Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

Otomobil fiyatlarının freni patladı, yılbaşından bu yana yüzde 35 zamlandı

Vatandaşın sıfır araç hayali günden güne zorlaşıyor. Ateşi düşmeyen kur ve yüksek Özel Tüketimi Vergisi bedelleri nedeniyle fiyatlar tırmandı.

Otomobil fiyatlarının freni patladı, yılbaşından bu yana yüzde 35 zamlandı

Alım gücündeki düşüşün de etkisiyle galerilerin kapıları açılmaz oldu. Sıkıntılı tablo en çok satan ilk 10 listesine de yansıdı. Ortalama fiyatlar 195 bin liradan 232 bin liraya çıktı. İlk sırada bulunan Fiat Egea’da bu yılın başından bu yana yüzde 35’lik fiyat artışı meydana geldi.

Otomobil satışlarını derinden etkileyen kur, ÖTV ve faizler bir türlü düşmek bilmiyor. Özellikle rekor kıran kur karşısında araç fiyatları her geçen gün yükselirken, ÖTV baremlerinin de artmaması fiyatları zirveye taşıdı. Buna bir de düşük alım gücü eklenince yeni bir otomobil sahibi olmak artık gerçekten hayal oldu. Türkiye’de en çok satan ilk 10 modele bakıldığında fiyatların ortalama yüzde 19 arttığı görülürken, TÜİK enflasyonuna göre artış yüzde 8 oldu.

Türkiye’de yeni bir araç sahibi olmak artık hiç de kolay değil. Artan özel tüketim vergisi (ÖTV) ve kur fiyatları uçurdukça uçuruyor.

Alım gücünün düşmesiyle birlikte artan fiyatlar karşısında tüketicinin eli kolu bağlanırken, ÖTV matrahı her geçen gün geçen liste fiyatları sorunu bir adım daha öteye götürüyor. Neredeyse yüzde 45’lik ÖTV diliminde araç kalmazken, her ay değişen fiyatlar yüzde 50 ÖTV’ye giren araç sayısını da azaltıyor.

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen fiyat konusunda 4 yıl öncesine göre, araç fiyatlarının yüzde 200 arttığı ortaya koyulmuştu. Haziran 2021’de kurdaki yeni rekor zirvesiyle birlikte fiyatların Mayıs 2021’e göre en az yüzde 5 artması da beklentiler arasındaydı. 2021 yılında en çok satılan ilk 10 modele bakıldığında kur ve vergi yansımalarının çoktan etiketleri vurduğu gözüküyor.

Sadece baz ve giriş donanımla ilk 10 şöyle sıralanıyor; Fiat Egea sedan, Toyota Corolla sedan, Renault Megane sedan, Renault Clio, Honda Civic sedan, Volkswagen Passat, Dacia Duster, Fiat Egea Cross, Volkswagen Polo ve Hyundai i20. Sadece en fazla satılan bu 10 modele bakıldığından Ocak-Haziran 2021 döneminde ortalama fiyat farkının yaklaşık 37 bin lira olduğu görülüyor. Bu da ortalama yüzde 19’luk artışı ortaya koyuyor. 

Sürekli yeni rekorlara imza atan euro ve dolar Ocak 2021 dönemindeki çizgisini çoktan aştı. Otomobilde daha çok kullanılan euro Ocak ayında 9 lira iken geçtiğimiz günlerde 10.73’e kadar çıktı. Böylece sadece euro tarafında neredeyse 6 ayda kur kaynaklı yüzde 18’lik bir artış gerçekleşti. 5 aylık enflasyon ise ortalama yüzde 6 olarak hesaplandı.

Fakat fiyatlar özellikle ÖTV kaynaklı ne enflasyon ne de kur dinledi. Baz donanımlarda bile Türkiye’nin en çok satan ilk 10 modelinde fiyat artışları yüzde 8,5’ten başlayarak yüzde 35,6’ya kadar çıktı. İlk 10 araçta Ocak 2021’de (baz model) 195 bin lira olan etiket Haziran 2021’de 232 bin lira seviyelerini gördü.

