Bizimle iletişime geçin

Kadın

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar? Retinol İçeren Krem ve Serumların Faydaları

Retinol Nedir, Ne İşe Yarar? Retinol İçeren Krem ve Serumların Faydaları

Cilt bakımıyla yakından ilgilenen biriyseniz, yaşlanma karşıtı, yara-sivilce izlerini giderici, onarıcı ve sivilce tedavisi gibi modası geçmeyen sözcüklerin yanında ”Retinol” kelimesiyle karşılaşmışsınızdır. Retinol, havuç, yumurta ve tatlı patateslerde yaygın olarak bulunan yağda çözünen vitaminler grubu olan A vitamininin sentetik bir türevidir.

Retinoidler, bugüne dek üzerinde çok sayıda çalışma yürütülmüş popüler bileşiklerdir. A vitamininden türetilen bu form, aslında geniş bir aileye mensuptur. Bu ailenin bir üyesi olan Retinol en basit anlatımla, yaşlı hücrelerin davranışını değiştirerek daha genç bir şekilde hareket etmelerini sağlar. Cildin dokusunu pürüzsüzleştirir, iyileştirir, cildin parlaklığını artırır, sivilcelere iyi gelir ve ince çizgiler dahil yaşlanma belirtilerini yok eder. Peki ama bu faydaları nasıl sağlıyor?

Retinol Cilt Üzerinde Nasıl Çalışır?

Retinol içeren bir kremi sürdüğünüzde, cildinizin dış katmanından aşağı doğru nüfuz ederek dermise ulaşır. Orta tabakaya inen retinol, elastin ve kollajen üretimini artırmak için serbest radikalleri nötralize eder. Bu durum, ince çizgilerin, kırışıklıkların ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltan dolgunlaştırıcı bir etkiyle sonuçlanır. Retinol aynı zamanda, cildin yüzeyinde doku ve tonu daha da iyileştirebilen peeling etkisine sahiptir.

Retinolün etkisi yalnızca kolajen üretimini artırarak ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmakla sınırlı değil. Güçlü hücre yenileme özelliği sayesinde, akne ve sivilce sorunu yaşayan kişilere inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Hücre döngüsünü normalleştirmeye yardımcı olur, gözeneklerin tıkanmasını, sivilce, siyah nokta ve kistlerin oluşmasını engelleyen peeling etkisiyle bilinir. Dahası, aşırı yağlı ciltlerdeki fazla sebum üretimini kontrol altına alabilir ve yara izlerinin görünümünü azaltabilir.

Retinol İçeren Ürünler Ne İçin Kullanılır?

A vitamininden üretilen Retinol, krem, losyon, serum, jel ve nemlendirici gibi pek çok ürünün ana bileşenlerinden biridir. Genel olarak, aşağıdaki cilt durumlarını gidermek amacıyla kullanılır.

 • Sivilce ve aknelerin tedavisi
 • İnce çizgiler ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin azaltılması
 • Güneş lekeleri, çiller ve diğer koyu lekelerin giderilmesi
 • Cilt tonundaki renk farklılıklarının giderilerek eşitlenmesi
 • Yağlı cilt veya kolajen eksikliği nedeniyle oluşan büyük cilt gözeneklerinin giderilmesi
 • Su çiçeği izi, sivilce izi veya diğer yara izlerinin görünümünün azaltılması
 • Donuk cilde, parlak, pürüzsüz ve daha genç bir görünüm kazandırılması

Retinolün ciltteki iyileştirici etkileri klinik araştırmalarla kanıtlanmış olsa da buradaki önemli nokta düzenli kullanımın şart olduğudur. Retinol içeren bir cilt bakım ürünü satın aldıysanız, düzenli kullanmayı ve gözle görülür bir etki için en az birkaç haftaya ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Retinol ve Retinoid Arasında Fark Var mı?

