Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Dekoratif çiçekleri ile bahçelerde göz alıcı bir manzara sunan pampas otu, aynı zamanda en narin süs bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Güney Amerika ile Yeni Zelanda’nın tropikal ve ılıman bölgelerinde yetişen 14 farklı pampas otu türü bulunmaktadır. Bu bölgelerde kumlu ve alüvyonlu topraklarda yetişir…

Makaleye Genel Bakış

 • Pampas Otu Özellikleri
 • Pampas Otu Çeşitleri
 • Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım
 • Yer ve Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Pampas Otu Özellikleri

Botanik adı Cortaderia selloana olan pampas otu, Güney Amerika ve Yeni Zelanda’ya özgüdür. Buğdaygiller (Poaceae) bitki familyasına aittir ve kümeler oluşturur. Yaklaşık 80 cm yüksekliğindedir ancak Ağustos ayında ortaya çıkan çiçekli salkımlar ile 250 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Keskin kenarlı yaprakları gri-yeşil ve herdem yeşildir.

Pampas otu, Ağustos ayından itibaren tüy tozlarını andıran çiçek salkımları geliştirir. Bunlar kış boyunca bitki üzerinde kalabilir. Ayrıca kesilebilirler ve kurutulduklarında uzun vazolarda güzel görünürler. Bunu yapmak için en iyi zaman tomurcuklar tamamen açılmadan öncedir. Vazoya yerleştirmeden önce, çiçek sapları iki gün boyunca gölgeli bir yerde kurutulmalıdır.

Bir pampas otu yığınının çapı 1 metreden fazla alana yayılabilir. Gaura veya yer minesi çiçeği gibi filigranlı uzun ömürlü bitkilerle güzel bir kontrast oluşturur. Pampas otu ile uygun ortaklar ararken, diğer bitkilerin de benzer şekilde yüksek besin ve aynı yer gereksinimlerine sahip olduklarından emin olmalısınız. 

Pampas Otu Çeşitleri

Pampas otunun yaprak rengi çeşide göre değişiklik gösterebilir. ‘Citaro’, ‘Evita’, ‘Pumila’, ‘Senior’ ve ‘Pink Feather’ çeşitlerinin yaprakları yeşilken, ‘Sunningdale Silver’ çeşidinin yaprakları daha simli ve ‘Splendid Star’ çeşidinin yaprakları sarımsıdır. ‘Pink Feather’ çeşidinin çiçek salkımları ise hafif bir pembe renk tonuna sahiptir.

Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım

Bakım esnasında birkaç hatadan kaçınırsanız, pampas otunun keyfini uzun süre çıkarabilirsiniz. Büyümek için sıcaklığa ihtiyaç duyduklarından ve özellikle ilk kış aylarında düşük sıcaklıklara karşı çok hassas olduklarından, pampas otlarını dikmek için en iyi zaman ilkbahar sonudur. Bu nedenle, Mayıs ortasından sonraki bir zaman dikim için mükemmeldir.

Yer ve Toprak

Pampas otları güneşi sever ve rüzgardan korunan bir yer sağlanmalıdır. Toprak derin, besin açısından zengin ve humuslu olmalıdır. Yaz aylarında kuraklığa eğilimli olmamalıdır. Çok nemli alt tabakada çürümeye meyilli olduğundan, hiçbir koşulda toprak çok nemli olmamalıdır. Geçirgen bir toprak buna karşı koyar. Toprak uygun geçirgenliğe sahip değilse, kum veya çakıl ile düzeltilmelidir. Bahçenin yokuş yerlerindeki toprak nemi toplama eğiliminde olduğundan, pampas otu bu tür yerlere dikilmemelidir.

Sulama

Kural olarak, pampas otu çok ıslak toprağı sevmez çünkü burada köklerden çürüme eğilimindedir. Ama çok kuru da olmamalıdır. Toprak kurumaya başlar başlamaz, bitkiye gerektiği kadar su verilmelidir. Toprak yeterince geçirgense ve su iyi akarsa, bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi önemli oranda desteklenir. Pampas otu bir kapta yetiştirilirse, yaz aylarında düzenli sulama ve saksının altında drenaj deliklerinin olması önemlidir. Çok sıcak yaz günlerinde gün aşırı sulanmalıdır.

Gübreleme

Pampas otları, iyi bir çiçek gelişimi için besin açısından zengin bir alt tabakaya ihtiyaç duyar. Dikim yaparken toprağa biraz kompost eklenmesi tavsiye edilir. Dikim için en iyi zaman, daha önce de belirtildiği gibi toprağın ve havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı ilkbahar sonudur. Bahçe toprağı besin açısından çok düşükse, düzenli olarak gübrelenmelidir. Bunun için organik gübreler idealdir ve her baharda toprağa eklenebilirler.

Budama

Pampas otu sadece ilkbahar başında, yeni büyüme evresine girmeden önce budanır. Eski kurumuş saplar, yerin hemen üstüne kadar salkımlar halinde kesilir. Ayrıca çimi aşamalar halinde kesebilir, önce çimi ikiye bölebilir, ardından ikinci adımda yere kadar kesebilirsiniz. Bu bitki kış koruması için eski yapraklara ihtiyaç duyar. Sonbaharda yapılan bir budama, çiçek salkımlarının dekoratif etkisini kaybetmesine ve hatta bitkinin zarar görmesine yol açar.

Kış Mevsiminde Bakım

Pampas otu soğuğa yeterince dayanıklı değildir ve bu nedenle korunmaya ihtiyacı vardır. Doğal olarak And Dağları ve Atlantik arasındaki verimli otlaklarda büyüdüğü için, soğuktan çok ılık rüzgarlara alışkındır. Çift haneli eksi sıcaklıklar bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle, pampas otlarının kış boyunca korunması gerekir.

Güçlü ot yığını kışın açık kalırsa, bitkinin kalbine çok fazla kış nemi girer. Bu nedenle, Kasım ayının sonuna doğru bir hindistancevizi ipi ile çimleri birbirine bağlayın ve etrafına yaprak yığını yapın. Yaprakların uçup gitmesini önlemek için de üzerine ladin veya köknar dalları yerleştirebilirsiniz.

Çoğaltma

Ticari olarak temin edilebilen tüm pampas otlarının çoğu vejetatif çoğaltmadan gelir, yani klonlanır. Bu bitkiyi çoğaltmanın en kolay yolu bölmektir. Tohumla ekim de mümkündür ancak bu tür çoğaltmanın bazı dezavantajları vardır. Bölerek çoğaltmanın avantajı, bölünmüş bitkilerin büyük olasılıkla dişi olması ve bu yüzden daha güzel çiçek açmasıdır. Tohumla ekim yaparken ise bitkinin cinsiyeti belli değildir.

Yavru bitkilerin büyümesi için sıcaklığa ihtiyacı olduğundan, pampas otu en iyi ilkbahar sonunda bölünür. Ana bitkiden herhangi boyutta bir bölüm kesin ve daha sonra büyümesi için bir kaba dikin. Bir seranız varsa, bitkiyi sonbaharda bölerek genç bitkinin kışı serada geçirmesine de izin verebilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com