Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Paranoya Ne Demek? Belirtileri ve Nedenleri

Paranoya Ne Demek? Belirtileri ve Nedenleri

Paranoid kişilik bozukluğu (paranoya), güdülerin düşmanca veya zararlı olarak ilan edildiği, başkalarına karşı derin bir haksız şüphe örüntüsü ile karakterizedir. Halk arasında “abartılı korku” olarak bilinen bu şey, psikiyatri alanında altta yatan çeşitli hastalıkların bir belirtisidir ve çoğu zaman uzun süre teşhis edilememektedir. Etkilenen bireyler, başkalarının kendilerinden yararlanma veya zarar verme şüphesinde ısrarcıdırlar ve şüphelerinin asılsız olduğuna ikna olmazlar.

Paranoyak kişilik bozukluğu olan kişiler aşırı şüphecidir. Hakaretlere kırgın bir şekilde tepki verirler ve reddedilmeye karşı aşırı hassastırlar. Etkilenenler, deneyimlediklerinin çoğunu düşmanca ve onlara karşı yönlendirilmiş olarak algılama eğilimindedir. Bu nedenle, diğer insanların dostane veya tarafsız davranışlarını olumsuz ve düşmanca olarak yorumlarlar. Ayrıca çoğu zaman inatçı ve tartışmalıdırlar.

Makaleye Genel Bakış

 • Paranoya Nedir?
 • Paranoya Türleri
 • Paranoya Belirtileri Nelerdir?
 • Paranoyanın Nedenleri Nelerdir?
 • Paranoya Yaşla Birlikte Kötüleşir mi?

Paranoya Nedir?

Paranoya terimi Yunancadan gelir ve “zihnin dışı” anlamına gelir. Paranoid kişilik bozukluğunun en çarpıcı özelliği, etkilenenlerin başkalarının davranışlarını yanlış anlamaları ve onu aşağılayıcı veya tehdit edici olarak algılamalarıdır. Etkilenenler, kanıt olmasa bile, sürekli olarak başkalarının kendilerine zarar vermek istediğini varsayarlar.

Bozukluğun ciddiyeti, korkulu güvensizlikten, başkalarının kendisine komplo kurduğuna dair kanaate kadar değişir. Genelde sanrılardan, yani gerçek olmayan algılardan söz edilir. Ancak tüm bunlar etkilenenler tarafından çok gerçek hissedildiğinden, aşırı korku ve saldırganlığı tetikleyebilir.

İlgili kişinin fazla eleştirel, bencil ve kibirli olması da tipiktir. Çoğu zaman, sosyal işlevlerini ciddi şekilde kısıtlayabilen, diğer insanlara karşı nispeten kalıcı, şüpheli ve düşmanca bir davranış sergilerler. Tarafsız ve hatta olumlu geri bildirimlere bile düşmanlık ve saldırganlıkla tepki verirler.

Paranoya Türleri

Paranoya kendi başına bir klinik tanı değildir. Daha çok bireysel olarak veya diğer psikozlar ve kişilik bozuklukları ile birlikte ortaya çıkar. Sanrılar genellikle uzun, bazen de ömür boyu sürer. Yüzde 100 etkili terapi diye bir şey yoktur fakat tedavi bu olumsuz davranışları ve düşünme biçimlerini değiştirmeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Paranoyanın üç alt türü vardır:

Paranoid kişilik bozukluğu: En hafif paranoya biçimini temsil eder. Paranoyak kişilik bozukluğu olan çoğu insan, şüpheli bir tutum dışında günlük psikososyal işlevlerinde çok az kısıtlanır. Tipik olarak, paranoyak fikirler ve tutumlar bir noktada bilinçli hale gelir. Çoğu zaman bunların uzun süredir var olduğu fark edilir.