Retinoidlerin A vitamininden türetilen geniş bir aile olduğundan bahsetmiştik. Topikal (sürülebilen) ve oral ilaç formunda olanları vardır. Örneğin, retinollerde retinoik asit içeriği düşüktür ve daha softtur. Cilt bakım kremlerinde, serumlarında veya nemlendiricilerde bulunurlar ve reçetesiz olarak satın alınabilirler. Öte yandan, bazı retinoidler ise daha güçlü etkiye sahiptir ve doktor reçetelemesiyle satın alınabilir. Şimdi, farklı retinoid türlerini daha yakından tanıyalım…

Retinoid esterler (Retinil palmitat, Retinil asetat ve Retinil linoleat): Retinoid ailesinin en zayıfı veya bir başka ifadeyle en soft olan üyeleridir. Hassas cilt tipi olanlar veya yeni başlayanlar için uygun seçimlerdir. Reçetesiz olarak satın alınabilirler.

Retinol: Krem, serum ve losyon gibi pek çok bakım ürününde bulunur. Olumlu sonuçlarını görmek için birkaç haftadan 1 yıla kadar uzun bir süre kullanılması gerekebilir. Reçetesiz satılır.

Adapalen (Differin): Genellikle jel ve krem forumunda bulunur. Hafif ve orta seviyeli sivilce tedavisi için kullanılır. Reçetesiz olarak satın alınması mümkündür.

Retinoik asit (Retin-A veya tretinoin): Retinolden daha hızlı etki gösterir ve daha güçlüdür. Bununla birlikte, yan etkileri retinolden daha fazla olabilir. Doktor reçetelemesiyle satın alınabilir.

Roaccutane (İzotretinoin): Daha önce denenmiş tedavilerle sonuç alınamayan şiddetli akne ve sivilceler için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Oral yolla alınır.

Retinol İçeren Ürünlerin Yan Etkileri Neler?

Retinol içeren ürünlerin yaygın yan etkileri ciltte pul pul dökülme ve kuruluktur. Ayrıca, kızarıklık ve kaşıntı yaşanabilir. Ancak, söz konusu yan etkilerin neredeyse tamamı geçicidir. İlk kullanımdan sonraki 7 – 10 gün içinde muhtemelen cildiniz ürüne alışacak ve yan etkiler kendiliğinden kaybolacaktır.

İlk hafta boyunca haftada bir veya iki kez kullanarak cildinizin nasıl tepki verdiğine bağlı olarak kademeli şekilde kullanma sayısını artırın. Cildinizde kızarıklık, tahriş veya soyulma varsa, bir ay boyunca haftada bir kez kullanın, ardından haftada iki keze çıkarın. Sonrasında cildinizde herhangi bir tahriş yoksa kullanım sıklığını artırabilirsiniz.

Uyarılar:

 • Düşük riskini artırabileceğinden hamile kadınların retinol içeren ürünleri kullanmaları tavsiye edilmez. Hamileyseniz veya bu yönde şüpheleriniz varsa retinol kullanmayın.
 • Güneş ışınları, retinolün ciltteki tahriş etkisini artırabilir. Retinol krem veya diğer ürünleri kullandığınız zamanlarda, özellikle yaz aylarında mümkün olduğunca güneşe çıkmamaya özen gösterin. Kısa süreli dışarı çıkacağınız zamanlarda bile koruyucu güneş kremi kullanın.
 • Retinol egzamanın şiddetini artırabilir. Eğer egzama rahatsızlığı olan biriyseniz kullanmadan önce doktorunuzun onayını alın.

Retinolün bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası olsa da hemen sonuç vermesini beklemeyin. Tam sonuçları görmek için 1 yıla kadar uzun bir süre kullanmanız gerekebilir. Birkaç ay boyunca düzenli kullanmanıza rağmen herhangi bir gelişme göremiyorsanız, daha güçlü bir formül için cildiye doktorunuza muayene olmayı düşünebilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebeklerin Oturma, Dönme ve Emekleme Aşamaları

Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebeklerin Oturma, Dönme ve Emekleme Aşamaları

Sabırsızlık ve heyecanla geçen 9 ayın sonrasında minik yavrunuzu kucağınıza aldınız ve şimdi onun ne zaman kendi başına hareket edebileceğini merak ediyorsunuz. Bunun için kırmızı çizgilerle belirlenmiş net bir zaman çizelgesi olmasa da bebeğinizin döndüğünü, oturduğunu, emeklediğini ve hatta yürüdüğünü görmeniz düşündüğünüz kadar uzun sürmeyecek.

