Bizimle iletişime geçin

Gündem

Patates ve Soğan Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Patates ve Soğan Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Dünyada en fazla tüketilen sebzelerden patates ve yemeklere eşsiz bir lezzet katan soğan, doğru yöntemlerle ve uygun koşullarda saklandığı zaman tazeliğini uzun süre koruyabilmektedir. Tüketicilerin her mevsim taze olarak bulabildiği patates ve soğanın çürümeden uzun saklanabilmesini sağlayan bazı yöntemler bulunuyor…

Patatesler Nasıl Saklanır, Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok farklı yemekte yaygın olarak kullanılan patates, alınacak bazı ufak tedbirlerle bozulmadan uzun süre saklanabilir. Patates saklanırken, ilk olarak patatesin üzerinde bulunan toprak kalıntılarının temizlenmesi gereklidir. Bu işlemi yaparken patatesin kabuklarına zarar verilmemesi önemlidir. Uygun bir bez veya fırça yarımıyla temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, ev hanımlarının sık yaptığı bir hata olan patateslerin saklanmadan önce yıkanmasıdır. Bu işlem sebzenin çabuk bozulmasına yol açmaktadır. Tavsiye edilen kullanım şekli, patateslerin yemekte kullanılmadan hemen öncesinde yıkanmasıdır.

Patatesleri saklarken derin bir kova, sepet veya çuval kullanılması tazeliğini kısa sürede kaybederek çürümesini engelleyecektir. Ayrıca çürük ve küflenmiş olan patatesler saklama işleminden önce ayıklanmalıdır. Güneş ışığının patateslerin kısa sürede bozulmasına neden olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle güneş ışığı almayan karanlık ve serin ortamlar tercih edilmelidir.

Soğan Nasıl Saklanır? Soğanlarının Çürümesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Yemeklere kattığı eşsiz lezzet nedeniyle mutfaklardan eksik edilmeyen soğan, uygun olmayan elverişsiz koşullarda saklandığı taktirde kısa bir sürede çürümeye başlar.

Aldığınız soğanların bozulmaması için beton bir zemine temas etmeden saklanması gerekmektedir. Bu temas çürüme sürecini hızlandıracağı için, çuval ve poşetlerin altına tahta bir kasa ya da kalın bir karton serilmelidir. Aynı zamanda saklama alanın güneş ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. 

Yemeklerde veya salatada kullanmak için kabukları soyulan soğanlardan arta kalanların bozulmaması için küçük parçalar şeklinde doğranmalı, ardından bir poşete koyulmalı ve havası alınarak buzdolabının derin dondurucu bölmesinde saklanmalıdır.

Patates ve Soğan Buzdolabına Koyulur Mu?

Bazı sebzelerin buzdolabında saklanması çabuk bozulmasına neden olur. Özellikle patates ve soğan, buzdolabındaki uygun olmayan sıcaklıktan dolayı kısa sürede bozulmaya başlar. Ev hanımlarının sık yaptığı diğer bir hata ise patates ve soğanların aynı sepet veya poşette birlikte saklanmasıdır. Kimyası birbirine zıt olan bu sebzelerin birlikte saklanması bozulma sürecini hızlandırır. Patatesler ve soğanlar ayrı kaplarda, güneş ışığından uzak serin ortamlarda saklanmalıdır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kaçmaya çalışan ‘Belgor’ isimli yatta 81 kilo uyuşturucu yakalandı: Yat eski armatörün çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi ile Milas’ın Güllük Körfezi’nde 4 gün önce başlatılan uyuşturucu operasyonunda yakalanarak gözaltına alınan 4 yat personeli bugün adliyeye sevk edildi.

Kaçmaya çalışan ‘Belgor’ isimli yatta 81 kilo uyuşturucu yakalandı: Yat eski armatörün çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 4 gün önce Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Yalıkavak Mahallesi açıklarında bir kuru yük gemisi ile bir yata yapılan operasyonda, sahil güvenlik ekiplerinin ateş ederek durdurabildiği 27 metre uzunluğundaki ‘Belgor’ isimli yatta bulunan 4 personel bugün akşam saatlerinde Bodrum Adliyesi’ne sevk edildi. 

