Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania erecta bir caudex bitkisidir. Caudex bitkileri etli familyaya aittir. Su deposu görevi gören ve patatesi andıran bir kök sistemine sahiptir. Yıllık bir döngüyle filizlenir ancak çok yıllıktır. Bu nedenle, ekim için en uygun zaman ilkbahardır. Her baharda yeni bir hayata uyanan bitki, uzun sürgünlerde kalkan şeklinde yuvarlak yapraklar oluşturur…

Makaleye Genel Bakış

 • Stephania Erecta Özellikleri
 • Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Uykusu Dönemi
 • Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania Erecta Özellikleri

Menispermaceae familyasına ait bir bitki cinsi olan Stephania erecta, aslen Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Daha büyük popülasyonlar özellikle Tayland’da bulunur. Anavatanında seyrek ormanlarda yetişir. Sulu bir bitkidir ve yumrusunda su depolama özelliğine sahiptir.

Stephania erecta bitkisinin muhtemelen en belirgin özelliği büyük kök yumrusudur. Yumru, sulu bitki için bir su ve besin deposu görevi görür. Bu, uzun kuraklık dönemlerinde bile zarar görmeden hayatta kalabileceği anlamına gelir. Yumrular dişi ve erkek olarak sınıflandırılır. Bunlar sadece filizlenme şekillerinde farklılık gösterirler. Erkek örnekler ilk olarak ilkbaharda çiçekleri oluşturur, sonra yapraklar takip eder. Dişi örneklerde ise durum tam tersidir.

Bu bitki yıllık olarak çiçek oluşturabilir. Çiçekler, cinsiyete bağlı olarak yaprakların oluşumundan önce veya sonra ilkbaharda açar. Tek tek sürgünlerde küçük sarı ila yeşilimsi çiçek kümeleri oluşur. Çiçeklerin her birinin 8 yaprağı vardır ve polenleri bir daire içinde düzenlenmiştir.

Stephania erecta, tamamen büyüdüğünde bir metreden biraz fazla yüksekliğe ulaşabilir. Ancak bu 20 yıldan fazla sürebilir. İnce, açık yeşil, düz saplar yumrudan dışarı uzanır ve her yıl biraz daha büyür. Saplar ayrıca bir kafesin etrafına sarılabilir ve istenen yöne yönlendirilebilir.

Not: Stephania erecta zehirli bir bitki olarak sınıflandırılmıştır. Mümkünse, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania sıcak ve aydınlık bir ortamı sever. Ancak kök kısmı gölgede kalmalı ve çok fazla doğrudan güneş almamalıdır. Birçok bitki sever tarafından toprak bir kap kullanılması tavsiye edilir. Bu kap, yüksek kaliteli kaktüs toprağı ile doldurulabilir. Her halükarda uzun süreli su basması önlenmelidir. Kışın, sıcaklık 15 derecenin çok altına düşmemelidir. Bu nedenle, evde veya kış bahçesinde kış uykusu zorunludur.

İlginizi çekebilir: Pilea çiçeği bakımı ve çoğaltma

Yer ve Toprak

Stephania erecta’nın yeri dolaylı ışığa sahip olmalıdır. Doğrudan güneş yapraklara zarar verebilir. 16°C ile 26°C arasındaki bir sıcaklık, büyüme için en iyi temeli sağlar. Nem %60’ın üzerindeyse, tam yapraklanma görülebilir. Nem %40’ın altına düşerse kahverengi yaprak uçları ve yaprak kenarları oluşabilir. Hava akımını veya çok kuru havayı önlemek için pencerelere ve radyatör gibi ısı kaynaklarına belirli bir mesafe bırakılmalıdır.

Alt tabaka çok fazla su tutmamalıdır. Besinler de sadece ölçülü olarak mevcut olabilir. Bu durumda, besinler ek gübreleme ile sağlanmalıdır. Yüksek kaliteli kaktüs toprağı Stephania erecta yetiştirmek için idealdir. Bununla birlikte, daha iyi drenaj için toprağı biraz çakıl veya kumla karıştırabilirsiniz.

