Bizimle iletişime geçin

Kültür

Siyasi ve Politik Filmler: Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Politika ve Siyaset Konulu 50 Film

Politik filmler dünya tarihine ışık tutan, dünya düzenini sorgulatan ve çokça düşünmenize neden olan filmlerdir. Politik filmler gerçekliğin yanında çokça dram ve mücadele barındırır. Diğer filmler gibi hissetmenize neden olmayabilir. Fakat tarihe yön veren olayları anlatan bu filmler dünyanın geçmişine, bugününe ve geleceğine dair pek çok bilgi, gözlem ve öngörü edinmenizi sağlar. Politik filmler bu yanıyla diğer filmlere göre bireysel gelişiminize ve dünya görüşünüze ciddi katkılar sağlar.
Özellikle politikaya ve siyasete meraklı olanlar için 50 filmlik bir liste hazırladık.

IMDb: 7,3
Günümüzde uluslararası ilişkilerin en önemli konularından biri şüphesiz göç/mültecilik. “In This World”, Pakistan’daki mülteci kampından ayrılan iki gencin Avrupa’ya göç etme hikayesini anlatan oldukça etkileyici bir yapım.

IMDb: 7,9
Mülteci olma durumunu çok iyi anlatan bir diğer yapım ise ‘District 9’. Film, öteki olarak kodlanan mültecilerin yaşadıkları zorlukları ve toplumun mültecileri dışlama ama onlardan yararlanma pratiklerini anlamak açısından oldukça değerli.

IMDb: 7,3
‘Dirty Pretty Thing’, 1. Dünya ülkelerinde ‘illegal’ biçimde barınmaya çalışan mültecilerin toplum ve sistem tarafından sömürülmesini anlatan bir yapım.

IMDb: 7,0
Ken Loach yönetmenliğindeki ‘It’s a Free World’ de göçmenlerin toplumun bazı kesimleri tarafından metalaştırılmasını anlatan ve bunu yaparken göçmenlerin çaresizliğini de ortaya koyan bir yapım.

IMDb: 8,4
Daha geleneksel uluslararası ilişkiler konularına ilgi duyanlar için Soğuk Savaş ve dönemin güvenlik politikaları hakkında da çok güzel filmler mevcut. Bu konuda akla gelen ilk film elbette ki Stanley Kubrick’in ‘Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb’. Nükleer caydırıcılığı muhteşem bir şekilde işleyen bu siyasi hicivi uluslararası ilişkilere ilgi duyan herkes izlemeli.

IMDb: 8,0
Bu konuda bir başka muhteşem yapım da ‘Fail Safe’. Hem caydırıcılık, hem de soğuk savaş dönemi açısından oldukça bilgilendirici bir film olan ‘Fail-Safe’ de uluslararası ilişkiler öğrencileri için mutlaka izlenmesi gerekenler kategorisinde.

IMDb: 7,9
‘Seven Days in May’ ise Soğuk Savaş döneminde izlenen nükleer silah bazlı dış politikanın ve güvenlik siyasetinin iç siyasete olan etkilerini gösteren güzel bir yapım.

IMDb: 8,0
Nükleer savaşı konu alan bir diğer yapım da ‘Threads’. Film, nükleer savaşa giden politikaların nasıl adım adım tırmandığını ve olası bir nükleer savaşın insani açıdan sonuçlarını gösteriyor.
Önemli not: film rahatsız edebilecek sahneler içermekte.

IMDb: 7,6
Afrika perspektifini sinemaya taşıyan en önemli isimlerden biri Ousmane Sembène. ‘Camp de Thiaroye’, Fransa’nın 1944’te gerçekleştirdiği Thiaroye katliamını anlatıyor. Film, sömürgeciliğin işleyişini ve Afrika perspektifini başarılı şekilde ortaya koyuyor.

IMDb: 7,9
Raoul Peck de post-kolonyal sinemanın önemli yönetmenlerinden. ‘Sometimes in April’ Ruanda katliamını Batı dışı perspektifle anlatan etkileyici bir yapım. Peck, filmde sorunun kolonyal kökenini gösteriyor ve Batının katliamdaki kayıtsızlığını sorguluyor.

IMDb: 7,3
‘Samt el Qusur’ (Sarayın Sessizliği) Tunus’taki Fransız sömürgeciliğine kadınların perspektifinden bakan güzel bir yapım.

