Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı, tırnakların ucunda ya da altında beyaz veya sarı bir nokta şeklinde başlayan enfeksiyon türüdür. Mantar enfeksiyonu zamanla tüm alana yayılarak tırnaklarda renk bozulması, kalınlaşma, ağrı ve parçalanma gibi sorunlara neden olabilir. Daha çok ayak tırnaklarında rastlanan bu rahatsızlık, bazı kişisel bakım adımları ve doğal yöntemlerle evde tedavi edilebilmektedir.

Tırnaklarında mantar problemiyle karşılaşan birçok kişi, enfeksiyonun ilk süreçte hafif geçmesi ve görüntü dışında bir sorun oluşturmamasından dolayı bunu önemsemezler. Ancak tırnak mantarı tedavisinin ihmal edilmesi, ilerleyen dönemlerde durumun yürümeyi zorlaştırabilecek ağrılı bir hal almasına neden olabilir.

Tırnak mantarı, 65 yaş üstü yetişkinlerde kan dolaşımın zayıf olmasından dolayı daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte tırnaklar kalınlaşır ve daha yavaş büyümeye başlar. Ailenizde tırnak mantarı enfeksiyonu taşıyan biri bulunuyorsa, kişiden kişiye bulaşma riskinin yüksek olmasından dolayı yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Mantarlar ılık ve nemli ortamlarda gelişirler. Mantarı enfeksiyonu tırnak içinde gelişmeye başlar ve bu tür bir ortamda tırnağın tümüne hızla nüfuz eder. Tırnak mantarı, bölgenin nemli olmasından dolayı daha çok ayak tırnaklarında ortaya çıkar.

Tırnak mantarı, enfeksiyonu taşıyan başka biriyle temas etmeniz ya da onun kullandığı ayakkabı, terlik ve çorap gibi kişisel eşyaları kullanmanız durumunda da oluşabilir. Güzellik salonlarında yaptırılan manikür ya da pedikür gibi uygulamalar sırasında kullanılan tırnak makası veya törpü gibi aletlerin dezenfekte edilmemesi, enfeksiyonun kişiden kişiye yayılmasına neden olabilir.

Yukarıda sırladığımız etkenler önlenebilir olsa da, bazı farklı faktörler de tırnak mantarının gelişme olasılığını artırabilmektedir. Tırnak mantarının gelişme olasılığı şu gibi durumlarda daha yüksektir:

 • Şeker hastalığı
 • Kan dolaşımının zayıf olması
 • Yapay tırnak kullanmak
 • Tırnak çevresinde cilt yaralanmaları
 • Darbe sonucu tırnak morarması
 • Ayak tırnaklarının uzun süre nemli kalması
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Bazı reçeteli ilaçlar ayak mantarı tedavisinde etkilidir. Ancak bu ilaçlar baş dönmesi, mide bulantısı ve ciddi cilt sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca tedavi başarıyla sonuçlansa bile rahatsızlık bir süre sonra tekrar edebilmektedir. Birçok kişi, bütün bu nedenlerden dolayı tırnak mantarı tedavisinde evde uygulanabilecek doğal yöntemleri tercih etmektedir.

1 – Zeytin Yaprağıyla Tırnak Mantarı Tedavisi

Zeytin yaprağı, antibakteriyel bileşenler bakımından zengin bir bitki türüdür. İçerisinde bulunan antifungal ve antimikrobiyal maddeler, bağışıklık sistemine destek olarak enfeksiyonun kısa sürede iyileşmesini sağlar.

 • Bir avuç zeytin yaprağını suyunu içine atın ve kaynatın.
 • Ardından suyun ılıması için bir süre bekletin.
 • Hazırladığınız karışımı ayak parmaklarınızın sığabileceği bir kaba aktarın ve tırnağınızı bu ılık suyun içerisinde 10 dakika bekletin.
 • Tırnağınızdaki mantar tamamen geçene kadar bu işlemi tekrarlayın ve tedavi boyunca bol su tüketin.

