Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

Teknoloji Alanında Çığır Açmış 10 Ülke

Teknoloji Alanında Çığır Açmış 10 Ülke

Uzay çağında artık ne son model ürünleri, ne de en lüksü hiçbir zaman elinde bulunduramıyor insanoğlu. Elinde bulunduramıyor çünkü gün geçmiyorki aldığımız son teknoloji ürünün yeni versiyonu çıkmasın. Bu bağlamda teknoloji devi bazı ülkeler, teknolojik üretim ve istihdamla diğerlerinden öne çıkıyor. Peki teknoloji alanında gelişmiş olarak nitelendirebileceğimiz o ülkeler hangisi?

1. Rusya : Soğuk savaş dönemlerinde Amerika ile sürekli yarış halinde olan Rusya uzay teknolojileri konusunda lider konumda. Ay’a bile ilk insanı ve uzay aracını Nasa gönderdi, nasıl olurda Rusya uzay teknolojilerinde lider olabilir? diyebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, günümüz dünyasında Rusya, RKA ( Rusya Federal Uzay Ajansı ) yaptığı çalışmalarıyla tüm dünyada göz dolduruyor. Diğer yandan Rusya, gerek savunma sanayi, gerek uçak üretimi ve askeri alanlarda bir dünya devi olduğu su götürmez bir gerçek.

2. Amerika Birleşik Devletleri : Dünyanın en büyük ekonomisi, internetin doğduğu yer, özgürlükler ülkesi vb. olarak aşina olduğumuz ABD, GPS’in de mucidi. Aslında askeri bir yatırım olarak üretilen bu sistem zamanla tüm dünyaya yayıldı, arabalarımıza kadar girdi. Diğer yandan Silikon Vadisi olarak ismini birçok kez duyduğumuz San Fransisco’daki bölge Google, Apple, Facebook gibi internet devlerinin bulunduğu yer.

3. Almanya : Özellikle otomobil teknolojileri ve üretiminde dünya lideri olan Almanya, askeri teknoloji konusunda da küresel bir güç konumunda. Aynı zamanda bilim konusunda sürekli araştırma yapılan ülkede ilaç sanayide yabana atılamayacak düzeyde. Bilim alanında Almanya’nın gelişmişliğinin altında devletin hiybe kapsamında desteklemesi gerçeğinide sanırım hiç göz ardı etmemek gerek.

4. Kanada : Bilim ve teknolojiye dört elle sarılan ülkelerden biriside Kanada. Özellikle robot teknolojileri, yapay zeka gibi alanlarda ciddi çalışmalar veren ülkede çalışmalar yalnızca hükümetin değil, vatandaşların tam desteği ilede devam ediyor. Az nüfusuyla göze çarpan bu teknoloji devi aynı zamanda Blackberry ve Spotify gibi alanında lider markalarada ev sahipliği yapmakta.

5. Japonya : 2. Dünya savaşında yaşadığı yıkımın ardından adeta küllerinden doğan bir ülke Japonya. Küllerinden doğdu diyorum çünkü, 2. dünya savaşının ardından geçen 20 yıl kadar kısa süre sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmayı başardı. Japonya’nın teknolojide bir dev olduğu eminim herkesçe tartışılmaz bir gerçektir. Nükleer enerji, robot teknolojileri ve fotoğrafçılık konusunda dünyaya ilham veren Japonya, Mitsubishi, Canon, Toyota, Sony gibi markaların doğduğu yer.

6. Güney Kore : Güney Kore’nin teknolojide bir dev olduğunu anlamak için Dünyanın en büyük 500 şirketinin olduğu listeye bakmak sanırsam oldukça yeterli. Bu 500 şirketin ilk 15’i içinde herkesçe bilinen Samsung ve LG markaları var. Adeta teknolojinin kalbinin attığı Seul’deki yükselen plazalar ülkenin teknoloji konusunda verdiği mücadele için fikir oluşturmaya yetiyor.

7. Çin : Hiç şüphe yokki üretim ve istihdam denilince dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin aklımıza geliyor. Tarihi hayli eski olan Çin birçok icadın çıkış noktası. Günümüze baktığımızda ise Çin hükümetinin bilim ve eğitim ile ülkeyi kalkındırma politikasını izlediğini görebiliriz. Dünyanın en çok bilim kuruluşunun bulunduğu ülkede 2 Binin üzerinde araştırma kurumu bulunmakta.