Bebek bakımı ve gelişimi hakkında acemi bir anneyseniz, ufaklığın hareket kabiliyeti konusundaki kilometre taşlarını merak etmeniz gayet normal. Aslında, bebekler tahmin ettiğinizden daha hızlı büyür ve siz farkında olmasanız bile her hafta yeni gelişmeler kaydeder. Bununla birlikte, hareket kabiliyetlerindeki değişiklikler her bebekte aynı aylarda olmayabilir. Yine de ortalama bir zaman diliminden bahsetmek yanıltıcı olmayacaktır.

Makaleye Genel Bakış

 • Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?
 • Bebekler Kaçıncı Ayda Emekler?
 • Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebeğin oturabiliyor olması basit bir eylem olarak görünse de emekleme, ayakta durma ve yürüme gibi diğer önemli kilometre taşlarına giden yol arasında bir köprüdür. Bu sayede, hem çevresini daha fazla keşfetmeye başlayarak öğrenme süreci hızlanacak, hem de daha eğlenceli zaman geçirecektir.

Bebeklerin kendi başlarına oturabilmeleri için öncelikle başlarını dik tutabilmeleri ve yeterli üst vücut gücüne sahip olmaları gerekir. Her ne kadar  2. ay civarında başlarını nispeten dik tutabilseler de genellikle desteğe ihtiyaç duyarlar. Desteksiz olarak başlarını dik tutabilmeleri ve yatakta dönmeleri yaklaşık 4. ayda başlar. Bu, oturabilme sürecine yaklaştığının ilk işaretidir. Yüz üstü yatarlarken ileri doğru kendilerini itmeleri ve dönmeleri de bir başka belirtidir.

Çoğu bebek 4 ila 6. aylar arasında dönme veya yuvarlanma konusunda ustalaşır ve oturma becerisini kazanır ancak yine de bu süre zarfında dengeli oturmak için desteğe ihtiyaç duyabilirler. 9. ay ve sonrasında bebeklerin büyük bir kısmı desteğe ihtiyaç duymadan oturma kabiliyetini geliştirmiş olur.

Bebekler Kaçıncı Ayda Emekler?

Bebeğiniz oturma becerisini geliştirdikten sonra diğer aşama emeklemektir. Tipik olarak çoğu bebek 9. ay civarında emeklemeye başlar ancak bazıları 6 ila 7. ay gibi daha erken dönemde bile emekleyebilir. Bununla birlikte, bazı bebekler emekleme evresini atlayarak direkt olarak oturma, ayakta durma ve yürüme evresine geçebilir. Bebeğinizin ortopedik veya nörolojik bir sorunu yoksa endişe etmeniz gerekmez.

Emekleyen bebeklerin hareket etme özgürlüğü olduğundan ebeveynlerin bu süreçten itibaren dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Zemin hijyenine azami dikkat edilmesi, yutulmaya müsait küçük nesnelerin ortada bırakılmaması, bebeğin ulaşabileceği yerlerden kırılabilir veya kesici eşyaların ya da kimyasal temizlik ürünlerinin kaldırılması ve prizlerin kapatılması bunlardan bazılarıdır.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeğin yürümeye başlamanın ilk evresi, sınırlı süre de olsa ayakta durmasının ardından kanepe veya koltuktan tutunarak ilerlemesiyle başlar. Bu genellikle 9 ila 12 ay arasında olur. Sonraki aşama desteğe ihtiyaç duymadan gezinmektir. Bazıları 1 yaşında önce yürümeye başlasalar da genellikle 14. ayda çocuklar yürümeye başlar. Bazı bebeklerin yürümesi 18. ayı bulabilir. Çocuğunuz 1,5 yaşına gelmesine rağmen halen yürüyemiyorsa bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekebilir.

Yüzüstü veya yan dönmek, oturmak, emeklemek ve yürümek bebeklerin önemli dönüm noktaları, motor veya fiziksel gelişimlerinin bir parçasıdır. Zaman çabuk geçiyor ve bu önemli anlar gözden kaçabiliyor. Bebeğinizin kilometre taşlarına şahit olurken onunla konuşmayı ve sevginiz göstermeyi ihmal etmeyin. Son olarak, her bebeğin farklı aylarda bu deneyimleri yaşayabileceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Arı Sokması Tehlikeli mi?

Hamilelikte Arı Sokması Tehlikeli mi?

