Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Eğer çevreci bir yaşam sürdürüyorsanız veya bebek ürünlerinizde ağır kimyasallar içeren temizlik maddelerini kullanmak istemiyorsanız bazı doğal ağartıcılar biberon ve emzik temizliğinde size yardımcı olabilir. Sararan biberon ve emzikler nasıl temizlenir? konusuna geçmeden önce bu ürünlerin neden sarardığını bilmekte fayda var…

Biberonlar Neden Sararır?

Özellikle plastik biberonlar bir süre sonra sararıp nahoş bir görüntü oluşturabilir. Bu sararmaya sebep olan etkenler aşağıdaki gibidir :

 • Besin formülündeki bileşenler
 • Meyve suları
 • Kalsiyum birikintileri
 • Su birikintileri
 • Yapay renklendirici içeren temizlik ürünleri
 • Günlük kullanım ve bulaşık makinesinde yıkama

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberon ve emziklerdeki matlaşma veya sararma çoğu zaman kullanım ömrünü ve ürün performansını etkilemez. Ancak bu kötü renk değişimini tersine çevirmeniz için bazı doğal yöntemleri uygulamanız mümkündür.

a) Karbonat ile Biberon Temizleme

Doğal bir ağartıcı olan karbonat sararan biberonların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için öncelikle bir tencere içine yarıya kadar su doldurup kaynatın ve ocağın altını kapatın. Kaynar suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve biberonu karbonatlı suya bırakın. Bu şekilde bir gece bekletin ve ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp kurulayın. Eğer istediğiniz beyazlama gerçekleşmemiş ise az miktar karbonatı az miktar su ile karıştırıp macun kıvamı elde edin. Bu macunu temiz bir bez kullanarak biberonu ovalayarak silin ve ardından yıkayıp durulayın. Bu yöntem biberonlardaki eksi süt kokusunun giderilmesi konusunda da etkilidir.

b) Sirke ile Biberon Temizleme

Söz konusu doğal bir hijyen ürünü olduğunda sirkeden daha iyisi düşünülemez. Beyaz sirke sararmayı gidermekle kalmaz aynı zamanda matlaşan biberonları da parlatır. Diğer yandan kireçten, mikroplardan ve diğer lekelerden kurtulmaya yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Bu yöntem için bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Suyun kaynamasının ardından su miktarının yarısı kadar beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su içine sararan biberonu bırakın. Bu şekilde istediğiniz beyazlığı elde edene dek bekletin. Daha sonra biberonu sirke kalıntısı kalmayacak şekilde bol su ile yıkayın.

Önemli : Sirkeli su yöntemini uyguladıktan sonra biberonu iyice duruladığınızdan emin olun. Aksi halde sirke, biberona doldurduğunuz sütün veya diğer besinlerin formülünü bozabilir.

Biberon ve Emzik Temizliği Hakkında İpuçları

 • Biberon temizliğini için özel olarak üretilen biberon temizlik fırçalarını kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Özellikle emzik ve biberonun ulaşılması zor iç kısımlarını temizlerken işinize yarayacaktır.
 • Biberonlar her kullanım sonrası mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yere düşen emzik ya da biberonlar asla suya tutulup bebeğe verilmemelidir.
 • Musluktan akan sıcak su mikropların ölmesi için yeterli değildir. Tam dezenfekte için biberonlar su içinde kaynatılmalıdır.
 • Sağlık örgütleri plastik biberonlar yerine cam biberonların kullanılmasını tavsiye etmektedir.
 • Biberon ve emzik temizliği nohut büyüklüğünde bebek şampuanı ve sıcak su kullanılarakta yapılabilir.
 • Biberon ve emzikleri normal bulaşıklarla birlikte yıkamayın. Bebeklerin kullandığı tüm ürünlerin temizliğinde azami hassasiyet gösterin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İş İnsanı İpek Hattat kimdir? İpek Hattat nerelidir?

Ünlü iş insanı İpek Hattat evine gelen şirket kuryesini alıkoyduğu ardından da psikolojik şiddete maruz bıraktığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

İş İnsanı İpek Hattat kimdir? İpek Hattat nerelidir?

Kayserili iş insanı Mehmet Hattat’ın kızı olan İpek Hattat, aile şirketi olan Hattat Holding’de yönetim kurulu üyesidir. İbrahim ve İçlim adında kardeşleri vardır. İpek Hattat aslen Kayserilidir.

