Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Un Nasıl Saklanır? Unu Bozulmadan Uzun Süre Muhafaza Etmenin Yolları

Hamur işleri konusunda maharetli bir ev kadınıysanız, kilerinizin en gözde malzemelerinden biri hiç şüphesiz undur. Un, pasta ve böreklerin vazgeçilmezi olduğu gibi evde kendi ekmeğini yapmak isteyenlerin de favorisidir. Çok amaçlı bu tahıl tozunu daha uzun süre kullanabilmenin ilk şartı ise uygun saklama koşullarına dikkat etmektir.

Un Nasıl Saklanır? Unu Bozulmadan Uzun Süre Muhafaza Etmenin Yolları

Hamur işleri konusunda maharetli bir ev kadınıysanız, kilerinizin en gözde malzemelerinden biri hiç şüphesiz undur. Un, pasta ve böreklerin vazgeçilmezi olduğu gibi evde kendi ekmeğini yapmak isteyenlerin de favorisidir. Çok amaçlı bu tahıl tozunu daha uzun süre kullanabilmenin ilk şartı ise uygun saklama koşullarına dikkat etmektir.

Un, ev aşçılarının kilerinde her zaman önemli bir malzeme olmuştur ancak özellikle son dönemde dünya genelindeki herkes tarafından daha fazla un kullanılmaya başlandı. Nitekim, buğday unu evimizde pişirdiğimiz ve tükettiğimizi birçok besinin temelini oluşturuyor. Uygun olmayan saklama koşulları ise her yıl milyonlarca ton unun tüketilemez hale gelmesine neden oluyor. Öyleyse, bu besleyici tahıl tozunu daha uzun süre muhafaza edebilmek için nasıl saklanılması gerektiğine değinelim ve un hakkında birkaç kısa bilgiye yer verelim.

En basit haliyle un, tahıl tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen toz kıvamlı bir besin maddesidir. Dünya genelinde en yaygın kullanılan un buğday unudur. Buğdaylar temel olarak 3 kısımdan oluşur. Bunlar; kabuk (kepek), rüşeym (embriyo) ve tane içidir (endosperm). Beyaz un sadece endosperm içerirken tam buğday ununda diğer iki parça da bulunur. Beyaz un daha az yağ içerdiğinden, uzun süre dayanabilir ancak tam buğday, beyazdan iki kat daha fazla yağ içerir ve bu nedenle kolayca ekşiyebilir veya bozulabilir.

Un Nasıl Muhafaza Edilir?

Çok amaçlı unu saklamanın en iyi yolu, onu kağıt torbasından çıkarmak ve unu ideal olarak plastik veya camdan yapılmış hava geçirmez bir kaba koymaktır. Orijinal kağıt ambalajından çıkarmanın nedeni, kağıt paketin havadaki nemi çekmesi ve nemin unun en büyük düşmanı olmasıdır. Ağzı kapaklı plastik veya cam bir kap, unun nemden korunmasına yardımcı olabilir.

Herhangi bir gıda maddesini satın alırken yapılacak en doğru davranış kısa sürede tüketilecek miktarda almaktır. Özellikle un gibi besinlerin ev ortamında çok uzun vadede saklanması mümkün olmayacağından, çuval yerine küçük paketlerde satın almak satın almak en iyisidir. Ancak ne yazık ki son günlerde anormal süreçlerden geçiyoruz. Her ne kadar uygun bir davranış olmasa da çeşitli kaygılar tüketiciyi gıda depolamaya teşvik edebiliyor. Bu durumda yapılacak en iyi şey unu buzdolabı veya derin dondurucu gibi daha soğuk alanlarda muhafaza etmektir.

