Bizimle iletişime geçin

Gündem

Sararan Yastıklar Nasıl Beyazlatılır?

Yastıklar evlerde en çok ve en uzun süre kullanılan nesnelerden biridir. Bu uzun süreli kullanım, onların diğer ev eşyalarına göre daha çok kirleneceği anlamına gelir. Makyaj, toz, kir, ter ve vücuttaki doğal yağlar zamanla yastıkların sararmasına neden olur. Neyse ki, sararmış beyaz yastıkları atmak yerine, onları beyazlatarak ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmek mümkündür.

Sararan Yastıklar Nasıl Beyazlatılır?

Yastıklar evlerde en çok ve en uzun süre kullanılan nesnelerden biridir. Bu uzun süreli kullanım, onların diğer ev eşyalarına göre daha çok kirleneceği anlamına gelir. Makyaj, toz, kir, ter ve vücuttaki doğal yağlar zamanla yastıkların sararmasına neden olur. Neyse ki, sararmış beyaz yastıkları atmak yerine, onları beyazlatarak ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmek mümkündür.

Her gün ortalama 6 ila 9 saat arasında haşir neşir olduğumuz yastıklar, evlerimizde en çok ve en uzun süreli kullandığımız eşyalarımızdan biri. Bir çoğumuz yastıkları korumak için kılıf kullanıyor olsak bile zaman içinde yastıklar sararıyor ve kullanmak istemeyeceğimiz lekeli bir hale geliyor.

Kir, toz ve yüzdeki makyaj yastıklarda sararmaya neden olsa da ter ve vücuttaki doğal yağların bu konuda birincil suçlu olduğunu biliyoruz. İyi haber şu ki, birkaç temizlik ürününü kullanarak sararmış yastıkları beyazlatmak mümkün. Sararan yastıklar ve yorganlar nasıl beyazlatılır? Hep birlikte inceleyelim…

Gerekli Malzemeler :

  • 1 çay bardağı toz çamaşır deterjanı
  • 1 çay bardağı toz bulaşık deterjanı (Tercihe bağlı)
  • 1 çay bardağı beyaz sirke
  • 1 çay bardağı boraks
  • 1 çay bardağı hidrojen peroksit (Oksijenli su)

Öncelikle yastığınızın içine sığabileceği büyüklükte bir leğen hazırlayın. İçine yastığı koyduğunuzda taşmayacak kadar musluktan akabilecek en fazla sıcaklıktaki suyu doldurun. Hidrojen peroksit ve sirkeyi sıcak suya boşaltın ve sararmış yastığı içine bastırın. Bu şekilde 1.5 ila 2 saat yastığın bekletin. Arada bir yastığı alt-üst olacak şekilde çevirin.

Oksijenli su ismiyle de bilinen hidrojen peroksit tekstil sektöründe yoğun olarak kullanılan bir maddedir. Sarımsı renkte olan yeni dokunmuş ham kumaşları beyazlatmak için kullanılır. Eczanelerde satılıyor, kolaylıkla temin etmeniz mümkün. Bir diğer bileşenimiz olan sirkenin maharetini sanırım herkes biliyor. Doğal bir ağartıcı olan sirke, asidik özelliği sayesinde ev temizliğinde oldukça etkili işler başarır.

Yaklaşık 2 saat boyunca leğende beklettiğiniz yastığı alın ve kaba suyunu süzün. Ardından çamaşır makinenizin yıkama kazanına atın ve deterjanları ve boraksı deterjan haznesine koyun. Yazdığımız ölçüler fazla geliyor ve deterjan gözüne sığmıyorsa, deterjan miktarını eşit şekilde azaltabilirsiniz. Ardından ön yıkamalı uzun bir program seçin ve yastığınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkamaya bırakın.

İpucu : Elyaf, sünger gibi suyu emici bir maddedir ve ıslandığında muazzam ağırlaşır. Bu sebeple, çamaşır makinenize zarar vermemek için yastıklarınızı tek tek yıkamanız faydanıza olacaktır.

Yıkama işlemi bittiğinde yastıklarınızı güneşte kurutmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, güneşin UV ışınlarının beyaz çamaşırlar üzerinde ağartıcı bir etkisi vardır. Direkt güneş ışığı alan bir yerde yastıklarınızı kurumaya bırakın.

Yukarıdaki yöntemin yalnızca elyaf yastıklar ve yorganlar için uygun olduğunu da ek olarak belirtmek istiyorum. Yün ve pamuk yastıklar-yorganlar için bu yöntem önerilmez. Bu tür yastıkların içini boşaltıp, içeriğini yıkamalı, çırparak havalandırmalı ve yeniden kılıfa geçirmelisiniz.

Gelecekte yastık ve yorgan sararmasını engellemek için haftada en az bir kere, çok terleyen biriyseniz haftada en az iki kere yastık ve yatak kılıflarınızı, nevresim takımlarınızı yıkayıp yenisiyle değiştirin.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı ortaya çıkınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin sonunda suçunu itiraf etti.

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Pişmanım” diyen Laçin, üniversite diploması, master ve doktora belgelerinin sahte olduğunu anlattı. Laçin hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmî belgede sahtecilik” suçlarından iddianame hazırlandı.

Geçen aylarda, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atan ve belgelerinin sahte olduğu anlaşılınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin, ifadesini değiştirerek itirafta bulundu.

Pişman olduğunu söyleyen Laçin’in Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. Laçin bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu da söyledi. Laçin, Aksaray Üniversitesi’ne atandığı süreçle ilgili olarak o ay aldığı maaş da dahil olmak üzere 18 bin liralık zararı da karşıladı.

Savcılık bu ifade ve itirafların ardından soruşturmayı tamamladı. Laçin hakkında ‘resmî belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede indirimlerle birlikte Laçin’in yaklaşık 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

CHP’li Kıyıköy Belediyesi’ne yönelik usulsüzlük ve rüşvet suçlamaları kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Ender Sevinç ve 12 şüphelinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

CHP li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

Şüphelilerden 7’si işlemlerin ardından jandarmadan serbest bırakılırken, Başkan Sevinç’in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Başkan Ender Sevinç, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Diğer 5 şüphelinin adliyedeki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

BAKANLIK GÖREVDEN ALDI

İçişleri Bakanlığı da Sevinç’i görevden uzaklaştırdı. Görevden uzaklaştırma kararı, Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi gereğince alındı. 

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen eşzamanlı operasyonda Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Sevinç’in, 1. derece sit alanındaki onarım ve kaçak yapılar için müteahhitlerden bağış adı altında rüşvet istediği ortaya çıkmıştı. 

Sabah

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Türkiye’de günlük vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediliyor. Yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceği tartışılırken Bilim Kurulu bugün kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Artan vakalar, corona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron ve yerli aşının da ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılama ve corona virüsüyle mücadele ve coronanın yeni mutasyonu Omicron’un da ele alındığı toplantı sonrası  açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Koronavirüs Bilim Kurulumuz, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile bir araya geldi. Toplantımızda ele alınan sonuçları sıralamak gerekirse;

“YENİ VARYANT DAHA HIZLI BULAŞMAKTADIR”

1. Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

ŞU ANA KADAR ÜLKEMİZDE RASTLANMADI

2. Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

AŞILAR YENİ MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

3. Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

KAPALI ORTAM UYARISI

4. Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

5. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com