Sulama ve Gübreleme

Etli bir bitki olarak, Stephania erecta az miktarda suyla sorunsuz bir şekilde hayatta kalabilir. Her zaman alt tabaka yüzeyde kurur kurumaz sulanır. Yaz mevsiminde, sıcaklığa bağlı olarak haftada bir sulama yeterlidir. Soğuk mevsimde ise bir ay boyunca sulama yapılmayabilir. Ilık ve kireçsiz su, sulama için uygundur. Sularken suyu yumrunun üzerine değil, toprağın üzerine yudumlar halinde dökmeye dikkat edin.

Stephania erecta bitkisini gübrelemek için hem sıvı sulu gübre hem de yavaş salınan gübre kullanılabilir. Genellikle sıvı gübre tercih edilir çünkü doz miktarı daha iyi ayarlanabilir. Çok fazla besine ihtiyacı olmadığından, ilkbahar ve yaz mevsiminde dört haftada bir gübre verilmesi yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Yavaş büyümesi nedeniyle, Stephania erecta sadece her üç yılda bir yeni bir saksıya aktarılmalıdır. Saksı değiştirmek için en iyi zaman yaz başlangıcıdır. Bu zamanda yumru yeni sürgünler oluşturmaya başlar. Fazla suyun akabilmesi için drenaj delikleri olan bir saksı seçtiğinizden emin olun. Bu işlem sırasında köklerdeki toprağı temizlemeyin. Çünkü kökler zarar gördüğünde oldukça hızlı bir şekilde şoka uğrar. Ayrıca yumru kökün sadece yarısı toprak ile kaplanmalı ve alt tabakayı bitkinin etrafına koyarken çok bastırılmamalıdır.

Kış Uykusu Dönemi

Kış yaklaşırken, Stephania erecta bitkisi kış uykusuna hazırlanmaya başlar. İlk başta yapraklar dökülür, sonra yumru içine çekilir. Ancak bazı durumlarda, bitkinin uyku dönemi geç başlayabilir. Dinlenme dönemi gecikirse, gübrelemeyi ve sulamayı basitçe azaltabilirsiniz. Bitki daha sonra kendi kendine kış uykusuna yatar.

Bu süre zarfında yerinin değiştirilmesi gerekmez. Sadece kuru ve sıcak olmalıdır. Kış aylarında, neredeyse artık sulanmaya ihtiyaç duymaz. Baharla birlikte yumru yeniden canlanır. İlkbaharın sonuna doğru sulamayı artırabilirsiniz. İlk küçük doz gübreler de bundan sonra verilebilir.

Bu uyaranlar yeni büyümeyi teşvik eder. Ancak yeni büyüme görünür hale gelene kadar haftalar hatta bazı durumlarda aylar sürebilir.

Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania erecta sadece tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar çeşitli çevrimiçi mağazalarda ve pazarlarda mevcuttur. Ancak birçok durumda, genç bitkileri doğrudan satın almak daha kolay ve hızlıdır. Yine de tohumdan yetiştirmeyi denemek istiyorsanız, ilk olarak tohumları gece boyunca ılık suda bekletin. Böylece çimlenmeyi kolaylaştıran suyu emerler.

Daha sonra, tohumlar kaktüs toprağında yaklaşık 1 santimetre derinliğe yerleştirilir. Tohumları toprak ile örtmeyin. Bu süreçten itibaren alt tabakayı nemli tutmak önemlidir. %60 civarında bir nem oluşturmanız önerilir. Bu, bir tohum kutusunda en iyi sonucu verir. 19 °C’lik bir toprak sıcaklığı optimal kabul edilir. Çimlenme 6 ay kadar sürebilir. Ancak küçük fidanlar görülüyorsa, üçüncü yaprakla birlikte kendi kaplarına yerleştirilebilirler.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pratik Bilgiler

Patlamış Mısır Nasıl Saklanır?