Uzmanlar fiyat artışlarının devam edeceğini paylaşırken, hükümetten ÖTV tarafında bir matrah artışı hamlesi şimdilik gözükmüyor. Zaten ithalatı kısmak için arttırılan ÖTV’nin düşürülmesi de gündem de değil. Ama fiyatlar böyle arttıkça tüketici sıfır araçtan gün geçtikçe uzaklaşıyor.

150 BİN LİRASI OLANIN SADECE 4 SEÇENEĞİ VAR

Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın tabloyu şöyle değerlendirdi: “Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 0 km araç fiyatları %16,6 arttı. Haziran ayında da yaklaşık %5’lik bir artış olacak ve yılın ilk 6 ayında 0 km araçlarda ortalama artış %20’ler civarında olacak. Bu bağlamda 0 km araç satın almanın zorlaştığı bir dönemde olduğunu belirtmek gerek.

Gerek Ocak ayından beri yükselen döviz kuru ve buna bağlı olarak araçlarda artan vergi matrah dilimleri, yüksek faiz ve düşen alım gücü 0km bir araç satın almayı oldukça zor hale getiriyor. Öyle ki şu an piyasada satılmakta olan yaklaşık 1.300 adet 0km otomobile baktığınızda 150 bin TL’ye kadar sadece 4 model tipinin, 200 bin TL’ye kadar ise sadece 64 adet model tipinin kaldığını görüyorsunuz. 

Öyle ki çoğunluğu B ve C segmentinden oluşan bu 200 bin TL’ye kadar olan otomobillerin fiyat ortalaması da 180 bin TL. Yani alım gücüne göre oldukça yüksek. 4 sene önce 80 bin TL’ye satılmakta olan C segmenti baz bir otomobilin bugünkü fiyatı 240 bin TL olmuş durumda, yani 4 senede 3 katı bir artış var. Yükselen bir fiyatın Türkiye’de hiçbir zaman düşmediğini düşünürsek, döviz kurunda bir gerileme olmadığı, faizlerin düşmediği, vergilerin daha normal seviyelere gelmediği, kişi başına düşen gelir artmadığı ve enflasyonun makul seviyelere inmediği sürece bu gidişle 0km araç satın almak çok daha zorlaşır.

Bu yüzden artık çok yakın bir zamanda otomobil sadece A noktasından B noktasına gitmek için bir araç olacak ve insanlar da bu nedenle internet’ten 3 bin-4 bin dolar seviyesindeki o 2 kişilik elektrikli araçlardan satın alacak gibi duruyor durum. Özellikle Z Kuşağı böyle basit, fiyatı çok çok düşük elektrikli mini araçlara yönelecek. Zaten otomotivde tüm oyuncuların gelecek planlamaları ve stratejik yönelimleri de bu yönde.”

ORTALAMA FİYAT 626 BİN LİRADAN 730 BİN LİRAYA ÇIKTI

Ocak 2021’de satılan tüm 0km araçların fiyat ortalamasından da bahseden Hüsamettin Yalçın şöyle devam etti: “Sıfır araçların fiyat ortalaması 626 bin TL. Haziran da bu ortalama 730 bin TL’ye yükselmiş. Yani yüzde 16,6’lık bir artış olmuş 0 km fiyatlarında.

Ocak-Haziran 2021 arasında euro kurundaki değişime bakıldığında ise oransal olarak fiyat artışı yüzde 16 olarak görülüyor. Esasında markalar zam yapmıyor. Kur fiyatları zorluyor. Dözvizle çok paralel bir 0 km pazarımız var. Bu yüzden fiyatlar durmuyor.”