Sanrılı bozukluk: Belirli bir sanrının baskınlığı ile karakterize edilir ve başka bir zihinsel bozukluk belirtisi yoktur. Bu nedenle, ilgili kişinin davranışı ve sınırlamalarının derecesi, özellikle hangi sanrının telaffuz edildiğine bağlıdır. Burada, örneğin başkaları tarafından zulme uğrama fikri, ölümcül bir hastalık olduğu inancı veya eş tarafından aldatılma görüşü arasında büyük farklar vardır.

Paranoid şizofreni: Paranoyanın en ciddi şekli olarak tanımlanır. Kişinin kendi düşüncelerinin dinlendiği fikri gibi güçlü ve kalıcı sanrılarla karakterizedir. Burada belirli bir fikrin ön planda olmadığı ancak çeşitli halüsinasyonların ve gerçekliğin tuhaf çarpıklıklarının ortaya çıkması da nadir değildir. Paranoid şizofreni hastası bir kişi genellikle dünyayı çok kafa karıştırıcı olarak algılar ve terapi olmazsa işlevsellik düzeyleri ciddi şekilde sınırlıdır.

Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Paranoya, özellikle hassasiyet, sabit güvensizlik ve abartılı bir duyarlılıkla karakterizedir. Etkilenenler kendilerini kurban gibi hissederler ve temelde yanlış anlaşılırlar. Kendileri hakkında yapılan eleştiri, haksız, düşmanca ve aşağılayıcı olarak algılanır.

Çoğu zaman eşlerinin cinsel sadakatinden gerekçe göstermeden şüphe duyarlar ve inatla, sadakatsizliğin açık kanıtlarını ararlar. Bu gibi bir durumda da sanrısal kıskançlıktan söz edilir. Ek olarak, kişilikte aşırı bir gönül rahatlığı ve güçlü bir bencil duygu vardır.

Paranoyak semptomlar çeşitlidir ve çok spesifik değildir. Ayrıca nevrozlar veya psikozlar gibi altta yattan diğer hastalıkların, şizofrenik kişilik bozukluğu gibi bir takım kişilik bozukluklarının ve bazı dejeneratif hastalıkların bir yan etkisi olarak ortaya çıkarlar.

Paranoya ve diğer psikoz biçimleri arasındaki keskin ayrım bugüne kadar çok belirsiz olmasına rağmen, özellikle paranoya için geçerli olan bazı bozukluk örnekleri bulunmaktadır:

 • İzole ve uzun süreli sanrı
 • Gerçek olmayan algılar dışında psikotik belirtinin olmaması
 • Etkilenen kişinin korkularını ve sanrılarını tanımlayabilmesi
 • İlk ortaya çıkışının çoğunlukla yaşamın kritik olaylarıyla ilgili olması

Paranoyanın ciddiyet yelpazesi çok geniştir. Hafif ama kalıcı rahatsızlık hislerinden, ilgili kişinin akıl sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atabilecek aşırı ve yoğun olumsuz düşünce kalıplarına kadar değişebilir. Tüm bunlarla birlikte, söz konusu belirtiler nörolojik veya psikiyatrik bozukluklar gibi altta yatan diğer nedenlerin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Örnekler:

 • Paranoyak kişilik bozukluğu
 • Borderline kişilik bozukluğu
 • Şizotipal bozukluk
 • Şizoaffektif bozukluk
 • Şizofreni
 • Beyin tümörü
 • Alkolün kötüye kullanımı sonucu beyin hasarı
 • Alzheimer hastalığı

Paranoyanın Nedenleri Nelerdir?

Paranoyanın kesin nedeni açık değildir. Mevcut araştırmalar, bazı psikolojik bozuklukların paranoyayı teşvik ettiğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, aile içi paranoya vakaları daha yaygın olduğu için genetik faktörler de bir neden olarak tartışılmaktadır. Ancak her şeyden önce, olumsuz bir sosyal ortam ve sürekli stresli bir ortam paranoya gelişimini teşvik edebilir. Genellikle yaşamdan veya çevreden gelen doğrudan bir dış tetikleyici, bozukluğun doğrudan tetikleyicisidir.

