Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Pilea Çiçeği (Pilea Peperomioides) Bakımı ve Çoğaltma

Pilea Çiçeği (Pilea Peperomioides) Bakımı ve Çoğaltma

Bakımı çok kolay bir bitki türü olan pilea çiçeği (Pilea peperomioides), dairesel yapraklarıyla iç mekanlarda dekoratif bir görüntü oluşturur. Halk arasında UFO bitkisi veya Çin para ağacı gibi birçok isme sahiptir. Bir ev bitkisi olarak, 30 ila 40 santimetre arasında büyür. Aynı zamanda geniş yaprakları sayesinde havayı temizleyen bir etkiye sahiptir…

Makaleye Genel Bakış

 • Pilea Çiçeğinin Özellikleri
 • Pilea Çiçeğinin Bakımı
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Budama ve Çoğaltma

Pilea Çiçeğinin Özellikleri

Pilea peperomioides ısırgan otu ailesine (Urticaceae) aittir. Anavatanı Çin’in Yunnan ve Sichuan eyaletleridir. Bu bölgelerde, 3.000 metreye kadar olan yüksekliklerde yetişir. Ülkemizde, kendine özgü görünümü ve hava temizleme etkisine sahip, bakımı kolay ve sağlam bir ev bitkisi olarak popülerdir. 

Pilea çiçeği dayanıklı, bodur çok yıllık bir bitkidir. 30 ila 40 santimetre yüksekliğe kadar ulaşır. Zamanla odunsu hale gelen sürgünlere ve bunların üzerinde gelişen parlak yeşil, dairesel yapraklara sahiptir. Yaprak çapı 15 santimetreye kadar ulaşabilir. Aydınlık bir konumda, yaprakların üzerinde ince damarlar gelişir.

İç mekan kültüründe nadiren çiçek açar. Genellikle göze çarpmayan küçük çiçekler, yalnızca bitki kışın serin bir yerde tutulduğunda ortaya çıkar. Çiçeklenme döneminin sonuna doğru, stamenleri açılır ve polenlerini dışarı atar. Botanikçiler bunu “anemogami” olarak adlandırırlar. Bu basitçe, bitkinin tohumlarının rüzgarla yayıldığı anlamına gelir.

Pilea Çiçeğinin Bakımı

Bakımının kolay olmasının yanı sıra, pilea çiçeği aynı zamanda çoğaltılmasının kolay olmasıyla da bilinir. Yaprakları su ile temas ederse, siyah noktaların oluşabilir. Bu nedenle, sulama yaparken yaprakların ıslanmamasına ve üzerine su püskürtmemeye dikkat edin. Her zaman nemli olan toprağı sever ve toprak tamamen kurumamalıdır. Ayrıca sıcaklık asla 5°C’nin altına düşmemelidir.

Konum

Pilea çiçeği aydınlık ve yarı gölgede olmayı tercih eder. Ancak doğrudan güneş ışığına tahammül etmez. Sürekli güneş ışığına maruz kalırsa, yapraklar hızla renk kaybeder. Ortam sıcaklığı bakımından, 15 ila 18 santigrat derece idealdir. Kışın, 5 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıkları tolere edebilir. Bununla birlikte, kış uykusunu normal oda sıcaklığında geçirmesi gerekir. 

Pilea, yapraklarını her zaman doğrudan pencereye doğru yönlendirir. Bunun nedeni, ışığa olan sevgisidir. Bitkinin eşit şekilde büyümesi için saksının düzenli olarak çevrilmesi gerekir. Temiz havayı sever ancak cereyanlı bir yerde durması uzun vadede pek iyi sonuç vermez.

Toprak

İyi drene edilmiş geleneksel saksı toprağı kullanabilirsiniz. Alt tabaka humus bakımından zengin ve geçirgen olmalıdır. Tavsiye edilen pH değeri 5.5 ile 6.5 arasındadır. Kullanacağınız toprağa kum karıştırarak, pilea bitkisinin köklerini su basmasına karşı koruyabilirsiniz. Bu, suyun daha iyi akmasını ve olası bir kök çürüme riskini en aza indirecektir. 

