Öz sözlerine devam etti:

Bağırsaklarımızda hem yararlı, hem zararlı bakteriler bulunuyor. İyi bir beslenme düzeni ile bağırsaktaki bakterilerin sayısı artıyor. Sağlıksız beslenmediğinde bakterilerin sayısı arttığı gibi, bakterilerin de sayısı azalıyor.

Bağırsak florası, yeni adı ile bağırsak mikrobiyotası ne kadar güçlü yorgunluk, zararlı bakterilerle mücadele de bir o kadar güçlü oluyor. Bağırsak mikrobiyotasındaki dengesizlik, bağışıklığın düşüşüne neden olurken, obezite, alerji, davranış, anksiyete, depresyon gibi çeşitli nörolojik ya da psikolojik öğrenmek da ilişkilendirilmektedir.

Geçirgen bağırsak sendromu otoimmün hastalıklara zemin hazırlayabiliyor!

Geçirgen bağırsak sendromunun otoimmün hastalıklara zemin hazırlayabildiğini vurgulayan Uzm. Dyt. Merve Öz, stres, çevresel toksinler, yanlışları, antiyobiyotikler, antideprasanlar yanlış olmak üzere, yanlış kullanılan ilaçlar, bakteri ve / veya virüs gibi patojenler, organlarının bağırsak geçirgenliği sebeplerinde etmenler arasında yer aldığını anlattı.

Doğal beslenme, tedavi için olmazsa olmaz!

Geçirgen bağırsak sendromunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğunun ve hastalık hastalıklarının tedavisi olan öğrenmek için gerekli olan altını çizen Uzm. Dyt. Merve Öz, şu bilgileri verdi:

Doğal beslenme, bağırsak sendromu tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olmayan besinler, fazla tarım ilacı, ağır metal ve benzeri zararlı bileşene maruz kalabilirler ve bağırsak duvarına zarar verme potansiyeline sahip olabilirler. Yaklaşık 8-10 saat kaynamış kemik ve et suyu, glutamin, lizin, glisin içereceğinden, bağları onarmaya yardımcı olacaktır.

Fermente sebzeler, yani ev turşuları yoğun mikrobiyotasının zenginliğini artırıp koruyucu duvar oluşturması önemli. Laktoz intolaransı süt ürünleri de bağırsak mukozasını ve geçirgen bağırsağı onarmaya yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri bağırsak tamiratında önemli rol oynamaktadır. Glutamin, glisin, lizin, prolin, bağırsak bariyerinin onarımını gerçekleştirebilir.

Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri neler?

Geçirgen bağırsak sendromu otoimmün hastalıkların oluşum mekanizmasında etkili olup olmadığı son zamanlarda bir tartışma konusudur. Geçirgen bağırsak sendromu pek çok farklı belirtiyi beraberinde getirebilir. Besin alerjileri, bağışıklık sistemi hastalıkları, cilt problemleri, nörolojik sorunlar, vitamin eksiklikleri, tedavi edilemeyen depresyon, sürekli olan baş ağrısı, fibromiyalji, kabızlık, ishal, irritabl bağırsak sendromu, kronik yorgunluk gibi pek çok belirtiyle kendisini gösterebilir.

Geçirgen bağırsak sendromu neden olur?

Bozulmuş bağırsak geçirgenliğinin kanıtı “sızıntılı ya da geçirgen bağırsak sendromu”dur. Bağırsak kolonizasyonu anormal ise, bağırsak florası sadece fizyolojik görevlerini sınırlı bir ölçüde yerine getirebilir. Ortaya çıkan mikrobiyal bariyer bozukluğu, sonuçta mukozada gizli inflamatuar değişikliklere ve daha sonra geçirgenlik bozukluklarına yol açar ve patomekanizmalar devreye girer.

Bu, patojenik bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitlerin mikroekolojik bozukluklar bağlamında mukozal reseptörlere erişmesini ve daha hızlı çoğalmasını ve böylece enfeksiyonları daha kolay tetiklemesini kolaylaştırmaktadır. Mikrop türlerine bağlı olarak, mikrobiyal metabolizma nihayetinde bağırsak ortamı için yararlı olan veya sisteme birçok şekilde zarar veren substratlar üretir.

Bağırsak epitelinin “sıkı bağlantılarının” gevşemesi, sızıntı bağırsak olarak da bilinen mukoza geçirgenliğinin artmasına neden olur. Bu nedenle birçok molekül gastrointestinal alandan kan dolaşımına girebilir ve çeşitli reaksiyonları tetikleyebilir.

Geçirgen bağırsak sendromu tanısı nasıl konur?

Kişilerde kabızlık, şişkinlik, ishal gibi sorunlar varsa bu durum bir bağırsak hastalığının habercisi olabilir. Bunlar saptanması kolay kısımlardır.

Hiçbir bağırsak sorunu olmadığı halde alerji, egzama, depresyon, anksiyete, hiperaktivite, yorgunluk, hashimoto, eklem ağrısı, romatoid artrit, fibromiyalji ve ürtiker de bağırsak hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır. Hiçbir bağırsak sorunu yaşanmasa bile bu hastalıklar için bağırsak kontrolü şart. Bunun için bir gaita testi istenmektedir. Geçirgen bağırsak sendromu olunup olunmadığı için bir zonulin testi istenebilmektedir.

Gaita testi ile bakteriyel probiyotik durumu nasıl yani yararlı- zararlı bakterilerin durumu, mantar olup olmadığı saptanabilir. Kişilerde gluten hassasiyeti çıkmasa bile gaita testiyle gluten hassasiyeti olup olmadığı belirlenebilir. Sindirim enzimlerini ölçen, bağırsakta bir enflamsyon var olup olmadığı gaita ile belirlenir.

Ayrıca gıda intöleransı testi ile de bu durum tespit edilebilir Vücudun savunma sistemi, kan dola­şımına giren tüm yabancı cisimlere karşı bağışıklık reaksiyonu göstermektedir. Kandaki yabancı maddeleri etkisiz hale getiren proteinleri (immunoglobülinler, antikorlar) üretir.

Yüksek geçirgenliğe sahip olan sorunlu bir bağırsak (geçirgen bağırsak sendromu) veya zayıf bir bağışıklık (immün) sistemi tüketilen besinlerin yabancı cisim gibi algılanmasına neden olabilmektedir.  Genetik yatkınlıklar, işlenmiş gıdalar, olumsuz beslenme alışkanlıkları ve anne sütünden yeteri kadar faydalanamama gıda intoleransı sebepleri arasında yer almaktadır.

Kaynak: NHS UK. “Leaky gut syndrome” (Review: 9 March 2021). https://www.nhs.uk/conditions/leaky-gut-syndrome/

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com