Arı sokması herkesin kaçındığı bir durum olsa da yakın zamanda bebek bekleyen anne adayları için daha fazla endişe verici olabilir. Ancak, soğukkanlılığınızı kaybetmeniz için hiçbir neden yok. Arı sokmasına karşı bilinen bir alerjiniz yoksa, hem siz hem de bebeğiniz güvende demektir.

Özellikle yaz aylarında bal ve eşek arılarının sokması yaygındır. Çoğu durumda, biraz kızarıklık, şişlik ile kısa süreli bir acıdan daha fazlası yaşanılmaz ve ciddi bir sağlık riski oluşturmaz. Aslında, sizi sokan eğer bir bal arısıysa, sizden daha çok kendine zarar vermiş demektir. Nitekim, bal arıları iğnelerini bıraktıktan sonra yaşayamazlar. Ancak, eşek arıları ve diğer böcek türleri soktuktan sonra yaşamaya devam edebilirler. Yani, defalarca sokabilir ve zehirlerini enjekte edebilirler. Peki ama arı sokması sonrası vücuda alınan söz konusu zehir hamileler üzerinde ne kadar zararlı olabilir?

Makaleye Genel Bakış

 • Hamilelikte Arı Sokması Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Arı Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alırım?
 • Arı Sokarsa Ne Yapmalıyım?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelikte Arı Sokması Bebeğe Zarar Verir mi?

Bazı insanlar neye alerjisi olduğunu tam olarak bilirken, bazıları bu durumdan habersizdir. Hamile kadınlar, alerjik olmadıklarını biliyorlarsa, bal veya yaban arısı sokmasından endişe duymaları gerekmez. Yani evet, arı sokması hem anne hem de doğmamış bebek için bir tehdit oluşturmaz.

Öte yandan, arı zehrine (sokmasına) karşı alerjisi olduğunu bilen gebe kadınların kısa süre içinde bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım almaları önemlidir. Aksi halde, anne adayının komaya girmesine ve nihayetinde hem annenin hem de bebeğin yaşanımı yitirmesine neden olabilecek anafilaktik şoka yol açabilir.

Arı Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alırım?

Eğer hamile bir kadınsanız ve geçmişteki deneyimlerinizden arı sokmasına karşı alerjiniz olduğunu biliyorsanız her şeyden önce bu durumu yaşamamak için karşı önlem almalısınız. Aşağıdaki birkaç öneri arılar konusunda ”korkulu rüya” görmenizi engelleyebilir.

 • Arı kovanlarından ve yuva yaptığı bölgelerden uzak durun.
 • Evinizin arka bahçesinde olsa bile yalın ayak dolaşmayın.
 • Çiçek kokulu parfüm, deodorant, saç ve cilt bakım ürünlerini kullanmayın.
 • Özellikle piknik alanlarında ve diğer açık alanlarında tabağınızın kapağını kapalı tutun.
 • Çiçek baskısı ve parlak renkleri olan kıyafetleri giymeyin. (En azından dışarıda)
 • İçi görünmeyen, kapağı açılmış kutu veya şişelerdeki içecekleri içmeyin.
 • Çöp kutu ve konteynerlerinden uzak durun.

Arı Sokarsa Ne Yapmalıyım?

Arı sokmasına karşı alerjiniz yoksa basit birkaç ilk yardım adımını uygulamanız yeterli olmalıdır. Bunlar:

 • Kaşınıyor olsa da kaşımamaya çalışın.
 • İğneyi cımbızla çıkarın ve bol sabunlu suyla bölgeyi yıkayın
 • Sokulan yerin şişmesini engellemek için buz torbası uygulayarak soğuk kompres yapın.
 • Acıyı ve kaşıntıyı azaltmak için az miktarda süzme bal sürün.
 • Arı zehrini nispeten etkisiz hale getirmek için sirke kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi elma sirkesiyle ıslatıp sokulan bölgenin üzerinde bekletin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Arı sokmasına karşı alerjisi olmayan kadınlar, gebeliğin kaçıncı ayında olurlarsa olsunlar çoğu durumda tıbbi yardım almaları gerekmez. Ancak, alerjisi olanlar zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ek olarak, aşağıdaki semptomlardan birini veya birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız derhal 112’yi aramanız veya acil yardım için hastaneye başvurmanız gerekir.