8. Hindistan : Çok dilli, çok dinli, çok kültürlü olarak bilinen Hindistan’ın artık bilinen yeni bir yüzü daha var, Teknolojide yazılım. 8 Milyar dolara varan yazılım konusundaki ihracatı bunun en basit kanıtı olsa gerek. Üstelik ihracatın büyük bir kısmını ABD ve gelişmiş Avrupa ülkelerine yapıyor. City Bank, Bank of America gibi birçok şirket artık Hint yazılım şirketleriyle iş yapıyor. Dünyanın ikinci büyük nüfusu olan Hindistan mobil uygulamalar, e-ticaret ve iş projelerinde zirve yapmayı başarmış durumda.

9. Singapur : Sadece bir şehir büyüklüğünde ve 5,5 Milyon nüfuslu ülke eğitim konusunda dünyada birinci. Uluslararası sınavlarda birinciliği kaptırmayan Güneydoğu Asya ülkesi Singapur, finans ve teknoloji konusunda da önemli yere sahip.

10. İsrail : Bilim ve teknoloji alanlarına ekonomiden en fazla pay ayıran ülkelerin başında İsrail. İsrailli bilim adamları tarım, bilgisayar, elektronik, genetik, tıp, güneş enerjisi ve daha birçok mühendislik dalına katkıda bulunacak işler yapmışlardır. İsrail 2000 yılından bu yana Avrupa Araştırma ve Kalkınma Fonu (EUREKA) üyesidir. Ayrıca bu fonun 2010-2011 senelerinde başkanlığını yapmıştır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır? Gizli Numara Engelleme Kodu

Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır? Gizli Numara Engelleme Kodu

YouMail verilerine göre yalnızca bir ay boyunca Amerika’da yapılan dolandırıcılık aramalarının sayısı 5.1 milyar! Bu aramaların hepsi olmasada büyük bir çoğunluğu arayan kimliği (numarası) gizlenerek yapılıyor. Sonuç olarak, cep telefonunu özel veya gizli numaralardan gelen aramalara kapatan insan sayısı her geçen gün artıyor.

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve gün boyunca tanıdığımız veya tanımadığımız onlarca kişiyle iletişim kuruyoruz.  Elbette bunda şaşılacak bir şey yok ancak telefonumuz çaldığında özel numara, bilinmeyen numara veya gizli numara gibi ibareleri görmek tedirginlik yaratabiliyor. Zira, spam çağrıların büyük çoğunluğu arayan kimliği gizlenerek yapılıyor. Kısacası, özel veya gizli numaralardan gelen çağrılar güven vermiyor! Neyse ki, cep telefonunu özel numaralara kapatmak oldukça kolay ve bu işlem için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Makaleye Genel Bakış

 • Özel, Gizli veya Bilinmeyen Numara Nedir?
 • Cep Telefonumu Özel Numaralara Nasıl Kapatırım?
 • Nedir Bu USSD Kodu?
  • Sık kullanılan USSD kodlarından bazıları

Özel, Gizli veya Bilinmeyen Numara Nedir?

Özel numara, arayan kişinin numarasının arayan kimliğinde görünmesini kasıtlı olarak engellemesi veya kapatması durumudur. Yani, özel numara tarafından aranıyorsanız, sizi arayan kişi bilerek ve isteyerek kimliğini gizlemiş demektir. Bu durumda, sizde ondan gelen çağrıları engellemekte sonuna kadar haklısınız.

Peki ama bunu nasıl yapıyorlar? Cevabı oldukça basit: #31# kodunu tuşlayıp ardından istenilen numarayı yazarak. Örneğin: #31#0535545… Ayrıca, telefonun ayarlar menüsündeki numara gizleme/gösterme seçeneği kullanılarak da aynı işlem yapılabiliyor.

Numara gizlemenin nasıl yapıldığına değindikten sonra şimdi de bu aramaların otomatik olarak nasıl engellenebileceğine göz atalım. İşte, cep telefonunu gizli,özel veya bilinmeyen numaralara kapatmanın basit yolu…

Cep Telefonumu Özel Numaralara Nasıl Kapatırım?

