Bizimle iletişime geçin

Gündem

Özel jetle uyuşturucu kaçakçılığı: 60 yıl istendi

Brezilya’da geçen yıl 4 Ağustos’ta ACM Holding’e ait özel jette ele geçirilen 1.3 ton kokainle şok detaylar ortaya çıktı.

Özel jetle uyuşturucu kaçakçılığı: 60 yıl istendi

Brezilya’da yapılan soruşturma evrakını alan Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, uluslararası uyuşturucu sevkiyatının tutuklandıktan iki ay sonra cezaevinde ölen mizansen yolcu ile yapıldığını tespit etti.

Sabah’tan Halit Turan’ın haberine göre geçen yıl 4 Ağustos’ta Brezilya Ceara eyaletinde bulunan Fortaleza Havalimanından Portekiz’in Lizbon şehrine gitmek üzere kalkış hazırlığı yapan Türkiye merkezli ACM Airlines isimli özel havacılık şirketine ait TC-GVA numaralı jet tipi uçakta Brezilya Narkotik Polisi tarafından yapılan aramada İspanyol yolcu Angel Alberto Gonzales Valdes’e ait olduğu öne sürülen 24 bavula yerleştirilmiş 1 ton 304 kilo kokain yakalandı.

Brezilya’da başlatılan soruşturmada özel uçağın kaptan pilotu Türk vatandaşı Veli Demir ile yolcu Angel Alberto Gonzales Valdes tutuklandı. Yolcu Angel Alberto Gonzales Valdes iki ay sonra cezaevinde rahatsızlanarak hayatını kaybederken uçağın pilotu serbest kaldı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada uçağın sahibi olan ACM Holding’in patronu Şeyhmus Özkan’ın arasında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Serbest bırakılan Şeyhmus Özkan, bir gün sonra yapılan itiraz üzerine tutuklandı.

Özkan ve pilot Demir’in de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, “Uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Soruşturmada, ACM Özel Havacılık şirketine [email protected] uzantılı e-posta adresiyle yazışmalarla rezervasyon yapıldığı, uçağın 160 bin Euro’ya kiralandığı, uçuşta yolcu konumunda bulunan İspanyol vatandaşı Angel Alberto Gonzales Valdes’in Belçika’da yaşadığı, 2020 yılından bu yana faal olmayan bir şirkette yönetici olduğu belirtildi.

PİYASA DEĞERİ 960 MİLYONU AŞKIN

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Brezilya’da yürütülmekte olan soruşturmayı Adalet Bakanlığı aracılığıyla adli yardımlaşma kapmasında istedi. Gelen raporlarda ise şok bilgiler yer aldı. Hayatını kaybeden ve yakalandığında sorgulanan yolcu Angel Alberto Gonzalez Valdes sorguda sessiz kaldığı, birçok sorunun ve gerçeklerin cevapsız kaldığı vurgulandı. Raporda, Federal Polis’in piyasadaki kokainin maliyetini değerlendirmesinin olağan bir uygulama olmadığı ancak kokainin, saflık derecesi ve dağıtıldığı yere bağlı olarak fiyat değişimi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere tabi olduğu kaydedildi. Kokainin yalnızca Avrupa’da uygulanan kilosunun fiyatı göz önüne alındığında, ele geçirilen sevkiyatın, kaçakçılara 52 milyon Euro’dan yani 960 milyon liradan fazla para kazandırabildiği kaydedildi.

PİLOT SORUMLULUK KABUL ETMEDİ

Pilot Veli Demir, İspanya’nın Malaga şehrinde oldukları sırada şirkette çalışan uçuş ekiplerinin kayıtlı olduğu whatsapp grubundan şirketin satış departmanında çalışan satış sorumlusu Ali Burak Bülbül’ün mesaj göndererek Brezilya uçuşunu bildirdiğini, havalimanına gittiklerini, uçağa gittiklerinde bagajların uçağa yüklendiğini ve bir yolcunun uçakta olduğunu gördüklerini bütün valizlerin uçağın arka bölümüne yüklendiğini görünce uçağın ağırlık denge sistemini korumak ve uçağın çıkış kapısını açmak için valizlerden 4 tanesini yolcuların oturduğu uçuş kabinine getirttiğini, uçağı yükleme işleminin Riberio Preto Havalimanı’nda yer hizmetleri birimi tarafından yapıldığını, uyuşturucu maddelerin kime ait olduğunu bilmediğini, uçuş planına göre yolcu Angel’in Brüksel’de ineceğini o yüzden valizleri Brüksel’de kesin olarak indirmeyi planladıklarını, uçuş rotasının daha sonra değişmesinin mümkün olmadığını, kendisinin ve mürettebatının bu konuda hiçbir sorumluluğu olmadığını söyledi.