Uzun süreli strese maruz kalan kişilerde psikoz ve paranoya riski artar. Ayrıca paranoya ve paranoid depresyon en çok orta yaşlı ve geriatrik kişilerde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, kadınların sanrısal bozukluklardan etkilenme oranının erkeklerden biraz daha yüksek olduğu görülmektedir.

Paranoya Yaşla Birlikte Kötüleşir mi?

Paranoya genellikle sadece orta ve geç yaşlarda (yaklaşık 40 yaşından itibaren) patlak verir ve sonra yavaş yavaş gelişir. Nadiren değil (muhtemelen mevcut bir genetik eğilimle), özellikle stresli veya olumsuz deneyim gibi bir dış tetikleyici paranoyayı tetikler. Paranoid semptomların güçlü antisosyal etkisi nedeniyle, genellikle etkilenenlerin düşmanlığının ve çevrenin olumsuz tepkilerinin karşılıklı olarak birbirini güçlendirdiği bir tür döngüsel akıl yürütme durumu söz konusudur. Tedavi edilmezse, paranoyanın alt tipine bağlı olarak yıllar içinde daha da kötüleşebilir.

Paranoid kişilik bozukluğu olan kişiler, diğer insanlara veya terapistlere güvenmekten hoşlanmazlar. Bu da genellikle bir güven temeli oluşturmayı çok zorlaştırır. Şüpheli yaklaşımları, kendilerine karşı kullanılabileceği korkusuyla  haklarında hiçbir şey açıklamalarına izin vermez. Paranoyadan etkilenenler, haksız suçlamalara ve tartışmalara yol açabilecek arkadaşlarının sadakatinden de şüphe duyarlar. Tüm bunlar uzun vadede sosyal izolasyonla sonuçlanır ve bu da düşmanca ruh halini artırma eğilimi gösterir. Yani bir dereceye kadar kısır bir döngüdür.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Sarı Tükürük Neden Olur? Sabahları Ağızda Oluşan Sarı Tükürük Sebepleri

Sarı Tükürük Neden Olur? Sabahları Ağızda Oluşan Sarı Tükürük Sebepleri

Yetersiz ağız hijyeni, sigara içmek veya asit reflü gibi durumların bir sonucu olan sarı tükürük genellikle sabahları uyandıktan sonra kahvaltı öncesinde görülür. Çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununu işaret etmemekle birlikte tükürüğünüzün sarımsı renkte olduğunu gördüyseniz ağız kokusu ve kötü bir tat gibi başka şikayetlerinizin de olması muhtemeldir.

Sarı tükürük, çoğu insanın özellikle sabahları deneyimlediği ciddi sağlık endişesi oluşturmayan geçici bir durumdur. Genellikle, sigara kullanmak, yetersiz ağız hijyeni ve ağız kuruluğuyla ilişkilidir. Ayrıca,  çeşitli mide sorunları gibi gastrik durumlar sonucunda da olabilir. Bununla birlikte, sabah lavaboya tükürdüğünüzde sarı tükürükle karşılaştıysanız, ağız kokusu, ağızda kötü bir tat ve dil sararması gibi rahatsız edici diğer durumları da yaşamanız olasıdır.

Makaleye Genel Bakış

 • Sabahları Sarı Tükürük Nedenleri
  • Sigara ve diğer tütün mamulleri
  • Yetersiz ağız hijyeni
  • Mide sorunları
  • Uyurken ağızdan nefes almak ve ağız kuruluğu
 • Sarı Tükürükle İlişkili Diğer Semptomlar
 • Sarı Tükürük Nasıl Geçer?

