Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Kapılar Nasıl Beyazlatılır? Sararan Kapı ve Mutfak Dolabı Temizliği

Beyaz kapılar, mutfak dolapları ve mobilyalar ev ortamına daha havadar ve ferah bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, beyaz boyalı ahşap ürünlerin ortak bir sorunu var; sararıyor olmaları. Evinizdeki beyaz boyalı ahşap ürünleri ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmenin en etkili yolu hiç şüphesiz yeniden boyamak. Ancak boyadan önce bu sarımsı renk değişimini tersine çevirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Sararan Kapılar Nasıl Beyazlatılır? Sararan Kapı ve Mutfak Dolabı Temizliği

Beyaz kapılar, mutfak dolapları ve mobilyalar ev ortamına daha havadar ve ferah bir görünüm kazandırır. Bununla birlikte, beyaz boyalı ahşap ürünlerin ortak bir sorunu var; sararıyor olmaları. Evinizdeki beyaz boyalı ahşap ürünleri ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmenin en etkili yolu hiç şüphesiz yeniden boyamak. Ancak boyadan önce bu sarımsı renk değişimini tersine çevirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Evinizdeki oda kapılarının, mutfak dolabı kapaklarının veya beyaz renkte olan diğer mobilyalarınızın zaman içinde sarardığına şahit olduysanız bu konuda yalnız değilsiniz. Beyaz yağlı boyalı ahşap ürünlerin sararıp kehribar rengine dönmesi sık rastlanan nahoş bir durum. Güzel haber, sararan kapıları veya diğer beyaz boyalı ahşapları beyazlatmak için deneyebileceğiniz birkaç ev hilesi var. İşlemin ilk adımı, sararmaya neden olan etkenleri bilmek ve gelecekte bu tür renk değişimlerine engel olmaktır. Öncelikle, sararma nedenlerini sıralayalım ve ardından sararan kapı nasıl temizlenir?, Sararan mobilyalar nasıl beyazlar? Gibi Soruları cevaplandırmaya çalışalım…

Beyaz Yağlı Boyalı Ahşaplar Neden Sararır?

Işık eksikliği: Yağlı boya ile beyaza boyanmış kapıların, mutfak dolaplarının veya mobilyaların zaman içinde sararmasının birkaç nedeni var. Bunlardan birincisi evdeki ışık eksikliğidir. Yağlı boyalar kurudukça, boyada kromofor olarak bilinen istenmeyen renk üreten moleküller oluşur. Bu kromoforlar, boya düzenli olarak doğal veya yapay ışığa (gün ışığı veya ampul ışıkları gibi) maruz kaldığında parçalanır. Ancak boyalı yüzey çok fazla ışık almadığında ise kromoforlar parçalanmaz ve yüzeyde sarımsı bir renk tonu oluşturur. Sararmış kapılarınız veya mutfak dolaplarınız, yeterince gün ışığı almayan loş ışıklı bir ortamda bulunuyorsa, sararmanın muhtemel nedeni ışık eksikliğidir.

Neyse ki, kromoforların etkilerini tersine çevirmeniz mümkün. Sararmış boyayı ışığa maruz bırakmak boyadaki sorunlu molekülleri parçalar ve yavaş yavaş orijinal rengini geri yükler. Mobilyaların daha fazla ışık alması için pencere önüne doğru yer değişikliği yapabilir, gündüz saatlerinde perdelerinizi açabilir veya fazla elektrik harcamayan tasarruf ampullerinden birini gece saatlerinde açık bırakabilirsiniz. Sararmanın şiddetine bağlı olarak bir gün kadar kısa bir süre içinde bile renk açılması başlayabilir ancak çok fazla sararmış bir ahşap eşyanız varsa uzunca bir süreye ihtiyacınız var demektir. Bunlarla birlikte, direkt olarak gelen güneşin UV ışınlarının da sararmaya neden olabileceğini bilmek önemlidir.

Soba, kalorifer veya sigara dumanı: Beyaz kapıların sararması söz konusu olduğunda ikincil neden sigara dumanı, soba, şömine ve kalorifer petekleridir. Soba ve kalorifere yakın olan kapılar, ısının oksidasyonu hızlandırması nedeniyle sararma konusunda daha çok risk altındadır. Ayrıca nem ve buhar sararmaya etken diğer faktörlerdendir. Ocak üstündeki beyaz mutfak dolaplarının daha çok sarardığını fark etmiş olmalısınız. Bunun nedeni, yemek pişirme esnasında çıkan buhar ve nemdir. Ek olarak, oda spreylerinin, parfümlerin, saç spreylerinin ve ağır kimyevi içeren temizlik ürünlerinin de sararmaya neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kalitesiz boya ve yaş ahşap imalatı: Akrilik boyalar ve solvent bazlı boyalar gibi düşük kaliteli boyalar, sararma konusunda bir diğer suçludur. Ayrıca tam olarak kurumayan ahşapların boyanması da bir süre sonra sararmaya neden olur. Bu tür ahşapların dış yüzeyi kuru olsa bile iç kısmı halen nemlidir. Bu nemli iç katman, dış yüzeyde zamanla sararımsı bir görünüm oluşturur.