Sulama

Pilea çiçeğini sularken iyi bir orantı duygusu gereklidir. Bitki uzun süreli kuraklık veya çok ıslak toprak ile iyi başa çıkamadığından, toprağı her zaman sadece hafif nemli tutmaya özen göstermelisiniz. Oda sıcaklığına bağlı olarak, kışın sulamayı minimuma indirebilirsiniz. Sulama konusunda diğer bir önemli nokta, yaprakların ıslanmaya karşı hassas olmasıdır. Yukarıdan sulamak yerine, bitkinin su ihtiyacını doğrudan saksı tabağına su dökerek karşılayabilirsiniz. 

Gübreleme

Mart’tan Eylül’e kadar, iki haftada bir yeşil bitki gübresi ile pilea çiçeğini gübrelemelisiniz. Gübreleme konusunda unutkan biriyseniz, toprağa sokulan ve haftalarca gerektiği kadar besinleri bitkinin köklerine bırakan gübre çubuklarının kullanılmasını önerebiliriz. Kışın 4-5 haftada bir gübreleme yapmak yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Pilea çiçeğinin saksısını değiştirmek, büyümek için ona daha fazla alan sağlar. Genç bitkilerin ilkbaharda yıllık olarak, daha eski bitkilerin ise üç ila dört yılda bir saksı değiştirmesi yeterlidir. İlkbaharda hasarlı kökleri onarmak için daha fazla enerjiye sahiptir. Bu işlem sırasında hassas köklere zarar vermemeye dikkat edin. Daima eskisinden en az yüzde yirmi daha büyük bir saksı seçin.

Budama ve Çoğaltma

Pilea için düzenli budama, bakımın önemli bir parçası değildir. Ancak bitki birkaç yıl sonra hala kompakt bir şekilde büyüyecekse, onu her baharda çok uzun olan sürgünlerden kurtarabilirsiniz. Bununla birlikte, bitki yaşla birlikte biraz çirkin ve çıplak hale geldiğinden, çoğaltma yoluyla düzenli gençleştirme tercih edilir. Budama sırasında ana bitkiden alınan kesimlerle yeni bitkiler yetiştirilebilir.

Pilea bitkisinin çoğaltılması tüm yıl boyunca mümkündür ve çok kolaydır. İlkbaharda kesilen bitki kısımları en az beş yapraklı ve yaklaşık dört santimetre uzunluğunda olmalıdır. Kesimler doğrudan nemli toprağa yerleştirilir. Yaklaşık iki hafta sonra, yeni kökler oluşacaktır.

Alternatif olarak, kesimleri daha hızlı köklenebilecekleri bir bardak suya da koyabilirsiniz. Ancak bu yöntemin dezavantajı, oluşan köklerinin kolayca kırılabilmesidir. Su bardağındaki kökler çok uzamışsa, genç pilea bitkisinin eşit bir şekilde köklenebilmesi için ekimden önce onları makasla kesmeniz gerekir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Ağaç hatmi, sıcağı seven çok renkli bir bahçe çalısıdır. Tropikal akrabalarına kıyasla, mütevazı büyüklükte çiçeklere sahip olmasının yanı sıra dayanıklıdır. Farklı çiçek renkleri ile birçok çeşidi mevcuttur. Çok fazla bakım gerektirmeyen bu bitki, sıcak yerlerde kendini evinde hisseder ve her yıl bolca çiçek açar…

Makaleye Genel Bakış

 • Ağaç Hatmi Çiçeği Özellikleri
 • Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum ve Toprak
 • Ekim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Ağaç Hatmi Çiçeği Özellikleri

Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesine ait olan ağaç hatmi çiçeği (Hibiscus syriacus), aslen Güneydoğu Asya’dan gelir. En çok Çin ve Hindistan dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yaygındır. Esas olarak akarsu kıyılarında ve nemli ormanlarda yetişir. Ancak kuru, kayalık yerlerde de kendini evinde hisseder.