Sabahları Sarı Tükürük Nedenleri

Sabah uyandığınızda ağzınızda kötü bir tatla birlikte tükürüğünüzün sarımsı renkte olduğunu gördüyseniz endişelenmiş olabilirsiniz. Güzel haber, sarı tükürük çoğu zaman ciddi bir sağlık sorununu işaret etmez ve ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçebilir. Ancak yine de sarı tükürüğe neden olan etkenleri bilmek ve bu doğrultuda önlem almak iyi bir fikirdir. Aşağıda, sarı tükürüğün olası sebeplerini ve çözüm önerilerini tartışıyoruz…

Sigara ve diğer tütün mamulleri

İşte sigarayı hemen bırakmanız için bir neden daha! Sigara kullanan biriyseniz ve sabahları sarı tükürükten şikayetçiyseniz, tütün dumanını birincil suçlu olarak görebilirsiniz. Tütün mamulleri, cilt hücrelerinin rengini değiştirebilen ve tahriş edebilen toksinler ihtiva eder. Dahası, ağızda bakterilerin birikmesi için uygun ortam oluşturur. Tüm bunların toplamı, ağız kokusu, kötü bir tat ve tükürükte ve/veya dilde sararmayla sonuçlanır.

Yetersiz ağız hijyeni

Ağızda bakteri ve ölü cilt hücrelerinin birikmesi sarı tükürüğe ve dil üzerinde sararmaya neden olan etkenlerden biridir. Ağızda bakteri birikmesi ayrıca diş çürüğü riskini de artırır. Bu nedenle, ağız hijyenine dikkat etmek oldukça önemlidir. Günde 2 kez ve her seferinde 2 dakika olmak şartıyla dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca, diş fırçalama sonrası ağız bakım sularıyla (tercihen alkolsüz) gargara yapın.

Mide sorunları

Sabahları sarı tükürüğün bir başka nedeni gastrik durumlar veya enfeksiyonlar olabilir. Helikobakter pilori nedeniyle oluşan kronik gastrit veya mide astarı iltihaplanması tükürükte ve dilde sararmaya neden olabilir. Ek olarak, mide ekşimesi sorunu yaşayan biriyseniz sarı tükürüğün asıl nedeni asit reflü olabilir.

Mide sorunları şikayeti olan biriyseniz ve tükürüğünüz sarıysa öncelikli olarak rahatsızlığınızın tedavisi için doktora gitmeniz gerekir. Söz konusu hastalığınızın tedavisinin ardından tükürüğünüzdeki renk değişimi tersine dönecektir.

Uyurken ağızdan nefes almak ve ağız kuruluğu

Tükürüğün sindirime yardımcı olmasının yanı sıra ağzınızın nemli veya ıslak kalmasını sağlayarak bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmak gibi önemli görevleri vardır. Yeterince su içmiyorsanız veya uyurken ağzınızdan nefes alıyorsanız ağır kuruluğu ve dolayısıyla bakteri birikmesi nedeniyle, berrak olması gereken tükürüğünüz sarı renge dönüşebilir.

Tıkalı burun delikleri veya uyku apnesi gibi durumlar uykuda ağızdan nefes almanıza neden olur. Bu olduğunda ayrıca horlama şikayetiniz de olabilir.

Sarı tükürüğün diğer nedenleri arasında, kullanılan ilaçların yan etkileri ve alkol, timol, okaliptüs ve mentol gibi içerikleri olan ağız bakım ürünleri bulunur. Ek olarak, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu veya diğer solunum yolu hastalıklarında da sarı tükürükle karşılaşılabilir.

Sarı Tükürükle İlişkili Diğer Semptomlar

Sabahları sarı tükürükle uyanıyorsanız, rahatsız edici başka semptomları da gözlemlemeniz muhtemeldir. Sararmış tükürüğe eşlik edebilen diğer durumlar:

 • Ağız kokusu
 • Ağızda kötü bir tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dilde sararma
 • Asit reflü

Sarı Tükürük Nasıl Geçer?