Konuyu toparlayacak olursak, ihtiyacınız olandan çok fazla un almaktan kaçının. Hangi unu satın alırsanız alın, kağıt poşetten çıkarın ve plastik veya cam hava geçirmez kapaklı bir kaba aktarın. Bu kabı mümkünse buzdolabında veya dondurucuda saklayın. Eğer buzdolabında ve derin dondurucuda un için yer ayıramıyorsanız o halde, garaj ve bodrum gibi serin ve karanlık ancak rutubetsiz yerleri tercih edin. Ayrıca un, etrafındaki kokuları kendine çekebilir. Çevredeki kokulardan izole kalabilmesi için unu muhafaza ettiğiniz kabın ağzı kapaklı, hava geçirmez olması gerektiğini unutmayın.

Un Ne Kadar Dayanır?

Buzdolabı mümkün değilse, çok amaçlı beyaz un 6 ila 9 ay boyunca bozulmadan tazeliğini koruyacaktır. Buzdolabında saklanıldığında bu süre en az 1 yıldır. Öte yandan, tam buğday veya tam tahıllı unlar, bozulabilecek doğal yağların daha fazlasına sahiptir. Bu nedenle, normal oda sıcaklığında 1 ay, daha soğuk ev sıcaklığında 3 ay, buzdolabında 6 ay ve dondurucuda 1 yıl bozulmadan tazeliğini koruyabilir.

Unlardaki yaygın bozulma şekli böceklenme veya kurtlanmadır. Böceklenen unun elendikten sonra kullanılabileceğini iddia edenler olsa da bir kez böceklenen unu bir daha kullanmamak gerekir çünkü gözle görülemeyen küçük kurtçuklar ve yumurtaları elekten geçebilir.

Ununuzda kurtçuk olup olmadığından emin değilseniz, unu birkaç saat güneş ışığına maruz bırakın. Sıkı yüzey kırık görünüyorsa, böceklerin hareket ettiğini varsayabilirsiniz. Unu atın. Yalnızca, bu yöntemin kurt yumurtaları hakkında fikir vermeyeceğini unutmayın.

Unun bozulup bozulmadığını anlamanın bir diğer yolu da koklamaktır. Eğer unda gözle görülür bir sorun yoksa o halde koku duyunuza güvenin. Ekşimsi veya rahatsız edici kötü bir koku alıyorsanız, ne yazık ki artık kullanmak için güvenli değildir. Herhangi bir gıda maddesinin bozulup bozulmadığı konusunda şüpheleriniz varsa ve ne yapacağınızdan emin değilseniz, tüketmek yerine çöpe atmak her zaman en iyisidir.

Son olarak, yeni ve eski un paketlerini birleştirmeyin çünkü bu, yeni unun raf ömrünü kısaltır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pratik Bilgiler

Eve Sinen Sigara Kokusu Nasıl Çıkar? Odadaki Sigara Kokusunu Giderme Yolları

Evinizde düzenlediğiniz bir parti, nezaketten uzak bir misafir veya sigara içen bir aile bireyi, tahammülü zor sigara kokusunun odalarınıza sinmesine neden olabilir. Bu kötü kokuyu ortadan kaldırma süreci, kirlenmenin şiddetine bağlı olsa da birkaç pratik çözüm hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayabilir.

Eve Sinen Sigara Kokusu Nasıl Çıkar? Odadaki Sigara Kokusunu Giderme Yolları

Evinizde düzenlediğiniz bir parti, nezaketten uzak bir misafir veya sigara içen bir aile bireyi, tahammülü zor sigara kokusunun odalarınıza sinmesine neden olabilir. Bu kötü kokuyu ortadan kaldırma süreci, kirlenmenin şiddetine bağlı olsa da birkaç pratik çözüm hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayabilir.