Patlamış Mısır Nasıl Saklanır?

Film veya dizi izlerken atıştırmak için hazırladığınız dün akşamdan artakalan patlamış mısırlarınız varsa bunları nasıl saklamanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap, patlamış mısırlarınızı ısıdan ve nemden uzakta, kapalı bir kapta saklayın. Ancak, bu konuda bilmek isteyebileceğiniz birkaç detay daha var…

İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski tarımsal ürünlerden birinin mısır olduğunu biliyor muydunuz? Mısır, kolay erişilebilir, uygun fiyatlı ve basit tariflerle hazırlanabilen bir tahıl olduğundan yüzyıllardır çoğu insan için popüler bir atıştırmalık. Haşlanmış, patlatılmış veya közlenmiş: Herkesin farklı bir favorisi olsa da patlamış mısır liderlik koltuğunda gibi görünüyor. Zira, her yıl dünya genelinde kişi başı 30 litre civarında patlamış mısır tüketildiği tahmin ediliyor. İlginçtir ki, bu kadar çok tüketilmesine rağmen çoğu insan patlamış mısırın nasıl saklanması gerektiği tam olarak bilmiyor.

Aşağıda, patlamış mısırların bayatlamadan uzun süre kalabilmesi için nasıl saklanması gerektiğine değiniyor ve işinize yarayabilecek birkaç ipucundan bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Patlamış Mısır Bayatlamaması İçin Nasıl Saklanır?
 • Patlamış Mısır Bozulur mu?
 • Bayat Patlamış Mısır Nasıl Tazeleştirilir?

Patlamış Mısır Bayatlamaması İçin Nasıl Saklanır?

Mısırı patlattıktan sonra nasıl sakladığınız, ne kadar süre taze kalacağını etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle birkaç püf noktasına dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bunlar, patlatma için tencere veya mikrodalga kullanıldığı fark etmeksizin tüm patlamış mısırlar için geçerlidir.

 • Patlamış mısırları ağzı kapaklı cam veya plastik kaplarda saklayın. Ancak, mevcut mısırınıza kıyasla kabın çok büyük olmamasına özen gösterin. Aksi halde mısır daha hızlı bayatlar. Eğer mümkünse kabı ağzına kadar patlamış mısırla doldurun. Böylelikle içinde fazla hava kalmayacak ve saklama süresi uzayacaktır.
 • Mısırları patlatır patlatmaz henüz sıcakken saklama kabına koymayın. Bunu yaparsanız, oluşan nem mısırın ıslanmasına neden olacak ve ömrünü kısaltacaktır. Merak etmeyin, patlatılan mısırlar hemen soğur ancak yine de çok aceleniz varsa bir tepsiye sererek soğuma sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Ağzı kapalı kapta 1 ila 2 hafta boyunca mısırınızı oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Ancak, mısırınızın ısıdan ve nemden olumsuz etkilendiğini unutmayın. Hava geçirmez kaplar bile güneşte bırakılırsa içerisi çok ısınabilir ve bu sıcaklık patlamış mısırlarınızı etkileyebilir.
 • Diğer pek çok gıda için en iyi saklama yeri soğuk bir ortam olan buzdolabıdır ancak patlamış mısırlar nem riski nedeniyle buzdolabında saklanmamalıdır. Ayrıca, donan su çekirdeklerin iç yapısını parçalayabilecek şekilde genişlediğinden patlamış mısırlar buzluğa atılmamalıdır.

”Patlamış mısırlarınızı, ısı kaynaklarından ve güneş ışığından uzakta, serin, tercihen karanlık bir yerde ağzı hava almayacak kapalı bir kapta saklayın”

Patlamış Mısır Bozulur mu?

