Bizimle iletişime geçin

Gündem

Türkiye’nin en güçlü iş kadınları başarı hikayelerini anlattı! Leyla Alaton: Egoya karşı çalışıyorum

‘Türkiye’nin En Güçlü 50 İş İnsanı’ listesinde yer alan Leyla Alaton, Damla Alışan, Aslı Elif Tanugur, Elif Çoban, Hülya Gedik, Nilgün Keleş ve Sevginar Baştekin başarı hikayeleri paylaştı

Türkiye nin en güçlü iş kadınları başarı hikayelerini anlattı! Leyla Alaton: Egoya karşı çalışıyorum

Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişmesi ve kadınların çalışma yaşamına katılımının artması için çalışmalar sürdüren KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ‘Dijital Sohbetler’ etkinliği kapsamında ‘Cesaret Veren Kadınlar’ paneli gerçekleştirildi. 

Panel KAGİDER Başkanı Emine Erdem’in konuşmasıyla başladı. Erdem konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kadın girişimciler geleceğe umutla bakıyor. Kadınlar çok cesur, bize düşen önlerindeki engelleri kaldırmak. Bu engellerden biri de rol model eksikliği. Bugün başarılarıyla gurur duyduğumuz üyelerimizi dinleyeceğiz. Fortune tarafından seçilen 50 kadının KAGİDER üyesi olması bizim için onur kaynağı. Cesaret veren kadınları izlemek hepimize cesaret verecek.” 

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz ise konuşmasında şu vurguyu yaptı: “Kadını dışarıda bırakan hiçbir sistem başarılı olamaz. Erkekler düz halı sahada oynarken kadınlar yokuş yukarı top sürüyor.” 

Leyla Alaton: ‘Egoya karşı çalışıyorum’ 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton konuşmasında takım çalışmasının önemini vurguladı. “Bütün olay ego. Ben egoya karşı çalışıyorum. Lider olarak biz ön plandayız ama arkada koskocaman bir takım var. Bu işler tek başına yapılmaz, olamaz. Takım dengesi önemli, orada kadın – erkek dengesine bakıyoruz. Bu dengenin farkında mıyız? Eşitliği çalışanlar da istemeli. Takımlar ön plana çıkmalı. Herkes başarı ve parayı paylaşmalı.” 

Damla Alışan: ‘Kadının katılmadığı düzende başarı şansı yok’ 

Erkek egemen olan lojistik sektöründe kadınların daha fazla fark yarattığına dikkat çeken Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan sözlerine şöyle devam etti: ‘Lojistik erkek egemen bir sektör. Halbuki kadın işi, erkek işi diye bir şey yok. Hepimizin artıları, eksileri var. Kadın işi-erkek işinden ziyade kendimize uygun işi yaptığımızda başarılı oluruz. Ben lojistik sektörünün kadına daha uygun olduğunu düşünüyorum hatta. Çünkü ciddi planlama, takip ve organizasyon gerektiriyor. Bu noktada da kadın yöneticiler ön plana çıkıyor ve sektörde fark yaratacak işlere imza atıyorlar. %20 oranında kadın çalışanımız, %7 kadın yönetici oranımız var; bu konuda çok inançlıyız. Operasyon toplantısındaki kadın oranının artması beni mutlu ediyor. Kadının oyuna katılmadığı düzende başarılı olunma şansı yok. Ancak birlikte inanırsak ilerleyebiliriz. Başarılı olan kadınları desteklemek çok önemli. Biz ayrıca, kız çocuklarının eğitimine de elimizden geldiğince destek olacak projeler geliştirmeye özen gösteriyoruz. 

Aslı Elif Tanuğur: ‘Bugün 15 ülkeye ihracat yapıyoruz’ 

Girişimcilik hikâyesinde çocuğunda yaşadığı bağışıklık sisteminin önemli bir etken olduğunu belirten BEEO Kurucu Ortağı Aslı Elif Tanuğur; ‘’Fayda görünce ‘Neden ülkemizde üretilmesin?’ dedim. 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te girişimcilik yolculuğuma başladım. KOSGEB’in AR-GE projesi ile şirketimizi kurduk. 2 yılda AR-GE çalışmalarımızı tamamladık, arıcılara propolis üretmeyi öğrettik. Alım garantisi vererek arıcılar ile çalıştık. Bizim koşullarımız temiz çevre, doğal şartlar, iyi arıcılık ve ilaç kullanmadan üretim yapılması oldu. Günümüzde 5.000 arıcımız ve 5.000 arı kovanımız ile 15 ülkeye ihracat yapıyoruz.’’ 

