Bizimle iletişime geçin

Gündem

Patatesin Kararmaması İçin Ne Yapılır? Kabuğu Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

Kabuğu soyulmuş, doğranmış veya rendelenmiş patatesler kısa süre sonra renk değişimine uğrayarak kararmaya başlar. Bu görüntü rahatsız edici olabilir ancak iyi haber patatesin kalitesinden ödün vermiyor olmasıdır. Patateslerdeki kararma tamamiyle doğal bir tepkimedir ve yemek için halen mükemmeldir. Diğer yandan, patateslerdeki bu renk değişimini önlemek için kullanabileceğiniz küçük mutfak hileleri vardır.

Patatesin Kararmaması İçin Ne Yapılır? Kabuğu Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

Kabuğu soyulmuş, doğranmış veya rendelenmiş patatesler kısa süre sonra renk değişimine uğrayarak kararmaya başlar. Bu görüntü rahatsız edici olabilir ancak iyi haber patatesin kalitesinden ödün vermiyor olmasıdır. Patateslerdeki kararma tamamiyle doğal bir tepkimedir ve yemek için halen mükemmeldir. Diğer yandan, patateslerdeki bu renk değişimini önlemek için kullanabileceğiniz küçük mutfak hileleri vardır.

Pişirmek, kızartmak veya haşlamak için soyduğunuz patatesleri, 10 dakika sonra kararmış bir halde bulduysanız bu konuda yalnız değilsiniz. Patatesteki bu kararmaya içeriğinde bol miktarda bulunan nişasta sebep olur. Nişasta oksijenle karşılaştığında, kararmasına yol açan oksidasyon ismindeki tepkime sürecine girer. Görünüş olarak daha az iştah açıcı olsalar da pişirmek için % 100 güvenlidir ve bu şekilde kızartılabilir, haşlanabilir veya farklı şekillerde yemeği yapılarak tüketilebilir. Ek olarak, kabuğu soyulunca kararan tek besin patatesler değildir. Elma, armut, muz, ayva ve şeftali gibi meyveler de kabuklarının soyulmasının ardından kararır.

Kabuğu Soyulan Patates, Elma, Armut, Ayva, Muz ve Şeftali Neden Kararır?

Patates, elma, armut, muz, ayva ve şeftali gibi besinlerin yüzeyinde, oksijene maruz kalınca tepkimeye girerek renk değişimine neden olan çeşitli enzimler bulunur. Patates kabukları ve meyve kabukları, bir bariyer görevi üstlenerek tepkimeye engel olurlar. Ancak, kabukların soyulmasının ardından oksidasyonun başlaması kaçınılmazdır. Reaksiyonla oluşan bu kararmayı önlemek için soğuk su veya C vitamini olarak bilinen askorbik asit kullanılabilir. Ayrıca meyvenin oksijenle irtibatını kesmek için streç film kullanılabilir.

Patatesin Kararması Nasıl Önlenir?

Kabuğu soyulan patateslerin esmerleşmesini önlemek için en sık kullanılan yöntem soğuk su kullanmaktır. Soyulmuş patatesler su dolu bir leğenin içinde gün boyunca saklanabilir. Dilimlenmiş veya küp doğranmış olsalar bile, su içinde bulundukları sürece oksijen ile irtibatı nispeten engellenecek ve kararmaları geciktirilmiş olacaktır. Ayrıca, su dolu kabın üst kısmını streç naylon film ile kapatmak ve buzdolabında saklamak daha etkili sonuç almanızı sağlar.

İpucu : Rendelenmiş patatesler, küp doğranmış veya dilimlenmiş olanlara göre daha hızlı kararır. Bu yüzden rendelediğiniz patatesleri suda bekletmek için zaman kaybetmeyin.

