Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Step Aerobik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Step Aerobik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Step aerobik, dikdörtgen, kare veya dairesel (genellikle dikdörtgen) bir platform üzerinde yukarı ve aşağı adım atmayı içeren bir tür kardiyo egzersizidir. Kalp ve ciğer sağlığını desteklemenin yanı sıra formda kalmanın ve hızlı kalori yakmanın etkili bir yoludur.

Step aerobik denilince gözünüzde ne canlandırıyorsunuz? Merdiven basamağı veya tabure benzeri bir platformun üzerinde çık-in yapmak mı? Olayı en basite indirgediğimizde evet doğru düşünüyorsunuz ancak sıradan görünen bu aktivitede düşündüğünüzden çok daha fazlası var!

Makaleye Genel Bakış

 • Step Aerobiğin Ne Olduğunu Anlamak
 • Step Aerobik Evde Yapılır mı?
 • Step Aerobik Yapmanın Faydaları Nelerdir?
  • Kalp ve ciğer sağlığı
  • Kemik-iskelet sağlığı
  • Bacakların güçlendirilmesi
  • Ruh sağlığının iyileştirilmesi
  • Fazla kilolardan kurtulmak
 • Step Aerobiğe Yeni Başlayanlar İçin Birkaç Faydalı İpucu

Step Aerobiğin Ne Olduğunu Anlamak

Step aerobik, genellikle dikdörtgen ve yüksekliği ayarlanabilen bir platform üzerinde, farklı tempolarda adım atarak yapılan bir egzersizdir. Yeni başlayanlar platformun yüksekliği daha düşük tutup en basit hareketle (yukarı-aşağı adım) step aerobik yaparken, deneyim kazanmış kişiler ileri aşamalarda hem platform yüksekliği artırılabilir hem de yüksek tempoda daha zorlu hareketlere geçebilir. Bir başka ifadeyle, step aerobiğin şiddeti tempoya ve adımının yüksekliğine bağlıdır. Genel olarak, koreografi ne kadar karmaşıksa ve adımınız ne kadar yüksekse, antrenman o kadar zor olur.

Step Aerobik Evde Yapılır mı?

Evet, yapılır. Ancak, bunun için öncelikle halk arasında step aerobik tahtası olarak adlandırılan platformu satın almanız gerekiyor. İkinci olarak, hareketleri nasıl yapacağınızı görmek ve tempo tutmak için bir eğitim DVD’sine ihtiyacınız olacak. DVD satın almak istemiyorsanız da sorun değil. YouTube’da bu konuyla ilgili yüzlerce video var. Bu videolardan birini açın ve eğitmenle birlikte hareketleri tekrarlayın.

Step aerobik her ne kadar ev ortamında tek başına yapılabilse de spor salonları elbette daha avantajlıdır. Bunun nedeni, size hareketi gösteren bir eğitmenin olmasıdır. Ayrıca, spor salonunda grup şeklinde step aerobik yaptığınızda daha iyi motivasyon sağlarsınız. Ek olarak, spor salonundaki müzikler yapacağınız antrenmana göre seçilerek egzersize en iyi şekilde ayak uydurmanızı sağlar.

Step Aerobik Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Step aerobik ilk bakışta adım atmaktan ibaret basit bir aktivite olarak görünse de aslında kalp ve ciğer sağlığından kalça şekillendirmeye kadar pek çok faydası olan geniş kapsamlı bir egzersizdir. Bu eğlenceli egzersizi yaparak elde edebileceğiniz kazanımlardan bazıları şunlardır:

Kalp ve ciğer sağlığı

Step aerobik yapmanın birincil faydası kardiyovasküler sağlığı desteklemesidir. Yakın tarihli bir araştırma, 1 saatlik step aerobik antrenmanının yaklaşık 11 km koşmaya eşit olduğunu göstermiştir. Step aerobik kalbinizin sağlıklı çalışmasını destekler ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde kalp ve atardamar hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi önemli ölçüde azaltır.