Sararan Kapılar ve Mutfak Dolapları Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz yağlı boya ile boyanmış kapı, mutfak dolabı ve mobilyaların sararmasına neden olan faktörleri sıraladık. Şimdi de yeniden beyazlatmak için nasıl temizlik yapmamız gerektiğine dair önerilerde bulunalım…

Sıvı bulaşık deterjanı + ahşap temizleyici + sirke + camsil: 1/3 bardak sıvı bulaşık deterjanı, 1/2 bardak ahşap yüzey temizleyici, 1 bardak beyaz sirke, 1 bardak camsil, 2 litre su karışımı yapın. Dilerseniz içine çok amaçlı temizleyicilerden az miktarda ekleyebilirsiniz. Karışımı bir fısfıs sprey şişeye doldurun veya temiz bir bezi nemlendirerek kullanın. Silme işlemi esnasında ahşabın çok fazla ıslanmadığından emin olun. Son olarak, kuru bir bez ile kurulayın.

Karbonat + sirke: Karışımı hazırlamak için 1/2 fincan karbonat, eşit miktarda beyaz sirke ve 1/2 litre su karışımı yapın. Sirke ve karbonat karışımı köpürebilir ancak zararsızdır. Bu karışımla sararan kapılarınızı silin veya yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Ardından nemli temiz bir bezle silerek durulayın. Ek olarak, 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde, eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırıp sararan kapılarınızı silmeyi deneyebilirsiniz.

Çiğ patates: Kulağa çılgınca gelse de çiğ patates sararmış kapı ve mutfak dolaplarının beyazlatılmasında kullanılabilir. Bu yöntem için 1 adet çiğ patatesi ortadan ikiye kesin ve sararan yüzeylere sürün. Ardından ahşap yüzey temizleyici ile silerek temizliği sonlandırın.

Amerikan kapılar dahil, tüm mobilyalarınızın temizliği esnasında çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerini kullanmayın. Bu tür temizlik maddeleri, mobilyanın yıpranmasına neden olabileceği gibi ilerleyen süreçte daha çok sararmasına yol açar.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı ortaya çıkınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin sonunda suçunu itiraf etti.

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Pişmanım” diyen Laçin, üniversite diploması, master ve doktora belgelerinin sahte olduğunu anlattı. Laçin hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmî belgede sahtecilik” suçlarından iddianame hazırlandı.

Geçen aylarda, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atan ve belgelerinin sahte olduğu anlaşılınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin, ifadesini değiştirerek itirafta bulundu.

Pişman olduğunu söyleyen Laçin’in Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. Laçin bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu da söyledi. Laçin, Aksaray Üniversitesi’ne atandığı süreçle ilgili olarak o ay aldığı maaş da dahil olmak üzere 18 bin liralık zararı da karşıladı.

Savcılık bu ifade ve itirafların ardından soruşturmayı tamamladı. Laçin hakkında ‘resmî belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede indirimlerle birlikte Laçin’in yaklaşık 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

CHP’li Kıyıköy Belediyesi’ne yönelik usulsüzlük ve rüşvet suçlamaları kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Ender Sevinç ve 12 şüphelinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

CHP li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

Şüphelilerden 7’si işlemlerin ardından jandarmadan serbest bırakılırken, Başkan Sevinç’in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Başkan Ender Sevinç, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Diğer 5 şüphelinin adliyedeki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

BAKANLIK GÖREVDEN ALDI

İçişleri Bakanlığı da Sevinç’i görevden uzaklaştırdı. Görevden uzaklaştırma kararı, Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi gereğince alındı. 

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen eşzamanlı operasyonda Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Sevinç’in, 1. derece sit alanındaki onarım ve kaçak yapılar için müteahhitlerden bağış adı altında rüşvet istediği ortaya çıkmıştı. 

Sabah

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Türkiye’de günlük vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediliyor. Yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceği tartışılırken Bilim Kurulu bugün kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Artan vakalar, corona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron ve yerli aşının da ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılama ve corona virüsüyle mücadele ve coronanın yeni mutasyonu Omicron’un da ele alındığı toplantı sonrası  açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Koronavirüs Bilim Kurulumuz, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile bir araya geldi. Toplantımızda ele alınan sonuçları sıralamak gerekirse;

“YENİ VARYANT DAHA HIZLI BULAŞMAKTADIR”

1. Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

ŞU ANA KADAR ÜLKEMİZDE RASTLANMADI

2. Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

AŞILAR YENİ MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

3. Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

KAPALI ORTAM UYARISI

4. Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

5. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com