Ağaç hatmi çiçeği, 3 metre yüksekliğe ve yaklaşık 2 metre genişliğe kadar büyüyebilen, yaprak döken bir çalı bitkisidir. Bitki yaşlandıkça, özellikle serbest olduğunda genişliği artar. Çeşitliliğe bağlı olarak, koyu yeşil yapraklar oval, eşkenar dörtgen ila üç lobludur ve çentikli bir kenara sahiptir.

Temmuzdan sonbahara kadar, ağaç hatmi geniş ve huni şeklinde çiçekler geliştirir. Çiçeklerin renk paleti maviden beyaza, pembe ve kırmızıya kadar değişir. Çift ve çok renkli çeşitler de vardır. Bunların çoğu çiçeğin ortasında kırmızımsı bazal noktalara sahiptir ve dışarı çıkan uzun bir pistile sahiptir. Çiçek açtıktan sonra, Hibiscus syriacus kahverengi, beş loblu meyve kapsülleri geliştirir. Çoğu çeşit bahçede kendi kendine tohumlanır.

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağaç hatmi, güneşli ve biraz korunaklı bir yeri tercih eder. Özellikle genç bitkiler engebeli yerlerde dona karşı hassastır. Toprak orta derecede kuru ila taze olmalıdır. Besin eksikliği, zayıf çiçek gelişimine yol açar. Budanmaması da çiçeklenmede azalmaya ve bitkinin erken yaşlanmasına neden olur. Pembe çiçekli çeşitler soğuğa duyarlı olarak kabul edilirken, mavi çiçekli çeşitler dona karşı daha dayanıklıdır. İlginizi çekebilir: Begonvil çiçeği bakımı

Konum ve Toprak

Bahçede veya balkonda sıcak ve güneşli bir yeri tercih eden ağaç hatmi çiçeği, avlularda ısının depolandığı güneye bakan yerler için idealdir. Cereyanlı, soğuk yerler uygun değildir ve böyle bir konumda sadece birkaç çiçek üretir. Her durumda, rüzgardan korunmalıdır. Bu özellikle kışın önemlidir. Soğuk doğu rüzgarları bitkiye zarar verebilir.

Doğru toprak, ağaç hatmi çiçeğinin gelişimi için oldukça önemlidir. Fazla suyun kolayca akabilmesi için geçirgen ve gevşek olmalıdır. Su birikintisini tolere edemez. Kumlu-tınlı toprakta en iyi şekilde büyür. Çok ağır olan toprak, kum veya ince çakıl ile gevşetilmelidir.

Ekim

Bahar, Hibiscus syriacus dikmek için en iyi zamandır. Bu, kışa kadar iyi büyümesi için bitkiye yeterli zaman verir. Ağaç hatmi sonbahara kadar dikilebilse de, sonraki kış uzun ve sert olursa, genellikle donma olur veya bitki zayıflar. Dikimden önce, bitkinin bahçede nerede olması istendiği dikkatlice düşünülmelidir. Çünkü daha sonra nakledilmeye tolerans göstermez. Dikim deliği kök topunun kendisinin yaklaşık iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Çok derine dikilmeyi sevmez. Dikimden sonra da iyice sulanmalıdır.

Sulama ve Gübreleme

Yeterli sulama, ağaç hatmi çiçeğinin en önemli bakım adımlarındadır. Özellikle ekimden sonra toprak kurumamalıdır. Dikim esnasında toprak malçlanırsa, nem toprakta daha uzun süre kalır, çabuk kurumaz ve sık sık sulanması gerekmez. Sulama yaparken, mümkünse yaprakların üzerine değil gövdeye su verdiğinizden emin olun. Sık nemli yapraklar külleme eğilimlidir.

Ağaç hatmi çok sayıda çiçek oluşturur ve bununla bağlantılı olarak çok fazla besine ihtiyaç duyar. İlkbahar başında gübreleme özellikle önemlidir. Tercihen bir doz bahçe kompostu veya organik bahçe gübresi ile gübrelemelisiniz. Besin eksikliği varsa, zayıf bir şekilde filizlenir ve daha az çiçek oluşturur.

