Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Saç Fırçası ve Tarak Nasıl Temizlenir?

Saç Fırçası ve Tarak Nasıl Temizlenir?

Taraklarınızı en son ne zaman temizlediğinizi hatırlıyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa detaylı bir tarak temizliği için kolları sıvamanın zamanı gelmiş demektir. Neyse ki, tarak ve fırçaların temizliği basit bir iştir ve bunun için fazla zaman ayırmanız gerekmez.

Fırça ve tarak temizliği oldukça kolay olmasına rağmen çoğu zaman ertelenir. Ancak, kirli tarakları tekrar tekrar kullanıyorsanız, aslına saçlarınızı şampuanlamanızın ve bakım yapmanızın pek bir anlamı yoktur. Nitekim, tarakların dişlerinde biriken vücut yağı, ölü cilt hücreleri ve kir temiz zannettiğiniz saçlarınızı bakteri yuvasına dönüştürebilir. Kişisel bakımınıza önem veriyorsanız, cilt ve saçınız kadar kullandığınız malzemelerin de temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

Makaleye Genel Bakış

 • Fırça ve Taraklar Ne Sıklıkla Temizlenmeli?
 • Tarakların Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?
 • Tarak ve Saç Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Fırça ve Taraklar Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Taraklarınızı temizlemek için kesin bir zaman dilimi yoktur. Ancak yine de ayda en az bir kez temizliğinin yapılması iyi bir fikirdir. Fakat, bu aynı zamanda saçınızda günlük olarak ne kullandığınıza da bağlıdır. Saçlarında ağır, petrol bazlı ürünler kullananlar, su bazlı ürünler kullanan birine kıyasla daha sık tarak temizliği yapmalıdır. Yani belki haftalık veya iki haftada bir.

Bunlara ek olarak genel kural, fırçalarınız ve taraklarınız üzerinde gözle görünen bir birikim varsa, o zaman yıkama zamanı gelmiş demektir. Ayrıca her kullanımdan sonra taraklarınızdaki kılları almayı da alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Bu sayede, onları yıkama ve temizleme zamanı geldiğinde işleri daha kolay halledersiniz.

Tarakların Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

Fırçalar ve taraklar düzenli olarak temizlenmediğinde birkaç şey olabilir. İlk olarak, fırçalar yağları kafa derisinden uçlara eşit olarak dağıtmak içindir ancak fırçanız kıl ve ürün birikimiyle doluysa, aslında saçınıza kir ve yağ ekliyor olursunuz. Aynısı taraklar için de geçerlidir. Fırçalar kiri, yağı, kılları ve birikintileri toplar. İlerleyen süreçte yapış yapış hale gelebilir ve çıplak gözle göremeseniz de üzerinde sayısız bakteri bulunur. Özet olarak, saç ve kafa derisi sağlığınızla birlikte tarakların kullanım amacını bozmamak için rutin bir şekilde dezenfekte etmeniz gerekir.

Tarak ve Saç Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Tarak ve fırçalar için kullanabileceğiniz en ideal temizlik ürünleri, sıvı bulaşık deterjanı, şampuan ve dilerseniz sirkedir. Ancak her şeyden önce tarağınızın üzerinde biriken dolaşık kıl yumaklarından kurtulmanız gerekiyor. Fırçadaki kıl birikintilerini makasla kesip atın. Bu iş için başka bir tarak da kullanabilirsiniz. İki tarağı birbirine sürtmek kıl birikintilerini çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Fırça üzerindeki kılları temizledikten sonra bir kabın içine ılık su doldurup birkaç damla sıvı bulaşık sabunu veya şampuan ekleyin. Bakterileri öldürmek için daha etkili bir formül arıyorsanız, karışıma yarım çay bardağı sirke ilave edin. Tarağınızı bu solüsyon içinde yarım saat bekletin ve son olarak suyla durulayın.

Tarağınızın dişleri arasına veya fırçanızın zemin kısmında yapışkan birikintiler varsa eski bir diş fırçasına sıvı bulaşık deterjanı damlatıp ovalayın. Son olarak suyla durulayıp kurulayın.

Plastik tarak ve fırçalar tamamiyle suya batırılabilir hatta kısa süreliğine kaynatılabilir. Ancak, fırçanızın dişleri kumaş zemin üzerine tutturulmuşsa kaynatmaktan veya tamamını suda bekletmekten kaçının. Bu tür fırçaların yalnızca dişlerini deterjanlı suda bekletmeniz yeterli olmalıdır.