Patlamış mısır diğer yiyecekler gibi bozulmasa da bayatlar. Bu olduğunda, gevrekliği kaybolarak yumuşayacak, leziz tadı azalacak ve muhtemelen dokusu kabarık olması gerekirken büzülecektir. Ancak yine de patlamış mısırınızın bayatlamış olması zararlı olduğu anlamına gelmez. Çıtır lezizliğinin kaybolması dışında muhtemelen ek bir sorunla karşılaşmayacaksınız, zehirlenmeyeceksiniz veya ciddi bir sağlık sorunu yaşamayacaksınız!

Nadir durumlarda (saklama kabına nem girdiyse) mısırınızın küflendiğini görebilirsiniz. Yine de bu pek olası değildir. Hava geçirmez bir kapta ve kuru bir yerde saklıyorsanız küf oluşumu neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, herhangi bir küf belirtisiyle karşılaşırsanız düşünmeden çöpe atmanız gerekir.

Bayat Patlamış Mısır Nasıl Tazeleştirilir?

Hava geçirmez bir kapta saklandığında bile patlamış mısır bayatlar mı? Eninde sonunda, evet. Doğru şekilde saklansa bile patlamış mısırlar bir süre sonra tazeliğini yitirmeye başlar. Güzel haber, bayatlayan mısırları yeniden çıtır hale getirmenin bir yolu var…

 • Fırınınızı 120 ila 130 dereceya ayarlayın
 • Patlamış mısırlarınızı üst üstte gelmeyecek şekilde tepsiye serin ve fırına sürün
 • 4 ila 5 dakika boyunca fırında bekletin
 • Mısırlarınızı kontrol edip gevrekliğine bakın. İstediğiniz kıvamda değilse 1 dakika daha bekletin.

Alternatif olarak, bayat patlamış mısırlarınız tuz içermiyorsa dondurmalarınıza karıştırarak değerlendirebilirsiniz.

Son bir uyarı olarak, kötü bir koku ya da tat fark ederseniz veya yeşilimsi-kahverengimsi lekeler görürseniz (bunlar küf belirtileridir) çöpe fırlatın gitsin.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Evde Baloncuk Suyu Nasıl Yapılır?

Evde Baloncuk Suyu Nasıl Yapılır?

Solüsyona üfleyerek köpük baloncuklar çıkarmak çocuklar için eğlenceli bir aktivitedir ve bununla saatlerce sıkılmadan oynayabilirler. Ancak, diğer tüm oyuncaklar gibi az da olsa bunun da bir maliyeti var. Neyse ki, özünde ”deterjanlı su” olan bir şey için para harcamanız gerekmez.

Baloncuk suyu yapmanın perde arkasındaki bilimi merak ediyorsanız kısaca açıklayalım: Su, yüksek bir yüzey gerilimine sahiptir. Bu nedenle, yardımcı malzemeler olmadan yalnızca suyla baloncuk yapmak neredeyse imkansızdır. Suya sabun veya deterjan eklemek, yüzey gerilimini azaltarak büyük kabarcıkların oluşmasını sağlar. Ayrıca, gliserin ve mısır şurubu gibi malzemeler baloncukların kısa sürede patlamasından sorumlu olan buharlaşma sürecini yavaşlatarak baloncukların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Öte yandan, mısır şurubu veya gliserin gibi maddeleri temin etmeniz şu an için mümkün değilse yine de dayanıklı baloncuklar yapabilirsiniz. Bunun için her mutfakta bulunan birkaç kolay malzemeden daha fazlasına ihtiyaç duymayacaksınız…

Makaleye Genel Bakış

 • Köpük Baloncuk Suyu Nasıl Hazırlanır?
 • Baloncuk Suyu Yapmak İçin Gliserin Gerekli mi?
 • Eğlenceli Bir Baloncuk Oyunu mu Arıyorsunuz?