EN ÇOK EGEA SATTI, EN DÜŞÜK FİYAT ARTIŞI HYUNDAİ İ20 VE TOYOTA COROLLA DA OLDU

Vergi farkından dolayı fiyatlar ne enflasyon ne de kur dinledi. Yine en çok satan ilk 10 otomobil arasında (başlangıç baz modeller) kimi modellerde ilk 6 ayda fiyatlar yüzde 35 artarken kimisinde yüzde 8’lik artış görüldü. Satış grafiğinde listenin ilk sırasında olan Fiat Egea Ocak 2021’den bu yana yüzde35’lik fiyat artışı yaşadı.

Satışlarda listeye 5’inci sıradan giren Honda Civic sedanda da fiyat artışı yüzde 31’i buldu. Renault Megane sedan da yüzde 21’lik artış görülürken, Fiat Egea Cross’un fiyatı lansmandan bu yana yüzde 19 arttı. Volkswagen Polo yüzde 19, Passat fiyatı ise yüzde 17 arttı. Renault Clio’nun fiyatı yüzde 16 yükselirken, Toyota Corolla sedan ve Hyundai i20’de de yüzde 8’lik fiyat farkı oldu.

TÜİK’İN ENFLASYONUNA GÖRE FİYATLAR YÜZDE 8 ARTTI

TÜİK’in enflasyon verilerine göre, otomobil fiyatları (benzinli) ilk 5 ayda sadece yüzde 8 arttı. Sadece baz ve benzinli modellerden oluşan ayrıca en çok satan ilk 10 modele bakıldığında fiyatların ortalama yüzde 19 arttığı görüldü.

TÜİK verilerine göre Ocak 2021’de benzinli otomobillerin ortalama fiyatı 272 bin lira olurken, haziranda bu rakam 295 bin liraya çıktı. En ucuzların oluşturduğu listede bile fiyatlar 6 ayda 232 bin lira olduğu görüldü.

Ali Yıldırım/Karar

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda! Araç sahiplerinin kişisel verileri çalındı

Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda müşteri bilgileri çalındı. Açıklamada satın almak isteyenlerin bilgileri çalındı dendi.

Volkswagen ve Audi sahipleri teyakkuzda! Araç sahiplerinin kişisel verileri çalındı

Volkswagen ve VW’nin lüks markası Audi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki müşterilerin iletişim bilgilerini ve ehliyet numaraları gibi kişisel bilgilerini açığa çıkaran siber saldırıya maruz kaldı. 

Veri ihlali kapsamındaki bu veriler telefon numaralarını, e-posta adreslerini, ev adreslerini ve bazı durumlarda araç kimlik numaralarını içeriyor. Şirket, ABD’de, çoğunlukla Audi müşterileri veya alışveriş yapanlar olmak üzere, ihlalde özellikle hassas bilgileri alınan 90 bin kişiye ulaştı. 

Veri ihlaline ehliyet numaraları ve az sayıda durumda Sosyal Güvenlik numaraları, VW veya Audi hesap numaraları ve doğum tarihleri ??dahil. Şirket, çok hassas bilgileri alınanlara ücretsiz kredi koruması sunuyor.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA GELDİ

Volkswagen ABD’den yapılan açıklamaya göre, ihlal, yalnızca bir Audi veya VW aracı satın almakla ilgili bilgi isteyen kişilerin verilerini içeriyordu. 

VW ABD yaptığı açıklamada, “Bunun mevcut veya potansiyel müşterilerimize yol açabileceği her türlü rahatsızlıktan dolayı üzgünüz.

Her zaman olduğu gibi, kişilerin kendileri veya araçları hakkında bilgi vermelerini isteyebilecek şüpheli e-postalar veya diğer iletişimler için tetikte olmalarını öneriyoruz” dedi. 

Okumaya devam et

Teknoloji

Ankara’da lüks otomobil çetesi nasıl çökertildi?

Ankara’da, yurt dışından getirdikleri lüks otomobilleri, ağır hasarlı araçların motor ve şasi numaralarını kopyalayarak piyasaya süren çete çökertildi…

Ankara da lüks otomobil çetesi nasıl çökertildi?

