Bizimle iletişime geçin

Gündem

Peruk Nasıl Yıkanır? Peruk Temizliğinin Püf Noktaları

İlk kullanımı Eski Mısır’a kadar uzanan peruklar, günümüzde özellikle kadınların kullandığı güzelliği tamamlayıcı ekipmanlardan biri. Fiyatları çok ucuz olmasa da bir kez satın alldığınızda ortalama 1 ila 2 yıl arasında rahatlıkla kullanmanız mümkün. Tabii peruğunuzu doğru şekilde yıkamayı ve bakımını nasıl yapmanız gerektiğini biliyorsanız!

Peruk Nasıl Yıkanır? Peruk Temizliğinin Püf Noktaları

İlk kullanımı Eski Mısır’a kadar uzanan peruklar, günümüzde özellikle kadınların kullandığı güzelliği tamamlayıcı ekipmanlardan biri. Fiyatları çok ucuz olmasa da bir kez satın alldığınızda ortalama 1 ila 2 yıl arasında rahatlıkla kullanmanız mümkün. Tabii peruğunuzu doğru şekilde yıkamayı ve bakımını nasıl yapmanız gerektiğini biliyorsanız!

Perukların tarihi Eski Mısır’a kadar uzanıyor. O yıllarda hem erkekler hem de kadınlar, sosyal statülerine bağlı olarak, insan saçı, koyun yünü veya bitkisel liflerden yapılmış peruklar takıyordu. Mısırlılar için saçlarını kazımak bitlerden korunmanın ve bölgenin iklim şartlarında rahat etmenin bir yoluydu. Peruklar, Mısır halkının kel kafasını güneşten korudu ve zamanla insanların statüsünü, toplumdaki ve politikadaki rollerini gösteren bir unsur haline geldi. Mısırlılar dışında Süryaniler, Fenikeliler, Romalılar ve Yunanlar peruk kullanan eski medeniyetlerdi.

Günümüzde peruğu bitten kurtulmak veya iklim şartlarına uyum sağlamak için kullanmıyoruz elbette. Kemoterapi gibi tıbbi durumlar veya çeşitli şekilde saç dökülmesi nedeniyle peruklar başımızın tacı oluyor. Diğer yandan, peruk kullanmak için yalnızca kel olmak gerekmiyor. Basit bir şekilde geçici olarak stil değişikliği yapmanın en hızlı yoludur peruk takmak.

Perukların takılması ve kullanımı oldukça kolay olsa da fiyatları biraz pahalı diyebiliriz. Özellikle gerçek insan saçından imal edilen peruklar, sentetik olanlara göre çok daha ”tuzlu”. Bu sebeple, perukların bakımını yapmak ve temizliğine dikkat etmek önemli bir konu. Yazının devamında, peruk nasıl yıkanır? ve peruk temizliği nasıl yapılır? Gibi soruları yanıtlamaya çalıştık ve ayrıca peruk kullanımı konusunda çeşitli ipuçlarına yer verdik…

Geniş dişli bir tarak ile peruğu tarayın : Yıkama işlemine başlamadan önce peruğunuzu geniş dişli bir tarak veya saç fırçası ile nazikçe tarayıp olası dolaşma ve düğümlenmeleri açın. Tarama esnasında saçları kopartacak şekilde sert hareketlerden kaçının.

Yıkama esnasında soğuk su ve şampuan kullanın : Peruğunuzu yıkamak için iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi, bir leğenin veya lavabonun giderini tıkayıp içine su duldurun ve az miktarda şampuan dökün. Peruğunuzu içine koyup çitilemeden ve çekiştirmeden hafif hareketlerle köpürtüp 3 ila 5 dakika suda bekletin. Sonrasında akan su altında durulayın.

İlk yöntem az da olsa peruğun saç tellerinin dolaşmasına neden olabileceğinden bunu direkt akan su altında yapabilirsiniz. Bu yöntem için öncelikle peruğunuzu akan su altında ıslatın. Ardından avcunuza biraz şampuan dökün ve nazik hareketlerle peruğun üst tarafından altına doğru şampuanı sürün. Sonrasında akan suda durulayın.

Önemli : Peruklar asla çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Elde yıkama esnasında ise az ılık veya soğuk su kullanılmalıdır. Ayrıca, en güvenli şampuanların her zaman bebek şampuanları olduğunu unutmayın.

Peruğa saç kremi uygulayın : Yıkama sonrası peruğunuzun saç telleri halen ıslakken az miktarda saç kremini avcunuza sıkın ve parmak uçlarınızla peruğa iyice yedirin. Birkaç dakika bu şekilde bekletip ardından akan su ile durulayın. Fazla suyu nazikçe sıkın. Kullandığınız saç kremi ”durulanmaz” özellikteyse bu adımı atlayın.

Kurutma ve Şekillendirme : Peruğunuzu kurutmak için en ideal ortam oda sıcaklığıdır. Asla kurutma makinesine atmayın ve direkt güneşte kurutmayın. Temiz bir havluya peruğu sarıp fazla suyunu alın. Plastik mankenlerden evinizde yoksa vazo gibi bir eşyanın üzerine peruğu koyun ve oda sıcaklığında kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Eğer zamanınız yoksa peruğunuzu saç kurutma makineleri ile kurutmanız da mümkündür. Bu aşamada fön makinesini yüksek sıcaklıkta kullanmayın. Özellikle sentetik peruklarda, yüksek sıcaklıktaki fönlerin geri dönüşümsüz sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Peruğa Maşa Yapılır mı?

Peruğa istediğiniz saç şeklini vermek için fön makineleri, maşalar veya düzleştiricileri kullanmanız mümkün ancak bunları peruk üzerinde sıkça kullanmanın, peruğun ömrünü kısaltacağının bilincinde olun. Eğer bu tür ürünleri peruk üzerinde kullanacaksanız mümkün olan en düşük sıcaklığa ayarlayın.

Önemli : Peruğunuzu yalnızca gerektiği zaman yıkayın. Gereksiz şekilde fazladan yıkama işlemi peruğun ömrünü kısaltır. Peruklar normal insan saçları gibi sıklıkla yağlanmadığından 15 ila 30 günde bir yıkama yeterlidir.

Peruk Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kirlenmesini ve yağlanmasını en aza indirmek için mutlaka bone üzerine peruk takın.
  • Direkt güneş ışığının renkleri soldurucu etkisi vardır. Bu sebeple, peruğu direkt güneşte saklamayın ve kurutmayın.
  • Uyurken peruk takmayın. Bu, hem peruğunuza hem de kendi saçlarınıza zarar verir.
  • Açık saç renkleri, koyu renklerden daha hassastır çünkü açık renklere ulaşmak için fazlaca işlem gereklidir.
  • Peruğun zarar görmesini engellemek için klorlu su, deniz suyu ve kaynar sudan kaçının.
  • Peruk kullanıyor olmanız, kendi saçlarınızın bakımını yapmayacağınız anlamına gelmez. Saçınızı ve kafa derinizi temiz tutmanız, peruğunuzun da temiz kalmasını sağlar.
  • Peruğunuzu tararken geniş dişli tarak veya fırça kullanın, sert hareketlerden kaçının. Kendi saçınıza gösterdiğiniz özeni peruğunuza da gösterin.
  • Zaman içinde peruğunuz saç tellerini kaybetmeye başlar. Bu, perukların yaşam döngüsünün normal bir parçasıdır. Perukların ortalama kullanım ömrü 1 ila 2 yıldır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com