Köpük Baloncuk Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde köpük baloncuk suyu yapmak için birkaç kolay erişilebilir malzemeye ihtiyacınız var. Bunlar:

 • 5 su bardağı ılık su (suyun ılık olması diğer malzemelerin kolayca karışmasına yardımcı olur)
 • 1 çay bardağı toz şeker (şeker garip bir bileşen gibi görünebilir ancak diğer malzemeleri birbirine bağlar ve bu sayede hem solüsyonunuz hem de kabarcıklarınız uzun süre dayanır)
 • 1 çay bardağı sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da kullanabilirsiniz ancak sudaki yüzey gerilimini azaltarak baloncuk oluşturma konusunda sıvı deterjan daha iyidir)
 • Bu ölçülerle yaklaşık 1.1 litre çözelti elde edeceksiniz. Sizin için fazlaysa sayılan tüm malzemelerin yarısını kullanabilirsiniz.

Baloncuk suyunuzu uzun süre saklamak niyetindeyseniz damıtılmış su kullanın. Çözeltiyi saklamakla ilgilenmiyorsanız musluk suyu işinizi görecektir.

Sayılan malzemeleri karıştırmak için büyük bir kavanoza veya benzeri bir kaba ihtiyacınız olacak. Kavanoza toz şekeri ekleyin ve üzerine ılık suyu boşaltın. Şeker tamamiyle eriyene kadar birkaç dakika boyunca karıştırın. Sonraki adımda şekerli suya bulaşık deterjanını ekleyip karıştırın. Ancak, deterjanı ekledikten sonra karıştırma işlemini yavaşça yapın. Aksi halde solüsyonunuz aşırı şekilde köpürecektir.

Ve bingo! Baloncuk suyunuz hazır. Balkona veya dışarı çıkarak köpük baloncuk yapıp eğlenmeye başlayabilirsiniz. Ancak yine de küçük bir ipucu: Hazırladığınız baloncuk suyunu birkaç saat veya gece boyunca bekletmeniz, daha iyi sonuç almanıza yardımcı olabilir. Fakat, baloncuklarla oynamak için sabırsızlanan minikleriniz varsa, bu kesinlikle gerekli bir adım değil.

Baloncuk suyunun hepsini bitiremezseniz, kalanını direkt güneş görmeyen serin ve kuru bir yerde saklayın. Buzdolabı bunun için harikadır. Baloncuk solüsyonunuzu 2 hafta içinde kullanın.

Baloncuk Suyu Yapmak İçin Gliserin Gerekli mi?

Hayır değil. Yukarıdaki tarif gayet iyi sonuç veriyor. Ancak, gliserinli baloncukların daha uzun süre patlamadan kalabildiğini söylememek de haksızlık olur. Evinizde bitkisel gliserin varsa yukarıdaki tarife 1 yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.

Gliserin yoksa alternatif bir seçenek olarak mısır şurubu kullanmanız da mümkün. Mısır şurubu, buharlaşmayı yavaşlatmak için gliserin gibi çalışır ve böylelikle köpük baloncuklarınız daha uzun süre patlamadan havada uçuşabilir.

Bunlara ek olarak, renkli baloncuklar yapmak için solüsyona 5 ila 10 damla kadar istediğiniz renkte gıda boyası ekleyebilirsiniz. Ancak, bunu yaptığınızda deterjanın kendi rengiyle gıda boyasının renginin karışacağını unutmayın. Örneğin, sıvı deterjanınızın rengi sarıysa, kırmızı gıda boyası eklediğinizde turuncu baloncuklar elde edersiniz.

Eğlenceli Bir Baloncuk Oyunu mu Arıyorsunuz?

Çocuğunuzla birlikte eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız veya çocuklarınıza kendi aralarında oynayabileceği bir oyun öğretmek istiyorsanız, en iyi seçeneklerden biri baloncuk üfleme yarışmasıdır. Zira, en büyük balonu kimin yapabildiğini görmek her zaman eğlencelidir. Ek olarak, en çok baloncuğu kimin çıkarabileceğini veya kimin balonunun patlamadan en uzun süre dayandığını görmek için basit ama eğlenceli bir yarışma düzenleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Çamaşır Sodası Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Çamaşır Sodası Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Sodyum karbonat olarak da bilinen çamaşır sodası, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilen temizlik ürünlerinden biridir. Çamaşır sodasının avantajları, çok yönlü ve çevre dostu olmasının yanı sıra geleneksel temizlik maddelerinden çok daha ucuz olmasıdır…

