Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Telefon Kılıfı Nasıl Beyazlatılır?

Yüzlerce hatta binlerce lira vererek satın aldığımız cep telefonlarımızı, gerek korumak gerekse dekore etmek amacıyla kılıf kullanıyoruz. Ne var ki, bu şeffaf kılıfların ortak bir sorunu var; sararma. Akıllı telefon kılıflarının yüzde 70’i kısa süre sonra sararıp kötü bir görünüme kavuşuyor.

Sararan Telefon Kılıfı Nasıl Beyazlatılır?

Yüzlerce hatta binlerce lira vererek satın aldığımız cep telefonlarımızı, gerek korumak gerekse dekore etmek amacıyla kılıf kullanıyoruz. Ne var ki, bu şeffaf kılıfların ortak bir sorunu var; sararma. Akıllı telefon kılıflarının yüzde 70’i kısa süre sonra sararıp kötü bir görünüme kavuşuyor.

Özellikle yumuşak yapıya sahip, silikon ve plastikten yapılan şeffaf telefon kılıfları sararmaya oldukça müsaittir. Sararmaya neden olan etkenlerin en başında güneşin ultraviyole ışınları bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzu genellikle açık havada kullanıyorsanız kısa süre sonra sararması kaçınılmazdır.

Tabii ki, UV ışınları polimerlerin zarar görüp yıpranmasına neden olan tek etken değildir. Gün ışığı, nem, aşırı sıcaklık ve solvent tarzı kimyeviler sararmaya neden olur ancak UV ışınları sararma konusunda birincil suçludur. Tüm bunlarla birlikte, kılıflardaki bu nahoş sararma, sertlik ve servis ömrü gibi temel kullanımı etkilemez.

Sararan şeffaf telefon kılıfı nasıl beyazlatılır? sorusunun cevabı üzülerek söylüyorum ki pek iç açıcı değil. Çünkü oksidasyon veya benzeri nedenlerden dolayı sararan yumuşak şeffaf kılıflardaki sararma, sadece yüzeysel değildir ve plastiğin tamamına işlemiştir. Eğer  sararan sert bir plastik eşyanız varsa, bundaki sararma büyük ihtimal yüzeyseldir ve yüzeydeki sarı katman alınarak beyazlatılabilir. Fakat şeffaf kılıflarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Tüm bunlarla birlikte, evinizde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle sararan kılıflarınızı tam olarak beyazlatamasanız bile en azından birkaç ton rengini açabilirsiniz. Telefon kılıflarındaki bu sararmaya yönelik, rengi tersine döndürme amaçlı neler yapılabilir? Hep birlikte göz atalım…

Önemli :  Aşağıdaki yöntemlerin hiçbiri sararan telefon kılıfını ilk günkü haline getirmez ve bembeyaz yapmaz. Ancak bu yöntemler kullanılarak az da olsa olumlu sonuç almak mümkündür.

Karbonat, Sirke ve Limon

Sirke, limon ve karbonat hepimizin mutfağında bulunan doğal ve zararsız ağartıcılardır. Bu doğal ürünler sayesinde sararmış birçok materyali beyazlatmak mümkündür. Az miktarda karbonatı yine az miktarda su ile karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı diş fırçası ile sararan telefon kılıfınıza sürün ve ardından yıkayıp kurulayın.

Sirke yönteminde ise kılıfınızı akşamdan sabaha sirke içinde bekletin. Limonun da doğal ağartıcı etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Sararmış kılıfa ortadan kesilmiş limonu sürerek ovalayın ve bir süre bu şekilde bekletin.

Önemli : Tüm bu doğal yöntemler birçok nesne üzerinde ağartma işlemini başarıyla yapar ancak konu sararmış telefon kılıfı ise tam olarak bir beyazlatma beklemeyiniz. Yalnızca sarılığın birkaç ton azalmasına yardımcı olabilir.

Çamaşır Suyu, Cif ve Aseton Gibi Kimyasallar

Çamaşır suyu, aseton ve cif gibi temizlik ürünleri kimyevi maddelerdir. Özellikle çamaşır suyunun beyazlatıcı özelliğini hepimiz yakınen biliyoruz. Tüm bu kimyeviler ile telefon kılıfınızı temizlemeyi deneyebilirsiniz .

Önemli : Bu ürünler kılıfınıza zarar verebileceği gibi oksidasyon sebebiyle oluşan bir sararma söz konusu ise istediğiniz olumlu sonucu vermeyecektir. Ne var ki, az da olsa bir beyazlama sağlaması muhtemeldir.

