Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Yerel Kalkınma Webinarı “Afet Dayanıklılığı” temasıyla gerçekleşti

TÜRKONFED ve CIPE iş birliğinde yerel kalkınma politikaları kapsamında çözüm önerileri geliştirilmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen Yerel Kalkınma Webinarı gerçekleşti.

Yerel Kalkınma Webinarı “Afet Dayanıklılığı” temasıyla gerçekleşti

Katılımcılar, afet yönetiminin kamudan özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarından bireylere uzanan kapsamlı iş birlikleri ile başarıya ulaşabileceğini söylerken, bu konunun partiler üstü olduğuna da dikkat çekildi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve ABD merkezli Center for International Private Enterprise (CIPE) tarafından “İş Dünyası için Yerel Kalkınma Projesi” kapsamında düzenlenen “Yerel Kalkınma Webinar’ları”, “Afet Dayanıklılığı” temalı üçüncü ve son etkinlikle tamamlandı. Gazeteci Ilgaz Gürsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte TÜRKONFED Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı birer konuşma yaptı. Webinar kapsamında düzenlenen “Afet Planlaması ve Yönetimi” başlıklı panele ise AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan, İBB Afet Koordinasyon Merkezi Müdürü Selçuk Tütüncü ve Sağlam KOBİ Proje Müdürü Berfu Çopur katılım gösterdi.

Arda Batu: “Küresel ve yerel iş birlikleriyle iş dünyasının farkındalığının artmasına katkı sağlıyoruz”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜRKONFED Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu, doğal afetlere yönelik farkındalık ve uygulamalardaki eksikliklere dikkat çekerek, “Bir doğal afet coğrafyasında yaşıyor olmamıza rağmen bu konuda farkındalığın yeterli olmadığını, bunun da ötesinde uygulamalar konusunda ciddi eksiklikler olduğunu görüyoruz. Her afetle birlikte iş dünyasının rekabetçiliği olumsuz yönde etkileniyor ancak özellikle küçük işletmeler bu konuya yeterince eğilmiyor. Bunun yanında hem sektörler arasında hem de özel sektör ve kamu arasında bir koordinasyon eksikliği söz konusu. TÜRKONFED olarak bu kapsamda iş dünyasının farkındalığının artmasına ve bu koordinasyonun sağlanmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Küresel iş birlikleri sayesinde yurt dışındaki iyi örnekleri gözlemleyip ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşırken, yerel iş birlikleriyle de sahada çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi. Afet denildiğinde yalnızca depremin algılanmaması gerektiğini de belirten Batu, Covid-19 ile birlikte bu konuya yönelik bilincin arttığını da ifade etti.

Murat Yazıcı: “Depreme karşı alınacak önlemler siyaset üstü bir konu”

Dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde bulunan İstanbul’un hem doğa hem de insan kaynaklı afetler açısından birçok tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, “Yapılacak çalışmalar sayesinde afetlerin oluşturacağı ekonomik kayıpları ve can kayıplarını azaltmak mümkün. Bu noktada deprem ve diğer tüm afetlere karşı alınacak önlemler ve çalışmalar siyaset üstü olmalıdır” diye konuştu. Yazıcı şöyle devam etti; “16 milyonluk nüfusu, barındırdığı kültürel mirası ile bu kadim kent dünyanın en önemli metropolleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ülke ekonomisinin merkezi durumunda olan kentimizin afetlere dayanıklı hale getirilmesi için İBB olarak yoğun çabalarımız artarak devam ediyor. Bu çerçevede Deprem Bilim Kurulu oluşturduk, deprem dayanıklılığı ile ilgili hızlı test yöntemleri belirleyerek alana indik, okullar, STK’lar, iş dünyası ile iş birliği modelleri geliştirdik ve karar destek sistemlerinin kapasitelerini artırdık. Bu yöntemle İstanbul’umuzun afet dayanıklılığını artırmak adına önemli bir yola girdik.”

