Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Eğer çevreci bir yaşam sürdürüyorsanız veya bebek ürünlerinizde ağır kimyasallar içeren temizlik maddelerini kullanmak istemiyorsanız bazı doğal ağartıcılar biberon ve emzik temizliğinde size yardımcı olabilir. Sararan biberon ve emzikler nasıl temizlenir? konusuna geçmeden önce bu ürünlerin neden sarardığını bilmekte fayda var…

Biberonlar Neden Sararır?

Özellikle plastik biberonlar bir süre sonra sararıp nahoş bir görüntü oluşturabilir. Bu sararmaya sebep olan etkenler aşağıdaki gibidir :

 • Besin formülündeki bileşenler
 • Meyve suları
 • Kalsiyum birikintileri
 • Su birikintileri
 • Yapay renklendirici içeren temizlik ürünleri
 • Günlük kullanım ve bulaşık makinesinde yıkama

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberon ve emziklerdeki matlaşma veya sararma çoğu zaman kullanım ömrünü ve ürün performansını etkilemez. Ancak bu kötü renk değişimini tersine çevirmeniz için bazı doğal yöntemleri uygulamanız mümkündür.

a) Karbonat ile Biberon Temizleme

Doğal bir ağartıcı olan karbonat sararan biberonların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için öncelikle bir tencere içine yarıya kadar su doldurup kaynatın ve ocağın altını kapatın. Kaynar suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve biberonu karbonatlı suya bırakın. Bu şekilde bir gece bekletin ve ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp kurulayın. Eğer istediğiniz beyazlama gerçekleşmemiş ise az miktar karbonatı az miktar su ile karıştırıp macun kıvamı elde edin. Bu macunu temiz bir bez kullanarak biberonu ovalayarak silin ve ardından yıkayıp durulayın. Bu yöntem biberonlardaki eksi süt kokusunun giderilmesi konusunda da etkilidir.

b) Sirke ile Biberon Temizleme

Söz konusu doğal bir hijyen ürünü olduğunda sirkeden daha iyisi düşünülemez. Beyaz sirke sararmayı gidermekle kalmaz aynı zamanda matlaşan biberonları da parlatır. Diğer yandan kireçten, mikroplardan ve diğer lekelerden kurtulmaya yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Bu yöntem için bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Suyun kaynamasının ardından su miktarının yarısı kadar beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su içine sararan biberonu bırakın. Bu şekilde istediğiniz beyazlığı elde edene dek bekletin. Daha sonra biberonu sirke kalıntısı kalmayacak şekilde bol su ile yıkayın.

Önemli : Sirkeli su yöntemini uyguladıktan sonra biberonu iyice duruladığınızdan emin olun. Aksi halde sirke, biberona doldurduğunuz sütün veya diğer besinlerin formülünü bozabilir.

Biberon ve Emzik Temizliği Hakkında İpuçları

 • Biberon temizliğini için özel olarak üretilen biberon temizlik fırçalarını kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Özellikle emzik ve biberonun ulaşılması zor iç kısımlarını temizlerken işinize yarayacaktır.
 • Biberonlar her kullanım sonrası mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yere düşen emzik ya da biberonlar asla suya tutulup bebeğe verilmemelidir.
 • Musluktan akan sıcak su mikropların ölmesi için yeterli değildir. Tam dezenfekte için biberonlar su içinde kaynatılmalıdır.
 • Sağlık örgütleri plastik biberonlar yerine cam biberonların kullanılmasını tavsiye etmektedir.
 • Biberon ve emzik temizliği nohut büyüklüğünde bebek şampuanı ve sıcak su kullanılarakta yapılabilir.
 • Biberon ve emzikleri normal bulaşıklarla birlikte yıkamayın. Bebeklerin kullandığı tüm ürünlerin temizliğinde azami hassasiyet gösterin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 aldığımıza değdi

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, gazetecilerin ‘Bütün bu olanlardan sonra S-400 almanıza değdi mi?’ sorusuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Evet, değdi’ yanıtını verdiğini aktardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 aldığımıza değdi

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 günlük New York temaslarını aktardı.

Erdoğan’ın ikili görüşmelerinin hemen hepsini açılışı yapılan Türkevi’nde gerçekleştirdiğini aktaran Acet, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın görüşmenin ardından  “Görüşmeniz nasıl geçti” şeklindeki soruya, “Always good/Daima iyi” şeklinde bir cevap verdiğini, ikili görüşmeyle ilgili taraflardan herhangi açıklama yapılmadığını yazdı. 