Diş Macunu

Herkesin bildiği gibi diş macunları dişleri beyazlatmak için tasarlanmış özel ürünlerdir. Bununla birlikte, diş macunu kullanarak ahşap mobilyalar üzerinde oluşan bardak lekelerini çıkarmak ve hatta gözlük camlarındaki kılcal çizikleri gidermek mümkündür.

Peki, diş macunu ile sararan kılıflar tam olarak ilk günkü haline getirilebilir mi? Üzülerek söylüyorum ki, cevap hayır. Ancak yine de ucuz ve zararsız olması nedeniyle deneyebilirsiniz.

Alkol

Alkolün mükemmel temizleme kabiliyeti vardır. Oldukça güçlü dekontaminasyon özelliklerine sahip olan alkol, sararmış nesneleri eski rengine kavuşturmak için kullanılabilir. Sararmış telefon kılıflarını beyazlatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem alkoldür. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı bir sararma olmuş ise alkol de tam sonuç vermeyecektir ancak yine de büyük ölçüde beyazlatacağı kanaatindeyim.

Bu yöntemle ilgileniyorsanız %75’lik bir tıbbi alkol şişesi satın alın. Sararan telefon kılıfınızı yaklaşık 10 dakika alkol içinde bekletin ve daha sonra tekrar tekrar silin. (Alkol alacağıma, o paraya yeni bir kılıf alırım diyorsanız da haksız sayılmazsınız. ? )

Silgi, Sabun, Deterjanlar

Kurşun kalemleri silen silgi birçok yerde temizlik için kullanılabiliyor. Örneğin kirlenmiş süet bir ayakkabınız varsa sıradan bir silgi ile silerek ayakkabınızı temizleyebilirsiniz. Fakat sararan kılıflar söz konusu ise silgi işe yaramaz. Ayrıca sabun ve çamaşır-bulaşık deterjanları da istediğiniz sonucu vermeyecektir. Diğer yandan, telefon kılıflarında hijyeni sağlama amaçlı bu temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Sonuç :

Genel olarak bir telefon kılıfı oksidasyon nedeniyle sararmış ise bu sarılığı gidermek çok zordur, hatta bazı durumlarda imkansızdır. Ne var ki, bazı yöntemler uygulanarak sararma az da olsa giderilebilir. Ancak bu yöntemler için kullanılan malzemelerin az da olsa bir maliyeti vardır.

Netice itibariyle, günümüzde kullanılan telefonların fiyatları ile kılıfların fiyatı mukayese edilemez. Binlerce lira verilerek iPhone ve türevi telefonlar alınabiliyorsa 10 – 20 lira verilerek yeni bir telefon kılıfı alınabilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hadise’den Zarrab iddiasına açıklama: Hesabını soracağım, kimse benim namusumu lekeleyemez

Şarkıcı Hadise, bugün hakkında ortaya atılan aşk iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Hukuki işlemleri başlattığını bildiren Hadise, “Kimse benim namusumu, şerefimi lekeleyemez” dedi.

Hadise den Zarrab iddiasına açıklama: Hesabını soracağım, kimse benim namusumu lekeleyemez

Hadise, Instagram hesabından, bugün gündeme gelen aşk iddiasına yanıt verdi. Ünlü şarkıcı, iddiaları, iftira olarak nitelerken, hukuki süreçle hesap soracağını belirtti. Hadise, açıklmasında şu ifadeleri kullandı:

“Güne hakkımda çıkan inanılmaz iftiralarla başladım. Bugüne kadar karşılaştığım tüm hakaretler, aşağılamalar, iftiralara karşı sabırla ve empatiyle yaklaşmaya çalıştım ama bu kadar uzun boylu değil.
Kimse benim namusumu, şerefimi lekeleyemez.

Avukatım Hakan Öncel aracılığı ile tüm hukuki yollarla bu mübarek ramazan gününde bana bunu yaşatanlara hesabını soracağım.

Saygılarımla.”

Bugün Hadise’nin Ebru Gündeş’in boşanmaya hazırlandığı eşi Reza Zarab ile ABD’de görüştüğü ve aşk yaşadığı iddia edilen haberler gündemde yer almıştı.

Okumaya devam et

Gündem

Reza Zarrab, Hadise’ye 5 Milyonluk Bentley hediye etmiş!

Reza Zarrab, Hadise için kesenin ağzını açmış ve 5 milyon Türk lirası değerinde ‘Bentley’ marka bir otomobil hediye etmiş.

Reza Zarrab, Hadise ye 5 Milyonluk Bentley hediye etmiş!

