Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Uykuda veya Uykuya Dalarken Sıçrama Nedenleri! Hipnik Seğirme Nedir?

Uykuda veya Uykuya Dalarken Sıçrama Nedenleri! Hipnik Seğirme Nedir?

Yaygın olarak görülen uykuda sıçrama, uyku başlangıcı esnasında oluşan hipnik sarsıntılar olarak bilinmektedir. Uykuya dalarken kaslarda kısa süreli ve güçlü bir irkilme oluşması durumudur. Tıp dilinde “hipnik seğirme” olarak adlandırılan bu durum, uykuya dalmak üzereyken ani bir vücut sarsıntısıyla kişinin uyanmasına neden olabilmektedir.

Uyanıklık ve uyku arasındaki geçiş sürecinde oluşan, genellikle kol, bacak ve ayak gibi bölgelerinde görülen bu istemsiz irkilmeler, korkunca veya ürkünce yaşanabilen sıçramayla benzerlikler taşımaktadır. Hipnik jerk kasılmaları, yapılan araştırmalara göre bireylerin yüzde 70’inde görülebilmektedir. Uykunun ilerleyen evrelerinde de oluşabilir ancak bunlar kişiyi uykudan uyandırmaz.

Hıçkırık benzeri istemsiz bir kas irkilmesi olan uykuda sıçrama, bir uyku bozukluğu ya da ciddi bir durum değildir. Herhangi bir komplikasyona veya yan etkiye neden olmaz. Bu istemsiz kas irkilmesinin önüne geçmek için bazı adımlar atabilirsiniz.

Uykuya Dalarken Sıçrama veya İrkilmenin Semptomları Nelerdir?

Bireyler, tam uykuya dalarken ortaya çıkan bu sıçramaların bir hastalık belirtisi olmadığını bilmelidir. Çok yaygın olarak görülür ve doğal bir tepkimedir. Bu durumun belirtileri, vücuttaki bir problemi işaret etmezler.

Hipnik seğirme durumunda görülen belirtiler:

  • Terleme
  • Hızlı nefes alma
  • Kalp atışının hızlanması
  • Yüksekten düşme hissi
  • Kas veya vücudun bazı yerlerinde sarsıntı

Uykuya Dalarken Sıçrama veya İrkilme (Hipnik Seğirme) Nedenleri

Uykuya dalarken görülen sarsıntıların neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Sağlıklı bireylerde de herhangi bir neden olmadan yaşanabilmektedir. Hipnik seğirme ile ilgili araştırmalar sınırlıdır ancak bazı mantıklı teorileri bulunmaktadır. Bu durumun olası nedenleri şunlardır:

Stres ve Kaygı

Kişide endişe oluşturan stres ve kaygı gibi durumlar, uykuya dalarken beyinde bir etki bırakarak kasların rahatlamasına mani olur. Beyinden gelen uyarı sinyalleri, rahatlamaya çalışan kasları etkileyerek kişinin uykuda irkilmesine neden olabilir.

Kafein ve Nikotin Tüketimi

Bu ürünlerde bulunan bazı maddeler, vücudun uykuda kalma ve uykuya dalma yeteneklerini etkileyebilir. Zamanla kafein ve nikotin tüketiminden etkilenen beyin, derin uykuya ulaşmakta zorlanabilir. Bunların sonucunda da söz konusu kasılmalar daha sık görülmeye başlar.

Yatmadan Önce Yapılan Egzersizler

Günlük ve düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin faydaları tartışılamaz. Ancak yatmaya yakınken yapılan egzersizler, kişinin uykuya dalma deneyimini olumsuz yönde etkileyebilir. Beyin ve kasların çalışma hızı, uykudan hemen önce yapılan egzersiz nedeniyle yeterince yavaşlayamayabilir.

Uyku Bozuklukları

Düzensiz uyku ve uyku eksikliği gibi nedenler, bireylerin ertesi günü yorgun ve bitkin geçirmelerine sebep olur. Bütün bunlar, fiziksel ve zihinsel sağlığı etkileyerek hipnik seğirme ataklarını tetikleyebilir.

Hipnik Seğirme Tedavi Gerektirir mi?

Uykuda sıçrama, tedavi gerektiren bir rahatsızlık değildir. Herkesin alabileceği bazı önlemler, kişide hipnik seğirme oluşmasının önüne geçebilir. Aşağıda sıralanan adımların düzenli olarak uygulanması, uykuya dalmanızı kolaylaştırarak kesintisiz uyumanıza yardımcı olabilir.

