Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Türk denizciliğinin tanınmış ailesi karıştı: Bu çocukları uzak tutun!

Süher Pekinel, eşi Ömer Pekin Baran’ın önceki evliliğinden olan çocukları İdil Baran Süalp ve Emre Hayri Baran ile mahkemelik oldu. Üvey çocuklarının kendisine maddi ve manevi şiddet uyguladığını iddia eden Pekinel, 2 ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdı.

Türk denizciliğinin tanınmış ailesi karıştı: Bu çocukları uzak tutun!

İstanbul Aile Mahkemesi’ne sunulan korunma talepli dilekçeye göre uluslararası üne sahip olan piyano sanatçısı Süher Pekinel, Ömer Pekin Baran ile evliydi.

İddiaya göre, Ömer Pekin Baran’ın önceki evliliğinden olan çocukları İdil Baran Süalp ile Emre Hayri Baran, üvey anneleri piyanist Süher Pekinel’e psikolojik, maddi ve manevi şiddet uyguluyordu.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre üvey anneleri hakkında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak ihtarnameler gönderen iki kardeş, mesnetsiz iftiralarda bulundu. Pekinel, üvey çocuklarını bu eylemlerine son vermesi için noter huzurunda özür dilemesi konusunda uyardı.

TALEP HAKLI BULUNDU

İddiaya göre Süher Pekinel, kendisi gibi piyanist olan ikiz kardeşi Güher Pekinel ile ortak kullandığı ofisinde kendilerine ait olmayan bir elyazısıyla yazılmış ailevi meselelerinin yazılı olduğu bir kâğıt buldu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından yerleştirilen bu kağıtla ilgili Süher Pekinel Emniyet’e giderek suç duyurusunda bulundu.

Süher Pekinel’in avukatı, “Müvekkilim, davalıların asılsız suçlamaları nedeniyle psikolojik olarak yıpranmıştır. Müvekkilin aile, sosyal ve sanat hayatının daha fazla zarar görmemesi için hakkında korunma kararı verilmesini istiyoruz” dedi.

Talebi haklı bulan mahkeme, üvey çocukların 2 ay süreyle Süher Pekinel’e yaklaşmamasına, iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesine, şiddet tehdidi ve hakaret içerikli söz ve söylemlerde bulunmamasına karar verdi.

TÜRK DENİZCİLİĞİNİN TANINMIŞ AİLESİ

Süher Pekinel’in eşi Ömer Pekin Baran’ın babası Hayri Baran Türkiye’nin en tanınmış ve eski armatörlerinden biriydi. Hayri Baran’ın ölümünün ardından iki kardeş Mehmet Ekin ve Ömer Pekin Baran şirketin yönetimi konusunda anlaşmazlığa düştü.

Davalık olan Ömer Pekin Baran aile şirketi Baran Denizcilik’te kalırken, Mehmet Ekin Baran yeni bir armatörlük şirketi kurdu. İki kardeş arasındaki kavga o kadar büyüdü ki, babalarından kalan Sait Halim Paşa Yalısı’na komşu yalı, icradan satışa çıktı.

Yeniköy, Köybaşı Caddesi’ndeki 3 katlı, 15 odası ve 8 banyosu bulunan yalıyı 2013 yılında Dilek Sabancı satın aldı. Ömer Pekin Baran, Deniz Ticaret Odası’nın ve Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kuruculuğu görevlerinde de bulundu.

Ömer Pekin Baran’ın oğlu Emre Hayri Baran mimari alanında çalışırken, kızı İdil Baran Sualp ise aile mesleği olan denizciliği seçti.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Ünlü iş insanı Viyana’da mahsur kaldı!

Bir taşla iki kuş vurmak isteyen ünlü iş insanı, Avusturya tam kapanma kararı alınca, ülkede mahsur kaldı.

Ünlü iş insanı Viyana da mahsur kaldı!

Varan Otelcilik Yönetim Kurulu Başkanı Enis Pekuysal ile eşi Nergis Pekuysal, ara tatile giren çocukları Nevzat ile Melisa’yı Viyana’ya tatile götürmüştü.

Bir taşla iki kuş vurmak isteyen Enis Bey, iş toplantısı için tatillerini birkaç gün daha uzattı ama evdeki hesap çarşıya uymadı!

Alınan tüm önlemlere ve aşılama kampanyalarına karşın salgının giderek hızını artırması nedeniyle Avusturya’da 20 gün sürecek tam kapanma başladı.

Pekuysal Ailesi de bu yüzden Viyana’da kilitli kaldı! Telefonda konuştuğum Nergis Hanım, dönmenin yollarını aradıklarını, en geç yarın İstanbul’da olmayı umduklarını söyledi.