Elif Çoban: ‘Engelleri en iyi şekilde aşmaya odaklanın’ 

Her zaman farklı olanı aradığından bahseden Şölen Çikolata CEO Elif Çoban yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Kadınların işi her çağda zor olmuştur. Benim çocukluk dönemimde kadınlar mücadele ederdi. Okul dönemiyle beraber ‘Nasıl farklı olabilirim, neyi başarabilirim?’ sorularına odaklandım. Bugün Türkiye’de ihracat şampiyonuyuz, 120 ülkeye ihracatımız var. Hep fark yaratan bir marka olmaya çalıştık. Şölen krizlerden büyüyerek çıkmıştır. Başarıdaki en büyük sırrımız kazandıklarımızın büyük kısmını şirketimize yatırmamızda. En iyi yaptığımız şeylerden bir tanesi şirketimizi finansal olarak güçlü kılmak. Başarıdaki en büyük etken büyük hayaller peşinden koşmak değil, karşınıza çıkan engeli en iyi şekilde nasıl aşacağınıza daha çok odaklanmak.’’ 

Hülya Gedik: ‘Başarıyı tutkuyla çalışmaya, bilgiye ve meraka bağlıyorum’ 

Başarıyı tutkuyla çalışmaya, bilgiye ve meraka bağlayan Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik sözlerine şu ifadeleri ekledi: “Bayrağı babamdan devraldım. Kendimdeki başarı payını babama vermek istiyorum. Kız çocuk deyip ayırmadan beni destekledi. İhracatı şirketimizde ben başlattım ve her yıl ödül alan bir duruma geldik. Her zaman ‘İyi ki ihracata başlamışız’ diyoruz. Biz her zaman için yatırım yaparak büyüdük, aile varlığımızı değil şirketimizi büyüttük. Başarıyı tutkuyla çalışmaya, bilgiye ve meraka bağlıyorum. Üniversitemizde mühendislik çalışmalarında kız çocuklarını destekliyoruz. Eğitimleri sonunda evde oturmalarını istemiyor, aktif olarak çalışmalarına fırsat sağlıyoruz.’’ 

Nilgün Keleş: ‘İş hayatında kadın – erkek yok, insan var’ 

Sertrans Logistic Kurucu Ortağı Nilgün Keleş ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ‘İş hayatında kadın – erkek yok, insan var. Hayatım boyunca kadınlar ve kız çocuklarının ülkemizde dezavantajlı olduğunu düşündüm. Kendi şirketimde kadınların ön plana çıkması için çok çaba sarf ettim. Sesimizi çıkartmalıyız Türk kadınlarının buna ihtiyacı var. Türkiye’de kadının pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Özellikle dezavantajlı kadınları işe almaya çalışıyoruz ki yaşamda duruşları olsun.’ 

Sevginar Baştekin: ‘Geldiğim noktadan gurur duyuyorum’ 

Batan ilk girişim tecrübesini aktaran HighGenic Kurucusu Sevginar Baştekin ise şunları söyledi: “10 yaşında bir şirket olarak bugün kadınları çok destekliyoruz. Beyaz yaka ve yönetici kadrosunda çalışanlarımızın % 51’ı kadın. Hem AR-GE’ciyim hem kurucu ortağım. 15 ülkeye kendi markamızla ihracat yapıyoruz. İlk girişimim ise battı. Kendi alanımla ilgilenirken diğer ortaklar şirketin batmasına sebep oldu. Bir tek kendi masamı alarak çıktım. Maddi kayıptan ziyade başarısızlığı kaldıramadım. İkinci girişimimde ise Türkiye’de kategoriyi yaratan ürünler yaptım. Türk kadın olarak, kimyager olarak batmış çıkmış bir girişimci olarak geldiğim noktadan gurur duyuyorum.” 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com