2 – Vicks Merhemle Ayak Tırnağı Mantarından Kurtulmak

Daha çok soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan Vicks VapoRub merhem, içeriğindeki okaliptüs yağı ve kafur gibi bileşenlerle ayak mantarı tedavisinin iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir klinik çalışmada, bu merhemin ayak mantarı tedavisinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

 • İlk olarak ayaklarınızı sabunlu suyla yıkayın ve kurutun.
 • Etkilenen tırnağın üzerine az miktarda Vicks VapoRub merhem sürün ve bir bandajla çok sıkmadan kapatın.
 • Sabah uyandığınızda bandajı çıkarıp ayaklarınızı ılık suyla yıkayın ve kurutun.
 • Mantar enfeksiyonu iyileşene kadar, her gece yatmadan önce bu yöntemi tekrarlayın.

3 – Çay Ağacı Yağı Yöntemi

Antiseptik ve antifungal özellikler bakımından son derece güçlü olan çay ağacı yağı, tırnak mantarına neden olan enfeksiyonun yok edilmesinde sık tercih edilen esansiyel bir yağdır. Yapılan araştırmalar, saf çay ağacı yağının ayak tırnağı mantarı tedavisinde etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

 • Temiz bir kulak temizleme çubuğunun ucunu çay ağacı yağına batırın.
 • Pamuklu çubuğu etkilenen bölgenin üzerinde hafifçe gezdirerek çay ağacı yağının tüm tırnak üzerine yayılmasını sağlayın.
 • Etkili sonuç alabilmek için bu yöntemi günde iki kez tekrarlamanız tavsiye edilmektedir.

4 – El ve Ayak Tırnağı Mantarında Beyaz Sirke Kullanımı

Beyaz sirke, el ve ayak tırnaklarında oluşan mantarın tedavisinde etkili ve güvenli bir ev yöntemdir. Sirkenin içeriğindeki organik asitler, tırnak mantarına neden olan enfeksiyonu kısa sürede öldürür.

 • Küçük cam bir kabın içine bir miktar beyaz sirke ekleyin.
 • Temiz bir pamuğu sirkenin içine batırın ve mantardan etkilenen tırnağınızın üzerine sürün.
 • 15 dakika bekleyin ve sonra bölgeyi yıkayın.
 • Cildinizde alerjik bir reaksiyon oluşmaması için, sirkenin içine alkol veya hidrojen peroksit gibi maddeleri eklemekten kaçının.

5 – Sarımsak Kullanarak Tırnak Mantarı Tedavisi

Sağlığa faydaları geçmiş çağlardan bu yana bilinen sarımsak, antimikrobiyal özellikleri sayesinde vücuttaki enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur. Sarımsak, tırnak mantarı tedavisinde kıyılarak veya ezilerek doğrudan uygulandığında daha etkili sonuç verebilmektedir.

 • Birkaç diş sarımsağı ezin ve mantar olan tırnağınızın üzerine uygulayın.
 • Daha sonra bir bandajla üzerini sarın ve 30 dakika bekleyin.
 • Haftada iki defa bu tedaviyi uygulayarak tırnak mantarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

6 – Tedavi Süresi Boyunca Sağlıklı Gıdalar Tüketin

Sağlıklı bir vücut için düzenli beslenmek şarttır. Tüketilen gıdalar ne kadar sağlıklıysa, vücudun tırnak mantarı gibi gibi enfeksiyonlarla savaşma hızı o kadar yükselir. Vücudumuz, mantara neden olan enfeksiyonlarla mücadele etmek için bazı besinlere ihtiyaç duyar.

Bu gibi durumlarda vücudu enfeksiyonlara karşı güçlendiren besinler şunlardır:

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotik yoğurt
 • Tırnak sağlığını destekleyen protein içeren gıdalar
 • Tırnak kırılmasını önleyen demir içerikli yiyecekler
 • D vitamini bakımından zengin besinler
 • Kalsiyum deposu az yağlı süt ve süt ürünleri

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

İmamoğlu: Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı. 

kanuni portresi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere’deki müzayadede 350 bin sterline satılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlandığını açıkladı. 

