Bizimle iletişime geçin

Kadın

Tüy Dökücü Soğuk Jel Nedir? Ice Therapy Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Tüy Dökücü Soğuk Jel Nedir? Ice Therapy Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda, jilet, lazer ve tüy dökücü krem gibi farklı seçeneklerimiz olsa da her birinin avantajı olduğu kadar dezavantajı var. Örneğin, ağda yağmak tüylerin nispeten daha geç çıkmasını sağlıyor ancak uygulaması acılı bir süreç. Jilet ise pratik ve acısız olmasına rağmen pürüzsüz etkisi oldukça kısa sürüyor. Kesin çözüm olan ise lazer ise cep yakıyor. Son seçeneğimiz olan tüy dökücü kremlere gelince, bazı markalar şimdilerde oldukça popüler. Nedeni ise soğutucu özelliği olaması ve tüylere kalıcı çözüm vadetmesi. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak söz konusu olduğunda birçok farklı seçeneğimiz var. Buna rağmen, acısız ve pratik olması nedeniyle çoğu kadın jilet kullanmayı tercih ediyor. Yakın tarihli bir araştırma, istenmeyen tüylerini almak için jilet kullanan kadınların oranının %57 olduğunu gösteriyor. Diğer yandan, jilet kullanmanın dezavantajları olduğu su götürmez bir gerçek. Jilet sonrası tahriş, kızarıklık ve kaşıntı. Tüylerin ertesi gün çıkıyor olması da cabası!

İşte tam bu noktada jilet yerine kullanılabilecek en iyi alternatif olarak tüy dökücü kremler imdadımıza yetişiyor. Tüy dökücü kremlerin uygulama kolaylığı ve 5 ila 10 dakika içinde etkisini gösteriyor olması en büyük avantajı. Diğer yandan, bu kremlerin soğutucu etkisi olduğu ve düzenli kullanım sonrası istenmeyen tüylere kesin çözüm olduğu iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Tüy dökücü soğuk jellerin zararı var mı?, ice therapy tüy dökücü jel ne işe yarar? Hep birlikte inceleyelim…

Tüy Dökücü Soğuk Jel Nedir?

Çeşitli reklam kampanyalarıyla ”soğuk jel” olarak pazarlanan ürünler aslında sıradan tüy dökücü kremlerden farklı bir şey değildir. Cilde sürüldüğünde oluşan soğuk veya serinletici etkisini ise içeriğinde bulunan mentol sayesinde yapar. Bir başka ifadeyle, tüy dökücü soğuk jeller, tüy dökücü kremlerin içine mentol eklenmiş halidir. Kremde bulunan mentol hoş bir serinlik hissi uyandırsa da tüylerde azalma yapma kabiliyeti yoktur. Ürünün içeriğinde bulunan diğer bileşenler:

 • Aqua
 • Urea
 • Menthol
 • Gliserin
 • Esans
 • Allantoin
 • Sodium hydroxide
 • Cetaryl alcohol
 • Glyceryl stearate
 • Ceteareth-20
 • Polysorbate-20
 • Tocopheryl acetate
 • Potassium thioglycolate
 • Argan yağı

Tüy dökücü soğuk jellerin ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi de son günlerde popüler bir ürün olan ice therapy tüy dökücü krem incelemesini yapalım ve merak edilen soruları cevaplandırmaya çalışalım.

Ice Therapy Tüy Dökücü Jel Ne İşe Yarar?

Ice therapy tüy dökücü jel, isminden de anlaşılacağı üzere tüy dökücü bir kremdir. Piyasada satılan diğer muadillerinden farkı mentol içeriyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde, ciltte hoş bir serinlik etkisi oluşturur. 79 Lira fiyatı olan 250 Ml şişedeki ice therapy tüy azaltıcı, kollar, koltuk altları, bacaklar, göbek, bikini bölgesi, sırt, omuzlar ve parmaklar gibi istenmeyen tüylerin olduğu birçok bölgede kullanılabilir. Hem erkek hem de kadınların kullanımı için uygundur.

Ice Therapy Tüy Dökücü Jel Nasıl Kullanılır?

Tüy dökücü soğuk jellerin kullanımı, diğer tüy dökücü kremlerden farklı değildir ve uygulanması gereken adımlar genel olarak aynıdır. Öncelikle cildinizin küçük bir bölgesine sürerek yama testi yapın ve cildinizin alerjik reaksiyon gösterip göstermediğine bakın. Şişlik, kızarıklık veya yanma gibi belirtiler yaşıyorsanız kullanmayın. Herhangi bir sorun yoksa aşağıdaki yönergeleri takip edin.

 • İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye bolca sürerek yayın.
 • 5 dakika bekledikten sonra küçük bir alanı temizleyerek sonuca bakın.
 • Eğer istediğiniz sonucu alamamışsanız 3 ila 4 dakika daha bekleyin.
 • Spatula ile kremi cildinizden sıyırarak alın ve su ile yıkayın.Markasına bakılmaksızın tüy dökücü kremlerin cilt üzerinde 10 dakikadan daha fazla bekletilmesi önerilmez. Herhangi bir tahriş veya kızarıklıkla karşılaşmamak için tüy dökücü kremleri önerilen süreden daha fazla cildinizde bekletmeyin. Ek olarak, egzamalı veya açık yara üzerine sürmeyin. Burun içi ve gözler gibi hassas noktalarla temas ettirmeyin. Hamile bir kadınsanız kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ice Therapy Tüy Dökücü Jel İşe Yarıyor mu?

Ice therapy tüy dökücü jeli Tv reklamlarında veya internet üzerinde gördüyseniz gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak ediyor olabilirsiniz. Nitekim, söz konusu reklamlarda buz terapisi olarak adlandırılan bu ürünün -3 dereceye kadar cildi soğuttuğu ve düzenli kullanımla (3 ila 6 seans) istenmeyen tüylere kalıcı çözüm olduğu iddia ediliyor.

Öncelikle tüy dökmek konusunda etkili olduğu bir gerçek ancak -3 dereceye kadar cildi soğutması mümkün değil. Bununla birlikte, içerdiği mentol sayesinde hoş bir serinlik oluşturuyor. Düzenli kullanımla tüyleri tamamiyle yok etmek konusunda ise ne yazık ki iyimser düşünmek pek mümkün değil. Çünkü, krem, sprey veya jel formunda kılları tamamiyle kalıcı olarak yok eden herhangi bir ürün henüz yeryüzünde icat edilmedi. Nitekim, kıllardan veya tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için öncelikle foliküllerin yok edilmesi gerekir. Bu da günümüzde yalnızca lazer epilasyon yöntemiyle yapılabilmektedir. Soğuk etkili olup olmadığına bakılmaksızın, tüm tüy dökücü kremler geçici çözüm sunar.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, ice therapy tüy dökücü jelin işe yarayıp yaramadığı konusu sizin üründen ne beklediğinizle alakalıdır. Eğer amacınız tüylerden geçici olarak kurtulmaksa evet işe yarıyor ancak tüylerden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız ne yazık ki işe yaramıyor diyebiliriz.

Soğuk Tüy Dökücü Jellerin Zararı Var mı?

Soğuk tüy dökücü kremleri online alışveriş sitelerinden veya eczanelerden satın alabilirsiniz. Fakat, bir ürünün eczanede satılıyor olması yan etki göstermeyeceği anlamına gelmez! Bununla birlikte, prosedüre uygun olarak doğru kullanıldığında tüy dökücü kremlerin ciddi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

Tüy dökücü kremlerin yaygın yan etkileri, kızarıklık, kaşıntı, şişme, döküntü ve yanma hissidir. Cildinizin tüy dökücü kreme alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini öğrenmek için öncelikle küçük bir noktada yama testi yaparak sonuçları gözlemleyin. Herhangi bir semptom yaşıyorsanız ürünü kullanmayın.

GizliSoru.Com herhangi bir ürünün kullanılmasını veya kullanılmamasını tavsiye etmez. Hiçbir ürünün sponsoru değildir. Site içerisindeki yazılar, videolar, görseller veya yorumlar, yalnızca kullanıcıları bilgilendirme amaçlıdır.

Sonuç:

Tüy dökücü soğuk jeller, mentol içeriği sayesinde ciltte hoş bir serinlik oluşturan tüy dökücü kremlerdir. Diğer tüy dökücü ürünler gibi kısa süre içinde tüylerin dökülmesini sağlar ancak kalıcı olarak tüyleri yok etmesi mümkün değildir. Bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Açık yara üzerine ve burun içine (burun deliklerine) sürülmemelidir. Herhangi bir cilt rahatsızlığı olanlar ile hamileler kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Göz ile tamasından kaçınılmalı, cilt üzerinde 10 dakikadan daha fazla bekletilmemelidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com