Belki yakın zaman önce sigarayı bıraktınız ve bu kötü kokudan sonsuza dek kurtulmak için çözüm yolu arıyorsunuz. Belki de nezaketsiz bir misafir evinizde sigara içti ve evinizin mis kokusunu geri getirmeye çalışıyorsunuz. Hangi sebeple olursa olsun, kapalı mekanlarda içilen sigara tahammülü zor, kalıcı kokulara neden olabilir. Bunun nedeni, sigara dumanının duvarlara, eşyalara ve hatta saçlarınıza (aslında her şeye) nüfuz eden yapışkan reçine ve katran bırakmasıdır. Neyse ki, çözüm yolu basittir ve her evde bulunan birkaç malzemeyle bu iğrenç kokunun üstesinden gelmek mümkündür. İşte, eve sinmiş sigara kokusundan kurtulmak için deneyebileceğiniz birkaç çözüm önerisi…

Evdeki Sigara Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Odaya sinen sigara kokusunu yok etme süreci kirlenmenin şiddetine bağlıdır. Bir başka ifadeyle, uzun yıllar boyunca sigara içilen bir evdeki kokunun giderilmesiyle, yalnızca birkaç kez sigara içilmiş evdeki kokunun giderilme süreci aynı olmayacaktır. Ancak yine de aşağıdaki çözüm önerileri her koşulda işinize yarayabilir.

Kül tablalarını boşaltıp evi havalandırmakla başlayın: Evdeki sigara kokusundan kurtulmanın ilk adımı, izmarit ve küllük gibi kötü koku kaynaklarından kurtulmaktır. Kül tablalarını bir poşete dökün ve poşeti evinizin dışındaki çöpe atarak kurtulun. Daha sonra kül tablalarını bulaşık deterjanıyla yıkayıp artık koku yaymadıklarından emin olun.

İkinci adımda evinizdeki pencereleri açarak hava cereyanı sağlayın. Hava cereyanının etkili bir şekilde oluşması için birden fazla pencereyi açmanız gerektiğini unutmayın. Pencereleri açmanıza rağmen ev içinde hiçbir esinti hissetmiyorsanız ve imkanınız varsa pencere önlerine vantilatör koyarak hava sirkülasyonuna yardımcı olun.

Taşınabilir küçük eşyaları güneşe çıkarın: Sigara dumanı kokusunun evinize sinmiş olması, aslında eşyalarınıza da sindiği anlamına gelir. Yapılacak en iyi şey eşyaları güneşe çıkararak havalanmalarını sağlamak ve ardından silerek temizlemektir. Güneşin UV ışınları kötü kokuları nötralize etmeye yardımcı olur. Kitapları, taşınabilir küçük mobilyaları ve kıyafetleri bahçeye ya da balkona çıkararak güneşlendirin. Yalnızca, güneşe uzun süre maruz kalan hassas ve boyalı kumaşlarda renk solması olabileceğini unutmayın.

Sirkeli suyla temizliğe başlayın: Beyaz sirke, sigara kokusu gibi rahatsız edici kokuları yok eden doğal bir bileşendir. 1 ölçüye 1 ölçü olacak şekilde sirkeli su karışımı hazırlayın. Güneşlendirdiğiniz küçük eşyaları, duvarları, zemin parkelerini, kapıları, düğmeleri, armatürleri ve odanızdaki büyük eşyaları sirkeli suyla silin. Bu aşamada sirkenin keskin kokusu sizi rahatsız edebilir ancak bu koku geçicidir ve kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur.

Ek olarak, odadaki veya araçtaki sigara kokusunu gidermek için bir kaseye sirke doldurup ağzı açık şekilde akşamdan sabaha bekletmek işinize yarayabilir. Alternatif olarak, bir tencerede sirkeyi kısık ateşte kaynatarak çıkan buhar sayesinde kokulardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Yüzeylere karbonat serpiştirin: Sodyum bikarbonat (NaHCO₃) veya halk arasındaki yaygın ismiyle karbonat, güçlü bir koku gidericidir. Karbonatın bu konudaki en güzel yanı, kokuları maskelemek yerine direkt olarak emerek ortadan kaldırmasıdır. Araçtaki sigara kokusundan kurtulmak için bir kase karbonatı 24 saat boyunca arabanızda bekletin. Evdeki sigara kokusu için halılarınıza, kitaplığınıza, kanepe ve sandalyelerinize karbonat serpiştirin. Bir gece bekletip elektrik süpürgesiyle süpürün.