Taraklarınızda rahatsız edici bir koku varsa ılık su dolu bir kaseye 1 çay kaşığı karbonat atıp karıştırın ve tarağınızı 15 ila 20 dakika bekletip durulayın. Karbonat etkili bir doğal temizlik ürünü olmasının yanı sıra kötü kokuları bertaraf edebilme kabiliyetiyle de ünlüdür.

Gelecekte tarak temizliğinin daha kolay hale gelmesi için her kullanım sonrasında fırçalarınızı veya taraklarınızın üzerindeki kılları toplamayı alışkanlık haline getirin. Kirli fırçalarla saçınızı taramaktan ve tarağınızı başkasıyla paylaşmaktan kaçının.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania erecta bir caudex bitkisidir. Caudex bitkileri etli familyaya aittir. Su deposu görevi gören ve patatesi andıran bir kök sistemine sahiptir. Yıllık bir döngüyle filizlenir ancak çok yıllıktır. Bu nedenle, ekim için en uygun zaman ilkbahardır. Her baharda yeni bir hayata uyanan bitki, uzun sürgünlerde kalkan şeklinde yuvarlak yapraklar oluşturur…

Makaleye Genel Bakış

 • Stephania Erecta Özellikleri
 • Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Uykusu Dönemi
 • Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania Erecta Özellikleri

Menispermaceae familyasına ait bir bitki cinsi olan Stephania erecta, aslen Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Daha büyük popülasyonlar özellikle Tayland’da bulunur. Anavatanında seyrek ormanlarda yetişir. Sulu bir bitkidir ve yumrusunda su depolama özelliğine sahiptir.

Stephania erecta bitkisinin muhtemelen en belirgin özelliği büyük kök yumrusudur. Yumru, sulu bitki için bir su ve besin deposu görevi görür. Bu, uzun kuraklık dönemlerinde bile zarar görmeden hayatta kalabileceği anlamına gelir. Yumrular dişi ve erkek olarak sınıflandırılır. Bunlar sadece filizlenme şekillerinde farklılık gösterirler. Erkek örnekler ilk olarak ilkbaharda çiçekleri oluşturur, sonra yapraklar takip eder. Dişi örneklerde ise durum tam tersidir.

Bu bitki yıllık olarak çiçek oluşturabilir. Çiçekler, cinsiyete bağlı olarak yaprakların oluşumundan önce veya sonra ilkbaharda açar. Tek tek sürgünlerde küçük sarı ila yeşilimsi çiçek kümeleri oluşur. Çiçeklerin her birinin 8 yaprağı vardır ve polenleri bir daire içinde düzenlenmiştir.

Stephania erecta, tamamen büyüdüğünde bir metreden biraz fazla yüksekliğe ulaşabilir. Ancak bu 20 yıldan fazla sürebilir. İnce, açık yeşil, düz saplar yumrudan dışarı uzanır ve her yıl biraz daha büyür. Saplar ayrıca bir kafesin etrafına sarılabilir ve istenen yöne yönlendirilebilir.

Not: Stephania erecta zehirli bir bitki olarak sınıflandırılmıştır. Mümkünse, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania sıcak ve aydınlık bir ortamı sever. Ancak kök kısmı gölgede kalmalı ve çok fazla doğrudan güneş almamalıdır. Birçok bitki sever tarafından toprak bir kap kullanılması tavsiye edilir. Bu kap, yüksek kaliteli kaktüs toprağı ile doldurulabilir. Her halükarda uzun süreli su basması önlenmelidir. Kışın, sıcaklık 15 derecenin çok altına düşmemelidir. Bu nedenle, evde veya kış bahçesinde kış uykusu zorunludur.

İlginizi çekebilir: Pilea çiçeği bakımı ve çoğaltma

Yer ve Toprak

Stephania erecta’nın yeri dolaylı ışığa sahip olmalıdır. Doğrudan güneş yapraklara zarar verebilir. 16°C ile 26°C arasındaki bir sıcaklık, büyüme için en iyi temeli sağlar. Nem %60’ın üzerindeyse, tam yapraklanma görülebilir. Nem %40’ın altına düşerse kahverengi yaprak uçları ve yaprak kenarları oluşabilir. Hava akımını veya çok kuru havayı önlemek için pencerelere ve radyatör gibi ısı kaynaklarına belirli bir mesafe bırakılmalıdır.

