Bizimle iletişime geçin

Bilim

Sadece Kadınların Sahip Olduğu Bedensel Avantajlar

Eski Yunan filozoflarından bazıları kadınların gerek bedensel gerekse psikolojik farklılıklarını göz önüne alarak onları erkeklerden farklı bir tür olarak nitelendirdi. Günümüze gelindiğinde ise kadın bedenine özgü bazı pozitif avantajlar bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Sadece Kadınların Sahip Olduğu Bedensel Avantajlar

Eski Yunan filozoflarından bazıları kadınların gerek bedensel gerekse psikolojik farklılıklarını göz önüne alarak onları erkeklerden farklı bir tür olarak nitelendirdi. Günümüze gelindiğinde ise kadın bedenine özgü bazı pozitif avantajlar bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

İnsan popülasyonumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan kadınların, bedensel olarak sahip olduğu bazı pozitif özellikleri derledik. İşte o kadın olmanın avantajı sayılabilecek birkaç özellik…

Kadınlar İşitme Konusunda Erkeklerden Daha İyidir

Kadınlardaki bu özellik çok küçük yaşlarından beri vardır ancak bu özellikleri çoğu kadın tarafından pek bilinmez. Henüz 1 haftalık olan bir kız bebeği bile annesinin sesini başka bir bebeğin sesinden ayırabilir. Kadınlarda olan bu doğuşsal beceri sayesinde insanların seslerinde meydana gelen perde değişimlerini çabucak farkedebilirler. Örneğin, size yalan söyleyen birinin ses değişiminden yalanı yakalamanız mümkün.

Kadınlar Daha Akıllıdır

Kadınlara kıyasla erkek beyninin daha büyük olmasına rağmen, yapılan zeka testlerinde kadınların yüzde 3 daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kadınların aynı anda birden fazla şey yapma yeteneği erkeklere göre daha fazla gelişmiştir. Kadınların beyninde erkeklere nazaran yüzde 30 daha fazla sinir bağlantısı vardır.

X Kromozomu İyi Bir Bağışıklık Sisteminin Parçasıdır

Belçika’nın Flaman bölgesindeki Gent Üniversitesi bilim insanlarına göre bir kız çocuğunun doğumundan sorumlu olan X kromozomu, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser riskini azaltan daha fazla mikro RNA içerir.

Kadınlar Hastalıkları Daha Az Zorlanarak Atlatır

Kanada McGill Üniversitesi Karmaşık Özellikler Araştırma Merkezi’nden Maya Saleh, kadınlarda erkeklerden daha fazla bulunan östrojen hormonunun iltihaplanma sürecini baskıladığını ortaya çıkardı. Bu demek oluyor ki, kadınlar erkeklere göre hastalıklarla daha hızlı ve kolay başa çıkıyor. Östrojen aynı zamanda vücudun yaşlanmasını da yavaşlatan bir hormondur. Artık kadınların erkeklere göre neden daha uzun yaşadığını biliyorsunuz.

Vücut Sıcaklıkları Daha Düşüktür

Eğer eşiniz veya bir kız arkadaşınız soğuk ellerini gömleğinizin altına sokma eğilimine girerse hiç şaşırmayın. Genel olarak kadınların vücut sıcaklığı erkeklere göre daha azdır. Bilim insanları bunu kadınların daha az kas kütlesine sahip olmalarına dayandırıyor. Vücutları erkeklere göre daha az sıcak olan kadınlar, sıcak yaz günlerinde daha avantajlı diyebiliriz. Tabi menopoz evresinde değillerse!

Her Kadının Göğüs Ölçüsü Farklıdır

Belki bu bir avantaj olarak görülmeyebilir ancak ek bir bilgi sahibi olunması açısından yazmak istedim. Dünya üzerinde yalnızca çok az sayıdaki kadının göğüs ölçüleri birebir aynıdır. Çoğu kadının aynı beden sütyen kullanıyor olması, tam olarak göğüslerinin aynı olduğu anlamına gelmez. Mikro düzeye inildiğinde her kadının göğüs ölçüleri birbirinden farklıdır.