Kitaplarınız, dekoratif süs eşyalarınız ve yıkanmayan kumaşlarınızdaki sigara kokusunu gidermek için bir çöp torbasına 1 fincan karbonat döküp eşyalarınızı içine atın. Poşetin ağzını bağlayıp 6 ila 8 saat bekletin. Süre sonunda eşyalarınızı poşetten çıkararak üzerindeki karbonatı silkeleyin.

Perde, nevresim ve giysileri yıkayın: Evinizi baştan aşağı temizlemiş olsanız da daha önceden üzerine koku sinmiş bir kumaşı atladıysanız istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Perdeleri, çarşafları, yastık kılıflarını, kanepe örtülerini ve kıyafetlerinizi yıkamanız gerekecek. Çamaşır makinesindeki normal bir yıkama döngüsü çoğu zaman etkili sonuç vererek sigara kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak yine de içiniz rahat etmiyorsa, 1 fincan karbonat etlenmiş çamaşır deterjanı kullanabilir veya çamaşır makinenize 1 bardak sirke eklemeyi deneyebilirsiniz.

Oda Spreyleri Sigara Kokusunu Gidermekte Etkili mi?

Oda spreyleri veya araç içi kokular kokusundaki en büyük yanılgı, sigara dumanı dahil diğer kötü kokuları yok ettiğinin düşünülmesidir. Ticari olarak satılan pek çok oda spreyleri ve diğer parfümler, kötü kokuları yalnızca maskeler. Bu, aslında rahatsız edici kokunun halen var olduğu ancak burnunuzla algılayamadığınız anlamına gelir. Diğer yandan, sirke ve karbonat gibi doğal bileşenler kokuyu emerek içine hapseder. Öte yandan, kokulu mumlar, hoş kokulu uçucu esansiyel yağlar, tütsüler ve narenciye kabukları evinize güzel koku yaymaya yardımcı olabilir. 

Yukarıdaki basit temizleme adımları, odanıza sinmiş sigara dumanı kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır ancak uzun yıllardır sigara içilen bir evde oturuyorsanız, oda kapılarınız dahil tüm evinizi boyatmak, halıları yıkatmak ve bazı eşyaları yenisiyle değiştirmek gibi köklü çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Gelecekte, bu tür rahatsız edici kokuların odanıza sinmemesi için evinizde sigara içmeyin (aslında hiç içmeyin) ve içilmesine izin vermeyin. İç mekanlarınızı günlük olarak havalandırın ve düzenli temizliği ihmal etmeyin.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Kayısı Nasıl Kurutulur? Evde Kayısı Kurutmanın 3 Farklı Yöntemi

Sıcak yaz aylarının en güzel yanlarından biri, tatlı ve sulu meyve sezonunun açılıyor olmasıdır. Öte yandan, güneşli günlere özel bu vitamin depoları lezzetli oldukları kadar kısa süreli raf ömürleriyle meşhurdurlar. Güzel haber,  kayısı gibi ‘etli’ ve sulu pek çok meyve zahmetsizce kurutularak uzun süre saklanabilir. Dahası, meyvelerin kurutulmuş olması, lezzetlerinden ve besin değerlerinden ödün vereceği anlamına gelmez.

Kayısı Nasıl Kurutulur? Evde Kayısı Kurutmanın 3 Farklı Yöntemi

Sıcak yaz aylarının en güzel yanlarından biri, tatlı ve sulu meyve sezonunun açılıyor olmasıdır. Öte yandan, güneşli günlere özel bu vitamin depoları lezzetli oldukları kadar kısa süreli raf ömürleriyle meşhurdurlar. Güzel haber,  kayısı gibi ‘etli’ ve sulu pek çok meyve zahmetsizce kurutularak uzun süre saklanabilir. Dahası, meyvelerin kurutulmuş olması, lezzetlerinden ve besin değerlerinden ödün vereceği anlamına gelmez.