Alt tabaka çok fazla su tutmamalıdır. Besinler de sadece ölçülü olarak mevcut olabilir. Bu durumda, besinler ek gübreleme ile sağlanmalıdır. Yüksek kaliteli kaktüs toprağı Stephania erecta yetiştirmek için idealdir. Bununla birlikte, daha iyi drenaj için toprağı biraz çakıl veya kumla karıştırabilirsiniz.

Sulama ve Gübreleme

Etli bir bitki olarak, Stephania erecta az miktarda suyla sorunsuz bir şekilde hayatta kalabilir. Her zaman alt tabaka yüzeyde kurur kurumaz sulanır. Yaz mevsiminde, sıcaklığa bağlı olarak haftada bir sulama yeterlidir. Soğuk mevsimde ise bir ay boyunca sulama yapılmayabilir. Ilık ve kireçsiz su, sulama için uygundur. Sularken suyu yumrunun üzerine değil, toprağın üzerine yudumlar halinde dökmeye dikkat edin.

Stephania erecta bitkisini gübrelemek için hem sıvı sulu gübre hem de yavaş salınan gübre kullanılabilir. Genellikle sıvı gübre tercih edilir çünkü doz miktarı daha iyi ayarlanabilir. Çok fazla besine ihtiyacı olmadığından, ilkbahar ve yaz mevsiminde dört haftada bir gübre verilmesi yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Yavaş büyümesi nedeniyle, Stephania erecta sadece her üç yılda bir yeni bir saksıya aktarılmalıdır. Saksı değiştirmek için en iyi zaman yaz başlangıcıdır. Bu zamanda yumru yeni sürgünler oluşturmaya başlar. Fazla suyun akabilmesi için drenaj delikleri olan bir saksı seçtiğinizden emin olun. Bu işlem sırasında köklerdeki toprağı temizlemeyin. Çünkü kökler zarar gördüğünde oldukça hızlı bir şekilde şoka uğrar. Ayrıca yumru kökün sadece yarısı toprak ile kaplanmalı ve alt tabakayı bitkinin etrafına koyarken çok bastırılmamalıdır.

Kış Uykusu Dönemi

Kış yaklaşırken, Stephania erecta bitkisi kış uykusuna hazırlanmaya başlar. İlk başta yapraklar dökülür, sonra yumru içine çekilir. Ancak bazı durumlarda, bitkinin uyku dönemi geç başlayabilir. Dinlenme dönemi gecikirse, gübrelemeyi ve sulamayı basitçe azaltabilirsiniz. Bitki daha sonra kendi kendine kış uykusuna yatar.

Bu süre zarfında yerinin değiştirilmesi gerekmez. Sadece kuru ve sıcak olmalıdır. Kış aylarında, neredeyse artık sulanmaya ihtiyaç duymaz. Baharla birlikte yumru yeniden canlanır. İlkbaharın sonuna doğru sulamayı artırabilirsiniz. İlk küçük doz gübreler de bundan sonra verilebilir.

Bu uyaranlar yeni büyümeyi teşvik eder. Ancak yeni büyüme görünür hale gelene kadar haftalar hatta bazı durumlarda aylar sürebilir.

Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania erecta sadece tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar çeşitli çevrimiçi mağazalarda ve pazarlarda mevcuttur. Ancak birçok durumda, genç bitkileri doğrudan satın almak daha kolay ve hızlıdır. Yine de tohumdan yetiştirmeyi denemek istiyorsanız, ilk olarak tohumları gece boyunca ılık suda bekletin. Böylece çimlenmeyi kolaylaştıran suyu emerler.