Makaleye Genel Bakış

 • Çamaşır Sodası Nedir?
 • Çamaşır Sodası İçin Pratik Kullanımlar
 • Aşırı Kirli Yüzeyler İçin Çamaşır Sodası
 • Tıkanmış Giderler İçin Çamaşır Sodası
 • Bulaşık Makinası Deterjanı Olarak Çamaşır Sodası
 • Çamaşır Sodası ile Sıvı Deterjan Yapın
 • Giysilerinizdeki Kokuları Nötralize Etmek İçin Çamaşır Sodası
 • Çamaşır Sodası Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çamaşır Sodası Nedir?

Doğal minerallerin parçalanmasıyla elde edilen çamaşır sodası, özellikle evlerde kullanılan geleneksel temizlik maddelerine kimyasal içermeyen iyi bir alternatiftir. Çamaşır sodası bir karbonik asit tuzudur ve yapısal formülü Na2CO3 olarak bilinir. Suda kolayca çözünebilmesi nedeniyle kullanımı basittir.

Doğal olarak oluşan bu tuzun kimyasal adı sodyum karbonattır ve kabartma tozu (NaHCO3) ile yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, hem özellikler hem de kullanımlar açısından sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ve sodyum karbonat (çamaşır sodası) arasında çeşitli farklılıklar vardır.

Çamaşır sodası tozu su ile karıştırıldığında, güçlü bir çözelti ortaya çıkar. Alkalin özelliklerinden dolayı, elde edilen karışım mükemmel bir yağ çözme etkisine sahiptir. Bu nedenle çamaşır sodası, yağ lekelerini veya diğer kirleri az çabayla çıkarmak için idealdir. Aynı zamanda hoş olmayan kokuları da nötralize eder.

Çamaşır Sodası İçin Pratik Kullanımlar

Çamaşır sodası, yüzey temizliği ve çamaşır bakımı için kullanılan çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Yağ, kir ve lekeleri çözebilmesinin yanı sıra, hoş olmayan kokuları da yok eder. Su ile karıştırıldığında güçlü bir kostik oluşturur. Yağ ile kimyasal olarak birleşir ve herhangi bir yüzeyden kolayca çıkarır.

Evinizi temizlemek, giysilerinizdeki lekeleri çıkarmak ve birçok geleneksel temizlik malzemesinin yerini alabilmesi için çamaşır sodasını nasıl kullanabileceğinize dair hazırladığımız bazı ipuçları:

Aşırı Kirli Yüzeyler İçin Çamaşır Sodası

Çamaşır sodası oldukça alkali olduğu için yağları çok iyi çözer. Örneğin tava veya tencerelerden yanmış artıkları çıkarmak ya da mutfak ve banyoyu temizlemek için idealdir.

Bir tavaya yapışmış yoğun kalıntıları gevşetmek için 2 yemek kaşığı çamaşır sodasını yaklaşık 500 ml su ile karıştırmak yeterlidir. Çözeltiyi tavaya dökün ve ocakta biraz ısıtın, bu etkiyi artıracaktır. Yaklaşık yarım saat bekletin ve ardından birikintileri kolayca çıkarın.

Mutfak dolaplarının fırına yakın kısımları gibi aşırı derecede yağlanmış yüzeyleri temizlemek için yaklaşık 1 yemek kaşığı çamaşır sodası ile 500 ml suyu karıştırın. Bunu bir sprey şişesine dökün ve kuvvetli bir şekilde çalkalayarak lekelerin üzerine püskürtün. Son olarak bir bezle silin.

Tıkanmış Giderler İçin Çamaşır Sodası

Banyo veya mutfakta tıkanmış bir gidere genellikle saç, yağ ve diğer kir parçacıkları gibi inatçı birikintiler neden olur. Agresif kimyasal temizleyicilere başvurmak yerine, giderler çamaşır sodası ve sirke karışımı ile temizlenebilir.