Budama

Dikimden hemen sonra yapılan bir budama, köklerin gelişimi için bitkiye daha fazla enerji verir. Budama, şiddetli soğukların sona erdiği Şubat sonu veya Mart başında yapılır. Sürgün uzunluğunun 1/3’ünü kısaltabilirsiniz. Genç bitkiler daha iyi dallanmaları için, standart bitkiler daha yoğun tomurcuk oluşumunu teşvik etmek için budanır. Ara sıra budama olmazsa çiçekler zamanla solar ve çalı yaşlanır. Tüm bunlarla birlikte, budama sırasında doğal taç şeklinin çok fazla etkilenmediğinden emin olun.

Kış Mevsiminde Bakım

Ağaç hatmi çiçeği, birkaç yıl sonra -20°C’ye kadar olan sıcaklıkları tolere eder. Kışa dayanıklılık ilk birkaç yılda o kadar iyi değildir. Don özellikle genç bitkilere zarar verir. Bu nedenle, ilk birkaç yılda bir miktar kış koruması önerilir. Bunun için kalın bir malç veya yaprak tabakası kullanılabilir. Özellikle kök bölgesi korunmalıdır. Ek olarak, biraz korunaklı uygun bir yer önerilir.

Çoğaltma

Ağaç hatmi çiçeğini çoğaltmak kolaydır. Tercihen budamadan elde edilen kesimler tercih edilir. Çelikler tamamen odunsu olmamalı ve bir önceki yıldan kalmamalıdır. Kesimler yaklaşık 10 cm kısaltılır. Buharlaşmayı azaltmak için alt yapraklar kesilir. Ardından, kesimleri gevşek bir alt tabakada küçük bir saksıya dikin ve açık havada korunaklı bir yere yerleştirin. Güçlü güneş ışığından her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Köklenme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, kesimin üzerini plastik bir torba ile kaplayabilirsiniz. Bu, büyüme üzerinde olumlu etkiye sahip olan bir tür sera etkisi yaratır. Kesim filizlenmeye başladığında torba çıkarılır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Dekoratif çiçekleri ile bahçelerde göz alıcı bir manzara sunan pampas otu, aynı zamanda en narin süs bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Güney Amerika ile Yeni Zelanda’nın tropikal ve ılıman bölgelerinde yetişen 14 farklı pampas otu türü bulunmaktadır. Bu bölgelerde kumlu ve alüvyonlu topraklarda yetişir…

Makaleye Genel Bakış

 • Pampas Otu Özellikleri
 • Pampas Otu Çeşitleri
 • Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım
 • Yer ve Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Pampas Otu Özellikleri

Botanik adı Cortaderia selloana olan pampas otu, Güney Amerika ve Yeni Zelanda’ya özgüdür. Buğdaygiller (Poaceae) bitki familyasına aittir ve kümeler oluşturur. Yaklaşık 80 cm yüksekliğindedir ancak Ağustos ayında ortaya çıkan çiçekli salkımlar ile 250 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Keskin kenarlı yaprakları gri-yeşil ve herdem yeşildir.

Pampas otu, Ağustos ayından itibaren tüy tozlarını andıran çiçek salkımları geliştirir. Bunlar kış boyunca bitki üzerinde kalabilir. Ayrıca kesilebilirler ve kurutulduklarında uzun vazolarda güzel görünürler. Bunu yapmak için en iyi zaman tomurcuklar tamamen açılmadan öncedir. Vazoya yerleştirmeden önce, çiçek sapları iki gün boyunca gölgeli bir yerde kurutulmalıdır.

Bir pampas otu yığınının çapı 1 metreden fazla alana yayılabilir. Gaura veya yer minesi çiçeği gibi filigranlı uzun ömürlü bitkilerle güzel bir kontrast oluşturur. Pampas otu ile uygun ortaklar ararken, diğer bitkilerin de benzer şekilde yüksek besin ve aynı yer gereksinimlerine sahip olduklarından emin olmalısınız. 