Bülebt Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

İş Dünyası

Doğan Holding’in başına kim geçecek?

“Doğan Holding kurmay katında üçüncü kuşak döneminin başlaması gündemdeymiş”

Doğan Holding in başına kim geçecek?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugün kaleme aldığı yazısında Aydın Doğan’ın torunu Aydın Doğan Yalçındağ’ın Doğan Holding’in başına geçmesinin konuşulduğunu yazdı.

“Şimdi duydum ki holdingin kurmay katında üçüncü kuşak döneminin başlaması gündemdeymiş” diyen Pehlivan, “Dedesiyle aynı adı taşıyan Aydın Doğan Yalçındağ’ın holdingin başına geçmesi arzulanıyormuş. Aile meclisi ne der bilinmez ama anne Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın hayaliymiş bu” dedi.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Malum, Doğan Holding’in yönetiminde Aydın Doğan’ın dört kızı var. Yönetim Kurulu Başkanı ise en genci olan Begümhan Doğan Faralyalı.

Şimdi duydum ki holdingin kurmay katında üçüncü kuşak döneminin başlaması gündemdeymiş.

Dedesiyle aynı adı taşıyan Aydın Doğan Yalçındağ’ın holdingin başına geçmesi arzulanıyormuş.

Aile meclisi ne der bilinmez ama anne Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın hayaliymiş bu.

Zaten Aydın Doğan torunu için şöyle dememiş miydi zamanında: “Doğan’ın gelip aramıza katılmasını çok arzuluyorum. Holdingi çok ileriye götüreceğine inanıyorum. Tüm torunlarımın birlikte Doğan Holding’i büyüttüğünü görmeyi çok isterim.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Milyarder ekonomisi! Özel jet sektörü milyarderlerin uçak talebine yetişemiyor

“Piyasa daha önce hiç olmadığı bir konumda; Her uçak modeli için için iki veya üç alıcı var” 

Milyarder ekonomisi! Özel jet sektörü milyarderlerin uçak talebine yetişemiyor

Ucuz borç ve artan zenginlik nedeniyle süper yatlara, konaklara ve uçaklara rağbet, artıyor. Özel uçak üreticileri, ultra zenginlerin artan saflarından gelen rekor talebe yetişmekte büyük güçlük çekiyor.

Bloomberg’in haberine göre Jet sahipleri için çevrimiçi bir yönetim platformu olan MySky’nin kurucu ortağı Christopher Marich, “Piyasa daha önce hiç olmadığı bir konumda. Her uçak modeli için için iki veya üç alıcı var.” dedi.

Milyarder ekonomisi

Pahalı jetlere, malikanelere, teknelere ve birçok koleksiyona olan talebin Covid öncesi seviyeleri aşması, gelişen milyarder ekonomisinin bir göstergesi.

SuperYacht Times’ın araştırmasına göre, bu yıl Ekim ortasına kadar satılan süper yat sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 60 artarak 523’e yükseldi. Bu alımların dörtte birinden fazlası yeni gemiler içindi.

“Dünyanın gerçekten zenginleri yeniden seyahat ediyor”

Bununla birlikte, dünyanın en pahalı evlerinden bazılarının fiyatları yükseliyor. Girişim yatırımcısı Marc Andreessen, Malibu’daki bir mülk için 177 milyon dolar ödeme yaptı. Özel sermaye devi Leon Black, Londra’nın en seçkin mahallelerinden birinde bir malikaneye 28 milyon dolar ödedi.

Lüks mülkler, yatlar ve jetler için çevrimiçi bir pazar yeri olan MillionPlus.com’un kurucusu Paul Welch, “Dünyanın gerçekten zenginleri yeniden seyahat ediyor ve bir şeyler yapmak istiyor gibi görünüyor. Londra’da Endonezya, Kanada ve Hong Kong’dan gayrimenkul satın alan insanlar var.” diye konuştu.

1 yılda 1,2 trilyon dolar servet arttı

Salgının kendisi asgari temaslı seyahat ve eğlenceye olan ilgiyi körüklemiş olsa da, abartılı ‘oyuncak’ çılgınlığının asıl sebebi servet artışı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, dünyanın en zengin 500 kişisi, bu yıl Ekim ayına kadar servetlerine 1,2 trilyon dolar ekledi.

Yükselen borsalar, merkez bankalarının ekonomilere para sürmesi, halka arzlar, ayrıca kripto paraların değer kazanması da yeni milyarderlerin ortaya çıkmasında pay sahibi oldu.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com