Bizimle iletişime geçin

Gündem

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır? Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır? Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Daha önce evde hiç yoğurt yapmadıysanız, bu işlemin zor olduğunu düşünerek gözünüzde büyütüyor olabilirsiniz. Yıllardır sofralarımızdan eksik etmediğimiz faydalı ve lezzetli bir süt ürünü olan yoğurt, bazı püf noktaları ve biraz tecrübe sayesinde evde kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Mayalama esnasında kullanılan malzemeler, bekleme süresi ve kullanılan süt gibi bazı hususlar kıvamlı bir yoğurt elde etmeninin en önemli püf noktalarındandır.

Nerede ve hangi şartlarda üretildiğini bilmediğiniz hazır satılan yoğurtlar yerine, evde kendi yoğurdunuzu yaparak gönül rahatlığıyla tüketmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı kurallar bulunur. Lezzetine doyum olmayan ve kıvamlı bir yoğurt mayalamak için sütün kalitesi, kullanılan kap, mayalama süresi ve sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Birçok ev hanımı, uzun ömürlü olması için farklı işlemlerden geçen hazır yoğurtların yerine ev yapımı doğal yoğurtları tercih ediyor. Hem lezzet hem de sağlık açısından diğer ürünlerle göre bir adım önde olan ev yoğurdu, kolay bulunan malzemeler ve ustalık gerektirmeyen yöntemlerle hazırlanabiliyor.

Evde Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

1 – Maya Amaçlı Kullanılan Yoğurdun Önemi

Evde yaptığınız yoğurdun iyi olması için ilk önemli kural maya olarak kullanılacak yoğurdun kalitesidir. Ünlü şefler, bu işlem için bir kaşık ev yapımı yoğurt kullanılmasını önermektedir. Dışarıdan aldığınız yoğurdu da kullanabilirsiniz ancak bu mayalanan yoğurdun kalitesini düşürecektir. Yoğurt yaptıktan sonra bir kasenin içine bir miktar ayırmanız ve sonraki mayalama için saklamanız tavsiye edilir.

2 – Mayalamada Kullanılan Kap

Yoğurt mayalarken kullanılan kapların ısıyı tutması mühimdir. Aksi taktirde yoğurdunuzun kıvamı beklenildiği gibi olmayabilir. Bu nedenle çelik, toprak, emaye veya metal kap kullanmanız gerekmektedir. Evde yoğurt mayalarken ısıyı tutma özelliği bulunmayan plastik ve cam kaplar kullanıldığı taktirde yoğurdun oluşum süreci etkilenir.

3 – Yoğurdun Üzerinin Sulanmaması İçin

Sütün mayalanma işlemi esnasında oluşan nemlenme, yoğurdunuzun üzerinde su tabakası birikmesine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için sütü pişirdikten sonra tencerenin üst kısmını kağıt havluyla kaplayın. Kağıt havlu nemi içine çekecek ve mayalanan yoğurdun kıvamı istenilen şekilde olacaktır.

4 – Daha İyi Kıvam İçin Püf Noktası

Evde yaptığınız yoğurt mayalanmaya süresini tamamlayınca üzerini açmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemi yapmazsanız, mayalama devam edecek ve tadı ekşi bir hal alacaktır. Buna mahal vermemek için kapağı açın ve 30 dakika kadar oda sıcaklığında bekletin. Bekleme süresinin ardından, ağzı açık kalacak şekilde bir gün süreyle daha buzdolabınızda bekletin. Bu işlemlerin sonunda ise yoğurt istenilen tada ve kıvama kavuşacaktır.

5 – Kullanılan Süt, Şeker ve Tuzun Önemi

Mayaladığınız yoğurdun kıvam ve lezzetinin mükemmel olması için süt seçimi son derece önemlidir. Bunun için de manda sütü veya köy sütü kullanmanız tavsiye edilir. Pastörize süt kullanırsanız yoğurdun kıvamı tutmayabilir. Bu işlem esnasında manda sütü ve köy sütünü karıştırarak kullanmanızda da herhangi bir sakınca yoktur. Mayanın içerisine ilave edilen tuz yoğurdun ekşimesini önlemekte, şeker ise mayalanma sürecini hızlandırmaktadır.

Yoğurt Kaç Saatte Mayalanır ve Ne Kadar Maya Kullanılır?

Süte katılan maya miktarının fazla olması yoğurdun ekşime süresini hızlandırırken, yoğurdun oluşum süresini de kısaltacaktır. Bunun için kullanılan maya miktarı ve bekleme süresi önemlidir. İyi bir ev yoğurdu için tavsiye edilen kullanım şekli az maya kullanımı ve uzun süre bekletilmesi şeklindedir. Örnek vermek gerekirse; bir litre süt için iki yemek kaşığı maya kullanır ve kabı bir bezle sararak oda sıcaklığında 8 saat kadar bekletirseniz yoğurdunuz daha kıvamlı olacaktır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com