Hürriyet Gazetesi’nden Orkun Ün, Reza Zarrab ve Hadise’ye ilgili yeni bir yazı kalem aldı. İşte o yazı…

Dün Hürriyet’in ortaya çıkardığı Reza Zarrab ile Hadise ilişkisi magazin gündemine damgasını vurdu. Bence yılın magazin olayı budur… 

Daha çok konuşulacak ve yeni detaylar ortaya çıkmaya devam edeceğe benziyor. İşte o detaylardan bazılarını bugün benden duyun istedim…

Herkes merak ediyor, Ebru Gündeş, eşi ile yakın arkadaşı Hadise’nin bu ilişkisini nereden öğrendi diye soruyor.

İki ismin yaşadığı yasak aşkı ortaya çıkaran bir ‘falcı’.

Reza Zarrab, Ebru Gündeş ve Hadise’nin yıllardır falına bakan biri var.
O kadın bir gün Reza Zarrab’ın davetiyle fal bakmak için Miami’ye gidiyor.
Ve o son gidişinde Zarrab’ın evinde ‘Hadise’ ile karşılaşıyor.

Olan bitenden kimseye bahsetmemesi isteniyor ama gizemli falcı İstanbul’a döner dönmez Ebru Gündeş tarafından ‘sıkıştırılıyor’.

Ebru Gündeş’in ısrarlarına dayanamayan falcı her şeyi anlatıyor ve Hadise ile Reza Zarrab ilişkisinden böylece Ebru Gündeş emin oluyor.

***
Gündeş mahkemeye verdiği dilekçede, eşinin ilişki yaşadığı kadınlardan birini kendisinin de yakından tanıdığını belirtmişti. Buraya dikkat…

Ebru Gündeş isim vermiyor ama ‘ima’ ediyor. Çünkü Hadise ile Gündeş’in dostlukları çok eskiye dayanıyor.
Hem eşi hem de arkadaşı tarafından aldatılan Ebru Gündeş’in canını sıkan bir başka durum ise kızı Alara’nın Hadise hayranlığı.

Reza Zarrab ile Ebru Gündeş’in birlikte yaşadıkları eve sık sık girip çıkan Hadise, Alara’nın doğum günlerine de katılıyor, hatta o özel günlerde Alara Hadise şarkılarının çalınmasını istiyordu.

Ayrılığın nedeni Miami ile telefon görüşmeleri

Hadise, ilişki yaşadığı Kaan Yıldırım ile geçtiğimiz aylarda ayrılık kararı almış, bunu da sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla açıklamıştı. O ayrılık kısa sürdü. 

O kısa süre içinde bizlerde, ‘kıskançlık krizi aralarını bozdu, evlilik isteği ikiliyi ayırdı’ gibi iddiaları yazmıştık.
Ama öyle değilmiş…

O ayrılığın nedeni Hadise’nin bir süredir görüşmediği Zarrab ile yaptığı telefon görüşmeleriymiş. İstanbul ile Miami arasında yapılan o görüşmelerden Kaan Yıldırım’ın haberi olunca iki isim ciddi bir kavgaya tutuşup yolları ayırma kararı almışlar.

Hülya Açıkgöz’ün ‘ima’lı paylaşımı

Hadise’nin bir dönem menajerliğini yapan ama sonrasında olaylı bir şekilde ayrıldığı ablası Hülya Açıkgöz geçtiğimiz ekim ayında bir açıklama yapıp “Ben konuşursam Hadise Türkiye’ye adım atamaz. Vergiden bile çalan herkesten çalmayı bilir” demişti.
Hayli imalı bu sözler kimse tarafından o dönem anlaşılmadı. Ama iddia o ki abla Açıkgöz, uzun zamandır bu yasak ilişkiden haberdardı. Bu mesajı da o yüzden paylaştı.

Zarrab’dan Hadise’ye 5 milyonluk Bentley

Boşanma davası uzar mı, uzarsa bunlar Ebru Gündeş tarafından açıklanır mı, bilmiyorum ama Zarrab ile Hadise arasında bir de pahalı hediye mevzusu var.
Öyle tektaş, kolye, elbise vesaire değil.

Görüştükleri dönemde Zarrab, Hadise için kesenin ağzını açıyor ve yaklaşık 5 milyon Türk lirası değerinde ‘Bentley’ marka bir otomobil hediye ediyor.

Hadise, o arabayı Türkiye’ye hiç getirmedi. Belçika’da bıraktı. Oraya gittiği zaman kullanmaya devam ediyor.