Sabahları ortaya çıkan sarı tükürük genellikle acil bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Ancak, gastrik durumlar veya enfeksiyon kaynaklıysa doktora giderek rahatsızlığınızın tedavisini olmalısınız. Öte yandan, sarı tükürüğe neden olabilecek bilinen herhangi bir hastalığınız yoksa aşağıdaki öneriler tükürüğünüzü yeniden berraklaştırmanıza ve önlemenize yardımcı olabilir.

 • Sigarayı hemen bırakın.
 • Kahve, çay gibi kafeinli içecekleri ve gazoz, kola gibi şekerli ve asitli içecekleri olabildiğince azaltın. Alkollü içecekleri içmeyin.
 • Uyurken ağzınızdan nefes alıyorsanız yastığınızı veya yatma pozisyonunuzu değiştirin. Uyku apnesi şikayetiniz varsa tedavi olun.
 • Dişlerinizi ve dilinizi düzenli fırçalayarak temizliğini aksatmayın.
 • Alkolsüz ağız gargarası kullanın.
 • Bol su için.
 • En iyi probiyotik kaynaklarından biri olan yoğurdu bol miktarda tüketin.
 • Diş ve dişeti problemleriniz varsa tedavi olun.

Okumaya devam et

Sağlık

Kaburga Zedelenmesi Nedir ve Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kaburga Zedelenmesi Nedir ve Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kaburga zedelenmesi, iç organları koruyan kaburgalar üzerindeki dış etkinin neden olduğu bir yaralanmadır. Bu özellikle nefes alırken hissedilen şiddetli bir ağrıya neden olur. Aynı zamanda kaburgalarda sıklıkla gözle görülür şişlik ve morluklar da oluşur…

Kaburga zedelenmesi en yaygın göğüs yaralanmasıdır. Kaburga bölgesindeki doku, darbe ya da düşme gibi bir kuvvetle sıkışır ve ağrıya duyarlı periost (kemik zarı) üzerine baskı meydana gelir. Bunun sonucunda gelişen ağrı, öksürürken, nefes alırken, hapşırırken, gülerken veya belirli hareketleri yaparken artma eğilimindedir.

Makaleye Genel Bakış

 • Kaburga Zedelenmesinin Tanımı
 • Zedelenme, Burkulma ve Kırık Arasındaki Fark
 • Kaburga Zedelenmesi Belirtileri
 • Kaburga Zedelenmesinin Nedenleri
 • Kaburga Zedelenmesinin İyileşme Süresi ve Seyri
 • Kaburga Zedelenmesinin Riskleri

Kaburga Zedelenmesinin Tanımı

Kaburga kemikleri, toplamda 24 tane olmak üzere organları koruyan kemerli bir kafes oluşturur. Bu yapı sadece kalbi ve akciğerleri korumakla kalmayarak, aynı zamanda yemek borusu ve soluk borusunu da korumakla görevlidir. Elastik özelliklere sahip oldukları için göğüs bölgesindeki hafif bir darbeyi hafifletebilirler. Ancak dış kuvvet şiddetliyse, o zaman kaburgalarda zedelenme ya da kırılma meydana gelebilir.

Kaburgalardaki bir zedelenme durumunda, yumuşak doku kaburga kemiklerine baskı uygular ve sıkışır. Böylece, lenfatik damarlardaki kan ve sıvı çevreleyen dokuya salınır. Bu da şişme, morarma ve iltihaplanmayla neden olabilir. Sonuç olarak, sıradan günlük aktiviteler sırasında bile kaburga bölgesinde rahatsızlığa neden olabilen şiddetli ağrı gelişir.

Zedelenme, Burkulma ve Kırık Arasındaki Fark

Burkulmalar, zedelenmeler ve kırık kemikler, çok farklı olmalarına rağmen genellikle benzer belirtilere ve nedenlere sahiptir.