Pampas Otu Çeşitleri

Pampas otunun yaprak rengi çeşide göre değişiklik gösterebilir. ‘Citaro’, ‘Evita’, ‘Pumila’, ‘Senior’ ve ‘Pink Feather’ çeşitlerinin yaprakları yeşilken, ‘Sunningdale Silver’ çeşidinin yaprakları daha simli ve ‘Splendid Star’ çeşidinin yaprakları sarımsıdır. ‘Pink Feather’ çeşidinin çiçek salkımları ise hafif bir pembe renk tonuna sahiptir.

Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım

Bakım esnasında birkaç hatadan kaçınırsanız, pampas otunun keyfini uzun süre çıkarabilirsiniz. Büyümek için sıcaklığa ihtiyaç duyduklarından ve özellikle ilk kış aylarında düşük sıcaklıklara karşı çok hassas olduklarından, pampas otlarını dikmek için en iyi zaman ilkbahar sonudur. Bu nedenle, Mayıs ortasından sonraki bir zaman dikim için mükemmeldir.

Yer ve Toprak

Pampas otları güneşi sever ve rüzgardan korunan bir yer sağlanmalıdır. Toprak derin, besin açısından zengin ve humuslu olmalıdır. Yaz aylarında kuraklığa eğilimli olmamalıdır. Çok nemli alt tabakada çürümeye meyilli olduğundan, hiçbir koşulda toprak çok nemli olmamalıdır. Geçirgen bir toprak buna karşı koyar. Toprak uygun geçirgenliğe sahip değilse, kum veya çakıl ile düzeltilmelidir. Bahçenin yokuş yerlerindeki toprak nemi toplama eğiliminde olduğundan, pampas otu bu tür yerlere dikilmemelidir.

Sulama

Kural olarak, pampas otu çok ıslak toprağı sevmez çünkü burada köklerden çürüme eğilimindedir. Ama çok kuru da olmamalıdır. Toprak kurumaya başlar başlamaz, bitkiye gerektiği kadar su verilmelidir. Toprak yeterince geçirgense ve su iyi akarsa, bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi önemli oranda desteklenir. Pampas otu bir kapta yetiştirilirse, yaz aylarında düzenli sulama ve saksının altında drenaj deliklerinin olması önemlidir. Çok sıcak yaz günlerinde gün aşırı sulanmalıdır.

Gübreleme

Pampas otları, iyi bir çiçek gelişimi için besin açısından zengin bir alt tabakaya ihtiyaç duyar. Dikim yaparken toprağa biraz kompost eklenmesi tavsiye edilir. Dikim için en iyi zaman, daha önce de belirtildiği gibi toprağın ve havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı ilkbahar sonudur. Bahçe toprağı besin açısından çok düşükse, düzenli olarak gübrelenmelidir. Bunun için organik gübreler idealdir ve her baharda toprağa eklenebilirler.

Budama

Pampas otu sadece ilkbahar başında, yeni büyüme evresine girmeden önce budanır. Eski kurumuş saplar, yerin hemen üstüne kadar salkımlar halinde kesilir. Ayrıca çimi aşamalar halinde kesebilir, önce çimi ikiye bölebilir, ardından ikinci adımda yere kadar kesebilirsiniz. Bu bitki kış koruması için eski yapraklara ihtiyaç duyar. Sonbaharda yapılan bir budama, çiçek salkımlarının dekoratif etkisini kaybetmesine ve hatta bitkinin zarar görmesine yol açar.

Kış Mevsiminde Bakım

Pampas otu soğuğa yeterince dayanıklı değildir ve bu nedenle korunmaya ihtiyacı vardır. Doğal olarak And Dağları ve Atlantik arasındaki verimli otlaklarda büyüdüğü için, soğuktan çok ılık rüzgarlara alışkındır. Çift haneli eksi sıcaklıklar bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle, pampas otlarının kış boyunca korunması gerekir.

Güçlü ot yığını kışın açık kalırsa, bitkinin kalbine çok fazla kış nemi girer. Bu nedenle, Kasım ayının sonuna doğru bir hindistancevizi ipi ile çimleri birbirine bağlayın ve etrafına yaprak yığını yapın. Yaprakların uçup gitmesini önlemek için de üzerine ladin veya köknar dalları yerleştirebilirsiniz.