Aşırı Kafein Tüketmekten Kaçının

Sabahları tüketilen bir fincan kahvenin uyku için bir zararı yoktur. Ancak öğleden sonra içilmesiyle uyku bozuklukları baş gösterir. Özellikle öğleden sonra ve akşamları vücuda giren kafein, uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle kafein tüketimini sınırlandırmaya çalışın.

Nefes Egzersizleri Yapın

Uyumadan önce yatağınızdayken 10 defa derin nefes alın, 5 defa tutun ve 10 kez yavaşça nefes verin. Bu nefes egzersizleri beyninizi ve kalp atış hızınızı yavaşlatarak kas irkilmelerini önleyecektir. Daha etkili olması için bu egzersizi birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Uyku Öncesi Teknolojiyle Bağlantıyı Kesin

Yatmadan en az 30 dakika önce cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerle olan bağlantınızı keserek ışıkları kapatın. Bunları yapmanız beyninizi rahatlatır ve uyku evresine daha kolay geçmenize katkı sağlar.

Egzersizlerinizi Öğleden Önce Yapın

Daha kaliteli ve deliksiz bir uyku için egzersiz seanslarınızı öğleden önceye alın. Akşamları mutlaka bir aktivite yapmak istiyorsanız, o saatlerde sadece düşük enerji gerektiren ve beyni rahatlatan yoga veya pilatesi tercih edebilirsiniz.

Hipnik Seğirme Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Bu durumu çok sık yaşıyor ve sizde endişeye neden oluyorsa, bir doktorla konuşarak deneyimleriniz ve endişeleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Doktorunuz, gerekli değerlendirmelerin ardından bu uyku probleminin uyumanızı engellediğine kanaat getirirse, uykunuzun daha düzenli hale gelmesi için kas gevşetici ilaçlar veya uyku ilaçları reçete edebilir.

Aynı zamanda hipnik seğirmenin bir hastalık olmadığının da bilinmesi önemlidir. Nadir görülen veya ciddi bir durum değildir. Birçok insan, yukarıda anlattığımız çeşitli nedenlerden dolayı uykuya dalarken bunu yaşarlar.

Günlük rutinlerinizde yapacağınız birkaç değişiklik, sizi uykuya daha iyi hazırlayabilir. Yatmadan önce kendinizi yormamaya çalışın ve dinlenmek için zaman ayırın. Bu, uykuya dalarken yaşanan hipnik seğirmelerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Yeni trend; Varış noktası olmayan yolculuk!

“İsmine ‘hiçbir yere yolculuk’ adını verdikleri, uygun tatil seçenekleri ile gündeme gelen yolcu gemileri, varış noktası olmayan bir yolculuk vaat ediyor”

Yeni trend; Varış noktası olmayan yolculuk!

Hong Kong’un sıkı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) politikaları karşısında, komşu ülkelerle seyahat ağı kurmaya yönelik girişimler yarıda kaldı. Tatilcilerin, seyahat planlarının suya düşmesi üzerine, yolcu gemileri Hong Kong sularından çıkmadan, tatil yapabilmenin alternatiflerini buldular.

Yurtdışına seyahat etme planları ABD ve Avrupa’da yavaş yavaş eskisine dönerken, bir zamanlar Asya’nın en büyük uluslararası merkezi Hong Kong’a giriş ve çıkışlar neredeyse durma noktasında.

Pandemiden önce dünyanın en çok seyahat edenleri arasında olan Hong Konglular, evde kullanamadıkları pasaportlarıyla otururken, yolcu gemileri alternatif tatil planları hazırlamaya başladı.

İsmine “hiçbir yere yolculuk” adını verdikleri, uygun  tatil seçenekleri ile gündeme gelen yolcu gemileri,  varış noktası olmayan bir yolculuk vaat ediyor. 

Yolcuları açık sularda dolaştırıp tekrardan Hong Kong’a getiren yolcu gemileri, her bütçeye hitap eden fiyatlarla tatilcilerin dikkatini çekmeyi başardı. 

Gemiler, yolculara özel güverte ve havuz erişiminden, uygun fiyatlı süitlere kadar birçok çeşit sunuyor.

Okumaya devam et

Yaşam

Adriana Lima ve Yeni Sevgilisinden Mutluluk Pozları

Adriana Lima ve Yeni Sevgilisinden Mutluluk Pozları

Geçtiğimiz ay 40 yaşındaki yapımcı Andre Lemmers ile yeni bir aşka yelken açan Adriana Lima, Last Night In Soho adlı sinema filminin galasında yeni sevgilisiyle birlikte boy gösterdi. Gala için sarı mini bir elbise tercih eden eski top model, sevgilisiyle objektiflere verdiği pozlarla gecenin en dikkat çeken ismi oldu…

Victoria’s Secret’in en ünlü eski modellerinden Adriana Lima, daha önce birlikte görüntülenmemek için büyük çaba sarf ettiği yeni sevgilisini artık yanından ayırmıyor. Son günlerde tüm davetlere birlikte katılan ikili, geride bıraktığımız gün düzenlenen gala gecesinde verdikleri mutluluk pozlarıyla gündemde.