PATRON TALİMAT VERDİ, ÖDEMEYİ KURYE YAPTI

Rezervasyonu yapan şirketin satış ve pazarlama departmanında görevli Ali Burak Bülbül ise patronu Şeyhmus Özkan’ın uçuş için 163 bin Euro teklif vermesini söylediğini, normal işleyişe göre para hesaba geçmeden işlemlerin başlamadığını ancak Angel Alberto Gonzalez Valdes sözleşmeyi imzalayıp gönderince Şeyhmus’un işlemlere başlamaları talimatını verdiğini, Şeyhmus’un ”para konusunu hallettik” dediğini belirtti. Şeyhmus Özkan ödemenin genel merkezlerine gelen ve açık kimliğini bilmediği bir kurye tarafından yapıldığını kaydetti.

ULUSLARARASI UYUŞTURUCU TİCARETİ

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, uluslararası uyuşturucu madde ticareti organizasyonunda Şeyhmus Özkan’ın sahibi ve fiilen müdürü olduğu ACM Havayolları isimli havacılık şirketinin aracı olarak kullanıldığı, Brezilya ülkesindeki meçhul bir kaynaktan uyuşturucu madde temin edilerek Belçika’nın Brüksel şehrindeki meçhul teslimat noktasına uluslararası uyuşturucu koridoru takip edilerek sevkiyat yapılabilmesi için bir özel uçus mizanseni yapıldığı pilotun sorumluluk kabul etmediği ancak Türk Sivil Havacılık Kanununa göre, kaptan pilotun sorumlu olduğu kaydedildi. Şeyhmus Özkan’ın uyuşturucu madde ihracatı organizasyonunu bizzat yöneterek uyuşturucu madde ticareti yapmak suçunu işlediği, diğer şirket çalışanlarının da görevleri kapsamında suç organizasyonundan haberdar olmamalarının mümkün olmadığı belirtildi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Devremülk dolandırıcıları yaşlı insanları seçmişler

Yalova’da yürütülen devre mülk dolandırıcılığı soruşturması kapsamında adli kontrol şartıyla bırakılan 7 şüpheli, yeniden gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tutuklandı, 2’si yine adli kontrol şartıyla salıverildi.

Devremülk dolandırıcıları yaşlı insanları seçmişler

Tutuklanan şüpheli sayısı toplamda 8’e yükseldi. Öte yandan örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlence tertip edildiği ve örgütün Ankara’dan Yalova’ya getirilen ve çok sayıda suç kaydı bulunan bir grup tarafından korunduğu da belirtildi.

Sabah’tan Özlem Yıldız’ın haberine göre Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, devre mülk sahipleri ile irtibata geçip, ‘yüksek kazanç’ vaadi ile kandırıp, ofislerine gelen kişilerin mobil bankacılık uygulamasını kullanarak kredi çeken, ardından bunları başka hesaplara aktararak dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

2 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından polis, 1 Aralık’ta operasyonla 26 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda; 32 cep telefonu, 37 sim kart, 5 flash bellek, 1 hafıza kartı, 3 laptop, 1 tablet, 2 pos makinesi, mağdurlara ait çok sayıda tapu senedi, ikiz sözleşme, noter belgeleri, 6 tabanca, 14 mermi, 1 av tüfeği ve 25 fişek ele geçirildi.

EMLAK FİRMASI KURMUŞLAR

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; soruşturma aşamasında 64 mağdura ulaşıldığı, örgütün bu kişileri 9 milyon TL dolandırıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Genişletilerek yürütülen soruşturma kapsamında, suç örgütü liderinin örgüt üyesi bir kişi üzerinden emlak firması kurduğu belirlendi.

Bu firma aracılığıyla dolandırıcılık yaptığı tespit edilen şüphelilerin, mağdurlardan elde ettikleri gelirleri paylaştığı da aktarıldı.

