Bizimle iletişime geçin

Gündem

Papatya Nasıl Kurutulur? Papatya Çiçeğini Toplama, Kurutma ve Saklama Yolları

Ayçiçeği ve krizantem gibi Asteraceae (papatyagiller) ailesinin bir üyesi olan papatyalar, eşsiz görünümü ve sağlığa olan katkılarıyla tüm dünyadaki en popüler çiçek türlerinden biridir. Bahçenizde çıkan bu güzelim çiçekleri toplayıp kurutarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için biraz uğraş gerekli ama işin sonunda emeğinizin karşılığını alacağınız bir ödül sizi bekliyor olacak; doğal papatya çayı!

Papatya Nasıl Kurutulur? Papatya Çiçeğini Toplama, Kurutma ve Saklama Yolları

Ayçiçeği ve krizantem gibi Asteraceae (papatyagiller) ailesinin bir üyesi olan papatyalar, eşsiz görünümü ve sağlığa olan katkılarıyla tüm dünyadaki en popüler çiçek türlerinden biridir. Bahçenizde çıkan bu güzelim çiçekleri toplayıp kurutarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için biraz uğraş gerekli ama işin sonunda emeğinizin karşılığını alacağınız bir ödül sizi bekliyor olacak; doğal papatya çayı!

Fallara bile konu olan papatyalar eşsiz görünümünün yanı sıra harika sağlık faydalarına sahip çiçeklerden biridir. Evinizin bahçesinde veya bir kır gezisinde gördüğünüz papatyaları toplayarak çayını demleyebilir ve arkanıza yaslanıp bu güzel içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Tabii tüm bunlardan önce yapmanız gereken birkaç şey var; papatya çiçeklerini toplamak ve kurutmak. Ne de olsa ”emek olmadan yemek olmaz!”

MorTilki.Com ekibi olarak bu güzelim çiçeklerin toplanması, kurutulması ve saklama koşulları hakkında çeşitli bilgilere yer vermeye çalıştık. Yazının devamında, Papatya nasıl toplanır? ve Papatya nasıl kurutulur? Gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız…

Papatya Nasıl Toplanır?

Papatya hasadı yaz boyunca sürebilen bir aktivitedir çünkü papatyalar yaz ayları boyunca sürekli çiçeklenir, özellikle de düzenli olarak toplanırsa! Diğer birçok bitkiden farklı olarak sap ve kök kısımları pek işe yaramaz. Tabii saplarıyla birlikte toplayıp süs için duvara asmayı veya vazoya koymayı düşünmüyorsanız…

Papatyaların çiçek açması, artık toplamaya hazır oldukları anlamına gelir. Gün içinde en iyi toplama zamanı öğlen güneşi çiçeğe düşmeden önce sabah saatleridir. Papatyaların faydalı bileşenlerini ve lezzetini içeren yeri, çiçeğin sarı ve beyaz olan baş kısmıdır. Bu nedenle kökleriyle birlikte koparmaya gerek yok. Toplama işlemi için bir elinizle çiçeğin sapını tutun ve diğer elinizin parmaklarını bir tarak gibi kullanarak, çiçeğin baş kısmını sapından ayırın veya parmak uçlarınızla tutup çekerek papatyanın çiçekli kısmını toplayın.

Papatya Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Papatyalarımızı topladığımıza göre şimdi sıra geldi kurutmaya! Ancak, kurutma işlemine geçmeden önce çiçekleri sudan geçirerek üstlerinde bulunması muhtemel ”börtüyü böceği” temizlemekte fayda var. Bunun için sıcak olmayan musluk suyunu kullanın. Bir süzgeç (kevgir) yardımıyla papatyaları yıkayın.

Papatyaları kurutmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlar, güneşte kurutma, güneş görmeyen serin bir odada kurutma, fırında kurutma ve mikrodalgada kurutma yöntemleridir. Hangisi size daha cazip geldiyse onu tercih edebilirsiniz. Seçim sizin!

Papatyaları güneş ışığında kurutma: Güneşte kurutma yöntemi, papatyaları kurutmanın en kolay ve ucuz yoludur. Yapmanız gereken tek şey eski gazete kağıdı veya çarşaf benzeri bir bezin üzerine papatyaları serip beklemek. Birkaç gün içinde papatyalarınız kurumuş ve kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır.