İmamoğlu paylaşımında, “Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın portrede 43 yaşında olduğu düşünülüyor

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı.

Sotheby’s’den yapılan açıklamada portrenin 19’uncu yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait olduğu belirtildi.

Portrenin 16’ncı yüzyılda, İtalyan ressam Cristofano Dell’ Altissimo tarafından yapıldığı belirtilirken, portrenin diğer benzer portrelerden farklı olarak bakır levha üzerine çizildiği açıklandı. Tarihsel olarak portrenin Sultan Süleyman’ın Irak ile İran’ı fethettiği, Preveze Deniz Savaşı’nda Papa ve müttefiklerine karşı zafer kazandığı zaman dilimine denk geldi aktarıldı.

Kanuni portresi İBB’ye bağışlandı.

Portrede Sultan Süleyman’ın 43 yaşında olduğunun düşünüldüğü aktarılıyor.

İBB, geçen yıl Fatih Sultan Mehmet’in portresini almıştı

Geçen yıl Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in portresini 935 bin sterlin (o dönem yaklaşık 8 milyon lira) ödeyerek satın almıştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Duyduğunuzda İşin İçinden Çıkamayıp Anlaşmaya Varamayacağınız 6 Paradoks

Paradoks, görünüş olarak doğru bir ifadenin çelişki yaratmasıdır. Tanımı sıkıcı görünse de aslında eğlenceli ve soyut düşünceyi besleyen düşüncelerdir. Türkçede karşılığı yanıltmaç ve çatışkı olarak verilir. Paradokslar kendiliğinden oluşabildiği gibi matematikçi ve ünlü düşünürlerin yarattığı paradokslarda vardır. Bu tip paradokslar, matematik ve bilimde yeni buluşlara yol açarken düşünce biçimini de değiştirebilir.


1) Epimenides Paradoksu

Epimenides Paradoksu, mantıktaki bir paradokstur. Giritli bir filozof olan Epimenides, “Giritliler, her zaman yalancıdır.” demiştir. Bu ifade, Epimenides Paradoksu olarak adlandırılır. Sebebi ise:
1. Eğer tüm Giritliler yalancı ise, Epimenides de Giritli olduğu için onun da yalancı olması gerekir. Eğer Epimenides yalancıysa, tüm dedikleri gibi, “Tüm Giritliler yalancıdır” ifadesi de yalan olur. Doğru söylediğine inanırsak yalan söylediğini anlamış oluyoruz. Yani bu ifade hem doğru hem yanlıştır.
2. Eğer tüm Giritlilerin yalancı olduğu önermesini yanlış kabul edersek, kendisi de Giritli olan Epimenides’in doğru söylemiş olması gerekir. O zaman, “Tüm Giritliler yalancıdır” ifadesi doğru olmalıdır. Kafamız karıştı, değil mi?
3. Ve son olarak bir önermenin hem doğru hem yanlış olması mümkün değildir.


2) Theseus’un Gemisi

Felsefi bir paradoks olan Theseus’un Gemisi, Yunan efsanesine göre Girit’ten zafer ile dönen gemi Atina’da hatıra olarak uzun süre muhafaza edilir. Zamanla geminin tahtaları çürümeye başlar ve yenileriyle değiştirilir. Bir süre sonra, gemide değiştirilmeyen parça kalmamıştır. Bu durumda, gemi halen Theseus’un Gemisi midir, yoksa başka bir gemi mi olmuştur?


3) Dede Paradoksu

Zaman yolculuğu yapan birinin geçmişine dönüp dedesini, babaannesiyle tanışmadan öldürdüğünü düşünelim. Bu durumda, onun varlığı mümkün olmayacaktır. Ama o zaman geriye dönüp dedesini de öldürmüş olamaz. Bu durumun paralel evrenlerle açıklanabileceğini söyleyen teoriler vardır. Bu teoriye göre, dedesini öldüren kişi gelecekte yaşamasa da dedesini öldürdüğü zaman diliminde yaşamını sürdürebilir, dedesi öldükten sonra evren dallanır ve başka bir evrende yaşamaya devam eder.