MOTİVASYON İÇİN LÜKS YATLARDA EĞLENCE

Örgüt üyelerinin motivasyonunu arttırmak için lüks yatlarda eğlence tertip edildiği ve örgütün Ankara’dan Yalova’ya getirilen ve çok sayıda suç kaydı bulunan bir grup tarafından korunduğu da belirtildi. Açıklamada, mağdurların çoğunun emekli ve yaşlı insanlar olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve çete lideri olduğu değerlendirilen Ramazan Taburlu’nun (30) sosyal medya hesaplarından paylaştığı görsellerdeki lüks yaşamı dikkat çekti.

Kız arkadaşıyla helikoptere binen Taburlu’nun Çırağan Sarayı’nda da evlilik teklif ettiği görüldü.

Taburlu’nun mizansen olarak gözaltına alındığı ve gece kulübünde dans ettiği videoları da sosyal medya hesabından paylaştığı tespit edildi.

İTİRAZ SONRASI 5 TUTUKLAMA

Emniyetteki işlemleri tamamlanıp, adliyeye sevk edilen şüphelilerden Ramazan Taburlu, Mustafa Erdem (30) ile Mehmet Zemin Gökçe (32) tutuklandı; 25 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 şüpheli de emniyetteki ifadesinin ardından salıverildi. Soruşturmayı yürüten savcının itirazı sonrası adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 şüpheli, dün yeniden gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i tutuklandı, 2’si yine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Okumaya devam et

Gündem

Antalya’da katil evlat! Annesini boğazından bıçaklayarak öldürdü

Antalya’da 37 yaşındaki Yusuf Tıraş evde tartıştığı annesi Zübeyde Tıraş’ı (61) boğazından bıçaklayarak öldürdü. Cinayetin ardından kaçmaya çalışan oğul Tıraş, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. İşte korkunç olayın detayları…

Antalya da katil evlat! Annesini boğazından bıçaklayarak öldürdü

Korkunç olay Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi 1668 sokakta bulunan sitedeki apartmanın ikinci katında meydana geldi. Bipolar tedavisi gören Yusuf Tıraş saat 16.50 sularında annesi ile tartışmaya başladı.

EKMEK BIÇAĞI İLE SALDIRDI

Tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesinin ardından Yusuf Tıraş bıçakla annesine saldırdı. Kendini korumaya çalışan anne Zübeyde Tıraş çığlık atarak kaçmak istedi. Bu sırada yüzünden yaralandı.

ANNESİNİN BOĞAZINA SAPLADI

Bıçak ile saldırmaya devam eden oğul Yusuf Tıraş bıçağı annesinin boğazına sapladı. Anne kanlar içinde yere yığıldı. Cinayet zanlısı oğul daha sonra suç aleti ile birlikte kaçmak istedi.

KOMŞULARI YAKALADI

Çığlık seslerine daireye gelen komşuları Yusuf Tıraş’ı yakaladı. Durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbarın ardından olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Doktorlar kanlar içinde yatan anne Zübeyde Tıraş’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Bu sırada kaçmaya çalışan oğul Yusuf Tıraş’ı gözaltına aldı.

Cinayeti öğrenen baba Süleyman Tıraş ise gözyaşlarına boğuldu. Acılı baba yakınlarının teskini ile ayakta durabildi.

Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından anne Zübeyde Tıraş’ın cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Cinayet masası ekipleri oğul Yusuf Tıraş’ı gözaltına alarak şubeye götürdü.

Okumaya devam et

Gündem

Kardeşleri reddetmişti: İşte 6 yaşında cinsel istismara uğraya kızın ifadeleri

Timur Soykan, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’ın kızı H.K.G.’yi 2002 yılında altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ yazdığı haberin ardından, kamera karşısına geçerek H.K.G.’nin istismara uğramadığını savunan kardeşlere tutanaklarla yanıt verdi

Kardeşleri reddetmişti: İşte 6 yaşında cinsel istismara uğraya kızın ifadeleri

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 2002 yılında altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ belirterek şikayetçi olduğu iddia edildi. Birgün’den Timur Soykan’ın haber Türkiye’nin gündemine oturdu.

Söz konusu haberin ardından YouTube’da açılan bir hesapta yayınlanan videoda H.K.G.’nin ağabeyi ve kız kardeşleri istismar yaşanmadığını, kız kardeşlerinin altı yaşında ‘evlendirilmediğini’ iddia etti. 21 ve 19 yaşında olduklarını söyleyen kız kardeşler, ‘istismara uğrasaydı bundan haberlerinin olacağını’ savundu. Kardeşler, H.K.G.’nin ‘nikah fotoğraflarının’ bir etkinlikte çekildiğini iddia etti.