Kemik kırığı: Tıpta kapalı kırıklar ve açık kırıklar arasında bir ayrım yapılır. Kapalı kırıkta kemik bütünlüğü bozulmuştur fakat kırılma noktasındaki cilt zarar görmez. Öte yandan, kırılma noktasında yaralar veya görünür kanama varsa, doktorlar açık bir kırıktan bahseder.

Burkulma: Burkulmada bir eklemin aşırı hareketini içeren zorlanma durumu söz konusudur. Merdivenden inerken ayağın bükülmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Burkulma ağrı ve şişliğin yanı sıra, aynı zamanda etkilenen bölgedeki bağlara da zarar verebilir.

Zedelenme: Dışardan gelen mekanik bir etken nedeniyle, bir doku ya da organın biçiminin veya yapısının bozulması sonucu gelişen lokal yaradır. Örneğin bir darbe veya düşmeyle ilk olarak ilgili kasta kan toplanır ve sonrasında kas dokusu önemli ölçüde şişer ve ağrır.

Kaburga Zedelenmesi Belirtileri

Kaburga zedelenmesiyle genellikle ciltte morluklar şeklinde iz görülebilir. Çoğu durumda, kaburga zedelenmesi olduğunu gösteren lokalize bir ağrı vardır. Oluşan ağrı, örneğin nefes alırken veya öksürürken önemli ölçüde artabilir. Bunun nedeni, bu süreçte hava yollarının genişlemesidir.

Bununla birlikte, ağrı birkaç kaburga kemerine yayılabilir. Nefes alırken artan ağrı nedeniyle, etkilenenler genellikle nefes darlığından şikayet ederler. Derin nefeslerle ortaya çıkan ağrı, etkilenen kişinin ağrıyı önlemek için rahatlatıcı bir duruş benimsemesine neden olur.

 • Nefes alırken, öksürürken, hapşırırken, gülerken artan ağrı
 • Ayağa kalkarken veya diğer üst vücut hareketlerini yaparken ağrı
 • Sığ nefes alma
 • Göğsün etkilenen bölgesinde gerginlik
 • Sırt ağrısı

Kaburga Zedelenmesinin Nedenleri

Kaburgalara gelen sert bir darbe veya göğüs üzerine düşme, kaburga zedelenmesinin en yaygın nedenleridir. Kaburga kemikleri üzerindeki yağ dokusu pek koruyucu değildir ve ağrıya duyarlı bir kemik zarı ile kaplıdır. Kuvvet uygulandığında doku ile kemikler arasında baskı oluşur. Bu da damarlara zarar vererek, kan ve lenf sıvısını çevreleyen dokuya yayabilir.

Dövüş, futbol veya hentbol gibi temas sporlarındaki oyuncular, kaburga zedelenmesinden en sık etkilenenlerdir. Ayrıca dağ bisikletçileri ve kayakçılar, bu sporlarda düşme riskinin artması nedeniyle özellikle risk altındadır. Tıpta kaburga kontüzyonu olarak adlandırılan bu durum, trafik kazalarında da sık görülen bir yaralanmadır.

Kaburga Zedelenmesinin İyileşme Süresi ve Seyri

Temel olarak, kaburgaların zedelenmesi şiddetli ağrıya neden olur. Yaralanmanın ciddiyeti hastalığın seyrinde önemli bir rol oynamasına rağmen, geçmesi haftalar alabilir. Kaburgalardaki hafif bir zedelenme genellikle iki ila üç haftada iyileşir. Kaburgalarda daha şiddetli zedelenme olması durumunda ise semptomlar sekiz haftaya kadar devam edebilir.

Zedelenmiş bir kaburga, özellikle öksürürken veya nefes alırken aşırı derecede ağrılı hale gelebilir. Sonuç olarak, birçok hasta sadece yüzeysel nefes alır ve öksürüğü bastırır. Ancak bu, yaşlı insanlarda zatürreye neden olabilir. Ağır vakalarda iç organlar da zedelenmeden etkilenebilir. Bu bağlamda kalp veya akciğer kontüzyonları da mümkündür.