Dünyanın en lezzetli meyvelerinden biri olan Malatya kayısılarına erişebilen biriyseniz şanslısınız demektir. Nitekim, her yıl 100 bin tona yakın kuru kayısı Malatya’dan yola çıkarak dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediliyor. Ayrıca, ülkemizde kayısı yetiştiriciliği yalnızca Malatya’da değil, Doğu Anadolu’dan Marmara’ya kadar pek çok lokasyonda yapılıyor. Bu, Türkiye’nin kayısı konusunda şanslı ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Diğer yandan, bu harika meyvenin hoşafını yapmak, tatlılara eklemek, atıştırmalık olarak tüketmek ve daha uzun süre bozulmadan saklayabilmek için kurutmak gerekiyor. Peki ama kayısı en kolay şekilde nasıl kurutulur? İşte, kayısı kurusu yapmanın birkaç farklı yöntemi ve saklama koşulları hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Evde Kayısı Nasıl Kurutulur?

Kayısıları kurutmak kolaydır ve fazla maharet gerektirmez. Özellikle sıcak iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, kayısılarınızı kurutmanız için güneşten başka ekipmana ihtiyacınız olmayacaktır. Alternatif olarak, fırın ve mikrodalga gibi mutfak aletleri de bu konuda işinize yarayabilir.

Güneş ışığında kayısı kurutma: Herhangi bir meyveyi, sebzeyi veya bitkiyi kurutmanın en zahmetsiz ve ucuz yolu güneşe sermektir. Öncelikle tam olgunlaşmış kayısıları seçin. Yıkadığınız meyveleri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. İyi güneş alan bir bölgeye sofra bezini serin ve kayısıların içi yukarı bakacak şekilde kurumaya bırakın. Bulunduğunuz bölgenin hava sıcaklığı ve nem durumuna göre kuruma işlemi 3 ila 7 gün arasında sürebilir.

Fırında kayısı kurutma: Bulunduğunuz bölgede nem seviyesi yüksekse veya çoğunlukla bulutlu bir hava hakimse, pişirme aracı olarak kullandığınız fırınınızı bir kurutucuya çevirebilirsiniz. Bunun için fırın tepsilerini veya fırın ızgara tellerini kullanmanız mümkün.

Tepsinin üzerine yanmaz kağıdı serin ve ilk yöntemde olduğu gibi kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkararak ikiye bölün. Kayısıların iç kısmı yukarı bakacak şekilde tepsiye dizip fırına sürün. Fırını 70 ila 80 dereceye ayarlayın. Fırın içindeki nemin çıkabilmesi için kapağını hafif aralıklı bırakın. Kuruma işlemi 6 ila 8 saat arasında sürecektir. Süreyi kısaltmak için fırının sıcaklığını yükseltmeyin. İşlem sonunda kayısılarınız esnek olmalı ancak meyve suyu sızdırmamalıdır.

Mikrodalgada kayısı kurutma: Kayısıları kurutmak için uzun süre beklemek istemiyorsanız o halde en kısa yöntem olan mikrodalgayı deneyebilirsiniz. Yalnızca, bu yöntemle tek seferde daha az kayısı kurutabileceğinizi unutmayın. İşleme başlamadan önce kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkarın ve ince dilimler halinde kesin. Kayısı dilimlerini tabağa koyun ve cihazı buz çözme programına getirip 30 dakikaya ayarlayın. Meyvelerin durumunu arada bir kontrol edin. Belirtilen sürenin sonunda halen istediğiniz gibi kurumamışsa 5 ila 10 dakika daha ayarlayın. Kayısılar etli meyvelerdir. Bu nedenle, mikrodalgada kurumaları 45 dakikayı bulabilir.

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır?

Kayısılar kuruduktan sonra akşamdan sabaha kadar oda sıcaklığında soğutulmalıdır. Daha sonra bunları neme dayanıklı polietilen poşetlere koyabilir veya kapaklı cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. Kuru kayısılar için en iyi seçenek buzdolabında saklamaktır. Yüksek sıcaklığa maruz bırakmak meyveyi sertleştirir ve rengini koyulaştırır. Meyve ayrıca besin değerini kaybedebilir. Kayısılar buzdolabında iyi saklanırsa yaklaşık 6 ay dayanabilir. Oda sıcaklığında tutmak, ömürlerini sadece birkaç kadar aya indirir.