Düzenli olarak bu egzersizi yaptığınızda artan kalp verimliliğiyle kaslarınıza daha fazla kan pompalanır ve bu da kaslarınızın daha fazla oksijen alması anlamına gelir. Ciğerlerinizin işleyişi iyileşir ve aslında bir süre sonra daha iyi nefes aldığınızı bile fark edebilirsiniz.

Kemik-iskelet sağlığı

Step aerobik yapmanın bir diğer faydası kemik sağlığını artırmak ve gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olmaktır. Yukarı ve aşağı doğru adım atma egzersizleri vücudunuzun kemik yoğunluğunu artırmasını teşvik eder. Böylece kemiklerinizin yoğunluğu ve gücü artar, kemik hassasiyeti sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

Öte yandan, kalça, ayak, ayak bileği veya diz ağrınız varsa step aerobik size göre olmayabilir. Sorunlu bölgenin üzerine baskı yapmak durumu daha fazla kötüleştirebileceğinden, daha hafif egzersizlere yönelmek isteyebilirsiniz.

Bacakların güçlendirilmesi

Adım atarak yapılan bir egzersizin bacak kaslarını güçlendirmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Yukarı ve aşağı adım atmak, baldırlarınızdaki, bacaklarınızdaki ve kalçalarınızdaki kasları çalıştırır. Ek olarak, spor salonlarındaki birçok step aerobik grubu, antrenman esnasında el ağırlıkları kullanarak üst vücut bölgesini de çalıştırmayı hedefler. Yani, aerobik yapmak yalnızca alt vücudu değil, üst vücudu çalıştıran hareketleri de içerebilir.

Ruh sağlığının iyileştirilmesi

Step aerobiğin harika faydalarından bir diğeri, zihinsel sağlığı artırmaya yardımcı olabilmesidir. Step aerobik dahil her türlü egzersiz, beyninizin endorfin olarak bilinen kimyasalları salmasına neden olur. Eylül 1997 tarihli bilimsel bir çalışma, step aerobik yapanlarda gerilim, depresyon, yorgunluk ve öfkenin azaldığını görüldü. (Kaynak)

Son dönemlerde biraz gergin hissediyor ve psikolojik sorunlarla mücadele ediyorsanız, hayatınıza renk katmak ve mutluluk seviyenizi artırmak için step aerobiğe bir şans vermeniz harika sonuçlar doğurabilir.

Fazla kilolardan kurtulmak

Çağımızın en büyük sorunlarından birinin obezite olduğunu düşündüğümüzde step aerobiğin bu faydası gerçekten teşvik edici olabilir. Fazla kilolardan şikayetçiyseniz ve kısa zamanda zayıflama hedefiniz varsa step aerobik en iyi seçimlerden biridir. Zira, 45 dakikalık bir step aerobik antrenmanın 450 kaloriye kadar yakmanıza yardımcı olabileceği bilinmektedir.

Bununla birlikte, step aerobik ile yakılan kalori miktarının antrenman yoğunluğuna ve mevcut kilonuza bağlı olduğunu unutmayın. Ancak yine de normal tempoda bir antrenman bile birkaç yüz kalori yakmanızı sağlayabilir.

Step aerobik ayrıca formunuzu korumanıza, kalça şekillendirme dahil daha iyi bir fiziksel görünüme kavuşmanıza, kendinizi iyi hissetmenize, kötü kolesterol seviyelerini düşürmenize yardımcı olur.

Step Aerobiğe Yeni Başlayanlar İçin Birkaç Faydalı İpucu

Diğer herhangi bir şeyde olduğu gibi bu bu egzersizde de ilk günlerde acemilik çekmeniz normaldir. Ancak merak etmeyin kısa süre için deneyim kazanacak ve platform üstünde ceylan gibi sekeceksiniz : ) Bununla birlikte, aşağıdaki birkaç püf noktası acemi olduğunuz ilk günlerde size yardımcı olabilir.