4) Euplides (Kum Yığını) Paradoksu

Euplides, kum tanelerinden yığın oluşturulamayacağını iddia etmiştir çünkü hiçbir kum tanesi bir “yığın” değildir. Yani yığın olmayan bir şeyin üzerine kum tanesi ekleyerek yığın oluşturmamız mümkün değildir. Daha açık bir anlatışla, “yığın” olması için sınır nedir? Yani 1 milyon kum tanesi yığın oluşturuyor diyelim, bir kum tanesini aldığımızda yığın olmayacak mı?


5) Yamyam Paradoksu

Bir mantıkçı, adada yamyamların eline düşer. Yamyamlar, ellerine düşen her yabancıyı yediklerini, nasıl yiyeceklerine de bir soruyla karar verdiklerini, eğer, soruya doğru cevap verirse haşlanarak, yanlış cevap verirse kızartılarak yiyeceklerini söylerler. Mantıkçıya “Seni haşlayarak mı yiyeceğiz, kızartarak mı yiyeceğiz?” diye sorarlar. Mantıkçı bir süre düşünür ve cevap verir: Kızartarak! Yamyamlar burada ikileme düşerler, paradoks da burada başlıyor. Eğer kızartarak yerlerse mantıkçı doğru cevap vermiş olur, doğru cevap verdiği için haşlanması gerekir. Eğer haşlayarak yerlerse mantıkçı yanlış cevap vermiş olur, bu defa kızartarak yemeleri gerekir. Böylece mantıkçı, yamyamların elinden kurtulur.


6) Kral Paradoksu

Kral, ülkesinde bir yarışma açar. “İşte bu yalan!” diyebileceği bir yalanla karşılaştığında sahibine bir küp altın vereceğini söyler. Yalancılar akın akın saraya geldiler ve yalanları bir bir sıraladılar. Ancak kralı tatmin eden bir yalan çıkmadı ortaya.
Derken bir adam geldi elinde boş bir küple ve dedi ki:
-Dedeniz zamanında savaşa çıkarken hazinede yeterli altın olmadığından benim dedemden borç aldı ve borcu torunum torununuza ödeyecek diye bir söz verdi. Artık borcunuzu ödemenin zamanı geldi.
Kral, “bu gerçekten yalan” diye tepki verince adam ödülünü istedi. Ancak ödülü vermek istemeyen kral, “belki de olabilir” deyince adam, “O halde borcunuzu ödeyin.” dedi.

Okumaya devam et

Yaşam

Önceden Nefret Ettiğimiz Şeyleri Neden Sevmeye Başlarız?

Salt maruz kalma etkisi, farkında olmadan tercihlerimize rehberlik edebilen bir olgudur. Bir yıl içinde, şu anda nefret ettiğiniz bir şeyi beğenebilirsiniz.
Yaşınız ilerledikçe tercihlerinizin neden değiştiğini merak ettiniz mi? Mesela küçükken zeytini sevmiyorken şimdi zeytinsiz bir kahvaltı düşünemiyor olabilirsiniz. Ya da önceden nefret ettiğin biri şu an en yakın arkadaşın olmuş olabilir. Bunlar salt maruz kalma etkisinin örnekleri, yaşamımız boyunca tercihlerimizi değiştirebilecek güçlü bir psikolojik fenomen.
Kendinizi ‘Ah, bundan nefret ederdim’ derken yakalarsanız, o zaman bu etkiyi yaşıyor olabilirsiniz.


Salt Maruz Kalma Etkisi Nedir?