IMDb: 8,0
‘Gandhi’ de konunun kült filmlerinden. Tahmin edilebileceği gibi film Gandhi’nin hayatını ve Hindistan’ın bağımsızlık sürecini anlatıyor.

IMDb: 8,1
‘La Battaglia di Algeri’ (Cezayir Savaşı) da konunun kült filmlerinden. Dönemi açısından oldukça cesur olan bu film, Fransa’nın Cezayir’de ‘mekanın sahibi’ olmadığını ve kolonyal bir güç olduğunu gösteren ve Cezayirlilere öznelik veren önemli bir yapım.

IMDb: 6,9
Post-kolonyalizm konusunda yazar-yönetmen Claire Denis ismini de es geçmemek lazım. ‘White Material’ sömürgecilikle kapitalizmin iç içeliğini, günümüzde sömürenle/sömürülenin kimliklerinin melezliğini vurgulayan güzel bir yapım.

IMDb: 6,9
Siyasette toplumsal cinsiyet mücadelesini vurgulayan filmlerden biri olan “Suffragette” kadınların Britanya’daki oy hakkı mücadelesine tanıklık etmenizi sağlıyor.

IMDb: 7,5
Kadınların eşit vatandaşlık hakkını elde etme mücadelesini Amerikan feminist hareketine odaklanarak anlatan ‘Iron Jawed Angels’ da konunun önde gelen filmlerinden.

IMDb: 7,2
‘Made in Dagenham’ da Ford fabrikasında çalışan kadınların eşit ücret hakkı için yaptıkları mücadeleyi anlatan güzel bir yapım.

IMDb: 7,5
Konunun sosyalliğine odaklanarak sinemadaki kadın-erkek temsillerini sorgulatan ve kadın dayanışması üzerine düşündürten harika bir yol filmi de ‘Thelma and Louise’.

IMDb: 7,5
‘Milk’ ise LGBT hakları aktivisti Harvey Milk’in hayatına odaklanıyor.

IMDb: 8,4
‘The Great Dictator’ konunun klasiklerinden. Faşizmi muhteşem bir dille eleştiren Charlie Chaplin’in bu filmi Uluslararası İlişkiler öğrencileri için mutlaka izlenmesi gerekenler kategorisinde.

IMDb: 7,2
‘Wag the Dog’ Amerika’daki politika yapım sürecini mizahi açıdan ele alan eğlenceli bir yapım.

IMDb: 7,9
‘No Man’s Land’ ise Bosna Savaşı’nı, BM ve medyanın rollerini sorgulayarak ele alan bir dram/kara mizah örneği.

IMDb: 8,0
‘Being There’ Amerikan siyasi sisteminin ve bu sistemde yükselmenin muhteşem bir hicvi. Filmde Peter Sellars’ın oyunculuğuna ayrıca bir parantez açmak da lazım.

IMDb: 8,3
Film, Yunan milletvekili Grigoris Lambrakis’in asker tarafından kullanılan kontrgerilla örgütçe öldürülüşünü ve sonrasındakini yargı sürecini ele alıyor.

IMDb: 7,7
Alfonso Cuaron’un ‘Roma’ filmi, kadının toplumsal rolü ve sınıfsal eşitsizliklerin yanı sıra, Meksika tarihindeki kontrgerilla harekete ve hükümetçe desteklenen paramiliter grubun 1971’de gerçekleştirdiği Corpus Christi katliamına odaklanıyor.

IMDb: 8,2
Endonezya’da 1 milyona yakın kişinin ölümüyle sonuçlanan 1965-66 sosyalist soykırımını, işkence ve katliamların faillerinin açısından perdeye taşıyan ‘The Act of Killing’ ise ‘kötülüğün sıradanlığı’ üzerine ürpertici bir yapım.

IMDb: 8,1
Film, Hutu milislerinin Tutsileri öldürmesini ve Rwanda’da yaşanan olayları konu alıyor.

IMDb: 7,3
Los Angeles’a kimyasal bombalar atılmasını ve insanların yaşadıkları dramı konu alıyor.

IMDb: 7,5
Uxbal adındaki bir babanın yasadışı işleri yüzünden başının kanunla derde girmesini anlatıyor.

IMDb: 7,7
Film, Malcolm X’in kendini islama adamasını ve insan hakları savunucusuna dönüşümünü konu alıyor.