 • Nefes alırken zorlanıyorum
 • Nabzım hızlanıyor
 • Başım dönüyor
 • Midem bulanıyor ve kusuyorum
 • Zihin karmaşası yaşıyorum
 • Dilim veya boğazım şişmeye başladı
 • Tenimin rengi soluklaştı
 • Ateşim çıktı
 • Kendimi iyi hissetmiyorum

Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse, kişi hamile olsun veya olmasın eğer alerjisi yoksa arı sokması nedeniyle panik yapmasına gerek yoktur. Normal durumda, arı sokması anneye veya bebeğe zarar vermez. Alerjisi olan kişiler ise zaman kaybetmeden tıbbi yardım almalıdır.

Okumaya devam et

Kadın

Bebeklere Eldiven Giydirilmeli mi? Yenidoğanlarda Eldiven Kullanımı

Bebeklere Eldiven Giydirilmeli mi? Yenidoğanlarda Eldiven Kullanımı

Bebeğinin yumuşak ve hassas cildinin, kesilmesi zor keskin tırnaklar tarafından çizilmesini hiçbir anne istemez. Bu nedenle, henüz hamilelik dönemindeyken alınacaklar listesinin ilk sıralarına yazılır bebek eldivenleri. Peki ama bu eldivenleri minik yavrunuza gerçekten giydirmek zorunda mısınız?

Ebeveynlik sevinci yaşayan yeni bir anneyseniz, alınacaklar listeniz hayli kabarık olmalı. Bebek bezleri, zıbınlar, beşik, şapka, eldiven ve çok daha fazlası… Elbette bunların büyük çoğunluğuna mutlaka ihtiyacınız olacak ama eldiven konusunu yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Nitekim, bazı uzmanlar yenidoğanlarda eldivenin gerekli olduğunu düşünürken, bazıları ellerinin serbest kalmasının daha iyi bir seçenek olduğunu söylüyor. Bu noktada, kafa karışıklığını gidermek için bebeklerde eldiven kullanmanın artı ve eksilerini içeren faydalı bir rehber hazırladık. İşte, yenidoğan bebeğinize eldiven takmadan önce bilmek isteyebileceğiniz bazı ana başlıklar…

Makaleye Genel Bakış

 • Bebek Eldiveni Nedir?
 • Bebek Eldiveni Kullanmanın Artıları Nelerdir?
 • Bebek Eldiveni Kullanmanın Eksileri Nelerdir?
 • Bebeğime Eldiven Takmalı mıyım?
 • Bebeklerde Eldiven Ne Zamana Kadar Kullanılmalı?

Bebek Eldiveni Nedir?

Bebek veya yenidoğan eldivenleri, henüz motor becerileri tam olarak gelişmeyen bebeklerin, istemsiz hareketler sonucu tırnaklarıyla ciltlerini çizmelerini engelleyen koruyucu eldivenlerdir. Yetişkinlerin veya büyük çocukların giydikleri eldivenlere benzeseler de onlar gibi yün veya elyaftan değil yumuşak pamuklu kumaştan imal edilirler. Eldivenin kendiliğinden çıkmasını engellemek için bileği hafifçe sarmalayan ancak sıkmayan şeritler bulunur.

Bebek eldivenlerinin düz renk olanlarının yanı sıra eğlenceli baskıları olan pek çok seçeneği vardır. Erkek ve kız çocukları için mavi, pembe veya cinsiyetten bağımsız renklerde olanları mevcuttur. Fiyatları makul düzeyde olan bu eldivenleri, alışveriş sitelerinden, bebek malzemeleri satan mağazalardan ve butik bebek giyim mağazalarından satın alabilirsiniz.

Bebek Eldiveni Kullanmanın Artıları Nelerdir?

ABD Ulusal Uyku Vakfı’na göre, yenidoğanların tırnakları keskin olabilir ve uyku sırasında yüzlerini çizebilirler. Bu nedenle, yumuşak eldivenler söz konusu tehlikeyi ortadan kaldırabilir. Yani evet, minik yavrunuzun cildini çizerek zarar vermesini engellemenin en kolay ve etkili yoludur bebek eldivenleri. Zira, yenidoğanların tırnakları ince ve keskin yapıdadır. Hassas cildine yapılacak en küçük bir darbe, çiziklere ve basit kesiklere neden olabilir.