Hattat Holding’in 14 şirketi bulunuyor. 13’ünün yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Hattat yapıyor.

Otomotiv grubunun başkanlığını ise İbrahim Hattat yürütüyor. Mehmet Hattat’ın tüm çocukları yönetim kurulunda bulunuyor. İpek Hattat ise şirketin finansman bölümünde çalışıyor.

Hattat Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Hattat, uzun bir süre sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor. İpek Hattat bir süredir iş adamı Sami Yüzer’le birlikte.

 

Okumaya devam et

Gündem

Ev fiyatına İpad! Altından iPad Pro’nun fiyatı dudak uçuklattı!

Rusya’da lüks ürünler markası Caviar, Apple’ın iPad Pro modeli için yaptığı tasarımının fiyatını 190 bin dolar (1.4 milyon lira) olarak belirlendi.

Ev fiyatına İpad! Altından iPad Pro nun fiyatı dudak uçuklattı!

Üzerinde yaklaşık 1 kilogram 18 ayar altın bulunan iPad Pro’nun arkasında altından bir elma ağacı bulunuyor. Cihazda bir kilogram altının yanısıra 81 parça elmas da bulunuyor.

Altının üzerine Steve Jobs’un ve Tim Cook’un sözleri kazınmış durumda. Lüks ürünler üretisici Caviar bu modelden sadece bir tane üretildiğini, belirtti.

Şirket ayrıca iPhone süslemeleri de yapıyor. Bu ürünlerin fiyatı ise 8 bin dolara (60 bin lira) kadar çıkıyor.

Şirketin lüks Apple ürünleri serisinde iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPad Pro yer alıyor. Serideki ürünlerde altın ve pırlanta kullanılmış durumda.

Caviar imzalı ve nispeten daha ucuz altın iPhone 12 Pro’nun fiyatı da 365 bin ruble (37 bin TL). Bu cihazın üzerinde de Steve Jobs’un “Kalbinizin ve sezgilerinizin sesini dinleyecek cesarete sahip olun” sözü görülebiliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Alibaba’ya ne oldu? Ma artık Çin’in en zengini değil!

‘Dünyanın en zengini’ titri Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Tesla ile Space X’in başındaki Elon Musk arasında sıklıkla el değiştirirken dünyanın önde gelen ekonomilerinden Çin’de de en zenginler listesinde sıralama değişti.

Alibaba ya ne oldu? Ma artık Çin in en zengini değil!

Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını eleştiren, ardından kurucusu ve eski üst yöneticisi olduğu Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatılan Jack Ma ‘ülkenin en zengini’ unvanını kaybetti.

Forbes’un hazırladığı milyarderler listesinin Çinli rakibi ‘2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’nde 2019 ve 2020’de ülkenin en zengini olarak yer alan Ma ve ailesi 360 milyar yuanlık servetle bu yıl 4. sıraya düştü.

Ma’nın üstünde şişe su üreticisi Nongfu Spring’den Zhong Şanşan (550 milyar yuan), Tencent Holding’den Pony Ma (480 milyar yuan) ve e-ticaret girişimi Pinduoduo’dan Collin Huang (450 milyar yuan) yer aldı. Raporda Alibaba Grubu’na açılan soruşturmaya dikkat çekildi. 

Ma, 23 Ekim 2020’deki konuşmasında Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını ‘zamanın gerisinde kalmakla’ eleştirmişti.

Söz konusu eleştirilerin ardından Pekin, Ma’nın kurucusu olduğu Ant Grubu şirketinin Hong Kong ve Şanghay borsalarındaki eş zamanlı halka arzını durdurmuş, ayrıca Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatmıştı.

Bunun ardından uzunca bir süre kameralar karşısına çıkmadığı için kaybolduğu ya da tutuklandığı iddia edilen Ma’nın çevrimiçi bir toplantıda ortaya çıkmış, “Koronavirüs salgını bittiğinde yeniden görüşeceğiz” mesajı vermişti.

Çin resmi haber ajansı Şinhua’nın çıkardığı borsa gazetesi Shangai Security News’te yer alan ‘Çinli Lider Girişimciler’ başlıklı yazıda Ma’nın adının anılmaması, iş adamının gözden düştüğü şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com