Kadın, kadının…

Hep diyorduk kadın kadının kurdudur diye.
Bunun en tatsız örneklerinden biri Ebru ve Hadise olayı oldu.
Kadının kadına yaptığı büyük bir kötülük bu…

Bırakın halen evli olmalarını, arkadaşının eski eşi bile olsa yapılmayacak bir şey bu.
Aşk mı? Aşkınız batsın.
Para hırsı mı? Olmaz olsun.
Macera mı? Hadi oradan.

Hürriyet

Okumaya devam et

Gündem

Hakan Sabancı hakkında söyledikleri ağızları açık bıraktı

Hakan Sabancı ile genç oyuncu Aygün Aydın’ın adı aşk dedikodularına karışmıştı. Aydın, ünlü iş insanı ile sosyal medyada mesajlaştığını iddia etmiş, ve bu mesajları Instagram hesabından yayınlamıştı. Oyuncunun, Sabancı hakkında söyledikleri ağızları açık bıraktı.

Hakan Sabancı hakkında söyledikleri ağızları açık bıraktı

Geçtiğimiz aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla mesajlaştığını iddia etmişti.

Aygün Aydın, yaptığı paylaşıma, “Ben ve dikkatini üzerimde tutmaya çalıştığım adamın stalkladıkları. Ben bunlarla nasıl baş edeyim? Geçen arabanın üzerinde bikinili foto attım gaza gelip. Sülalem linç ediyordu resmen ki benim anne tarafım Ukraynalı ona rağmen. Pes ediyorum bugün itibariyle” notunu düşmüştü.

Aydın’ın bu hamlesinin ardından ortalık karıştı. Aydın, sosyal medyada kendisinin ‘deli gibi’ gösterilmek istendiğini, mesajları bu nedenle ifşa ettiğini söyledi.

İşte Aygün Aydın’ın herkesi şaşırtan Hakan Sabancı açıklamaları… 

“Sizin benimle derdiniz ne? Üç gündür olayları çarpıtmaya, beni linçlemeye doymadınız. İyi ki Hakan’la konuştum. Ne kadar çok kişinin yarasına dokunmuşum. Beni Merve Boluğur gibi deli göstermeye çalıştılar.”

“Hakan’la ilk görüşmeye başladığımdan herkesten çok saklamaya çalıştım bu durumu. Aramızda başka bir muhabbet vardı.”

“Hakan hakkında konuşmadığım için şizofren olduğumu söylediler, sustum. Geçen cuma günü aramız açıkken, çıplak kadınları beğendiğini ve çıplak kadınlardan mesaj geldiğini gördüm, sinirlendim.”

“Hangimiz sinirlenmeyiz ki erkek arkadaşı böyle bir şey yaptığında. Ki ben Hakan’ın ismini vermeden bu paylaşımı yaptım. Ben de kızları paylaştım, bu kızların bu tarz paylaşım yapması hiç hoşuma gitmedi.”

“Bu paylaşımı gören bir hesap, benim görselimi alıp paylaşarak ‘Hakan’la olmayan ilişkisinin kıskançlığını yapıyor. Ruh hastası, şizofren’ demeye başladı ve oradan yayıldı bu durum ve çok fazla linç edildim.”

“Bikini giyilmesine laf etmiyorum ama bir kadının iç çamaşırlı fotoğraflarını çekip erkeklere atmasını hoş bulmuyorum. İç çamaşırın içinde kalsın. Amacın ne senin!”

“BANA ŞİZOFREN DEDİLER” 

“Bunlar böyle benim üzerime gelmeye devam ettiler. Bana şizofren dediler. Ben de en iyisi dedim ki, bunlara ilişkimi göstermek. Bu konuşmaların küçücük bir kısmını atayım. Attım, daha da çıldırdılar. Tabii onları da anlıyorum. Türkiye’deki kadınların %90’ı bu adamı istiyor ve belki bir gün onunla ilişkileri olur diye hayal kuruyorlar. Kimse de hayallerini yıkan birini sevmez.”

“Ben Hakan’la ilk tanıştığımda yüzüne bakmadım. Hakan’ın Sabancı olduğunu bilmiyordum. Hakan’ın kim olduğunu çok sonra öğrendim. Hakan o dönem ilişkimin bozulması için saçma sapan konuşmalar yapmıştı ve ben bunun hesabını sormaya onun yanına gittim.”

“Tabii Hakan’cım zamanında birçok kıza yürüdüğü için o gece de beni yatağa atabileceğini falan düşündü. Ve ben bunun önüne geçebilmek için beklediğin olmayacak demek için öyle konuştum.”

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com