Bizimle iletişime geçin

Gündem

Petunya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Petunya Çiçeği Özellikleri

Rengarenk bahçelerin sultanı olan petunyalar, ana vatanı Arjantin olan yıllık bir bitkidir. Bakımının doğru yapılması uzun ömürlü olmaları ve bolca çiçek açmaları açısından önemlidir. Eğer bu güzelim bitkiyi saksıda veya bahçenizde yetiştirmeyi düşünüyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler…

Petunya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır? Petunya Çiçeği Özellikleri

Rengarenk bahçelerin sultanı olan petunyalar, ana vatanı Arjantin olan yıllık bir bitkidir. Bakımının doğru yapılması uzun ömürlü olmaları ve bolca çiçek açmaları açısından önemlidir. Eğer bu güzelim bitkiyi saksıda veya bahçenizde yetiştirmeyi düşünüyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler…

Petunya çiçeklerinin insana huzur ve yaşama sevinci veren pozitif bir enerjisi vardır. Nitekim, ismi de umut anlamına gelir. Patlıcangiller ailesine mensup olsan bu güzelim bitkinin ana vatanı Arjantin’dir. Ancak, ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Birkaç farklı türü olan petunyaların bahçelerde görülen çoğu çeşidi melezdir. Narin yapıda olan petunya çiçekleri fazla bakım gerektirmez ancak yine de özelliklerini bilmek ve birkaç püf noktasına dikkat etmek, bitkinin uzun ömürlü olmasını ve daha fazla çiçek açmasını sağlayabilir.

Petunya çiçeğinin bakımı nasıl yapılır?

Petunyalar yaz aylarında çiçek açan yıllık bitkilerdir. Nispeten güneşsiz gölge ortamlarda büyüyebilirler, serin havayı severler ancak dona dayanıklı değillerdir. Diğer yandan, çiçek sayısının artması ve gürleşmesi için güneşe ihtiyaçları vardır. Bu bağlamda, petunyaları güneş gören bir yerde yetiştirmeniz en mantıklısı olacaktır.

Petunya çiçekleri geniş bahçe ortamlarda yaşayabildiği gibi odalarda veya balkonlarda saksı içinde de büyüyebilir. Genel olarak haftada bir kez üstten sulama yapılması yeterlidir. Pembe, mor, mavi, beyaz ve kırmızı gibi çok sayıda renge sahip petunya türleri aşırı sulamadan ve rüzgardan hoşlanmaz.

Çiçeğin sağlıklı şekilde büyümesi için budama konusu önemlidir. Özellikle kuruyan çiçeklerin alınması bitkinin gelişim sağlaması için gereklidir.

En iyi dikim zamanı ise ilkbahar aylarının son haftaları yani yazın başlangıç dönemleridir. Tohumlarının ekilmesi sonucu çimlenmesi 14 günü bulabilir. Ekme işlemi esnasında aralarında 25 ila 30 cm mesafe bırakılmalıdır. Fidelerin 5 ila 8 cm arasında boyu olduğunda saksıya alınabilir. Toprak seçimi konusuna gelince, yumuşak, geçirgen ve gübreli topraklar en iyi yaşam alanlarıdır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com