Yaklaşık 4 yemek kaşığı çamaşır sodasını doğrudan gidere dökün, ardından yardım bardak sirke ilave edin. İki madde, kimyasal bir reaksiyonu tetikleyerek ısı ve beyaz bir köpük oluşturacaktır. Ortaya çıkan solüsyonun iyice emilebilmesi için iki dakika bekleyin. Sonrasında sıcak su ile durulayın.

Bulaşık Makinası Deterjanı Olarak Çamaşır Sodası

Yaklaşık 150 g çamaşır sodasını eşit miktarlarda sitrik asit ve karbonat ile birleştirin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve kuru bir yerde saklayın. Ardından, 20-30 gr karışımı bulaşık makinesine koyun (bulaşıkların ne kadar kirli olduğuna ve suyun ne kadar sert olduğuna bağlı olarak miktar değişebilir). Önemli: Maksimum sıcaklık 50 dereceyi geçmemelidir. Aksi takdirde, sitrik asit nedeniyle bulaşık makinesinde tortular oluşabilir.

Çamaşır Sodası ile Sıvı Deterjan Yapın

4 yemek kaşığı çamaşır sodası, 30 gram rendelenmiş yeşil sabun ve 2 litre sudan çevre dostu bir sıvı deterjan yapılabilir. Tüm malzemeleri karıştırın, kaynatın ve yaklaşık bir saat soğumaya bırakın. Özel bir koku istiyorsanız, birkaç damla lavanta yağı ekleyin.

Karışımı sızdırmaz şişelere aktarın. Bir yıkama için yaklaşık 150 ila 200 ml ev yapımı deterjan yeterlidir. Kullanmadan önce daima kuvvetlice çalkalayın. Önemli: Yün veya ipek gibi doğal liflere zarar verebileceğinden, bu tür kumaşlardan üretilmiş çamaşırları yıkarken soda deterjanını kullanmayın.

Giysilerinizdeki Kokuları Nötralize Etmek İçin Çamaşır Sodası

Giysileriniz yıkandıktan sonra hala hoş olmayan bir kokuya sahipse, çözüm zamanı. 1 yemek kaşığı çamaşır sodasını 5 litre suda eritin ve 30 dakika bekleyin. Kirli çamaşırları bu suya koyun ve bir gece bekletin. Çamaşırlar daha sonra normal şekilde yıkanabilir. Bu ipucu öncelikle beyaz çamaşırlar için geçerlidir. Renkli çamaşırlar için daha düşük bir konsantrasyon kullanılmalıdır. 10 litre su için aynı miktarda soda kullanılması tavsiye edilir.

Çamaşır Sodası Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çamaşır sodası çevre dostu bir temizlik maddesi olarak kabul edilir. Buna rağmen, alkali özelliğinden dolayı çözeltide kostik görevi görür. Bu nedenle, herhangi bir kimyasal temizlik maddesi gibi koruyucu eldiven kullanılmalı, gözle temasından kaçınmalı ve solunmamalıdır.

Çamaşır sodası cildi, mukoza zarlarını ve solunum yollarını tahriş edebilir. Ayrıca doğrudan ve dolaylı göz temasından kaçının. Aynı şey, sirke ile reaksiyona girdiğinde açığa çıkan dumanlar için de geçerlidir.

Çamaşır sodasını banyo ve mutfakta temizlik için kullanırken, temas halinde zarar görebilecekleri için alüminyum yüzeylere uygulamaktan kaçının.

Ahşap, muşamba, emülsiyon boya veya vernik ile kaplanmış yüzeyleri temizlemek için çamaşır sodası kullanılmamalıdır. Mümkünse mermer ve granite de uygulamayın çünkü bu tür yüzeyler koyulaşabilir.

İpek veya yün gibi malzemelerden üretilmiş giysileri temizlemek veya ön işlemden geçirmek için çamaşır sodası kullanmayın.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com