Soyulmuş patateslerinizi daha uzun süre kararmadan bekletmek istiyorsanız o halde biraz doğal aside ihtiyacınız var demektir. C vitamini olarakta bilinen askorbik asit bu konuda işinize yarayacaktır. Bunu patateslerin içinde bulunduğu suya birkaç damla limon suyu ekleyerek yapabilirsiniz. Limon suyunda bulunan askorbik asit, pH’ın düşmesini sağlayacak ve patatesleri kararma olmadan daha uzun süre saklamanıza olanak sağlayacaktır.

Elma, Armut, Ayva, Muz ve Şeftali Gibi Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Patates ve meyvelerin kararma sebepleri aynı olduğundan kullanılacak yöntemler de neredeyse aynıdır. Soğuk suda veya limonlu suda bekletmek kabuğu soyulmuş meyvelerin kararmasını geciktirir. Limon suyunun meyvenin tadını bozacağını düşünüyorsanız portakal suyu da kullanmanız mümkündür.

Meyveler için kullanabileceğiniz bir diğer çözüm önerisi de ballı su yöntemidir. Su dolu bir kabın içine bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırın ve  meyvelerinizi bu suda bekletin. Aynı şey patates için de geçerlidir ancak ballı su patatesin tadını bozabileceğinden tavsiye edilmez.

Son olarak, kabuğu soyulmuş patates ve meyvelerinizi daha uzun süre saklamak için vakumlu poşetleri kullanabilir veya streç film ile hava almayacak şekilde sarabilirsiniz. Oksijenle irtibatı kesilen bu tür ürünler, renk değişimine uğramadan daha uzun süre saklanabilir.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı ortaya çıkınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin sonunda suçunu itiraf etti.

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Pişmanım” diyen Laçin, üniversite diploması, master ve doktora belgelerinin sahte olduğunu anlattı. Laçin hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmî belgede sahtecilik” suçlarından iddianame hazırlandı.

Geçen aylarda, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atan ve belgelerinin sahte olduğu anlaşılınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin, ifadesini değiştirerek itirafta bulundu.

Pişman olduğunu söyleyen Laçin’in Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. Laçin bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu da söyledi. Laçin, Aksaray Üniversitesi’ne atandığı süreçle ilgili olarak o ay aldığı maaş da dahil olmak üzere 18 bin liralık zararı da karşıladı.

Savcılık bu ifade ve itirafların ardından soruşturmayı tamamladı. Laçin hakkında ‘resmî belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede indirimlerle birlikte Laçin’in yaklaşık 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

CHP’li Kıyıköy Belediyesi’ne yönelik usulsüzlük ve rüşvet suçlamaları kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Ender Sevinç ve 12 şüphelinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

CHP li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

Şüphelilerden 7’si işlemlerin ardından jandarmadan serbest bırakılırken, Başkan Sevinç’in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Başkan Ender Sevinç, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Diğer 5 şüphelinin adliyedeki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

BAKANLIK GÖREVDEN ALDI

İçişleri Bakanlığı da Sevinç’i görevden uzaklaştırdı. Görevden uzaklaştırma kararı, Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi gereğince alındı. 

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen eşzamanlı operasyonda Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Sevinç’in, 1. derece sit alanındaki onarım ve kaçak yapılar için müteahhitlerden bağış adı altında rüşvet istediği ortaya çıkmıştı. 

Sabah

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Türkiye’de günlük vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediliyor. Yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceği tartışılırken Bilim Kurulu bugün kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Artan vakalar, corona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron ve yerli aşının da ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılama ve corona virüsüyle mücadele ve coronanın yeni mutasyonu Omicron’un da ele alındığı toplantı sonrası  açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Koronavirüs Bilim Kurulumuz, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile bir araya geldi. Toplantımızda ele alınan sonuçları sıralamak gerekirse;

“YENİ VARYANT DAHA HIZLI BULAŞMAKTADIR”

1. Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

ŞU ANA KADAR ÜLKEMİZDE RASTLANMADI

2. Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

AŞILAR YENİ MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

3. Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

KAPALI ORTAM UYARISI

4. Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

5. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com