Bizimle iletişime geçin

Gündem

Saksıya Çiçek Nasıl Dikilir? Saksı Çiçeği Dikmenin Püf Noktaları

Saksı çiçeği yetiştirmek, evinizi daha sağlıklı bir ortama dönüştürmek ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için mükemmel bir hobidir. Bu hobiye başlamadan önce çiçeklerin nasıl dikilmesi gerektiğini bilmek önemlidir çünkü yapılan basit hatalar çiçeğinizin solmasına ve yeterince büyümemesine neden olur. Peki ama saksıya çiçek dikerken nelere dikkat etmeliyiz? Hep birlikte inceleyelim…

Saksıya Çiçek Nasıl Dikilir? Saksı Çiçeği Dikmenin Püf Noktaları

Saksı çiçeği yetiştirmek, evinizi daha sağlıklı bir ortama dönüştürmek ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlamak için mükemmel bir hobidir. Bu hobiye başlamadan önce çiçeklerin nasıl dikilmesi gerektiğini bilmek önemlidir çünkü yapılan basit hatalar çiçeğinizin solmasına ve yeterince büyümemesine neden olur. Peki ama saksıya çiçek dikerken nelere dikkat etmeliyiz? Hep birlikte inceleyelim…

Odalarınızı veya balkonlarınızı rengarenk çiçeklerle donatmak psikolojik olarak kendinizi iyi hissettireceği gibi sağlık açısından da birçok faydası vardır. Dahası, saksı çiçekleri mükemmel dekor unsurlarıdır. Başlarken ilk adım ise malumunuz saksıya çiçek dikimidir. Uygun olmayan saksılar, yeterli minerallerden yoksun toprak ve dikme aşamasında yapılan hatalar çiçeğinizin gelişimini olumsuz etkiler. Evde çiçek yetiştiriciliği hobisine yeni gönül veren biriyseniz sizler için saksıya çiçek nasıl dikilir? ve saksı çiçeği ekmenin püf noktaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını içeren bir makale hazırladık.

Altında Tahliye (Drenaj) Deliği Olan Saksıları Tercih Edin

Dikeceğiniz çiçeğe karar verdiyseniz bir sonraki işiniz saksı seçimidir. Kullanacağınız saksının altında fazla suyun tahliye edilmesi için delik olmalıdır. Yeni alacağınız saksıların altında delik olmayabilir ancak delinecek noktalar belirlenmiştir. Buraları bir tornavida yardımıyla delin. Aksi halde, delik olmayan saksılardaki çiçeklerin kökleri fazla sulama söz konusu olduğunda kısa sürede çürür. Bakınız : Çiçeğe çok su verilirse ne yapılmalı?

Saksının Altına İnce Çakıl Taşları Serpiştirin

Bu adımı atlayabilirsiniz ancak köklerin hava alması ve fazla suyun tabana inmesi açısından çakıl taşları önemli. Saksının tabanını komple kaplayacak şekilde ince çakıl taşları serpiştirin. Bu taşlara alternatif olarak küçük çakılları olan deniz kumu kullanmanız da mümkün.

Kaliteli Toprak Kullanın

Çiçeklerin daha sağlıklı büyümesi için mineral yönünden zengin kaliteli toprak kullanmak gerekir. Bu toprakları çiçekçilerden paket halinde satın alabilirsiniz. 2 ila 15 Lira arasında değişen fiyat aralığı var. Genel olarak 1 paket toprak, 1 saksı için yeterlidir.

Çiçeği Saksıya Yerleştirin

Saksının dibine delik açtınız, çakıl taşları serpiştirdiniz ve sıra geldi dikme işlemine. Öncelikle çakıl taşlarının üzerine bir miktar toprak serpiştirin. Ardından çiçeğin sap kısmını saksıya ortalayarak ve dik tutarak yerleştirin. Bir elinizle çiçeği tutarken diğer elinizle toprağı boşaltın. Arada bir parmaklarınızla toprağa bastırın ancak bu esnada kılcal köklere zarar vermemek için fazla basınç uygulamaktan kaçının. Son olarak çiçeğinize can suyu verin.

Çiçeğiniz uzamaya başladığında sağa sola yatabilir bunu engellemek için yanına bir çıta saplayıp çiçeğinize destek verin. Her çiçek türünün farklı miktarda güneşe ve suya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Çiçeğinizin türünü araştırıp ona göre bakımını yapın ve evdeki konumunu belirleyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com