İnsanların sadece onlara aşina oldukları için bir şeyler tercih etmelerine neden olan psikolojik bir olgudur. Bir şeye ne kadar çok maruz kalırsanız, kendinizi onu severken bulabilirsiniz.
Bu bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gerçekleşebilir. Aynı şeyi ne kadar çok tecrübe ederseniz o kadar tanıdık hale gelir ve beklediğinizden daha fazla ondan keyif almaya başlarsınız.
Salt maruz kalma etkisi işe yarar çünkü bir şeylere aşina olmaktan zevk alırız. Kendimizi güvende hissederiz ve elimizden geldiğince aşina olduğumuz şeyleri ararız.
Eğer bunun hala doğru olup olmadığından emin değilseniz örneklerine bakalım:


Müzik

İlk kez duyduğunuz bir şarkıdan nefret ettiğinizi düşünün ama sürekli duyuyorsunuz, her yerde çalıyor. Zamanla ona alışıyor ve çalma listenize ekliyorsunuz. Tanıdık geldi mi? Salt maruz kalma etkisinin en basit örneklerinden biri.

Bu bilinçsiz maruz kalmanın yaygın bir örneğidir çünkü şarkıyı ne kadar sık dinlediğinizin farkında bile olmayabilirsiniz. Sonra bilinçli olarak dinlediğinizde veya dinlediğinizi fark ettiğinizde, ilk dinlediğinizden daha fazla keyif aldığınızı göreceksiniz. Sonunda, kendinizi şarkıya eşlik ederken bulacaksınız.


İnsanlar

İlk izlenimin çok önemli olduğu söylenir ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Biriyle ne kadar çok zaman geçirirseniz size o kadar tanıdık gelir. Bu, onlarla daha fazla ortak nokta bulacağınız anlamına gelir. İlk başta sizi rahatsız eden şeyler de daha tanıdık gelecek ve onlarla daha fazla zaman geçirdikçe alışacaksınız.
Birini bu şekilde tanıdıktan sonra, tuhaflıklarına aşina olduğunuzdan onları daha çok sevme eğilimine girebilirsiniz. Birçok arkadaşlık, iki kişinin birbirinden ciddi şekilde hoşlanmamaları ile başlar. Bununla birlikte, zamanla ilişki, aşinalık ortaya çıktıkça büyür.


Yemek

Yaşımız ilerledikçe lezzet tomurcuklarımızın değiştiği ve daha önceden sevmediğimiz şeylerden keyif aldığımız doğrudur. Bununla birlikte, bu aynı zamanda salt maruz kalma etkisinin bir ürünü olabilir.

Zeytinin tadını sevmiyor olabilirsiniz ancak onları pizzada veya soslarda yersiniz. Sonunda, başka şeyler yedikçe tada alışırsınız ve size tanıdık gelir. Bu yavaş bir süreçtir ve bunun olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, kendinizi zeytini kendi iradenizle yerken bulabilirsiniz.


Salt Maruz Kalma Etkisi Ne Kadar Etkilidir?

Çalışmalar, maruz kalma süresi arttıkça bu etkinin de arttığını göstermiştir. Yani, bir şeyi ilk kez deneyimlediğinizde, bundan hoşlanmayabilirsiniz. Sonra, ikinci kez deneyimlediğinizde, belki birkaç gün sonra, biraz daha seversiniz. Bu devam ettikçe ve deneyim daha tanıdık hale geldikçe, daha fazla sevmeye başlayacaksınız.
Aşinalığın ilerlemesi için birkaç kez maruz kalma gerekir, bu nedenle etkinin oluşması zaman alır. Bu, aynı şeyi tekrar tekrar deneyimlerseniz, deneyimler arasına zaman girdiğinde zevk almaya başlamayacağınız anlamına gelir.
Çocukların yetişkinler kadar maruz kalma etkisinden muzdarip olmadığı da bulunmuştur. Bunun nedeni, çocuklar tanıdık olanlardan ziyade yeni şeylerden zevk alma eğilimindedir. Fakat yaşlandıkça, bir şeye ne kadar aşina olursanız, o kadar çok zevk alırsınız.


Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com