Papatyaları oda sıcaklığında kurutma: Bazı insanlar güneşte kurutulan papatyanın tadının bozulduğunu düşünüyor. Eğer siz de güneş ışınlarının papatyanın lezzetini kaçıracağını düşünüyorsanız aynı işlemi serin bir odada yapabilirsiniz. Bu kurutma işleminin güneşte kurutmaya nazaran daha uzun zaman alabileceğini unutmayın.

Papatyaları fırında kurutma: Doğal yollar ile papatyalarınızı kurutmak istemiyorsanız o halde mutfağınızda bulunan fırından yardım alabilirsiniz. Bu yöntem size daha cazip geldiyse papatyalar birbirine değmeyecek şekilde fırın tepsisine dizin ve fırına sürün. 20 ila 30 dakikada bir kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ancak, fırını en düşük sıcaklık seviyesinde çalıştırmayı ve kapağını hafif açık bırakmayı unutmayın. Aksi halde çiçekleriniz yanabilir veya çok fazla gevreyebilir.

Mikrodalgada papatya kurutma: Eğer fazla zamanınız yoksa, fırın yöntemine benzer şekilde mikrodalgayı da papatya kurutmak için kullanabilirsiniz. Papatyalar birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde mikrodalgaya yerleştirin. Cihazı en düşük sıcaklığa ayarlayın ve çalıştırın. Her 30 saniyede bir kontrol ne kadar kuruduklarını kontrol edin.

Kurutulmuş Papatyalar Nasıl Saklanır?

Papatyaların gerektiği gibi saklanmaması ömrünün kısalmasına ve yararlı bileşenlerinin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle, kurumuş papatyalarınızı kapaklı cam bir kavanozda saklayın. Doğrudan güneş ışığı görmeyen serin bir ortamda muhafaza edin.

Papatya kurusu bulunduğu ortama göre 6 ay ila 1 yıl boyunca tazeliğini korur. Topladığınız tarihin yazılı olduğu bir etiketi kavanoza yapıştırmanız iyi bir fikirdir.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatyaları topladınız, kuruttunuz, nasıl muhafaza edeceğinizi öğrendiniz. Şimdi sıra geldi çayını yaparak keyfini sürmeye!

Papatyaların hem kurusunu hem de yaşını kullanarak çayını demleyebilirsiniz ancak genelde çay için kurusu tercih ediliyor. Kurutulmuş papatya çayı için, 1 bardak kaynar suya 1 – 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin. 2 ila 5 dakika demlenmesini bekleyip süzün ve için.

Taze papatyaların çayını demlemek için ise 1 bardak kaynar suya 5 – 6 çay kaşığı taze papatya ekleyin. 2 ila 5 dakika demlenmesini bekleyip süzün ve afiyetle yudumlayın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü mankene yağma suçlaması

Bir televizyon kanalındaki yarışmayla ünlenen manken Tolga Kulakçı ile kız arkadaşı arasında yaşanan kavga mahkemede bitti. Kulakçı’nın yurt dışına çıkması yasaklandı

Ünlü mankene yağma suçlaması

Tolga Kulakçı, 12 Mayıs’ta yanına gittiği kız arkadaşı Sinem A. ile maddi sorunlar nedeniyle tartışma yaşadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde büyüyen tartışma sonrası genç kadın iddiaya göre Kulakçı’yla fiziki bir kavga yaşadı.

Aldığı darbeler sırasında polisi arayan Sinem A. yardım istedi. Manken Kulakçı’nın kendisinden zorla para almaya çalıştığını ileri süren genç kadın, parayı havale etmek zorunda kaldığını ve yağmalandığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

‘BANA BORCU VARDI’ SAVUNMASI 

Şikayetin ardından gözaltına alınan Kulakçı’nın ifadesine başvuruldu. Kulakçı, genç kadınla sürekli birlikte olduklarını ama sevgili olmadıklarını anlattı. Genç kadının kendisini takıntı haline getirdiğini ifade eden Kulakçı, “Ben zorla para almadım. Ona taşınırken 4 bin lira verdim. Bana borcu vardı. Ev içinde itişme yaşandı. Ama kavga para yüzünden değildi. Benim kazancım 15 bin liradır. O paraya ihtiyacım yok” diyerek kendisini savundu.

ADLİ KONTROL ŞARTI

Mahkeme, ifadesinin ardından Tolga Kulakçı hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi. Salı ve perşembe günleri evine en yakın polis merkezine giderek imza vermek zorunda olan Kulakçı’nın yurt dışına çıkması da yasaklandı.

Dilek Yaman Demir/Sabah

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com