Bizimle iletişime geçin

Gündem

Tiftiklenen Kazak Nasıl Temizlenir? Tüylenen Kıyafetlere Çözüm Önerileri

Ne yazık ki, kıyafetlerinizin seneler boyunca yepyeni kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz mükemmel bir yol yok. Giysilerinizi etiket yönergelerine göre yıkasanız bile zaman içinde aşınma belirtisi olan tiftiklenme sorunuyla karşılaşırsınız. Neredeyse her tür kumaş zamanla tüylenerek üzerinde boncuklanma yapar ancak yünlü kazak, tayt, pantolon, battaniye, kaşe kaban ve halı örttüleri gibi ürünler tiftiklenmeye daha çok müsaittir.

Ne yazık ki, kıyafetlerinizin seneler boyunca yepyeni kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz mükemmel bir yol yok. Giysilerinizi etiket yönergelerine göre yıkasanız bile zaman içinde aşınma belirtisi olan tiftiklenme sorunuyla karşılaşırsınız. Neredeyse her tür kumaş zamanla tüylenerek üzerinde boncuklanma yapar ancak yünlü kazak, tayt, pantolon, battaniye, kaşe kaban ve halı örttüleri gibi ürünler tiftiklenmeye daha çok müsaittir.

Kıyafetlerdeki tüylenmeyi nasıl gideririm? Kış aylarında çok fazla gündeme gelen bir soru çünkü en sevdiğiniz kazağınızın üzerinde boncuk şeklinde tiftiklenme olmasından daha sinir bozucu bir şey yok. Neyse ki, bu boncuk toplarından kurtulmak için bazı yöntemler var. Bu ev çözümlerini kıyafetlerinizden halılarınıza ve oturma gruplarınıza kadar kumaş içeren tüm eşyalarınızda kullanabilirsiniz. İşte o tüylenen kumaşlar için çözüm önerileri…

1 – Makas Yöntemi

Kıyafet üzerindeki boncukların sayısına ve yoğunluğuna bağlı olarak makasla keserek bu tüylenmeden kurtulabilirsiniz. Tiftiklenen kumaşı düz bir zemine serin ve ardından makası mümkün olduğunca dipten tutarak istenmeyen boncukları kesin. Eğer az sayıda ise tırnak makası da kullanabilirsiniz. Tırnak makası, diğer büyük makaslara göre daha güvenli olacaktır.

2 – Jilet Yöntemi

Bu iş için en ucuzundan tek kullanımlık bir tıraş bıçağı satın alın. Kumaşı düz bir zemine serin. Ardından tek elinizle kumaşı gerdirip diğer elinizle tıraş bıçağını kullanarak kumaş üzerindeki tiftiklenmeyi kesin. Bu aşamada çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Kumaşa zarar vermemeniz için mümkün olan en nazik temasla başlayın.

3 – Koli Bandı Yötemi

Kumaşların üzerindeki istenmeyen tüyleri almak için en güvenli yöntem koli bandı kullanmaktır. Bu işlem için tiftiklenen kumaşı düz bir yere serin ve üzerine koli bandı yapıştırın. Bu yöntemi bir nevi ağda yapmak olarak düşünebilirsiniz. Bir elinizle kumaşı gerdirin ve diğer elinizle yapıştırdığınız bandı tek seferde çekin.

4 – Bigudi Yöntemi

Dalgalı ve kıvırcık saçlar için kullandığımız bigudiyi kumaşlardaki tüylenmeyi almak için kullanabiliriz. Özellikle yün ve kaşmir gibi daha hassas kumaşlarda bigudi etkili sonuçlar verecektir. Boncuklanan kumaşın üzerinde, silindir şeklindeki bigudiyi ileri-geri yuvarlayıp temizliği yapın.

5 – Tiftik Alma Makinesi Yöntemi

Yukarıdaki fikirler size pek cazip gelmediyse, tiftiklenen tüm kumaşlarınızı bu iş için özel tasarlanmış makine ile kolayca alabilirsiniz. Pil ile çalışan bu küçük el aletleri, kalitesine göre 30 ila 50 lira arasında bir fiyatla satılıyor.

Tüm bu çözüm önerileri dışında, tiftiklenen kumaşlarınızda ince bir tarak kullanarak boncukları alabileceğiniz gibi topuklardaki ölü deriyi temizlemek için kullandığımız ponza taşını ya da bulaşık süngerini kumaşa hafifçe sürterek kullanabilirsiniz.

Tiftiklenmeyi önlemek için giysilerinizi ters çevirip yıkamayı ihmal etmeyin ve asla kurtma makinesinde bu tür ürünleri kurutmayın. Ayrıca tiftiklenme riski bulunan kumaşlarınızı toz deterjan yerine sıvı deterjanla yıkayın. Hassas kumaşlar için sıvı deterjanlar en iyisidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com