 • Step aerobik tahtası olarak bilinen platformların birçoğu yükseklik ayarına sahiptir. İlk günlerde mümkün olan en düşük yükseklikte çalışın. Deneyim kazandıkça yüksekliği ve tempoyu artırın.
 • Step aerobik genellikle spor salonlarında grup halinde yapılan bir egzersizdir. Yanınızdaki spor arkadaşınız sehpanın üzerine çıkmış gibi duruyorsa bu sizin şevkinizi kırmasın. Yakın zaman sonra siz de en az onun kadar iyi seviyelere geleceksiniz.
 • Antrenman esnasında kafanız karışır veya geride kalırsanız, kol hareketlerini atlayın ve bir süre ayak çalışmasına konsantre olun.
 • Step hareketleri kolay gelmeye başladığında platformun yüksekliğini artırın.
 • Hamile bir kadınsanız veya kalp hastalığınız varsa sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için öncelikle spor eğitmeni ve doktorunuzdan onay alın. Sizin için uygunsa, en düşük yükseklikte ve düşüp tempoda ilerleyin.
 • Antrenman sonrası duş almayı ihmal etmeyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Bill Gates’ten sonra Jeff Bezos’n dev yatı da Muğla kıyılarında

Bir süredir Türkiye sahillerinde tatil yapan Bill Gates’in ardından dünyanın sayılı zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un teknesi de Muğla’ya demir attı.

Bill Gates ten sonra Jeff Bezos n dev yatı da Muğla kıyılarında

Dünyanın en zengin iki isminin yatları Muğla kıyılarına demirledi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates bir süredir Didim ve Güllük’te tatil yapıyordu. Gates bugün Lana isimli yatıyla Fethiye’ye geçerken bir başka dünyaca ünlü zengin Jeff Bezos’un yatı da Türkiye kıyılarına geldi.

Amazon teknoloji şirketinin kurucusu Jeff Bezos’un 136 metre uzunluğundaki süper lüks yatı Gökova Körfezine demir attı. Bezos’un yatı Gökova Körfezi’nde görüntülendi.

10 Ekim’de Yunanistan’dan Bodrum’a gelen Jeff Bezos’un ‘Flying Fox’ isimli ultra lüks yatı, Bodrum’dan sonra Gökova Körfezine demir attı. Gökova Körfezinde karadan ulaşımın zor olduğu bir bölgeye demir atan ‘Flying Fox’ teknesinde Jeff Bezos’un olup olmadığı bilinmiyor. Yatta bulunan iki adet helikopter pistinden birisinde helikopterin bulunduğu görüldü.

FUTBOL SAHASINDAN DAHA UZUN

57 yaşındaki dünyanın en zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un ultra lüks yatı 2019 yılında Almanya’da üretildi. Çelik zırhlı gövdeye sahip mega yat 136 metre uzunluğunda ve 22,5 metre genişliğinde. Yatta 12 metrelik yüzme havuzu bulunurken, toplamda 22 kişilik misafir kapasitesinin yanı sıra 54 kişilik mürettebata sahip. Yatta 11’i VIP konuklar için olmak üzere 36 kabin bulunuyor. Yatta iki adet helikopter pisti de yer alıyor.

Okumaya devam et

Yaşam

Aleyna Tilki’nin Dubai Pozlarına Beğeni Yağmuru

Aleyna Tilki’nin Dubai Pozlarına Beğeni Yağmuru

Yeni şarkıları için bir süredir Londra’da bulunan Aleyna Tilki, geride bıraktığımız gün annesi Havva Öztel ile birlikte Dubai’ye tatile gitti. Şarkılarıyla olduğu kadar sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla da adından söz ettirmeyi başaran genç şarkıcı, çöl pozlarıyla takipçilerinden tam not aldı…

Geçtiğimiz haftalarda Amerikalı ünlü DJ Dillon Francis ile birlikte İngilizce bir şarkı çıkaran Aleyna Tilki, 2,7 milyon kişinin takip ettiği Instagram hesabından yayımladığı pozlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Tatil için Dubai’yi tercih eden şarkıcı, “Çöl prensesi Aleyna” notuyla yaptığı son paylaşımla olay oldu.

