Bizimle iletişime geçin

Gündem

Nihat Özdemir: 2021 zor geçer, 2023’de düzlüğe çıkarız

Limak Holding Kurucu Başkanı Nihat Özdemir, faizin işadamı ve yatırımın bir numaralı düşmanı olduğunu belirterek, “Şu an kurun bulunduğu seviye ekonominin gereği değil psikolojik, düşecektir” dedi

Nihat Özdemir: 2021 zor geçer, 2023 de düzlüğe çıkarız

Limak Holding’in Kurucu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye ekonomisini, pandemi sürecini ve yeni yatırım planlarını Sabah’a anlattı. Özdemir, “Yatırımcının en büyük düşmanı faiz” dedi.

 Merkez Bankası’nın son faiz artışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim ekonomide tek istediğimiz konu istikrarın sağlanmasıdır.
İstikrar nedir? Neyi bekleriz? Döviz sepetinin stabilize olmasını, enflasyon ve faizin düşmesini isteriz. Faiz işadamı ve yatırımın bir numaralı düşmanıdır. Dövizdeki hareketlenme ve enflasyon da beni en çok rahatsız eden konulardan biri…

Eğer bir ülkede döviz, enflasyon ve faiz birbirine paralel hareket ederse sadece Türk işadamı değil yabancı işadamı da yatırım odaklı olur.

Bunların içinde herhangi bir problem, yani üç ayaktan birinde herhangi birinde fazla hareket olursa bu yatırımcıları rahatsız eder.

 Faiz ve dolar kurunda öngörünüz nedir?

Merkez Bankası’nın yüksek faiz artırımları sonucunda dolar 7.20 TL’ye kadar düştü ama sonra yeniden 8 TL’nin üzerine çıktı.

Ben kurun yine 7.20’lere kadar gerileyeceğini düşünüyorum.

Çünkü, bunun üzerindeki kurun ekonominin gereği değil psikolojik bir artış olduğunu görüyorum. Merkez Bankası başkanı açıklamalar yaparak piyasayı rahatlattı. Bu açıklamalarını sürdürürse biz yine istikrarı yakalarız.

15 Nisan’da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faiz artışı beklemiyorum.

2023’TE DÜZE ÇIKARIZ

 Kurun geldiği seviye ve faiz yatırımlarınızı nasıl etkiledi?

Bizim borçlarımızın önemli bir kısmı dövize endeksli… Ama yatırımlarımızın önemli bir bölümünde de gelirimiz döviz… Mesela, havalimanı, otoyollar, Çanakkale Köprüsü. Finansmanımız da gelirimiz de yabancı para. Ama bazı yatırımlarımızda, yabancı parayla borçlandık fakat gelirimiz TL… Örneğin, enerji yatırımları… Dövizdeki artış geri ödemede açık vermemize neden oluyor. Bankalarla yeni şartlara göre ödeme planlarını revize ederek, yolumuza devam ediyoruz.

 Pandeminin etkisi sizce tam olarak ekonominin üzerinden ne zaman kalkar?

2019 iyi bir yıldı. Geçen yıl pandemi başladı. Bu yıl da etkisi sürüyor. Fakat görüyoruz ki, dünya ticaretindeki daralmaya rağmen martta ihracatımız yeni bir rekora imza attı. Türkiye’nin ihracatı artmaya devam edecek. Dünyanın bu pandemiden çıkışı zaman alacak.
2021 zor geçer. 2022’de de bunun esintilerini görmeye devam ederiz. 2023’ten itibaren ben düzlüğe çıkacağımıza inanıyorum.

Türkiye pandemiyi çok iyi yönetiyor.

Aşılanmada çok iyi gidiyoruz ama bunu tek başına bizim yapmamız yetmez. Tüm dünyanın aşıya erişebilmesi gerekiyor.

 ABD’de Biden dönemi başladı. Bu dönemde Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl yorumluyorsunuz?

Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkileri, geçmiş döneme göre çok daha iyi olacak. Bunu da göreceğiz. Çünkü Türkiye Amerika’nın vazgeçmeyeceği, daha doğrusu vazgeçemeyeceği stratejik bir ortağıdır.

ALBAYRAK VİZYONER BİR SİSTEM KURDU

Kars’taki çağrı merkezi yatırımı nasıl hayata geçti?

Neden Kars? Berat Albayrak Enerji Bakanlığı döneminde çok ciddi adımlar attı ve hepsi başarıyla neticelendi. Ben de o dönemde ELDER’in başkanlığını yapıyordum. Vatandaşlardan çok fazla şikâyet geliyordu. Elektriği kesiliyor muhatap bulamıyor, abone olmak istiyor muhatap bulamıyor…

O dönemde Berat bey bizi topladı ve “Çağrı merkezi kuracaksınız, vatandaşın derdine çare olacaksınız. Sonrasında da hizmeti ölçeceğim. İşini başarılı yapana mükafat kötü yapana da ceza vereceğim” dedi. Çağrı merkezlerinin kurulması için de Doğu ve Güneydoğu’yu işaret etti.

Bu bölgedeki istihdam sorununa da çare olmak istiyordu. Berat bey çok vizyoner bir sistemi hayata geçirdi. O dönemki Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan da Karslı olduğu için bizden Kars’a yatırım yapmamızı istedi. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bize de 2016’da bu yatırımı hayata geçirdik. Bu çağrı merkezinde 200’e yakın çalışan var. Hedefimiz çalışan sayısını artırmak.

Betül Alakent/Sabah

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com