Kaburga Zedelenmesinin Riskleri

Hafif bir zedelenme temelde zararsızdır ve birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bu süre zarfında kısıtlı hareket kabiliyetine ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, kişinin iyileşme sürecince kendine yeterince dikkat etmesi önemlidir. Çünkü etkilenen bölgeye baskının devam etmesi halinde kaburga kırılması da gelişebilir. 

Eğilirken ve nefes alırken göğüs bölgesinde ağrı hissedilirse veya hareket kabiliyetinin kısıtlı olduğu fark edilirse, bu kaburga zedelenmesine işaret edebilir. Düşme veya kazadan sonra kırık bir kemikten şüphelenilmesi ya da nefes darlığı hissedilmesi durumunda, vakit kaybetmeden bir doktora görünmek önemlidir.

Kaburga kontüzyonu sırasında iç yaralanmalar meydana gelirse, yaşamı tehdit eden ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Kaburgalardaki şiddetli zedelenmeler sonucunda nefes alma yeteneği bozulduğu için zatürre de meydana gelebilir. Bu özellikle yaşlılar ve çocuklar için ölümcül olabilir. Ek olarak, sıralanan risklerin yanı sıra kardiyopulmoner yetmezliğe de yol açabilir.

Okumaya devam et

Sağlık

Fucidin Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Fucidin Krem Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Fucidin krem, Fusidik Asit içeren antibiyotik kremdir. Fusidik Asit sayesinde enfeksiyona neden olabilen bakterileri zayıflatarak veya durdurarak çalışır. Yüzeysel folikülit, kontakt dermatit, impetigo, enfekte olmuş yüzeysel kesik/sıyrık ve akne/sivilce tedavisi için kullanılır. Ancak, burada belirtilmeyen başka bir durum için de doktorunuz Fucidin Krem reçetelemiş olabilir.

Çoğu antibiyotik enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek çalışır. Fucidin krem ise içerdiği Fusidik Asit sayesinde bakterileri öldürerek değil, onları zayıflatarak, durdurarak veya çoğalmalarını kontrol altına alarak çalışır. Bu olduğunda, zayıflayan bakteriler bağışıklık sistemi tarafından daha kolay bir şekilde öldürülür.

Makaleye Genel Bakış

 • Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?
 • Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?
 • Fucidin Krem Yan Etkileri
 • Hamilelikte Fucidin Krem Kullanılır mı?

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucidin kremin sivilce, uçuk, sivilce izleri, cilt lekeleleri, kararması veya yara izleri için kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. İçerdiği Fusidik Asit sayesinde bu durumlara iyi gelebilme potansiyeline sahip olsa da asıl kullanım amacı bunlar değildir. Ancak yine de gerekli görüldüğü takdirde doktor tarafından reçetelenebilir veya önerilebilir.

Fucidin Krem, staphylococcus aureus, streptokok ve corynebacterium minutissimum bakterilerinin neden olduğu enfeksiyon durumlarının tedavisinde kullanılan topikal bir antibiyotiktir. Söz konusu durumlar, impetigo contagiosa, yüzeysel folikülit (kıl kökü iltihaplanması), sycosis barbae, paronişi (tırnak dolaması), eritrazma, egzama, enfekte kontakt dermatit ve enfekte kesikler/sıyrıklardır. Tüm bunların dışında, başka bir durum için de doktorunuzun Fucidin Krem reçeteleyebileceğini unutmayın. Zira, Fusidik Asit geniş kullanım alanına sahip bir antibiyotiktir.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Fucidin %2 Krem, her bir gramında 20 mg Fusidik Asit ihtiva eder. Kremin içeriğinde ayrıca, bütilhidroksianisol, setil alkol, gliserol, sıvı parafin, potasyum sorbat, polisorbat 60, beyaz yumuşak parafin ve arıtılmış (saf) su bulunur. Kaynak: Fucidin krem prospektüs

Günde 2 veya 3 kez kullanılır. Tedavi genellikle 1 veya 2 hafta boyunca devam eder ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Bununla birlikte, düzenli kullanıma başladıktan birkaç gün sonra olumlu etkileri gözlemlenebilir. Kullanımı diğer herhangi bir kremin kullanımından daha zor değildir. Yalnızca, gözlerle temasından kaçınılmalıdır.