Sözleri Dua Lipa, Sarah Hudson ve Coffee gibi ünlü isimlerin imzasını taşıyan Retrograde şarkısı ile dünyaya açılan Aleyna Tilki, bir ay önce de Real Love adını verdiği son şarkısı için İngiltere’deydi. 21 yaşındaki şarkıcı, meslek kariyerinde iyi bir konuma ulaşmak için bu tür çalışmaları sürdüreceğini açıklamıştı.

Şu sıralar yeni şarkısının heyecanını yaşayan Tilki, yoğun geçen bir klip maratonunun ardından ailesiyle birlikte İngiltere’den Dubai’ye geçti. Çöl pozlarıyla günün çok konuşulan isimlerinden biri olan şarkıcı, son paylaşımıyla kısa sürede hayranlarından 80 bini aşkın beğeni ve çok sayıda övgü dolu yorum aldı.

Şarkıcı, müzik kariyerinde artık düşüşe geçtiği ve çıkardığı şarkıların eskisi kadar dinlenmediği yönünde çıkan söylentiler hakkında bir açıklamada bulunmuştu. İki yıla yakın süredir hayatında bazı olumsuzluklar yaşadığını dile getiren Tilki, bir şeyler üretmekte de bu yüzden zorlandığını söylemişti.

Aleyna Tilki, Cadılar Bayramı paylaşımıyla da konuşulmuştu. O tarihte Londra’da olan şarkıcı, kaldığı odada gündelik kıyafetleriyle poz vermiş ve yayımladığı fotoğrafa, “Dünya bir cadı kazanı, biz de içinde kaynıyoruz. Kostüme bazen gerek yok. Kazan bizi eritiyor!” şeklinde bir not eklemişti.

Okumaya devam et

Yaşam

Justin Bieber, Sahneye Başörtüsüyle Çıkarak Herkesi Şaşırttı

Justin Bieber, Sahneye Başörtüsüyle Çıkarak Herkesi Şaşırttı

Şarkıları, sosyal medya paylaşımları ve özel hayatıyla gündemden düşmeyen Justin Bieber, giydiği kıyafetlerle de adından söz ettiriyor. Önceki gün verdiği konserde hayranlarının karşısına başörtüsü takarak çıkan 27 yaşındaki dünyaca ünlü şarkıcı, yeni sahne imajıyla görenleri şaşkına çevirdi…

2010 yılında çıkardığı albümle adını milyonlara duyuran ve sonraki yıllarda dünya çapında tanınan bir isim haline gelen Justin Bieber, geride bıraktığımız gün verdiği konserde çekilmiş fotoğraflarını sosyal medya hesabında yayımladı. Genç popçunun sahne kostümü ise olay oldu.

Geçtiğimiz yıllarda psikolojik sorunlar yaşayarak hayranlarını üzen Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, uzun süreli bir tedavi sürecinin ardından yeniden sağlığına kavuştu. İyileştikten sonra konserlerine kaldığı yerden devam eden Bieber, son konseriyle yine adından söz ettirmeyi başardı.

2018 yılında Amerikalı ünlü model Hailey Baldwin ile nikah masasına oturan Justin Bieber, önceki gün verdiği konserde sevenlerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yeniden sevilen şarkılarını seslendiren Bieber’ın başörtülü görüntüleri, hayranlarının birçoğu tarafından garip bulundu.

Dansları ve şarkılarıyla hayranlarına sahnede eğlenceli anlar yaşatan şarkıcının Instagram hesabında paylaştığı başörtülü imajı, takipçilerinden gelen yorumlarla dolup taştı. Bazı takipçileri Bieber’ın başörtüsünü yeni bir moda akımı olarak yorumlarken, bazıları da eleştirilerde bulundu.

Öte yandan, Justin Bieber’ın yaşadığı ruhsal sağlık problemlerin üç yıl önce yaptığı evlilikten kaynaklandığı şeklinde dedikodular yayılmaya başlamıştı. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta bir açıklama yapma gereği duyan Hailey Baldwin, bu sürecin zorlu geçtiğini ancak hayatının en zor dönemlerinde eşini yalnız bırakacak bir kadın olmadığını dile getirmişti.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com