Kayısıyı hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Her ikisi de lif, potasyum ve diğer antioksidan kaynağıdır. Cilt için iyidir, kas fonksiyonuna, kalp atışını düzenlemeye ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olurlar. Kuru kayısılar daha uzun süre saklanabilmesiyle birlikte, tazesine nazaran daha yüksek kalorili olması gibi bir dezavantaja sahiptir. 100 gram yaş (taze) kayısı 50 kaloriyken, aynı miktardaki kayısı kurusu 240 kaloridir. Bu nedenle, aşırı kalori alımından kaçınmak için kuru kayısı tüketiminizi sınırlandırmayı düşünün.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Limon Nasıl Saklanır? Limonların Bozulmasını Geciktirmek İçin Muhafaza Yolları

Yaz sıcaklarında biraz ferahlamak için hemen herkesin favorisi bir bardak soğuk limonatadır. Limon ayrıca, salata, balık, çorba, turşu ve tatlı gibi pek çok lezzetin ana bileşenlerinden biridir. Öte yandan, uygun şekilde muhafaza edilmediklerinde, kabukta sertleşme, yumuşama, lekelenme veya küflenme gibi bozulduğunu işaret eden belirtilerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Limon Nasıl Saklanır? Limonların Bozulmasını Geciktirmek İçin Muhafaza Yolları

Yaz sıcaklarında biraz ferahlamak için hemen herkesin favorisi bir bardak soğuk limonatadır. Limon ayrıca, salata, balık, çorba, turşu ve tatlı gibi pek çok lezzetin ana bileşenlerinden biridir. Öte yandan, uygun şekilde muhafaza edilmediklerinde, kabukta sertleşme, yumuşama, lekelenme veya küflenme gibi bozulduğunu işaret eden belirtilerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre Türkiye’de kişi başına yıllık limon tüketim miktarı 90 adet. Ancak, satın alımı bundan çok daha fazla. Bu, satın aldığımız limonların önemli bir kısmının yanlış saklama koşulları nedeniyle çöpe atıldığı anlamına geliyor. Öyleyse, bu harika turunçgilin daha uzun süre bozulmadan dayanabilmesi için nasıl saklamamız gerektiğini hep birlikte inceleyelim. İşte, limonların ömrünü uzatabilecek birkaç püf noktası…

Limon Nasıl Muhafaza Edilir?

Limonlar asidik bir narenciye olmalarına rağmen diğer meyve ve sebzeler gibi kısa sürede bozulabiliyor. Bunun en büyük sebebini nasıl saklanacağı konusundaki bilgi eksikliği oluşturuyor. İlk bakışta önemsiz bir detaymış gibi görünen bu konu, yıllık 2,5 milyon tona yakın meyve ve sebzenin çöpe atılmasına neden oluyor. O halde, mutfaklardaki bu israfı azaltmak için (en azından limon israfını) neler yapabileceğimize göz atalım.

Limonları oda sıcaklığında saklamak: Limonların ve diğer meyvelerin mutfak masalarındaki meyve tabaklarında hoş bir dekor unsuru oluşturduğunu biliyoruz. Ancak gerçek şu ki, limonları muhafaza etmenin en kötü yolu tezgah üstünde bekletmektir. Oda sıcaklığında açıkta bekleyen limonlar 5 ila 7 gün sonra bozulmaya başlar. Hemen tüketecekseniz elbette sorun yok ama satın aldığınız limonlarınızı bir hafta sonra kullanmayı düşünüyorsanız alttaki diğer seçenekleri okumak isteyebilirsiniz.

Limonları buzdolabında saklamak: Aslında limonları saklamak için en ideal seçenek buzdolabında bekletmektir. Nitekim, limonlar için en iyi sıcaklık 4 ila 10 derece arasındadır. Çoğu buzdolabının orta bölmesi veya kapağındaki raflar bu sıcaklık aralığındadır. Açık olarak buzdolabında saklanan limonlar, 7 ila 15 gün arasında tazeliğini koruyabilir.