IMDb: 7,7
1977 yılında David Frost ile Richard Nixon’un yaptığı efsanevi röportajı konu alan bu filmi de mutlaka izleyin.

IMDb: 7,3
Film, İtalyan politikacı Giulio Andreotti’nin mafyayla kurduğu ilişkileri ve dönemin politik hayatını ele alıyor.

IMDb: 7,4
Film, Şili seçimlerinde reklamcılığın gücüyle bir diktatörün tahtını kaybetmesini konu alıyor.

IMDb: 8,0
Dört Oscar kazanan film, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesini konu alıyor.

IMDb: 7,4
George Bush’un da aday olduğu ABD’nin 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde yaşananları ve yüksek mahkemenin nihai kararını konu alıyor.

IMDb: 7,7
Film gerçek olaylardan uyarlanmış ve Uganda’nın bir dönemine damgasını vurmuş olan İdi Amin’in hayatını konu almıştır.

IMDb: 7,4
2. Dünya Savaşı döneminde İngiltere başbakanı Churchill’in etkilerini ve içsel mücadelesini konu alıyor.

IMDb: 8,0
Watergate Skandalı’nı aydınlatma sürecini konu alan bu film dönemin gazetecilik anlayışını da gözler önüne seriyor.

IMDb: 7,7
Film, Şah’ın devrildiği İran devrimi esnasında militanların Tahran’daki Amerikan Büyük Elçilik binasındaki 52 Amerikalı’yı rehin alımasını ve bir CIA ajanının rolünü anlatıyor.

IMDb: 7,1
Film, Ohio eyaletindeki çekişmeli seçim kampanyaları sırasında yaşanan olayları konu alıyor. Ayrıca başrolünü George Clooney ve Ryan Gosling’in paylaştığı bu filmi de mutlaka izlenecekler listenize alın.

IMDb: 7,0
Gerçek bir olaydan uyarlanan bu filmde, ETA terör örgütü ve gizli servis arasında sıkışıp kalan bir ajanın hikayesi anlatılıyor. Dönemin şartlarını görmek isteyenler için oldukça faydalı olacaktır.

IMDb: 7,4
Film, 60’lı yılların sonunda Almanya’nın durumunu ve terörist grup Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) eylemlerini konu alıyor.

IMDb: 8,0
İran’da yaşanan İslam Devrimi ile birlikte yaşananları anlatan bu çizgifilmi mutlaka izleyin.

IMDb: 7,1
Film, Portekiz’in faşist başbakanı António de Oliveira Salazar’ın kanlı yönetimini ve sonrasında yaşanacak devrimi konu alıyor.

IMDb: 7,7
Almanya’da tüm dengeler değişirken 8 ay komada kalan bir kadının uyanmasını ve ailesinin ondan bu değişimleri saklamasını konu alan filmde Kapitalizmin Almanya’ya gelişi ve Berlin Duvarı’nın yıkılması gibi tarihi olaylar yer alıyor.

IMDb: 7,9
Film, II. Dünya Savaşı’nın sırasında yaşanan Iwo Jima Muharebesi’ni ve dönemin şartlarıyla beraber insanların durumunu konu alıyor.

IMDb: 8,2
İlk bakışta “süper kahraman” ya da “aksiyon” kategorilerine ait gibi görünse de bizce bu film politik filmler listelerine daha çok yakışıyor. Geleceğin İngilteresi’nde sindirilmiş halkı ayaklandırarak egemenliklerini geri verebilmek için çalışan, V olarak tanınan maskeli bir adamın hikayesini konu alıyor.

IMDb: 7,6
33 ödüle sahip bu film, 1981 yılında geçiyor ve İrlandalı bir cumhuriyetçinin özgürlüğü için hapishanede yaptığı açlık grevi esnasında yaşadıklarını konu alıyor.

IMDb: 7,5
Martin Luther King’i ve büyük yankı uyandıran Özgürlük Yürüyüşü’nü konu alan bu filmi izlemeden geçmeyin.