Daha sonra, tohumlar kaktüs toprağında yaklaşık 1 santimetre derinliğe yerleştirilir. Tohumları toprak ile örtmeyin. Bu süreçten itibaren alt tabakayı nemli tutmak önemlidir. %60 civarında bir nem oluşturmanız önerilir. Bu, bir tohum kutusunda en iyi sonucu verir. 19 °C’lik bir toprak sıcaklığı optimal kabul edilir. Çimlenme 6 ay kadar sürebilir. Ancak küçük fidanlar görülüyorsa, üçüncü yaprakla birlikte kendi kaplarına yerleştirilebilirler.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan bitkisi, muhtemelen dünyada en iyi bilinen etçil bitkidir. Büyüme sırasında kapalı kalan, yılda üç ila dört yeşil yakalama yaprağı oluşturur. Bunlar tamamen büyüdüklerinde açılırlar ve tatlı bir koku yayarak böcekleri tuzağa çekme amacına hizmet ederler. Saha koşulları ve bakım söz konusu olduğunda, bu egzotik bitkinin bazı özel gereksinimleri vardır…

Makaleye Genel Bakış

 • Sinekkapan Bitkisi Özellikleri
 • Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Çoğaltma

Sinekkapan Bitkisi Özellikleri

Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula veya Venus flytrap), botanik olarak Droseraceae ailesine aittir. Etçil bitkiler (etoburlar) cinsi içindeki tek türdür. Aslen Kuzey ve Güney Karolina’ya (ABD) özgüdür. Hızla uluslararası ün kazanmıştır ve 20. yüzyılın başından beri dünya çapında egzotik bir ev bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Sinekkapan bitkisi yıllardır bilim tarafından incelenmiş ve son derece karmaşık yakalama mekanizmasıyla dikkat çekmiştir. Yakalama yaprakları, yalnızca üzerindeki dokunsal kıllara birkaç saniye içinde birkaç kez dokunulduğunda kapanır. Bu sözde uyarıcı depolama, gereksiz bir enerji salınımını önler. Yakalanan av hala hareketli olduğu sürece, aynı dokunsal kıllar kapanın tekrar açılmasını da engeller. Böcek sıkıca kapalı kalır ve sonunda bitki, bir veya iki hafta içinde avını parçalayan sindirim sıvıları salgılar. Geriye kalan tek şey böceğin kabuğudur.

Venus flytrap küçük ama çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok yavaş büyür ve sadece üç ila dört yıl sonra çiçek açar. Sonbahardan itibaren kış uykusuna yatar ve bu dönemde aktif olmayan tuzaklarla küçük yapraklar oluşturur. Kökleri nispeten zayıftır. Kökler esas olarak bitkinin toprağa sabitlenmesine ve suyu emmesine hizmet eder.

Sinekkapan bitkisinin oval yaprakları dört santimetreye kadar uzayabilir ve dokunulduğunda aniden kapanabilir. Aslında yeşildir fakat güneş ışığına maruz kaldıklarında kırmızıya dönerler. Yapraklar bir tür nektar üretirler ve böylece böcekleri çeken bir çiçeği simüle ederler. Yaprakların kenarlarındaki dikenli kıllar, en ufak bir temasa sensörler gibi tepki verir. Ancak yalnızca tekrar tekrar dokunulduğunda yakalama mekanizmalarını tetikler. Esas olarak sinekler, karıncalar ve örümceklerle beslenir.

Mayıs’tan Temmuz’a kadar, sinekkapan bitkisi üzerinde birkaç çiçeğin göründüğü 30 santimetreye kadar bir sap oluşturur. Bunlar üç santimetre kadar çapa sahiptir. Her çiçek beş yeşilimsi sepal ve beş beyaz yapraktan oluşur. Çiçekler, yakalama yapraklarının biraz üzerinde gelişir. Böylece böcekler çiçekleri tozlaştırabilir ve yanlışlıkla tuzaklara yakalanmazlar.

Not: Dionaea muscipula zehirli değildir. Tabiri caizse, böcekler dışında neredeyse hayvan dostu bitkilerden biridir. Bitkinin katlama mekanizmasını elle çok sık tetiklerseniz, bu onun için strese neden olabilir. Beş ila yedi katlama işleminden sonra, yakalama yaprakları ölür.

Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce, sinekkapan bitkisi doğal ortamında nemli bataklık bölgelerde yaşar. Bu nedenle, yaz aylarında düzenli sulama özellikle önemlidir. Kışın sulama konusunda daha dikkatli olmanız ve miktarı ortam sıcaklığına göre ayarlamanız gerekir. Suyu iyi depolayan ama aynı zamanda gevşek kalan turba açısından zengin bir alt tabakada gelişir. Besinlerini yediği böceklerden alır. Böylece bitkiyi gübrelemenize gerek kalmaz.