 • Kremin kapağını çıkarın ve kapak üzerindeki sivri ucu kullanarak tüpün ağız kısmındaki mührü delin.
 • Cildinize uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın (ellerinizi tedavi etmiyorsanız).
 • Enfekte olan sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde nazikçe ovalayarak sürün.
 • Yüzünüze sürecekseniz, gözlerinizin çevresinde dikkatli olun. Göz ile temasında bol su ile yıkayın.

Unutulan doz: Gün içinde kullanmayı unutursanız hatırladığınız anda cildinize uygulayın. Ancak, diğer dozun zamanı çok yaklaşmışsa sürmeyin ve sonraki doz zamanını bekleyin. Unutulan doz yerine iki doz üst üste uygulamayın.

Fucidin Krem’in uzun süreli ve tekrarlayan kullanımı bazı bakterilerin direncine neden olabilir. Bu nedenle, yalnızca doktorunuzun önerdiği süre boyunca ve sıklıkta kullanın.

Fucidin Krem Yan Etkileri

Fucidin Krem yan etkilerini gözlemlemek oldukça nadirdir. Cilt tahrişi gibi istenmeyen etkileri 100 kişiden 1’inden daha az görülür. Ciltte yanma, kuruluk, batma hissi veya döküntü gibi şikayetleriniz olursa doktorunuzla konuşun.

Çok daha nadir görülen ciddi yan etkileri ise eklem yerlerinde, yüz çevresinde ve özellikle yutmayı ya da solunumu zorlaştırabilecek ağız içi şişmeleridir. Bu durumlardan herhangi birini kendinizde gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden en yakın sağlık merkezine başvurun.

Fucidin Krem 40 ml fiyatı 30 Liradır (2021).

Hamilelikte Fucidin Krem Kullanılır mı?

Fucidin kremin gebelikte kullanımının anne veya bebek üzerinde herhangi bir olumsuz sonucu olması beklenmez ancak yine de faydaları risklerinden daha ağır basmadığı sürece kullanılmaması gerekir. Hamileyseniz veya hamile olduğunuz konusunda şüpheleriniz varsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendirerek sizin için en güvenli seçenekleri reçetelemesini isteyin.

Emzirme döneminde güvenli olduğunu kanıtlayan klinik veriler bulunmamaktadır. Doktor tarafından kullanmanın artıları ve kullanmamanın eksileri değerlendirilerek karar verilmelidir. Bununla birlikte, emziren annelerin kullanması doktor tarafından önerilse bile, bebeğin emdiği meme bölgesine sürmekten kaçınılmalı veya tedavi bölgesi göğüslerse, emzirme öncesi bol su ile yıkanarak temizlenmelidir.

Fucidin kremin yaşlılık veya çocukluk dönemiyle ilgili herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Doktor, kullanımının gerekli olduğunu düşündüğü her yaş grubundan kişiye reçeteleyebilir. Ek olarak, araç veya makine kullanımı üzerinde herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermesi beklenmez.

Fucidin Krem, bakteri kaynaklı sivilce ve aknelere iyi gelebilir veya ciltteki kararma ya da izlerin şiddetini hafifletebilir. Ancak bu, doktor tavsiyesi olmadan eczaneden satın alıp kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Nitekim, Fucidin Krem bir tür antibiyotik ilaçtır ve yalnızca doktor reçetelemesiyle birlikte kullanılması gerekir. Krem formunda olsa da hiçbir ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com