“Abdulkadir Tezcan: Afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmayı hedefliyoruz”

Türkiye’nin başta depremler olmak üzere pek çok afet yaşadığını ve buna bağlı olarak afetlerle baş etme konusunda azımsanmayacak deneyim ve gelişmeler elde edildiğini belirten AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan, “Bu süreçte edinilen tecrübelere dayanarak, 2009 yılında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın da kurulmasıyla beraber ‘kriz yönetimi’ anlayışının yerini ‘risk yönetimi’ anlayışı almıştır. Risk yönetimi anlayışı kapsamında, ülkemizin afet yönetimi vizyonunu ve politikalarını ortaya koyan çalışmalarımızı; özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler gibi toplumun tüm kesimlerini kapsayan iş birlikleriyle yürütüyoruz. Başta planlama çalışmalarımız olmak üzere yürüttüğümüz tüm çalışmalarda öncelikli amacımız afetler olmadan evvel hazırlıklarımızı tamamlamak, sorumluları ve sorumlulukları önceden belirlemek, eğitim seviyesini, farkındalığı ve kapasiteyi artırmak, afet riskini ve zararını en aza indirmektir. Bu amaçla her geçen gün kendimizi geliştiriyor, yeniliyor, ‘afetlere dirençli toplum oluşturmak’ vizyonumuza emin adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Selçuk Tütüncü: “Afet yönetiminin temelini iş birlikleri oluşturuyor”

Doğal afetlere yönelik altın kuralın, bu afetlerle mücadele etmek olduğunu söyleyen İBB Afet Koordinasyon Merkezi Müdürü Selçuk Tütüncü, “Doğal afetleri her zaman önleyemeyebiliyoruz ancak etkili yöntemler ve koordinasyon ile bunların zararlarını azaltabiliriz. Afet yönetimi olarak adlandırdığımız bu süreç, felaketleri önleme ve hafifletme için tüm stratejilerin uygulanmasını ve koordinasyonun sağlanmasını içeriyor. Bu kapsamda da yalnızca yasal mevzuatlar yeterli değil. Bunlara eş güdümlü olarak kamunun, özel sektörün, akademik çevrelerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın ve bireylerin katılımı gerekiyor. Çünkü bu iş birliği afet yönetiminin temelini oluşturuyor” dedi. Yerel yönetimlerin afet yönetiminin her aşamasında kritik rol üstlendiğini vurgulayan Tütüncü, “Biz de AKOM olarak depremden tsunamiye kadar tüm afetlere yönelik çalışmalar yapıyor, yol haritaları oluşturuyor ve bu çalışmaları belirli periyotlarla güncelliyoruz. İstanbul genelinde bir yandan erken uyarı sistemleri, acil müdahale, hasar tahmin çalışmaları gibi konulara odaklanırken, diğer yandan şehrin her kesimine ulaşacak eğitim planlamaları yapıyoruz” diye konuştu.

Berfu Çopur: “KOBİ’lerin afetlere karşı hazırlıklı olması için projeler geliştiriyoruz”

Afet hazırlığı ve hızlı acil durum müdahalelerinin ülke ekonomisinin devamlılığı için gerekli bir unsur olduğuna dikkat çeken Sağlam KOBİ Proje Müdürü Berfu Çopur, “Bu kapsamda özel sektör, sivil toplum ve üniversite iş birlikleri önemli rol oynuyor. Sağlam KOBİ inisiyatifi de Van depreminin ardından, şirketlerin, insan kaynaklı ya da doğal sebeplerle ortaya çıkan herhangi bir afete karşı hazırlıklı olmalarını desteklemek amacı ile 2013 yılında çok paydaşlı olarak hayata geçirildi. Faaliyetlerimiz kapsamında bu zamana kadar 25 ilde 100’den fazla eğitim ve eğitmen eğitimi düzenledik. Bu sayede Türkiye genelinde yaklaşık 3.500’den fazla KOBİ ’ye, 100 binden fazla kişiye ulaştık” dedi. Covid-19 ile birlikte eğitim içeriklerini dijitalleştirdiklerini söyleyen Çopur, işletmelerin afet hazırlık süreçlerini teşvik edecek mekanizmaları oluşturmak amacıyla geliştirilen Sağlam KOBİ Haritası projesine önderlik ettiklerini de sözlerine ekledi.

 

 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Trendyol’dan bir yenilik: Influencer Akademi

Trendyol kurduğu akademi kapsamında influencer’ların gelişimine destek olacak.