Ek olarak, limonların uzun süre bozulmaması için uygun sıcaklık önemli olsa da bir diğer etken hava ile irtibatını kesmektir. Limonları ağzı kapalı buzdolabı poşetlerine koyarak buzdolabında saklamanız, 4 haftaya varan tazelik sunar. Kesilmiş limonlarınızı streç naylona sararak, tüm limonları ise çıtçıtlı buzdolabı poşetlerine koyarak buzdolabında bekletmek en iyi saklama yöntemidir.

Limonları buzlukta veya derin dondurucuda saklamak: Pazardan veya marketten satın aldığınız limonları daha uzun vadede tüketme niyetiniz varsa o halde yapacağınız en iyi şey onları dondurmaktır. Tüm limonları dondurabileceğiniz gibi ikiye bölünmüş ya da dilimlenmiş limonları da dondurabilirsiniz. Ağzı kapalı buzdolabı poşetlerine limonlarınızı koyun ancak kapatmadan önce poşet içindeki havayı tam olarak aldığınızdan emin olun. Bu şekilde dondurulmuş limonlar 3 ila 4 ay boyunca bozulmadan tazeliğini muhafaza edebilir.

Kullanmaya karar verdiğinizde, donmuş limon dilimlerini soğuk içeceklere öylece ekleyebilir veya tüm limonları musluk suyunda 15 – 20 dakika bekleterek buzunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Limon suyunun buzdolabında saklanması: Limonata, sos, turşu veya salata gibi farklı tarifler için limonlarınızın suyunu sıkmış olabilirsiniz. Kullanacağınızdan daha fazlası elinizde kaldıysa, uzun vadede tüketmek için saklamanız mümkün. Bunun için yine soğuk bir ortam ve kapalı bir kap şart. Çünkü, limon suları asitli olmasına rağmen oda sıcaklığında 1 – 2 gün içinde bozularak bakteri tutabilir.

Işık geçirmeyen (şeffaf olmayan) ağzı kapaklı bir kaba limon suyunu doldurun ve buzdolabında saklayın. Bu şekilde limon suyunuz 7 güne kadar dayanabilir. Marketlerde satılan limon sularının uzun süreli raf ömrü olmasının nedeninin içeriğindeki koruyucular olduğunu unutmayın.

Limon suyunun buzlukta dondurulması: Sıcak yaz günlerinde soğuk bir içecek yaparak kullanmak için limon suyunu dondurmanız mümkün. Normal zamanlarda buz küpleri oluşturduğunuz, gözlü buzluk kaplarına limon suyunu doldurun ve buzluğa atın. Limon suyunuz donduktan sonra küpleri çıkarıp ağzı kapaklı bir buzdolabı poşetine  veya saklama kutusuna yerleştirin. Bu şekilde dondurulmuş limon suyu 3 ila 4 ay boyunca bozulmadan kalabilir. Kullanacağınız zaman buz küplerini eritmeden soğuk içeceklerinize ekleyin.

Limonların Bozulmasını Önlemek İçin Başka Neler Yapabilirim?

Aslında herhangi bir meyvenin veya sebzenin bozulmasını engellemek için en iyi seçenek kısa sürede tüketilecek kadarını satın almaktır. Yanlış saklama koşullarının yanı sıra gereğinden fazla alışveriş yapmak israfın bir başka nedenidir.

Son olarak, limonların etilen gazına duyarlı olduğunu söyleyelim. Muz, elma, domates ve kayısı gibi ürünler bol miktarda etilen gazı üretir. Bakınız: Muz nasıl saklanır? Bu, meyvelerin renginin sarıdan kahverengiye dönüşmesine neden olan şeydir. Enzimatik esmerleşme olarak bilinen bu durumdan limonlarınızın etkilenmemesi için elma, kayısı ve muz gibi meyvelerle yan yana saklamayın.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com