Bebeğinizin kendi yüzüne zarar vermesini önlemek, eldiven kullanmak için yeterli bir sebep olsa da başka faydalarından da söz edilebilir. Bunlar:

 • Bebekler emerken annelerinin göğüslerini sıkma eğilimindedir. Bu durum anne için acı verici olabilir. Bebeğe eldiven takılarak sorun kolayca çözülebilir.
 • Eldiven kullanmak, bebeklerin parmaklarını emmesinden kaçınmasına yardımcı olabilir.
 • Bebekler gördükleri her yüzeye dokunma ve sonrasında ellerini ağızlarına götürme eğilimindedir. Eldivenler bebeklerin ellerini daha temiz tutmayı sağlayabilir.
 • Kış aylarında parmaklarını daha sıcak tutabilir.

Bebek Eldiveni Kullanmanın Eksileri Nelerdir?

Bebek eldiveni kullanmanın faydaları her ne kadar cezbedici olsa da bu konuda görüş ayrılığı olduğunu bilmek önemlidir. Karşıt görüşte olan uzmanlara göre, eldiven bebeklere gerçek bir avantaj sağlamıyor. Bebekler yüzlerini kaşısalar bile, bu tür çizikler yara izine veya uzun süreli etkilere neden olmuyor.

Eldivenin bebeklerdeki diğer riskleri veya dezavantajları ise:

 • Bebekler anne karnında sakinleşmek için ellerini kullanırlar. Doğduklarında ve yeni dünyayı algıladıklarında, bu uzuvlarını her zamankinden daha fazla kullanmak isterler. Eldivenlerler bu durumu kısıtlayabilir ve bu da bebekte hayal kırıklığına neden olabilir.
 • Dokunma, (özellikle 3 ila 4 aydan itibaren) bebeklerin dünyayı keşfetme, nesneleri ve insanları tanıma yollarından biridir. Eldivenler bebekleri bu deneyimden mahrum bırakabilir.
 • Eldivenlerdeki boncuklar, pullar, süsler gibi aksesuarlar veya ipler boğulma tehlikesi oluşturabilir.
 • Aşırı ısınmaya neden olabilir. Ancak, yalnızca eldiven kullanımı muhtemelen vücut sıcaklığının düzenlenmesinde bir soruna neden olmayacaktır.

Bebeğime Eldiven Takmalı mıyım?

Bebek eldivenlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını okuduktan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda ikileme düşmüş olabilirsiniz. Gerçek şu ki, eldiven konusu nihayetinde her ebeveynin bebeği için vermesi gereken kişisel bir karardır. Bebeğinizin eldivenle uyumasına izin verip vermemekten emin değilseniz, öncelikle onu gözlemleyin. Cildine zarar verdiğini gördüyseniz veya yüzünde tırnak çizikleri varsa eldiven giydirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca, tırnaklarını nazik ve dikkatli bir şekilde törpülemek veya kundaklamak farklı çözüm yolları olabilir. Öte yandan, pek çok yenidoğan ve 0-3 aylık pijama takımının kıyafetle birleşik çizik eldiveni vardır. Eldivenli zıbın gibi takımları bebeğinize zaten giydiriyorsanız ayrıca eldiven takmanıza gerek yoktur.

Bebeklerde Eldiven Ne Zamana Kadar Kullanılmalı?

Bu konuda kırmızı çizgilerle belirtilen net bir zaman çizelgesi olmasa da 6. haftadan sonra bebeğinize eldiven takmamak iyi bir fikir olabilir. Nitekim, bebeklerin işlerin nasıl çalıştığını anlaması için gerçekten ellerine ihtiyacı var. Ayrıca, ileri aylarda bile eldiven kullanımı sonrasında bebekler yumruğunu sıkmaya devam edebilir.

Son olarak, bebeğinizin çevreye verdiği tepkilere dikkat etmeniz iyi bir ipucu verebilir. Reflekslerini yönetebilir duruma geldiğinde ve tırnaklarını keserek olası çizik riskini ortadan kaldırdığınızda, bebeğinizin eldivenlerini gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz.

Eldiven ve şapka kullanımı dahil, bebeğinizle ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmek için ebenize veya çocuk doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Onlar size yardımcı olmak için oradalar ve sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyacaklar.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com