Trendyol'dan bir yenilik: Influencer Akademi

Trendyol, influencer’lara özel olarak hayata geçirdiği Trendyol Influencer Akademi’nin detaylarını paylaştı. Çok sayıda influencer’dan oluşan güçlü bir ağa sahip olan Trendyol, akademi kapsamında mobil, içerik üretimi ve etkili Instagram kullanımı gibi konulara odaklanacak. Bu yenilik sayesinde “internet içeriklerinin zenginleştirilmesi ve yeni kuşakların içerik üreterek gelir elde etmesine destek olmayı” hedefleyen Trendyol Influencer Akademi’nin çatısı altında video eğitimler yer alacak.

Trendyol Influencer Akademi kapsamında hayata geçirilen bir diğer yenilik de Facebook işbirliğinde gerçekleşen “Creator Marketing Accelerator” programı. Trendyol ve Facebook öncülüğünde yapılacak eğitimler, influencer’lar için kitleleri büyütmenin yolları, Instagram Reels ve canlı yayınların incelikleri gibi başlıklara da odaklanacak. Eğitimlerin kayıtları yine Trendyol Influencer Akademi portalına eklenecek. Bu işbirliğinin bir meyvesi de Reels Awards yarışması olacak. Yaratıcı içerik üreticilerinin ödüllendirildiği yarışın sonunda kazananlar, Instagram’da hesaplarının tanıtılma şansını da elde edecek.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı.

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı

71 yıllık uzmanlığını daha fazla kahve severe ulaştırmayı hedefleyen Tchibo, Türkiye’de organize perakende sektörünün öncü markalarından Metro market ile işbirliğine imza attı. Tchibo, zengin kahve çeşitlerini, Metro marketlerde kahve tutkunlarıyla buluşturacak.

Kahve tutkusu ve uzmanlığını yenilikçi projeler ve güçlü iş birlikleri ile taçlandıran Tchibo, çekirdek, filtre, çözünebilir ve kapsül kahve seçenekleri ile zengin çeşitlerini Metro zincir marketlerde kahve severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İşbirliği kapsamında kahve severler, Tchibo’nun zengin ve kaliteli kahve çeşitlerine, 12 ildeki cash&carry formatlı Metro marketlerden kolaylıkla ulaşabilecek.

Metro market işbirliği ile daha fazla kişiye ulaşacağız

16 yıldır Türkiye’ye gerçek kahve lezzeti sunduklarını ve kahve odaklı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Tchibo Satış Direktörü Cenk Rodoslu, “Tchibo Türkiye olarak işimizi büyütme ve genişletme çalışmalarında stratejik önceliğimiz satış kanalı zincirine yeni halkalar eklemek. Tchibo kahve lezzetlerini her geçen gün daha fazla kahve severler ile daha çok noktada buluşturma hedefindeyiz. Carrefour (PA:CARR), Migros gibi market zincirlerinin yanı sıra Petrol Ofisi gibi geniş yapılanması bulunan farklı sektörlerle de işbirliklerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Metro Market’le de iş ortaklığına başlamış olmaktan dolayı mutluluk duruyoruz. Metro, bu yolculuktaki en önemli duraklarımızdan biri olacak” dedi.

Tchibo Türkiye olarak zengin kahve çeşitlerini Metro marketlerinin hizmet yapısına uygun şekilde sunacaklarını belirten Rodoslu, sözlerine şöyle devam etti: ”Satış ağlarımızı genişletmeye ve iş birliklerimizi sürdürmeye devam ederek, kahve pazarındaki liderliğimizi güçlendirerek sürdüreceğiz”

Okumaya devam et

İş Dünyası

Microsoft’a yeni başkan

Microsoft CEO’su Satya Nadella şirketin başkanlığını da yürütecek.

Microsoft'a yeni başkan

Microsoft CEO’luğunu 2014 yılından bu yana sürdürmekte olan Satya Nadella, oybirliğiyle alınan yönetim kurulu kararıyla şirketin yeni başkanı oldu. Nadella, yeni dönemde CEO ve başkanlık görevlerini birlikte yürütecek.

Bill Gates’in 2000 yılında CEO’luğu bırakmasından bu yana Microsoft’ta CEO ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini farklı kişiler üstlenmekteydi. Nadella ise uzun süre sonra şirkette iki görevi aynı anda sürdüren ilk isim olacak.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com