Çoğaltma

Ticari olarak temin edilebilen tüm pampas otlarının çoğu vejetatif çoğaltmadan gelir, yani klonlanır. Bu bitkiyi çoğaltmanın en kolay yolu bölmektir. Tohumla ekim de mümkündür ancak bu tür çoğaltmanın bazı dezavantajları vardır. Bölerek çoğaltmanın avantajı, bölünmüş bitkilerin büyük olasılıkla dişi olması ve bu yüzden daha güzel çiçek açmasıdır. Tohumla ekim yaparken ise bitkinin cinsiyeti belli değildir.

Yavru bitkilerin büyümesi için sıcaklığa ihtiyacı olduğundan, pampas otu en iyi ilkbahar sonunda bölünür. Ana bitkiden herhangi boyutta bir bölüm kesin ve daha sonra büyümesi için bir kaba dikin. Bir seranız varsa, bitkiyi sonbaharda bölerek genç bitkinin kışı serada geçirmesine de izin verebilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Ateş Lalesi Bakımı ve Özellikleri

Ateş Lalesi Bakımı ve Özellikleri

Tropik bölgelerden gelen ateş lalesi (Gloriosa superba), seraları ve sıcak evleri güzelleştirmek için mükemmel bir süs bitkisidir. Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açar. Bu süre zarfında, değişken renkli çiçeklerle süslenir. Pitoresk büyüme özelliğiyle renkli vurgular oluşturur ve iç mekanlar için idealdir…

Makaleye Genel Bakış

 • Ateş Lalesi Özellikleri
 • Ateş Lalesi Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Ateş Lalesi Özellikleri

Botanik adı Gloriosa superba olan ateş lalesi, alev benzeri çiçekleri ile herkesin dikkatini çeken alışılmadık bir ev bitkisidir. Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerine özgü olan bitki, botanik olarak Colchicaceae ailesine aittir. Tırmanarak büyür ve sürgünleri 2 metre gibi bir yüksekliğe ulaşabilir. Silindirik kök soğanı, zehirli bir alkaloid olan yüksek konsantrasyonda kolşisin içerir.

Ateş lalesinin yaprakları dönüşümlü olarak düzenlenmiştir ve mızrak şeklindedir. Yaklaşık 15 santimetre uzunluktaki yapraklar yeşil ve parlaktır. Haziran-Ağustos ayları arasında süren çiçeklenme döneminde, 10 ila 15 santimetre arasında değişen gösterişli çiçekler geliştirir. Radyal, uzun saplı bireysel çiçekler, yukarı bakan, kenarları dalgalı olan ve yatay olarak yanlara doğru çıkıntı yapan yapraklardan oluşur.

Not: Gloriosa superba, oldukça toksik alkaloid kolşisini içerir. Konsantrasyon özellikle kök yumruda yüksektir. Söz konusu madde ciddi zehirlenme belirtilerine neden olabilir. Bu nedenle, çocuklar veya evcil hayvanlar bitkiye temas etmemelidir.

Ateş Lalesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ateş lalesinin uygun bir konumu ve ideal bir toprak tabakası varsa, çok fazla bakım gerektirmeden kuvvetli bir şekilde büyüyecek ve yaz boyunca güzel, ilginç çiçekler geliştirecektir. Sonbaharda yapraklarını döktüğünden, herhangi bir budama önlemi gerektirmez. Gloriosa superba yeni başlayanlar için de iyi bir seçimdir. Çünkü küçük bakım hatalarına karşı toleranslı olduğu bilinir. İlginizi çekebilir: Ters lale bakımı

Konum

Dekoratif çiçeklere sahip bu bitki, ancak ideal bir konumdaysa sağlıklı ve güçlü gelişebilir. Ateş lalesinin çok fazla ışığa ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte, yakıcı öğle güneşi ile iyi başa çıkamaz. Çünkü bu koşullarda, yaprakları ve çiçekleri hızla yanabilir. Bitki yarı gölgede de büyür fakat bu durumda çiçekler önemli ölçüde seyrek olacaktır.

