Bizimle iletişime geçin

Bilim

Saça Parfüm Sıkılır mı? Saça Parfüm Sıkmanın Zararları

Saçlarımızın harika kokmasını hepimiz istiyoruz ancak bu uğurda saçlarımıza püskürttüğümüz parfümler düşündüğümüz kadar masum olmayabilir. Nitekim, saça parfüm sıkmak saç derisinin pul pul dökülmesine, kepeklenmeye ve saçlarda kurumaya neden oluyor. İyi haber, birkaç püf noktasına dikkat ederek bu olumsuzlukları bertaraf etmek mümkün.

Saça Parfüm Sıkılır mı? Saça Parfüm Sıkmanın Zararları

Saçlarımızın harika kokmasını hepimiz istiyoruz ancak bu uğurda saçlarımıza püskürttüğümüz parfümler düşündüğümüz kadar masum olmayabilir. Nitekim, saça parfüm sıkmak saç derisinin pul pul dökülmesine, kepeklenmeye ve saçlarda kurumaya neden oluyor. İyi haber, birkaç püf noktasına dikkat ederek bu olumsuzlukları bertaraf etmek mümkün.

Terli ve kötü kokan saçları ”meyve bahçesine” dönüştürmenin en kolay ve pratik yoludur saça parfüm sıkmak. Ancak, bu pratik çözümün bir de dezavantajı var. Parfümlerde, parfüm konsantresini oluşturan uçucu yağların çözülmesini mümkün kılan % 60 ila 70 arasında alkol vardır.

Parfümlerdeki bu alkol, hidrolipidik film tabakası olarak bilinen cildin koruyucu tabakasının işlevini bozar, sebuma zarar verir ve cildi kurutur. Sonuç olarak saçlarda kepeklenmeye, saç derisinde pul pul dökülmeye, saçların kuruyarak cansız bir görünüme kavuşmasına ve kırılmasına neden olur.

Saça Parfüm Nasıl Sıkılmalı?

Gerçek şu ki, parfümün kokusu cildinize nazaran saçlarınızda daha uzun süre kalır. Fakat bilinçsiz bir şekilde parfümü kafa derinize çok yaklaştırarak püskürtürseniz kısa zaman sonra yukarıda saydığımız saça olan zararlarını görmeniz kaçınılmazdır. İyi haber şu ki, saça parfüm sıkmanın birkaç güvenli yolu var.

Bunlardan birincisi, parfümü saçlarınıza fazla yaklaştırmadan sıkmaktır. Bunun için kafanızı öne doğru eğin ve yaklaşık 30 ila 40 cm uzaktan yalnızca birkaç fıs saçlarınıza parfüm sıkın.

İkinci yöntem ise saçınızı taramak için kullandığınız fırçanın üzerine parfüm sıkıp sonrasında saçı taramaktır. Tarağın üzerine birkaç fıs parfüm sıkın ve sonrasında 10 saniye kadar alkolün uçmasını bekleyin. Sonrasında mis kokulu fırçanızla saçlarınızı tarayıp, parfümü güvenli bir şekilde saçlarınıza uygulayın.

Rüzgarda ahenkle savrulan saçlarınızın mis gibi parfüm kokusu yayması için artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Parfüm ve deodorantları saç derinize direkt olarak sıkmayın, merdiven altı sahte parfümlerden uzak durun, hoşça ve bizi takipte kalın…

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Çirkin kadın yoktur sadece bakımsız kadın vardır! E tabi bu bağlamda günümüz kadınlarının vazgeçilmezi makyaj. Makyajlı uzun ve yorucu bir günün ardından makyajı temizlemeden yatılmaması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok sanırım. Bu temizlik için çeşitli temizleme losyonları kolayca temin edilebiliyor.

Ancak ”makyaj zaten kimyasal bir ürün, bari temizlediğimiz suyu kendi evimizde üretelim” diyorsanız işte bu yazımız tam size göre.

İşte basitçe temin edebileceğiniz malzemeler;

 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı gülsuyu

Zeytinyağı ve gülsuyunu karıştırdıktan sonra, makyaj temizleme pamuğu ile cildinizi çok bastırmadan temizleyin. Bu karışımla hem yumuşacık tene sahip olacaksınız hemde uzun süre yüzünüzde kalan makyajdan arınmış olacaksınız.

Küçük iki hatırlatma, zeytinyağı ile gülsuyu sürekli karışım içinde durmayacağından her kullanımdan önce karıştırmanız gerekir. Ayrıca eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yüzünü bol su ile yıkayıp yağdan arındırmalısınız.

Güzel ve bakımlı günler.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlakları yaz ayları yaklaştıkça bikini giymek isteyen kadınların keyifsiz bir tatil geçirmesine neden olabiliyor. Genellikle doğum ertesi, obezite sonrası kilo verme, hormomal değişimler gibi etkenlerden dolayı oluşan bu çatlaklar karın, göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde yoğun olarak görülebiliyor.

Cilt çatlaklarının genel olarak genetik olduğu söylensede, açık tenli bayanların bu nahoş çatlaklara önlem alınmadığı takdirde sahip olması içten bile değil.

Cilt çatlaklarını önlemek için ne yapmalı?

 • Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli, spor salonuna gitme lüksümüz yoksa bile düzenli yürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Düzenli beslenme birçok rahatsızlığın önleyicisi olduğu gibi çatlaklardan korunma yöntemlerinden biridir. Fazla kilo alma ve verme cilt çatlaklarının ana etkenlerinden olduğu unutulmamalıdır.
 • Su tüketimi pürüssüz canlı bir ciltte önemli rol oynar. Unutmayalımki susuz kalmış, kuru topraklar çatlamaya mahkumdur.
 • Günde 1 kere nemlendirici kremlerle cildimize masaj yaparak cildimizin esneme kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmış oluruz.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Jelimsi kaygan yapısı ile bir çok derdimize derman olan vazelin kozmetik sektörünün belkide en eski yapı taşlarından. Bir petrol yan ürünü olarak şans eseri keşfedilen vazelin, yumuşatan ve cildi besleyen etkisiyle kadınların vazgeçilmezi. İşte vazelinin çeşitli kullanım alanları ve fayladaları;

 • Cildi nemlendirir, parlak bir görünüm kazandırır
 • Tırnakları sağlamlaştırıp daha canlı görünmesini sağlar
 • Saçlardaki kırıkların ve solgun görünümün çaresidir
 • Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak amacıyla gece yatmadan önce az miktarda sürülürse fayda sağlar
 • Dudakların çatlamasını önler
 • Topuklardaki çatlakların devasıdır
 • Düzenli kullanımda kaş ve kirpiklerin dökülmesini engeller ve besler

Bunların yanı sıra hayatımızı kolaylaştıran vazelinin diğer kullanım alanları;

 • Deri kıyafetlerinizin daha parlak görünmesini sağlar
 • Evde saçlarınızı boyamadan önce, boyanın bulaşma ihtimali olan yerlere sürerek önlem alabilirsiniz
 • Aracınızın göğüs kısmı için oldukça ideal bir parlatıcıdır
 • Suda çözülmeyen yapısıyla güneş kremi alternatifi olabilir
 • Kaydırıcı özelliği sayesinde sıkışan cisimleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Hatta çıkarmakta zorlandığınız yüzüğünüzü vazelin yardımıyla basitçe çıkarmanız mümkün.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com