Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Eğer çevreci bir yaşam sürdürüyorsanız veya bebek ürünlerinizde ağır kimyasallar içeren temizlik maddelerini kullanmak istemiyorsanız bazı doğal ağartıcılar biberon ve emzik temizliğinde size yardımcı olabilir. Sararan biberon ve emzikler nasıl temizlenir? konusuna geçmeden önce bu ürünlerin neden sarardığını bilmekte fayda var…

Biberonlar Neden Sararır?

Özellikle plastik biberonlar bir süre sonra sararıp nahoş bir görüntü oluşturabilir. Bu sararmaya sebep olan etkenler aşağıdaki gibidir :

 • Besin formülündeki bileşenler
 • Meyve suları
 • Kalsiyum birikintileri
 • Su birikintileri
 • Yapay renklendirici içeren temizlik ürünleri
 • Günlük kullanım ve bulaşık makinesinde yıkama

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberon ve emziklerdeki matlaşma veya sararma çoğu zaman kullanım ömrünü ve ürün performansını etkilemez. Ancak bu kötü renk değişimini tersine çevirmeniz için bazı doğal yöntemleri uygulamanız mümkündür.

a) Karbonat ile Biberon Temizleme

Doğal bir ağartıcı olan karbonat sararan biberonların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için öncelikle bir tencere içine yarıya kadar su doldurup kaynatın ve ocağın altını kapatın. Kaynar suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve biberonu karbonatlı suya bırakın. Bu şekilde bir gece bekletin ve ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp kurulayın. Eğer istediğiniz beyazlama gerçekleşmemiş ise az miktar karbonatı az miktar su ile karıştırıp macun kıvamı elde edin. Bu macunu temiz bir bez kullanarak biberonu ovalayarak silin ve ardından yıkayıp durulayın. Bu yöntem biberonlardaki eksi süt kokusunun giderilmesi konusunda da etkilidir.

b) Sirke ile Biberon Temizleme

Söz konusu doğal bir hijyen ürünü olduğunda sirkeden daha iyisi düşünülemez. Beyaz sirke sararmayı gidermekle kalmaz aynı zamanda matlaşan biberonları da parlatır. Diğer yandan kireçten, mikroplardan ve diğer lekelerden kurtulmaya yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Bu yöntem için bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Suyun kaynamasının ardından su miktarının yarısı kadar beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su içine sararan biberonu bırakın. Bu şekilde istediğiniz beyazlığı elde edene dek bekletin. Daha sonra biberonu sirke kalıntısı kalmayacak şekilde bol su ile yıkayın.

Önemli : Sirkeli su yöntemini uyguladıktan sonra biberonu iyice duruladığınızdan emin olun. Aksi halde sirke, biberona doldurduğunuz sütün veya diğer besinlerin formülünü bozabilir.

Biberon ve Emzik Temizliği Hakkında İpuçları

 • Biberon temizliğini için özel olarak üretilen biberon temizlik fırçalarını kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Özellikle emzik ve biberonun ulaşılması zor iç kısımlarını temizlerken işinize yarayacaktır.
 • Biberonlar her kullanım sonrası mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yere düşen emzik ya da biberonlar asla suya tutulup bebeğe verilmemelidir.
 • Musluktan akan sıcak su mikropların ölmesi için yeterli değildir. Tam dezenfekte için biberonlar su içinde kaynatılmalıdır.
 • Sağlık örgütleri plastik biberonlar yerine cam biberonların kullanılmasını tavsiye etmektedir.
 • Biberon ve emzik temizliği nohut büyüklüğünde bebek şampuanı ve sıcak su kullanılarakta yapılabilir.
 • Biberon ve emzikleri normal bulaşıklarla birlikte yıkamayın. Bebeklerin kullandığı tüm ürünlerin temizliğinde azami hassasiyet gösterin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü mankene yağma suçlaması

Bir televizyon kanalındaki yarışmayla ünlenen manken Tolga Kulakçı ile kız arkadaşı arasında yaşanan kavga mahkemede bitti. Kulakçı’nın yurt dışına çıkması yasaklandı

Ünlü mankene yağma suçlaması

Tolga Kulakçı, 12 Mayıs’ta yanına gittiği kız arkadaşı Sinem A. ile maddi sorunlar nedeniyle tartışma yaşadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde büyüyen tartışma sonrası genç kadın iddiaya göre Kulakçı’yla fiziki bir kavga yaşadı.

Aldığı darbeler sırasında polisi arayan Sinem A. yardım istedi. Manken Kulakçı’nın kendisinden zorla para almaya çalıştığını ileri süren genç kadın, parayı havale etmek zorunda kaldığını ve yağmalandığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

‘BANA BORCU VARDI’ SAVUNMASI 

Şikayetin ardından gözaltına alınan Kulakçı’nın ifadesine başvuruldu. Kulakçı, genç kadınla sürekli birlikte olduklarını ama sevgili olmadıklarını anlattı. Genç kadının kendisini takıntı haline getirdiğini ifade eden Kulakçı, “Ben zorla para almadım. Ona taşınırken 4 bin lira verdim. Bana borcu vardı. Ev içinde itişme yaşandı. Ama kavga para yüzünden değildi. Benim kazancım 15 bin liradır. O paraya ihtiyacım yok” diyerek kendisini savundu.

ADLİ KONTROL ŞARTI

Mahkeme, ifadesinin ardından Tolga Kulakçı hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi. Salı ve perşembe günleri evine en yakın polis merkezine giderek imza vermek zorunda olan Kulakçı’nın yurt dışına çıkması da yasaklandı.

Dilek Yaman Demir/Sabah

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com