17 ila 22 derece arasındaki sıcaklık idealdir. Kuru havaya tolerans gösteremez. En az %50 ila %60 nem gerektirir. Bu nedenle, ateş lalesi en iyi şekilde sıcak bir evde veya ısıtılmış bir serada büyür. Sıcaklıklar 18 derecenin altına düşmediği sürece, bitki teras veya balkonda açık havada da yetiştirilebilir.

Toprak

Ticari olarak temin edilebilen yüksek kaliteli palmiye toprağı, Gloriosa superba için bir alt tabaka olarak mükemmeldir. Hem killi hem de yapısal olarak stabildir ve humus açısından da zengindir. Yeterli besin içeren gevşek, orta-pürüzlü bir toprak seçin. Ateş lalesi toprağı için uygun pH değeri 5,5 ile 6 arasındadır. Bahçe toprağı ve kompost kullanılıyorsa, alt tabaka fırında ısıtılmalıdır. Bu şekilde patojenler ve zararlılar öldürülür.

Sulama

İlkbahardan sonbahara kadar olan dönemde, ateş lalesi sürekli nemli tutulur. Alt tabaka sulama seansları arasında kurumamalıdır. Bununla birlikte, su basması her ne pahasına olursa olsun önlenmelidir. Saksı tabağında biriken su köklerin çürümesine neden olur. Sonbaharda çiçekler kuruduğunda ve bitki yapraklardan enerji aldığında, sulama miktarı azaltılır. Bitkinin tüm toprak üstü kısımları kuruduğunda da sulama tamamen durdurulur. Uyku döneminde rizomlar kuru olmalıdır.

Gübreleme

Ateş lalesi, büyüme mevsimi boyunca düzenli şekilde gübrelenir. İlk gübreleme, taze sürgünlerin ortaya çıktığı ilkbaharda gerçekleşir. Bitkiye her ikinci sulamada düşük konsantrasyonda sıvı gübre verilmesi tavsiye edilir. Yapraklar sonbaharda kuruduğunda, besin kaynağı tamamen durdurulur.

Saksı Değiştirme

Mart ayında, bitki eski alt tabakadan çıkarılır ve kök kısmındaki yapışkan toprak temizlenir. Temizlenen kök yumrusu, yeterince büyük bir saksıya sürgün uçları yukarı gelecek şekilde yerleştirilir ve 2 ila 3 cm toprakla kaplanır. Ardından da saksı 25 °C civarında bir yere koyulur ve az miktarda sulanır. Ateş lalesinin tam boyutuna ulaşması için yeterince büyük bir saksı seçilmesi önemlidir.

Kış Mevsiminde Bakım

Çiçeklenme döneminden sonra, Gloriosa superba dinlenme evresine girer. Toprak üstü bitki kısımları kurur ve ölür. Bu andan itibaren bitki artık sulanmaz ve yumru köklerin kurumasına izin verilir. Ayrıca gübre de gerekli değildir. Ateş lalesini kışın saksıda bırakın. Kışı en iyi sabit 17 santigrat derece sıcaklıkta, karanlık bir yerde ve yüksek nemde geçirir.

Çoğaltma

Ateş lalesi vejetatif olarak yayılır. Bitkinin kök kısmında, sonraki sezon için bir veya daha fazla yavru soğan gelişir. Bunları basitçe ayırabilir ve çoğaltma için kullanabilirsiniz. Bunun için ideal zaman, bitki henüz büyüme aşamasında olmadığı için Mart ayının başıdır. Bununla birlikte, yalnızca en az 10 gram ağırlığındaki ikincil yumruları kullanın. Daha küçük olanlar genellikle filizlenmez.

Ana bitkiden ayırdığınız yavru soğanları, ayrı ayrı orta boy saksılara yerleştirin. Gözler yukarı bakmalıdır çünkü burası bitkinin yeni sürgünler geliştirdiği yerdir. Çimlenme 25 santigrat derece sıcaklıkta başlar. Ateş lalesinin tohumlarla çoğaltılması da mümkündür ancak bu yöntem zaman alıcı ve zordur.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com