Yapımcı sevgilisi Andre Lemmers ile aynı yaşta olan Brezilyalı model, neşeli tavırları, iddialı kostümü ve güzelliyle kırmızı halıda göz kamaştırdı. Davetin gerçekleştiği mekana el ele tutuşarak gelen çift, o sırada görüntü almak isteyen basın mensuplarının isteklerini geri çevirmedi.

Adriana Lima ile yeni sevgilisi Andre Lemmers, ilk kez Eylül ayında birlikte görüntülenmiş ve o görüntüler sonrası bir süre suskun kalmayı tercih etmişlerdi. Ünlü top model, sonraki günlerde ise Venedik Film Festivali’ne adının aşk dedikodularına karıştığı Lemmers ile birlikte gelerek herkesi şaşırtmıştı.

2021 Venedik Film Festivali’nde aşklarını ilan eden çift, samimi pozlarıyla uzun süre konuşulmuştu. Öte yandan, Lima’nın o dönem aldığı kilolar da hamile olduğu yönünde söylentilerin yayılmasına neden olmuştu. Bu iddialar sonrası bir açıklama yapan eski model, hamilelik dedikoduların gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti.

2009 ila 2016 yıllar arasında basketbolcu Marko Jaric ile evli kalan Adriana Lima’nın Valentina ve Sienna adlarında iki kızı bulunuyor. Eşinden boşandıktan sonra özel hayatıyla sık sık gündeme gelmeye başlayan Lima, geride bıraktığımız yıllarda Metin Hara ve Emir Uyar gibi Türk isimlerle de aşk yaşamıştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Kourtney Kardashian ve Sevgilisi Travis Barker Evleniyor

Kourtney Kardashian ve Sevgilisi Travis Barker Evleniyor

Kim Kardashian’in en az kendisi kadar tanınmış olan ablası Kourtney Kardashian, davulcu sevgilisi Travis Barker ile evlilik yolunda önemli bir adım attı. Barker’in sahildeki romantik evlilik teklifine “evet” cevabını veren 42 yaşındaki ünlü fenomen, o anların görüntüleriyle sosyal medyada günün en çok konuşulan ismi oldu.

Bir yıla yakın süredir aşk yaşayan Kourtney Kardashian ve Travis Barker çifti nikah masasına oturmaya hazırlanıyor. Bu süre zarfında şöhretini ikiye katlayan 45 yaşındaki baterist Travis Barker, tatil için kaldıkları otelin sahilinde bir organizasyon düzenledi ve sevgiline “benimle evlenir misin?” dedi.

Ünleri dünya çapında yayılmış olan Kardashian ailesi, gerek özel hayatları gerek iş hayatlarıyla gündemden düşmüyor. Kim Kardashian şu günlerde boşanma haberleriyle adından söz ettirirken, kendisinden iki yaş büyük ablası Kourtney ise dünya evine girmek için gün sayıyor.

Blink-182 adlı müzik gurubunda bateristlik görevini üstlenen Travis Barker, sevgilisiyle California’nın yakınlarında bulunan ve ünlü isimlerin uğrak yeri olarak bilinen Montecito’da hafta sonu tatilindeydi. Barker, sahili kırmızı güller ve mumlarla süsleterek Kourtney Kardashian’a evlilik teklifinde bulundu.

Evlilik teklifine olumlu yanıt alan Barker, o romantik organizasyon sonrası sevgilisiyle akşam yemeğinde buluştu. Daha önce iki defa evlenen ve bu evliliklerinden 15 yaşında bir kızı, bir de 18 yaşında oğlu olan ünlü baterist, yaşadığı unutulmaz anları ölümsüzleştirmesi için fotoğrafçı tutmayı da ihmal etmedi.

Çok uzun zamandır birbirlerini tanıyan ve sevgili olmadan önce de aynı mahallede oturan Kardashian ile Barker ikilisi, yeni bir aşka yelken açtıklarını 2021 yılının Ocak ayında duyurmuştu. Üç çocuk annesi olan ve ilk defa nikah masasına oturmaya hazırlanan Kourtney Kardashian, dokuz yıl aşk yaşadığı Scott Disick ile 2015 yılında yollarını ayrılmıştı.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com