İlginizi çekebilir: Bakımı kolay çiçekler listesi

Konum

Sinekkapan bitkisi, cereyan olmayan güneşli, sıcak bir yere ihtiyaç duyar. Yakalama yapraklarının iç kısımlarının parlak kırmızıya dönmesinin ve bitkinin gelişmesinin tek yolu budur. Bitki ne kadar kırmızıysa o kadar sağlıklıdır. Optimum nem nispeten yüksektir ve ideal olarak yüzde 50 ila 80 arasındadır.

Yeni küçük yapraklar oluştuğunda, bitkiyi daha serin kış konumuna taşımanın zamanı gelmiştir. Kışın, ısıtmasız bir odada güneye bakan aydınlık bir pencere idealdir. Kısa süreliğine -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bununla birlikte, sıcaklık dalgalanmaları bitki için iyi değildir. Bu nedenle, kışı 5° ila 10°C arasında bir sıcaklıkta geçirmesi uygundur.

Toprak

Vahşi doğada, Dionaea muscipula nemli, besin açısından düşük ve asitli kumlu veya turba toprağında yetişir. İç mekan kültüründe sadece özel etobur bitkisi toprağı veya saf turba kullanmalısınız. Toprağın pH’ı 3.5 ila 4.5 arasında olmalıdır. İyi bir su tahliyesi sağlamak için, alt tabakayı doldurmadan önce saksının altına bir tabak çanak çömlek parçası yerleştirin. Ek olarak, sinekkapan bitkisi topraktaki kirece karşı aşırı hassastır.

Sulama

Sinekkapanı bitkisi, bir bataklık sakini olarak daima nemli tutulmalıdır. Kökleri her zaman yeterli suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden yukarıdan sulamak yerine, yağmur suyu veya durgun musluk suyu ile saksı tabağından sulanır. Büyüme mevsimi boyunca, saksı tabağı her zaman en az bir parmak genişliğinde suyla doldurulmalıdır Alt tabaka, saksının altındaki drenaj deliklerinden suyu emer. Venus flytrap, sulama suyundaki düşük kireç içeriğiyle bile çok çabuk ölür. Kışın dinlenme döneminde ayda bir sulama yeterlidir.

Gübreleme

Dionaea muscipula, yakalanan böcekler aracılığıyla besin gereksinimlerinizi karşılar ve bu nedenle ayrıca gübrelenmesi gerekmez. Çiçekler ve yeni tuzaklar oluşturmak için besinleri kullanarak avının neredeyse tamamını tüketir. Son derece seçicidir ve her avı kapsamlı bir şekilde kontrol eder. Sinekkapan bitkisini kendiniz beslemek istiyorsanız, canlı karıncalar, sinekler, isopodlar ve örümcekler uygundur.

Saksı Değiştirme

Bu muhteşem iç mekan bitkisi, her baharda yeni bir saksıya ihtiyaç duyar. Bunun için en iyi zaman, bitkinin kış uykusundan yavaş yavaş uyandığı ve daha sıcak bir yere geçtiği Şubat ayının sonundan Mart ayının başına kadardır. Bitkiyi yeni kabına yerleştirmeden önce keskin bir bıçak veya makasla ölü kök kısımlarını çıkarın. Saksı oldukça sığ olabilir ve kökleri aşağı doğru olduğundan, eski kök topu yeni toprakta çok derine ekilmemelidir.

Çoğaltma

Sinekkapan bitkisi, doğru alan verildiğinde insan müdahalesi olmadan çoğalır. Bunun yeterli olmadığında, etçil bitkiyi yaprak kesimleri yoluyla çoğaltabilirsiniz. Köksapın bir parçası ile tabana yakın bir yaprağı kırın. Küçük bir kabı besin açısından zayıf turba-kum karışımı ile doldurun. Kesimi ve alt tabakayı köklenene kadar yağmur suyuyla hafifçe ıslatın. Saksı tamamen köklenmişse, genç bitki normal alt tabakaya nakledilir. Yıllık saksı değişimi sırasında bitkiyi bölmek de mümkündür. Köksapı ayırın ve yeni bir saksıya koyun. Yeni köklerin hızla oluşabilmesi için ilk günlerde iyi sulanmalıdır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com