Kadınlar Erkeklere Göre Daha İyi Tat Alma Duyusuna Sahiptir

Kadınlar erkeklere göre daha iyi bir tat alma duyusuna sahiptir. Bunun sebebi, kadınların dilinde erkeklere nazaran yüzde 15 daha fazla tat alma taneciğinin bulunmasıdır. Bu özellikleri kadınları hem daha iyi bir gurme yapıyor hem de yediklerinin daha fazla tadını çıkarmalarına olanak sağlıyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Çirkin kadın yoktur sadece bakımsız kadın vardır! E tabi bu bağlamda günümüz kadınlarının vazgeçilmezi makyaj. Makyajlı uzun ve yorucu bir günün ardından makyajı temizlemeden yatılmaması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok sanırım. Bu temizlik için çeşitli temizleme losyonları kolayca temin edilebiliyor.

Ancak ”makyaj zaten kimyasal bir ürün, bari temizlediğimiz suyu kendi evimizde üretelim” diyorsanız işte bu yazımız tam size göre.

İşte basitçe temin edebileceğiniz malzemeler;

 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı gülsuyu

Zeytinyağı ve gülsuyunu karıştırdıktan sonra, makyaj temizleme pamuğu ile cildinizi çok bastırmadan temizleyin. Bu karışımla hem yumuşacık tene sahip olacaksınız hemde uzun süre yüzünüzde kalan makyajdan arınmış olacaksınız.

Küçük iki hatırlatma, zeytinyağı ile gülsuyu sürekli karışım içinde durmayacağından her kullanımdan önce karıştırmanız gerekir. Ayrıca eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yüzünü bol su ile yıkayıp yağdan arındırmalısınız.

Güzel ve bakımlı günler.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlakları yaz ayları yaklaştıkça bikini giymek isteyen kadınların keyifsiz bir tatil geçirmesine neden olabiliyor. Genellikle doğum ertesi, obezite sonrası kilo verme, hormomal değişimler gibi etkenlerden dolayı oluşan bu çatlaklar karın, göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde yoğun olarak görülebiliyor.

Cilt çatlaklarının genel olarak genetik olduğu söylensede, açık tenli bayanların bu nahoş çatlaklara önlem alınmadığı takdirde sahip olması içten bile değil.

Cilt çatlaklarını önlemek için ne yapmalı?

 • Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli, spor salonuna gitme lüksümüz yoksa bile düzenli yürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Düzenli beslenme birçok rahatsızlığın önleyicisi olduğu gibi çatlaklardan korunma yöntemlerinden biridir. Fazla kilo alma ve verme cilt çatlaklarının ana etkenlerinden olduğu unutulmamalıdır.
 • Su tüketimi pürüssüz canlı bir ciltte önemli rol oynar. Unutmayalımki susuz kalmış, kuru topraklar çatlamaya mahkumdur.
 • Günde 1 kere nemlendirici kremlerle cildimize masaj yaparak cildimizin esneme kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmış oluruz.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Jelimsi kaygan yapısı ile bir çok derdimize derman olan vazelin kozmetik sektörünün belkide en eski yapı taşlarından. Bir petrol yan ürünü olarak şans eseri keşfedilen vazelin, yumuşatan ve cildi besleyen etkisiyle kadınların vazgeçilmezi. İşte vazelinin çeşitli kullanım alanları ve fayladaları;

 • Cildi nemlendirir, parlak bir görünüm kazandırır
 • Tırnakları sağlamlaştırıp daha canlı görünmesini sağlar
 • Saçlardaki kırıkların ve solgun görünümün çaresidir
 • Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak amacıyla gece yatmadan önce az miktarda sürülürse fayda sağlar
 • Dudakların çatlamasını önler
 • Topuklardaki çatlakların devasıdır
 • Düzenli kullanımda kaş ve kirpiklerin dökülmesini engeller ve besler

Bunların yanı sıra hayatımızı kolaylaştıran vazelinin diğer kullanım alanları;

 • Deri kıyafetlerinizin daha parlak görünmesini sağlar
 • Evde saçlarınızı boyamadan önce, boyanın bulaşma ihtimali olan yerlere sürerek önlem alabilirsiniz
 • Aracınızın göğüs kısmı için oldukça ideal bir parlatıcıdır
 • Suda çözülmeyen yapısıyla güneş kremi alternatifi olabilir
 • Kaydırıcı özelliği sayesinde sıkışan cisimleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Hatta çıkarmakta zorlandığınız yüzüğünüzü vazelin yardımıyla basitçe çıkarmanız mümkün.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com