Bizimle iletişime geçin

Gündem

Rengi Solan Siyah Kot Pantolon Nasıl Düzelir? Beyazlayan Siyah Kıyafetler İçin Çözüm

Siyah kıyafetler hem özel zamanlarda hem de sokak stilinde giyilmesi mümkün olan ve kolay kombinlenen şık parçalar. Dahası, giyen kişiyi zayıf gösteren sihirli bir etkisi var. Tüm bunlarla birlikte, siyah kumaşların renginin kısa sürede soluyor olması çoğu kişinin muzdarip olduğu bir sorun. İyi haber, beyazlayan siyah kotlardaki istenmeyen renk kaybını geri almak için uygulayabileceğiniz basit numaralar var.

Rengi Solan Siyah Kot Pantolon Nasıl Düzelir? Beyazlayan Siyah Kıyafetler İçin Çözüm

Siyah kıyafetler hem özel zamanlarda hem de sokak stilinde giyilmesi mümkün olan ve kolay kombinlenen şık parçalar. Dahası, giyen kişiyi zayıf gösteren sihirli bir etkisi var. Tüm bunlarla birlikte, siyah kumaşların renginin kısa sürede soluyor olması çoğu kişinin muzdarip olduğu bir sorun. İyi haber, beyazlayan siyah kotlardaki istenmeyen renk kaybını geri almak için uygulayabileceğiniz basit numaralar var.

Çok beğenerek aldığınız siyah kot pantolonunuzu henüz birkaç kez yıkamanıza rağmen grileşip solduğunu gördüyseniz bu konuda yalnız değilsiniz. Başta siyah olmak üzere koyu renkler, kumaşlar üzerinde fazla tutunamaz. Tabii bu üretim esnasında kullanılan boya ve diğer malzemelerin kalitesiyle de yakından alakalı bir şeydir.

Tüm kumaşların rengi esasen beyazdır çünkü kumaşlar, doğal olarak beyaz renk olan pamuklardan elde edilir. Siyah kumaşların renginin çabucak solarak grileşmesi, beyaz zemin üzerinde koyu rengin uzun süre tutunamamasıyla ilgilidir. Kot ve keten gibi sert lifli kumaşlarda renk kaybı daha hızlı gerçekleşir. Artık pantolonlarınızın renginin neden solduğunu bildiğinize göre, öncelikle siyah pantolonların solmaması için neler yapabileceğimizi inceleyip ardından beyazlayan kıyafetlerdeki renk dönüşümünü nasıl geri alabileceğimize bakalım…

  • Siyah pantolonlarınızı asla sıcak ve kaynar suda yıkamayın. Mümkün olan en soğuk su her zaman ilk tercihiniz olsun.
  • Yıkamaya başlamadan önce mutlaka ters çevirin.
  • Siyah kumaşlar için özel üretilmiş deterjanları kullanın.
  • Siyahlarda yumuşatıcı kullanmayın çünkü yumuşatıcıların siyahları soldurma gibi bir dezavantajı var.
  • Siyah pantolonunuzu ilk aldığınızda bir süre tuzlu su dolu leğende bekletmeniz boyaya ekstra mukavemet kazandırır.
  • Siyah kotların renginin atmasında birincil suçlu yıkamadır. Bu sebeple, gerekmedikçe pantolonunuzu yıkamayın.
  • Güneşin UV ışınlarının beyazlatıcı etkisi vardır. Beyazları ağartmak için güneşte kurutun ama siyahları direkt güneş ışığında kurutmayın.

Yukarıdaki tüm bu ekstra önlemler siyah kotları daha uzun süre canlı renkte kullanmanıza yardımcı olur ancak ne yazık ki, uzun vadede hazin sondan kurtaramaz. Siyah kotlarınızın rengi solduğunda, toz kumaş boyası satın alıp leğende boyayabilir veya çamaşır makinesinde boyamaya uygun özel boyalardan satın alabilirsiniz. Bunların dışında farklı bir alternatifiniz daha var; filtre kahve.

Kulağa ilginç gelse de rengi solan siyah kotları yeniden eski haline kavuşturmak için bu yöntemi evde deneyebilirsiniz. Filtre kahve ile kumaş boyama nasıl yapılır? Hep birlikte inceleyelim…

Bir kova veya legenin içine rengi solan kot pantolonunuzu atın ve içine koyu şekilde hazırlanmış filtre kahveyi dökün. Tabii üzerine sonradan su ekleyebilirsiniz ancak kahve ne kadar çok sulanırsa etkisinin o kadar azalacağını unutmayın. Bu esnada pantolonun tamamının ıslandığından emin olun. Pantolonun bir kısmının açık bir kısmının koyu renk olmasını istemezsiniz.

Filtre kahve ile ıslattığınız pantolonunuzu akşamdan sabaha kadar bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Ertesi gün çamaşır makinenize pantolonu atın ve deterjan kullanmadan kısa programda yıkayın. Ardından oda sıcaklığında kurumaya bırakın. İşte hepsi bu kadar! Son olarak, bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebileceğini unutmayın. Bu yöntem ile siyah pantolonlarınızı, taytlarınızı, tişörtlerinizi ve diğer pamuklu giysilerinizi doğal bir şekilde boyayabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com