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları istihbarı çalışmalarda, yurt dışından Türkiye’ye usulsüz şekilde araç getirip, sattığı öne sürülen çeteyi takibe aldı. Yaklaşık 3 aylık teknik ve fiziki takibin ardından çete üyelerine yönelik Ankara merkezli 3 ilde ’22 ayar’ ismi verilen operasyon düzenlendi.

Operasyonda, kuyumcu kardeşler Cemal Ö. ve Ömer Ö. ile birlikte Cemil Ö., Bahadır Y., Batuhan A. ve Rauf D. gözaltına alındı, ‘change’ yapılan 22 araç ele geçirildi.

Şüphelilerin, Edirne’den Türkiye’ye soktukları otomobilleri, ağır hasarlı araçların motor ve şasi numaralarıyla değiştirip, sattığı belirlendi.

Çete üyelerinin, bu yolla ‘change’ yapılan 22 lüks otomobili piyasaya sürdüğü ortaya çıktı.

Araçların satışından ise yüklü miktarda kazanç elde ettikleri saptandı.

Öte yandan ‘change’ işlemini çete üyesi kuyumcu kardeşler yaptığı için operasyona ’22 ayar’ ismi verildiği öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden kuyumcu kardeşler Cemal Ö. ve Ömer Ö. tutuklanırken, Cemil Ö., Bahadır Y., Batuhan A. ve Rauf D. adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Okumaya devam et

Teknoloji

Eski CEO skandal nedeniyle 288 Milyon Euro tazminat ödeyecek

Volkswagen’den yapılan açıklamada, CEO’larının dizel emisyon skandalı sebebiyle şirkete toplamda 288 milyon euro tazminat ödeyeceği bilgisi paylaşıldı.

Eski CEO skandal nedeniyle 288 Milyon Euro tazminat ödeyecek

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) eski Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn ve şirketin bünyesinde bulunan diğer bazı şirketlerin CEO’larının dizel emisyon skandalı sebebiyle şirkete toplamda 288 milyon euro tazminat ödeyeceği belirtildi.

VW’den yapılan açıklamaya göre, şirketin dizel skandalına ilişkin Winterkorn’dan talep ettiği tazminat konusunda anlaşmaya varıldı.

Anlaşmaya göre Winterkorn’un kişisel olarak 11.2 milyon euro tazminat ödeyeceği belirtilen açıklamada ayrıca eski Audi CEO’su ve VW Yönetim Kurulu Üyesi Rupert Stadler’in 4.1 milyon euro , Audi şirketinin eski yöneticisi Stefan Knirsch’in 1 milyon euro ve eski Porsche CEO’su Wolfgang Hatz’ın 1.5 milyon euro tazminat ödeyeceğine ilişkin anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

Açıklamada, tazminatın büyük bölümü olan 270 milyon euro’nun ise “menajer mali mesuliyet sigortası” tarafından karşılanacağı belirtildi.

Tazminat ödemelerinin, şirketin denetleme kurulu tarafından Ekim 2015’te dizel krizinin nedenlerine ve sorumluluklarına ilişkin başlatılan incelemeye dayandığı ifade edilen açıklamada, denetleme kurulunun mart ayında hisse senetleri hukuku kapsamında sorumluluğun ihlal edilmesi nedeniyle Winterkorn ve Stadler aleyhine dava açmaya karar verildi anımsatıldı.

Açıklamada, Audi şirketinin eski CEO’su Ulrich Hackenberg’in anlaşmaya hazır olmadığı belirtilerek Hackenberg hakkında yasal adımların atılacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada 22 Temmuz’da toplanacak şirketin genel kurulunun anlaşmayı onaması gerektiği aktarıldı.

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015 yılının eylül ayında Volkswagen’in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, ABD’deki mahkemece yüksek miktarda para cezasına çarptırılmıştı.

Almanya’da da Winterkorn hakkında şirketin emisyon skandalı kapsamında dolandırıcılık, Rekabet Yasası’nı ihlal etme ve güveni kötüye kullanma suçlamalarından dava açılmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com