IMDb: 8,5
Çoğumuzun muhtemelen izlemiş olduğu Piyanist zaten politik filmler listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Film, Yahudi asıllı Polonyalı bir piyanistin ’nda yaşadığı zorlukları ve dönemin şartlarını gözler önüne seriyor.
Kaynak

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür

Harry Potter 20. Yıl Özel Bölümünün Yayın Tarihi Belli Oldu

Harry Potter 20. Yıl Özel Bölümünün Yayın Tarihi Belli Oldu

2001 ila 2011 yılları arasında yayınlanan Harry Potter filmleri serisi, işlediği konu ve deneyimli isimlerden oluşan oyuncuları ile seyircisine unutulmaz anlar yaşatmıştı. Harry Potter ekibi, uzun süre sonra ’20. yıl özel bölümü’ ile yeniden izleyicisiyle buluşacak. Harry Potter 20th Anniversary: ​​Return to Hogwarts adlı bölümün ilk tanıtımı, kısa süre önce resmi olarak paylaşıldı…

Harry Potter filmlerinin unutulmaz karakterleri, Warner Bros. ile HBO Max ortaklığıyla hazırlanan özel bir bölümde tekrar bir araya geliyor. Yeni yılın ilk günü, yani 1 Ocak 2022 tarihinde HBO Max adlı dijital platformda ekrana gelecek olan Hogwarts’a dönüş bölümünde, izleyiciyi oyuncularla yapılan röportajlar ve sohbetler gibi birçok sürpriz bekliyor.

Serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın yayınladığı ilk günden buna yana yirmi yıl geçti. Yapım şirketi, bu gelişmeyi kutlamak için özel bir bölüm hazırladı. HBO Max tarafından sosyal mecralarda paylaşılan ve 2 milyonu aşkın kullanıcı tarafından izlenen fragmanda, Robbie Coltrane, Matthew Lewis ve Mark Williams’a gizemli birer davet mektubu gidiyor.

Söz konusu fragman özel bölüm hakkında fazla ipucu vermiyor ancak Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson gibi isimlerin canlandırdığı Harry, Ron ve Hermione karakterlerinin Hogwarts okulunda yeniden bir araya geleceğini gösteriyor. 50 saniyelik videonun odak noktası “Özel baskı: Hogwarts mezunları tekrar ağırlıyor” şeklindeki ibare oluyor.

Fragmanda dikkat çeken diğer bir detay, Hogwarts Ekspresi’nin kalktığı Londra’daki Kings Cross istasyonunda Harry Potter müziğinin çalması. HBO Max platformunda seyirci karşısına çıkacak olan özel bölümde yeniden bir araya gelecek olan oyuncular, izleyicileri geçmişe doğru unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak.

Harry Potter 20. yıl özel bölümünde, yukarıda sıralanan oyuncuların yanı sıra Hogwarts’ın diğer mezunlarından Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Jason Isaacs, Gary Oldman, Imelda Staunton, Tom Felton, James Phelps, Oliver Phelps, Mark Williams, Bonnie Wright, Alfred Enoch, Matthew Lewis, Evanna Lynch ve Ian Hart gibi isimler de yer almakta.

Harry Potter romanın yazarı J. K. Rowling, bu özel bölümde yer almayacak. Öte yandan Warner Bros’un başkanı Tom Ascheim, çalışmaları aylardır devam eden proje hakkında; “Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin çıkışından bu yana inanılmaz bir yolculuk oldu ve birbirine bağlı bu evrenin nasıl değiştiğine tanık olmak en basit tabirle büyülüydü” açıklamasında bulundu.Okumaya devam et

Kültür

Transformers 7 Ne Zaman Çıkacak?

Transformers 7 Ne Zaman Çıkacak?

Haziran aynında çekimlerine başlanan ve sonraki günlerde adı Transformers 7: Rise of the Beasts olarak belirlenen film için meraklı bekleyiş devam ediyor. Serinin 7. filminin daha önce 24 Haziran 2022 olarak açıklanan vizyon tarihi, kısa süre önce yapım şirketi tarafından yapılan yeni duyuruyla bir yıl sonraya ertelendi…

Paramount Pictures tarafından yapılan son açıklama, filmin vizyona girmesini merakla bekleyen Transformers hayranlarını üzdü. Hikayesi 90’lı yıllarda geçecek olan Transformers serisinin son filmi Rise of the Beasts (Canavarların Yükselişi), 9 Haziran 2023 tarihinde vizyonda olacak.

