Bizimle iletişime geçin

Gündem

Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir? Dar Ağızlı Şişeleri Temizleme Yöntemleri

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi sıvı yağları, yağdanlık ismiyle de bilinen dar ağızlı şişelerde saklıyoruz. Oldukça güzel görünümü olan bu şişeler, mutfaklarda estetik bir dekor havası oluşturuyor. Bununla birlikte, temizliği ise tam bir muamma. Neyse ki, yağ şişelerini temizlemenin birkaç pratik yolu var…

Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir? Dar Ağızlı Şişeleri Temizleme Yöntemleri

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi sıvı yağları, yağdanlık ismiyle de bilinen dar ağızlı şişelerde saklıyoruz. Oldukça güzel görünümü olan bu şişeler, mutfaklarda estetik bir dekor havası oluşturuyor. Bununla birlikte, temizliği ise tam bir muamma. Neyse ki, yağ şişelerini temizlemenin birkaç pratik yolu var…

Farklı şekilde ve tasarımda olan yeni nesil yağ şişeleri gayet şık bir görünüme sahip. Ancak onları tekrar kullanmadan önce şişedeki yağ kalıntılarını temizlemek geriyor. Şişeyi daha önce içinde bulunan aynı tipte yağla doldurmuş olsanız bile temizlik şart çünkü en iyi kalitedeki yağlar bile zamanla bozulabiliyor. Bozuk yağın üzerine eklediğiniz yeni yağ da bu sebeple kalitesizleşebilir. Dahası, uzun zaman temizlenmeyen yağ şişeleri, zaman içinde oldukça kötü bir koku yaymaya başlar.

Yağ, temas ettiği nesnelere yapışmaya eğilimli bir sıvıdır. Bu nedenle, yağlı yüzeyleri temizlemek daha zordur. Söz konusu, içine elinizin giremeyeceği genişlikte yağlı bir şişenin temizliği olduğunda bu zorluğun derecesi artar. Güzel haber, temizliği her ne kadar zor görünse de yağ şişelerini atmanıza gerek yok. Peki, cam veya plastik yağ şişeleri nasıl temizlenir? İşinize yarayacak birkaç mutfak hilesi için okumaya devam edin…

Bulaşık Deterjanı ve Sirke ile Yağ Şişesi Temizliği

Şişenin boynunun dar olması nedeniyle şişe fırçası veya diğer temizlik aletlerini kullanmanız pek mümkün değil. Bu nedenle, ilk olarak yağ çözücü etkisiyle bilinen bulaşık deterjanı ve doğal bir temizlik ürünü olan sirke ikilisinden yardım almakta fayda var. Öncelikle yağ şişesine birkaç kez sıcak su doldurun, çalkalayın ve boşaltın. Şişeye birkaç damla bulaşık deterjanı ve yarım çay bardağı sirke ekleyin. Karışımı çalkalayın ve lavaboya boşaltın. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın. Son olarak musluğun altında durulayın ve süzülmesi için baş aşağı bekletin.

Tuzlu Su ile Yağ Şişesi Temizliği

Öncelikle şişenin içine birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı damlatın ve üzerine sıcak su ekleyip çalkalayın ve boşaltın. Bu şekilde kaba yağı temizledikten sonra tepeleme 1 yemek kaşığı tuzu (tercihen kaya tuzu) şişenin içine boşaltın. Şişenin yarısına gelecek kadar sıcak su doldurun. Suyun mümkün olduğunca sıcak olması gerektiğini unutmayın. Tuzlu su olan şişeyi iyice çalkalayıp boşaltın. Son olarak yalnızca su ile durulayıp temizliği bitirin.

Karbonat ile Yağ Şişesi Temizliği

Tuza ek olarak kullanabileceğiniz bir diğer doğal madde karbonattır. Karbonat (NaHC03), sodyum ve bikarbonat iyonlarından meydana gelen bir tuzdur. Kötü kokuları emmek ve temizlik konusunda harika işler başaran doğal bir maddedir. Yağ şişelerini temizlemek için diğer yöntemlerde olduğu gibi öncelikle sıcak su ve bulaşık deterjanı ile şişenin içini kabaca temizleyin. Ardından 1 yemek kaşığı karbonatı şişeye boşaltın ve üzerine 2 yemek kaşığı sıcak su ekleyip şişeyi çalkalayın. Ardından su ile durulayın.

Limon Suyu ve Sirke ile Yağ Şişesi Temizliği

Asidik yapıda olan limon suyunu güçlü bir doğal temizleyici olan sirke ile karıştırarak kendi yağ çözücünüzü yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yarım bardak limon suyuna iki bardak sirke ekleyin ve karışımı yağ şişenize doldurun. Ardından şişenin tıpasını kapatın ve  sallayıp boşaltın. Ek olarak, fırın ve ocak gibi yağ sıçrayan yüzeyleri kimyasal kullanmadan bu karışımla temizleyebilirsiniz.

Yağ Şişelerindeki Kokuyu Gidermek İçin Çiğ Pirinç

Kötü kokmaya başlayan yağ şişelerini temizlemek ve kokudan arındırmak için pişmemiş çiğ pirinç kullanabilirsiniz. Sıcak su, sirke ve bulaşık deterjanı üçlüsünü kullanarak şişedeki yağın büyük bir kısmını temizleyin. Ardından birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı, 1 yemek kaşığı çiğ pirinç ve şişenin yarısını biraz geçecek kadar su doldurun. Şişeyi çalkalayın ve pirincin kokuyu emmesi için bir süre bekletin. Ardından su ile durulayıp şişe temizliğini bitirin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü mankene yağma suçlaması

Bir televizyon kanalındaki yarışmayla ünlenen manken Tolga Kulakçı ile kız arkadaşı arasında yaşanan kavga mahkemede bitti. Kulakçı’nın yurt dışına çıkması yasaklandı

Ünlü mankene yağma suçlaması

Tolga Kulakçı, 12 Mayıs’ta yanına gittiği kız arkadaşı Sinem A. ile maddi sorunlar nedeniyle tartışma yaşadı. Gecenin ilerleyen saatlerinde büyüyen tartışma sonrası genç kadın iddiaya göre Kulakçı’yla fiziki bir kavga yaşadı.

Aldığı darbeler sırasında polisi arayan Sinem A. yardım istedi. Manken Kulakçı’nın kendisinden zorla para almaya çalıştığını ileri süren genç kadın, parayı havale etmek zorunda kaldığını ve yağmalandığını ileri sürerek şikayetçi oldu.

‘BANA BORCU VARDI’ SAVUNMASI 

Şikayetin ardından gözaltına alınan Kulakçı’nın ifadesine başvuruldu. Kulakçı, genç kadınla sürekli birlikte olduklarını ama sevgili olmadıklarını anlattı. Genç kadının kendisini takıntı haline getirdiğini ifade eden Kulakçı, “Ben zorla para almadım. Ona taşınırken 4 bin lira verdim. Bana borcu vardı. Ev içinde itişme yaşandı. Ama kavga para yüzünden değildi. Benim kazancım 15 bin liradır. O paraya ihtiyacım yok” diyerek kendisini savundu.

ADLİ KONTROL ŞARTI

Mahkeme, ifadesinin ardından Tolga Kulakçı hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verdi. Salı ve perşembe günleri evine en yakın polis merkezine giderek imza vermek zorunda olan Kulakçı’nın yurt dışına çıkması da yasaklandı.

Dilek Yaman Demir/Sabah

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com