Askeri konular ve savunma sanayii meselelerinin konuşulduğu bölümde, İngiliz Başbakan Türkiye’nin SİHA’larıyla ilgili övgü dolu sözler sarf ettiğini aktaran Acet, “Görüşmede Türkiye ile İngiltere arasında bir süredir görüşmeleri yapılan ortak ‘uçak gemisi’ projesi gündeme geliyor. Projenin kaç yılda biteceği konuşuluyor” dedi.

Boris Johnson görüşmesinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York Times’tan gazetecilerle bir araya geldiğini yazan Acet, “Öğrendiğime göre bu mülakatta Erdoğan’da S-400’le ilgili süreçler, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması gibi gelişmeler hatırlatıldıktan sonra ‘Bütün bu olanlardan sonra S-400 almanıza değdi mi?’ şeklinde bir soru yöneltiliyor.

Erdoğan, Türkiye’nin bu kararı alış süreciyle ilgili bilinen gerekçeleri sıraladıktan sonra, ‘Değdi mi?’ sorusuna, ‘Evet, değdi’ diye cevap veriyor” diye yazdı.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Okumaya devam et

Gündem

Mansur Yavaş’tan yurt açıklaması: Hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacağız

Ankara’da 2 bin 400 öğrenci belediyeye yurt başvurusunda bulundu

Mansur Yavaş’tan yurt açıklaması: Hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’da 2 bin 400 üniversite öğrencisinin belediyeye yurt başvurusunda bulunduğunu belirterek, “Dört bloğu Hacettepe Üniversitesi’ne verdik. Beş bloğu daha boşaltıp başka bir üniversiteye vereceğiz. Hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacağız” dedi.

Ankara Sanayi Odası İş Dünyası Büyükelçiler Resepsiyonu’na katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, üniversite öğrencilerinin yaşadıkları yurt sorununa ilişkin soruları yanıtladı. Kamu yöneticisi olarak üstüne düşen görevi yaptığını ifade eden Yavaş, şunları söyledi: 

“Kimseyi aç ve açıkta bırakamayız. Nasıl kışın sokakta kimseyi bırakamıyorsak şimdi gelen öğrencileri de sahipleniyoruz. Yedekten asil yer kazanana kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız. Elimizde zaten var olan beş bloğu Hacettepe Üniversitesi’ne vermiştik. Şimdi belediyeye ait dört bloğu daha öğrenciler için boşaltıyoruz. Onu da başka bir üniversitemize vereceğiz. Çünkü onların da işletilmesi büyük sorumluluk.

“Başvuru 3 bini geçebilir”

Ayrıca oralara kütüphane, yemekhane, çamaşırhane gibi üniteler yapıp öğrencilerin rahat etmesini sağlayacağız. Şu ana kadar başvuru yapan 2 bin 400 öğrencimiz var. Halen de başvuru geliyor, 3 bini bulur gibi görünüyor. 3 bini de geçebilir. Geçse de sonuna kadar desteğimiz sürecek. Hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacağız. Belediyenin imkanlarını başka şeylere harcamaktansa öğrenciye harcamak en güzeli.”

Okumaya devam et

Gündem

Hasan Cevher şehit edilirken diğer polisler odalarına kaçmış!

Güvenlik kamera görüntülerinden kimlikleri tespit edilen polislerden bazılarının, Hasan Cevher’in şehit edildiği olayda kendilerini kaçtıkları odalara kilitledikleri ve dakikalarca odalardan çıkmadıkları tespit edildi.

Hasan Cevher şehit edilirken diğer polisler odalarına kaçmış!

Hakkari İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher’in polis memuru katil Nasuh Çulcu tarafından şehit edildiği olayda 40 polise “Görevi İhmal” soruşturması açıldı. Katil Nasuh Çulcu, silahı doldurduktan sonra olaya müdahale etmeleri gerekirken kaçan ve incelenen güvenlik kamera görüntülerinden kimlikleri tespit edilen polislerden bazılarının, Hasan Cevher’in şehit edildiği olayda kendilerini kaçtıkları odalara kilitledikleri ve dakikalarca odalardan çıkmadıkları tespit edildi.

Sabah’tan Emir Somer’in haberine göre katil Nasuh Çulcu, 13 Temmuz Salı günü Hakkari İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Cevher’i (46) hedef gözeterek 1’i başından üç kurşunla şehit etti. Komiser Yardımcısı Elif Ş.’yi rahatsız ettiği iddiaları üzerine hakkında rapor tutan Emniyet Müdürü Hasan Cevher’i şehit eden katil Nasuh Çulcu (28) gözaltına alındı ve tutuklandı. 