TİMUR SOYKAN BELGELERİ PAYLAŞTI

Timur Soykan, kardeşlerin açıklamalarının ardından, H.K.G.’den 23 yaş büyük Kadir İstekli’nin bilirkişi raporuna dayandırılan sözlerini Twitter hesabından paylaştı.

Soykan, “İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor” dedi.

1- İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor.

‘TECAVÜZLE NE ALAKASI VAR’

Dosyaya giren ifadede H.K.G.’nin, “Pendik’te gittiğim bir doktor vardı ya, o açık açık konuşmuştu benimle. Belki de haklıydı, bu adam sana altı yaşında tecavüz etmiş, altı yaşından 14 yaşına kadar tecavüz etmiş…” sözlerine İstekli, şöyle yanıt verdi: “Tecavüzle ne alakası var H… Nereye getiriyorsun lafı, karının konuştuğu saçmalık.”

“Nikahımızın olduğunu söylemiştim ama hukukta öyle biliyorsun ya…” diyen H.K.G.’ye İstekli’nin, “Ya tamam hukukta öyle de hukukla ne alakası var; onun kendi anlayış tarzı o, öyle işte o kadar” diye yanıt vererek, ‘nikahın’ H.K.G. altı yaşındayken kıyıldığını reddetmediği görüldü.

Timur Soykan Twitter’dan verdiği yanıtta şunları yazdı:

“İsmailağa tarikatı liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in çocukları video yayınlayarak kardeşleri H.K.G.’nin cinsel istismar iddialarını yalanlamış. Öncelikle bu kişiler de bu acıyı yaşadıkları için üzgünüm. Hiçbir çocuk bunları yaşamamalı. Ama iddialarına yanıt vermem gerekiyor.

Ekteki videoda kardeşleri H.K.G.’nin altı yaşında imam nikahıyla 29 yaşındaki Kadir İstekli’ye teslim edilmesi gibi bir durumun olmadığını iddia ediyor. H.K.G. ise iddianamedeki ifadesinde bunu çok açık bir şekilde anlatıyor.

3- H.K.G., 6 yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor. (Not: İddianamedeki ifadeyi rahatsız edici kısımları ve H.K.G.’nin adının açık yazıldığı kısımları çıkararak yayınlıyorum.) pic.twitter.com/CC1nAnxolt

H.K.G., altı yaşında imam nikahı kıyılmasıyla birlikte cinsel istismarın başladığını anlatıyor. Bunun kendisine bir oyun olarak anlatıldığını söylüyor.

Kardeşleri, H.K.G’nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunuyor. Ama H.K.G. altı yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor.

*Hatta Kadir İstekli kendisinin altı yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. ‘Hocaefendi’ diyerek kastettikleri H.K.G.’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel.”

4- Kardeşleri, H.K.G’nin psikolojisinin bozuk olduğunu, yalan söylediğini savunuyor. Ama H.K.G. 6 yaşında başlayan istismarı kanıtlamak için Kadir İstekli ile konuşmasını kaydetti ve savcılığa sundu. H.K.G. gittiği doktorun sözlerini aktarıyor. İstekli de istismarı kabul ediyor. pic.twitter.com/6X7nCkKNHL

NE OLMUŞTU?

Timur Soykan’ın ortaya çıkardığı belgelere göre altı yaşındayken babası İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 29 yaşındaki bir ‘müridiyle’ imam nikahı kıyılan H.K.G. şikayetçi olarak ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlatmıştı. 2012’de doktorun ihbarıyla başlayan H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturmanın da üstü örtülmüştü. H.K.G. o tarihte 14 yaşındaydı.

5- Hatta Kadir İstekli kendisinin 6 yaşında kızı olsa evlendireceğini ama cinsel istismara izin vermeyeceğini söylüyor. ‘Hocaefendi’ diyerek kastettikleri H.K.G.’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel. pic.twitter.com/2Epe8GCRba

9- Üstelik H.K.G.’nin savcılığa sunduğu tek fotoğraf bu değil. Henüz küçük bir çocukken Kadir İstekli ile çekilmiş çok sayıda fotoğrafı savcıya verdi. Kardeşleri videoda bu fotoğraflara bir açıklama getirmedi. pic.twitter.com/ulO7xo3aEm

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com