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, BİMcell ve Pttcell dahil tüm operatörlerde özel veya gizli numaralardan gelen aramalara telefonu kapatmak kısa bir USSD kodu ile yapılabilir. Söz konusu özel numara engelleme kodu, *253# ‘dir. Yani, telefonunuzun arama kısmına *253# yazıp, arama (yes) tuşuna basarak özel numaraları engellemiş olursunuz ve karşı tarafa (sizi arayan kişiye) özel numaraları engellediğinize dair kısa bir sesli mesaj iletilir. Ayrıca, telefonunuzun ekranında bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları artık almayacağınıza dair bilgilendirme uyarısı görebilir veya kısa mesaj alabilirsiniz.

Kararınızı değiştirip, yeniden gizli numaraların sizi arayabilmesini istediğinizde aynı işlemi (*253#) yapmanız yeterlidir. Diğer USSD kodları gibi *253#’nin kullanılması da ücretsizdir.

Nedir Bu USSD Kodu?

Hızlı kodlar veya özellik kodları ismiyle de bilinen USSD (Unstructured Supplementary Service Data) kodları,
cep telefonlarının mobil şebeke operatörünün bilgisayarlarıyla iletişim kurmasını sağlayan bir iletişim protokolüdür. Daha basit anlatmak gerekirse USSD, kullanıcıların cep telefonu servis sağlayıcılarına kısa bir kod ile ulaşarak çeşitli konularda bilgi sahibi olmalarını veya bazı özelliklerden yararlanmalarını sağlar. Bu kodlar, genellikle yıldız (*) işareti ile başlayıp kare (#) işaretiyle sonlanır.

USSD’nin ne olduğunu çoğumuz bilmiyoruz ancak bu kodların çoğundan aslında haberdarız. Örneğin, *123# kodu bakiye sorgulama için kullanılan hemen herkesin bildiği bir USSD kodudur. Benzer şekilde, kendi numaranızı öğrenmek için *101# kodunu yazıp arama tuşuna basmanız yeterlidir.

Sık kullanılan USSD kodlarından bazıları

 • Telefonu yurt dışı kullanımına kapatma: #111#
 • Telefonu yurt dışı kullanımına açma: *111#
 • Faturasız hatlar için bakiye sorgulama: *123#
 • Cihazın IMEI numarasını öğrenme: *#06#
 • Gizli, bilinmeyen veya özel numaralara kapatma: *253#
 • Baz istasyonu hakkında bilgi: *3001#12345#*
 • Faturalı hatlar için kalan dakika sorgulama: *646#
 • Kendi numaranı öğrenme: *101#

Nadir de olsa bazı kodları bazı telefonlar desteklemeyebiliyor. Bununla birlikte, USSD kodlarının kullanımı ücretsizdir ve GSM hattınız ne olursa olsun kullanabilirsiniz.

Okumaya devam et

Teknoloji

Sony’den Lüks Ev Fiyatına 98 inç 8K Televizyon

Sony’den Lüks Ev Fiyatına 98 inç 8K Televizyon

Dünyada ünlü elektronik devi Sony 2019 yılında satışa sunulacak olan televizyonları ile sınırları zorlayacak gibi görünüyor. Sony’nin gelecek günlerde satışa sunulacak 8K çözünürlüğünde olan ürün fiyatı ise duyanları şaşkına çeviriyor, ürüne sahip olmak için ödemeniz gereken ücret ise neredeyse bir ev veya lüks bir otomobil fiyatına eşdeğer.

4K çözünürlük özelliği olan televizyonlar oldukça rağbet görse de, hala 4K teknolojisinin bir standart haline geldiğini söylemek mümkün değil.

 

 

 

 

 

Sony 98 inç 8K Televizyonun Fiyatını Duyanlar Şaşkına Dönüyor

Z9G 8K olarak isimlendirilen 98 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan televizyonun fiyatı ise 70 bin dolar. Yanlış duymadınız. Bu fiyata Türkiye’de vergileri de eklediğimizde 450 – 500 Bin TL’lik bir fiyat oluyor.

Okumaya devam et

Teknoloji

Oyun Tutkunlarının Telefonu Razer Phone 2 İnceleme

 

Cep telefonları ile oyun oynamayı seven mobil oyun tutkunları için özel olarak hazırlanmış olan Razer Phone 2 incelemesi ile karşınızdayız. Razer Phone 2 mobil oyunlarda gösterdiği ses ve görüntü performansı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Videoda oyunlarda gösterdiği performans hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com