İddianamesi hazırlanma aşamasında olan soruşturmada yeni gelişmeler yaşandı. Katil Nasuh Çulcu hakkında açılan soruşturmanın yanı sıra; Emniyet Müdürü Hasan Cevher’in şehit edildiği olaya müdahale etmeleri gerekirken kaçan ve katile yönelik herhangi bir müdahalede bulunmayan polisler hakkında da Hakkari Başsavcılığı’nca “Görevi İhmal” soruşturması açıldı.

MÜFETTİŞLERİN RAPORLARINA YANSIDI

Ana soruşturmadan ayrı tutulan o soruşturmanın da iddianamesi hazırlanıyor. Şehit Hasan Cevher’in, katil Nasuh Çulcu tarafından şehit edildiği Hakkari Polisevi’nin ve Hakkari Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün kamera görüntüleri toplandı ve detaylı bir şekilde incelendi. Görüntüler müfettişlerin raporlarıyla birlikte savcılığa sunuldu. Katil Nasuh Çulcu silahını doldurduktan sonra olaya müdahale etmeleri gerekirken kaçan polisler tek tek tespit edildi. Toplamda 40 polise “Görevi İhmal” soruşturması açıldı. Bazı polislerin Hasan Cevher’in şehit edildiği olayda kaçtıktan sonra kendilerini odalara kilitledikleri, olaya en ufak bir müdahalede bulunmadıkları ve dakikalarca odalardan çıkmadıkları saptandı.

“KİMSE BANA ENGEL OLMAYA ÇALIŞMADI” DEDİ 

Katil Nasuh Çulcu savcılık ifadesinde silahı çektikten sonra polislerin kaçtığını ve kimsenin kendisini durdurmaya çalışmadığını söylemiş, olay gününü “İbrahim B. isimli komiser yanıma gelerek açığa alındığımı ve silahımı teslim etmemi söyledi. Silahı çıkararak namluyu çektim, silahımı doldurdum. İbrahim Komiser’e “Sen karışma” dedim. Silahımı çekince kaçıp gitti. Orada Asım, Eser, 5-6 kişi daha vardı.

Silahı çektikten sonra onlar da kaçtılar. Polisevi’ne doğru yöneldim. Kimse bana engel olmaya çalışmadı. Hasan Cevher silahı elimde gördükten sonra kaçmaya çalıştı. Hatırlamadığım sayıda kendisine ateş ettim. Elif Komiser’i bulsaydım kendisini de kendimi de vuracaktım” sözleriyle anlatmıştı.

HUKUKÇULAR: “ÖLDÜRME KASTIYLA ATEŞ EDİYOR”

Hasan Cevher’in vurulduktan sonra yerdeyken kendisine hakaret ettiğini ileri süren katil Çulcu’nun yere düşen Cevher’e yerdeyken de ateş ettiği ve başı ile omzundan vurularak yere düşmüş bir kişinin hakaret edecek durumunun olamayacağı vurgulanmıştı. Cevher’in otopsi raporunda da başından ve omzundan giren kurşunların yanı sıra; bir kurşunun kalçasından yatık bir şekilde girdiğinin saptandığı ve bu durumun katil Nasuh Çulcu’nun yerdeyken de Cevher’e ateş ettiğinin bir kanıtı olduğu ifade edilmişti.

Savcılıkta verdiği ifadede “Öldürmek amacıyla ateş etmedim” diyen Çulcu’nun, Cevher’i hedef gözeterek 1’i başından üç kurşunla şehit ettiği, net bir şekilde öldürme kastıyla ateş ettiği hukukçular tarafından belirtilmişti.

POLİSLER “KATİLE İNANMIYORUZ” DEMİŞLERDİ

Emniyet Teşkilatı içerisinde “Sorunlu Personel” olarak adlandırıldığı ve idari soruşturmaları bulunduğu iddia edilen katil Nasuh Çulcu’nun üstleriyle sürekli tartışmalar yaşadığı öne sürülmüştü.

Hasan Cevher’i hedef gözeterek 1’i başından olmak üzere üç kurşunla şehit ettiği ifade edilen ve savcılıktaki ifadesinde Hasan Cevher’in kendisine küfürler ettiğini ve daha sonra arkasından üç el ateş ettiğini söyleyen katil Nasuh Çulcu’nun “Tahrik İndirimi” alabilmek için ifadesinde bu beyanlarda bulunduğu iddia edilmişti. Şehit Emniyet Müdürü Hasan Cevher ile birlikte geçmişte çalışmış polis memurları “Katile ve söylediklerine inanmıyoruz. Ağzından bir defa bile küfür işitmedik” diyerek katile tepki göstermişlerdi.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com