İlk olarak 2007 yılında izleyicisi karşısına çıkan Transformers serisi, sonraki yıllarda çekilen devam filmleriyle dünya çapında en çok izlenen yapımlar arasına girmeyi başarmıştı. En son 2018 yılında yayınlanan Bumblebee filminin ardından, serinin son macerası Transformers 7: Rise of the Beasts için geri sayım başladı.

Transformers 7’nin oyuncuları, konusu ve yönetmeni gibi bazı detaylar, 2020’nin ilk aylarında netleşmeye başlamıştı. Ancak yapım şirketi, pandemi koşulları nedeniyle o dönem projenin çalışmalarını planladığı gibi yürütemedi. Paramount, serinin önceki filmlerinin yönetmenliği üstlenen Michael Bay yerine Steven Caple Jr. anlaştıklarını duyurmuştu.

Koşulların yavaş yavaş normale dönmesiyle, filmin ana çekimleri geçtiğimiz aylarda yeniden başlatıldı. 30 yaşındaki Amerikalı oyuncu Dominique Fishback’ın başrol oyuncusu olarak dahil olacağı Transformers 7: Canavarların Yükselişi, Optimus Prime, Bumblebee ve diğer G1 tasarımlı Autobot’ların yeni maceralarını anlatacak. Ayrıca yeni Transformers gruplarının da katılacağı serinin son filmi, 1994 yılında Peru ve New York’ta yaşanan gizemli bir hikayeyi ele alıyor.

Paramount Pictures filmin vizyon tarihinin neden 9 Haziran 2023 tarihine ertelendiği hakkında bir bilgi paylaşmazken, yapımcılardan Lorenzo di Bonaventura, Transformers 7 hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bonaventura, sürecin bu kadar uzamasının nedeni olarak; seyirciye filmde birçok sürpriz yenilik göstermek için yapılan denemeleri gerekçe gösterdi.

Okumaya devam et

Kültür

Hazal Kaya’nın Yeni Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu

Hazal Kaya’nın Yeni Filminin Vizyon Tarihi Belli Oldu

Başrollerinde Hazal Kaya, Onur Tuna ve Enis Arıkan gibi ekranların sevilen simalarını bir araya getiren Benden Ne Olur filmi, geride bıraktığımız ay yayınlanan ilk fragmanıyla seyircide merak uyandırmayı başarmıştı. Romantik komedi türünde olan 2021 yapımı film, 26 Kasım tarihinde vizyonda olacak.

Daha önce Eylül 2021’de vizyona gireceği duyurulan Benden Ne Olur adlı filmin yeni yayın tarihi açıklandı. Pandemi koşulları nedeniyle vizyon tarih uzun süredir ertelenen Ay Yapım, Medyapım ve CJ ENM Türkiye ortaklığında hazırlanan proje, geride bıraktığımız gün yapılan resmi duyura göre 24 Kasım’da izleyicisiyle buluşacak.

Aslı T. Kızmaz’ın 2019’da yayımlanan Benden Ne Olur isimli kitabının sinema uyarlaması olan film, Hazal Kaya, Onur Tuna, Enis Arıkan, Elçin Afacan, Cem Belevi, Tarık Pabuçcuoğlu, Nur Fettahoğlu ve Selin Şekerci gibi oyuncuları buluşturuyor. Senaryosu Aslı T. Kızmaz ve Müge T. Öztürk tarafından hazırlanan proje, kimlik arayışı içerisinde olan 28 yaşındaki bir kadının sürpriz bir aşkla kesişen eğlenceli hikayesini konu alıyor.

Şu sıralar Fox TV’de yayınlanacak İmkansız adlı yeni dizisi için çalışmalarını sürdüren Hazal Kaya, Benden Ne Olur filminde Sertap Bal karakterine hayat verecek. Kaya’nın filmdeki partneri Onur Tuna’da yeni dizisi için gün sayıyor. En son Mucize Doktor dizisiyle ekranlarda boy gösteren Tuna, yine Fox TV’de ekrana gelecek Mahkum dizinde oynayacak.

Benden Ne Olur filminin diğer başrol oyuncusu Enis Arıkan, daha önce Genco, Uçurum, Hayat Ağacı ve son olarak Camdaki Kız dizilerinde oynadı. Öte yandan Hazal Kaya ile Enis Arıkan, 2007 ila 2008 tarihleri arasında Kanal D’de ekrana gelen Genco dizisinde birlikte rol aldı.Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com