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre lüks yatın operasyonda gözaltına alınan eski armatör A.K.E.’ye ait olduğu ortaya çıktı.

2 çocuk babası olduğu öğrenilen A.K.E.’nin bir süre önce işlerinin bozulduğu bildirildi.

A.K.E., ‘Belgor’ isimli tekneyi ise 7-8 yıl önce Yunanistan’daki ekonomik kriz esnasında 270 bin Avroya aldığı ve Türkiye’ye getirdikten sonra 200 bin Avro da kendisi masraf yaparak bu hale getirdiği kaydedildi.

DÜĞÜNE GİDERKEN GAZ KOLU TAKILI KALDI

Şüphelilerin emniyette verdikleri ifadede gece yarısı düğüne gittiklerini, Sahil Güvenlik ve polis ekiplerinin takibi esnasında teknenin gaz kolu takılı kaldığı için duramadıklarını söyledikleri belirtildi. Bodrum’da lüks yata uyuşturucu operasyonu: Çatışma çıktı

Bodrum’da film gibi operasyon… Yatı çarparak durdurdu OPERASYONDA ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCULAR GÖRÜNTÜLENDİ

Operasyonda kıyıda ve denizde ele geçirilen 81 kilogram kokain ile ticari gemide yakalanan 3 kilogram esrar maddesi, emniyetin Gümbet Mahallesi’ndeki binasında görüntülendi.

 ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Operasyonda gözaltına alınan zanlılar, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin geniş güvelik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler, basın mensuplarının sorduğu ‘uyuşturucuyu nereye götürüyordunuz’ sorusunu yanıtsız bıraktı.

Adliyeye sevk edilen 4 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Balıkçılar ağ attı, uyuşturucu yakaladı!

Okumaya devam et

Gündem

Borsacı Nihat Özçelik’e asistanına tecavüz ve darp suçlaması

İnvestco Holding Ortağı Nihat Özçelik hakkında eski asistanı S.İ. tarafından tecavüz, şantaj ve tehdit suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Borsacı Nihat Özçelik e asistanına tecavüz ve darp suçlaması

Geçmişte hakkında manipülasyon yapmak ve suç örgütü kurmaktan işlem yapılan İnvestco Holding Ortağı Borsacı Nihat Özçelik hakkında eski asistanı S.İ. tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na tecavüz şantaj ve tehdit suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Polemik Haber’in aktardığına göre; Başsavcılığa verilen dilekçede Nihat Özçelik’in İstanbul Adliyesi’nde kurduğu yapılanmayla bazı hakim ve savcıları kullanarak eski asistanını düzmece bir dosyayla hapse attırdığı ve cezaevine gönderdiği avukatlar aracılığıyla tehdit ederek çıkar sağlamak ve asistanını korkutmak istediği iddia edildi.

KORUMA KARARI ÇIKARILDI

S.İ.‘ye  İstanbul Aile Mahkemeleri tarafından koruma kararı çıkarıldı.

Kaynak: Polemikhaber

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji uyardı: Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacak

Meteoroloji’den alınan bilgilere göre yurt genelinde sıcak hava etkisini bugün de gösterecek.

Meteoroloji uyardı: Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacak

Hava sıcaklığının güney ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, saat 11.00 ile 16.00 arasında özellikle kronik hastalıkları olanların güneşe maruz kalmamaları konusunda uyarıda bulunuyor. 

Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji’den alınan verilere göre bazı illerde beklenen sıcaklıklar ve hava durumu ise şöyle olacak:

Ankara: 35, az bulutlu ve açık.

İstanbul: 32, parçalı ve az bulutlu.

İzmir: 35, az bulutlu ve açık.

Kocaeli: 33, Parçalı ve az bulutlu.

Bursa: 34, parçalı ve az bulutlu.

Muğla: 38, az bulutlu ve açık.

Adana: 36, az bulutlu ve açık.

Antalya: 32, az bulutlu ve açık.

Diyarbakır: 41, az bulutlu ve açık.

Gaziantep: 38, az bulutlu ve açık.

Siirt: 40, az bulutlu ve açık.

Şanlıurfa: 41, az bulutlu ve açık.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com