Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Yürüyüş Yapmak Göbek Yağlarını Eritir mi?

Yürüyüş Yapmak Göbek Yağlarını Eritir mi?

Yürüyüş yapmak, maliyetsiz, düşük riskli, kolay erişilebilir, günlük yaşantıya dahil edilebilen en kolay egzersizlerden biridir. Bunun için herhangi bir spor salonuna kayıt yaptırmanız veya pahalı spor ekipmanlarını satın almanız gerekmez. Kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi sağlık sorunlarının kapı dışında kalmasını sağlarken göbek bölgenizde bariz bir incelme sağlayabilir.

Makaleye Genel Bakış

 • Yürüyüşün Önemine Kısa Bakış
 • Yürümek Karın Yağlarını Eritir mi?
 • Yürüyüş Yaparken Yakılan Yağ Miktarını Nasıl Artırabilirim?
  • Hızlı yürümek
  • Yokuş yukarı yürüyüş yapmak
  • Atılan adım sayısını kademeli olarak artırmak
  • Ağırlık ekipmanlarıyla yürümek
  • Yürüyüşe direnç egzersizlerini dahil etmek
 • Ne Kadar Yürüyüş Ne Kadar Kalori Yakar?

Yürüyüşün Önemine Kısa Bakış

Yürümek, kadın-erkek her yaş grubundan herkes için harika bir egzersizdir. Eğer bir hastanede refakatçi olarak kaldıysanız, cerrahi işlemden bir süre sonra hastaların doktor önerisiyle koridor boyunca volta attığına şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni, kan akışını iyileştirmek, kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak ve enfeksiyon riskini en aza indirmektir.

Öte yandan, yürümek yalnızca ameliyat sonrası hastalar için değil hemen herkes için gerekli bir aktivite. Modern yaşam ve ofis gibi çalışma ortamları günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirmek alamına gelebiliyor. Hareketsiz yaşam, obezite dahil olmak üzere kalp-damar hastalıkları, kanser türleri, kemik-eklem sorunları ve diyabet gibi birçok sağlık sorununun riskini artırıyor. Yürüyüş yaparak daha uzun ve sağlıklı bir yaşamın kapısını aralarken, fazla kilolarınızı vererek daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz…

Yürümek Karın Yağlarını Eritir mi?

Bel çevresi 102 cm’den fazla olan erkekler ve bel çevresi 88 cm’den fazla olan kadınlar, abdominal obeziteye (karın yağlanması) sahip olarak kabul edilir. Ancak, vücudun neresi olursa olsun bölgesel olarak zayıflamak veya yağ yakmak mümkün değildir. Fakat bu, yürüyüş yapmanın göbeğinizi eritmenize yardımcı olmayacağı anlamına gelmez. Düzenli olarak yürüyüş yaptığınızda göbek yağlarınız da dahil olmak üzere genel vücut yağınız azalır.

Kilo vermek alınan kaloriden daha fazlasını yakmakla ilgili olduğundan öncelikle sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni şart. Sonrasında, yürüyüşe başlayıp attığınız adım sayısını artırdığınızda genel vücut ağırlığınızda düşüş  olduğunu bizatihi gözlemleyeceksiniz. Elbette bu durum göbek yağlarınızın eridiği ve belinizin inceldiği anlamına da geliyor.

2014 yılında yapılan ”Obez kadınlarda yürüyüş egzersizinin abdominal yağ, insülin direnci ve serum sitokinleri üzerine etkisi” başlıklı bir çalışmada, 3 ay boyunca haftada 3 kez ve her seferinde 50 ila 70 dakika boyunca olmak şartıyla yürüyüş yapan obez kadınların karın yağları da dahil olmak üzere genel vücut yağlarında azalma olduğu görüldü. (Kaynak) Yani evet, düzenli olarak yürüyüş yapmak karın yağlarını eriterek bel bölgesinde incelme sağlar ancak bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var…

Yürüyüş Yaparken Yakılan Yağ Miktarını Nasıl Artırabilirim?

Yürüyüş yapmak, genel sağlık faydalarına ek olarak yağ yakmanıza yardımcı olsa da yürürken yakılan yağ miktarını maksimum düzeye çıkarmak isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki birkaç öneri işinize yarayabilir.

Hızlı yürümek

Koşma, yüzme ve diğer tüm aerobik egzersiz türlerinde olduğu gibi aktiviteyi hızlı yapmak fark yaratır. Yavaş yürümeye nazaran hızlı bir tempoda yürürken daha fazla kalori yakarsınız. Elbette bu koşmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Koşarken yakılan kalori miktarı daha fazla olmasına rağmen istikrarlı bir şekilde tempolu yürüyüşü düzenli bir şekilde sürdürmeniz en iyisi olabilir.

Yokuş yukarı yürüyüş yapmak

Aslında yaptığınız aktivite sizi ne kadar yoruyor veya zorluyorsa o kadar çok kalori yakıyorsunuz demektir. Yokuş yukarı çıkmak veya asansör kullanmadan merdiven çıkmak gibi zorlayıcı yürüyüşler yaktığınız kalori miktarını misliyle artırır.

Atılan adım sayısını kademeli olarak artırmak

Uzmanlar, sağlıklı yaşam için günde 10 bin adım atılması gerektiğini söylüyor. Yeni başlayan biriyseniz ilk seferlerde hedefinizi biraz daha düşük tutabilirsiniz ancak işin püf noktası her geçen gün atılan adım sayısını artırmaktır. 10 bin hedefine ulaştığınızda burada sabit kalmak yerine kademeli olarak yürüyüşü artırın. Tek seferde uzun yürüyüşler yapamıyorsanız, atmanız gereken adım miktarını üçe bölerek (sabah-öğlen-akşam) gün içinde 3 kez yürüyün.

Ağırlık ekipmanlarıyla yürümek

Yokuş yukarı çıkmak, merdiven çıkmak veya tempoyu artırmak gibi kalori yakım miktarınızı artıran bir diğer seçenek ağırlık ekipmanlarıyla yürümektir. Ağırlık yelekleri giyerek veya el-ayak ağırlık bileklikleri takarak yürümek, normal yürüyen insanlara nazaran yaklaşık %5 ila10 daha fazla kalori yaktırır. Ancak, ağırlık ekipmanlarıyla yürümek kas dengesizliklerine ve yaralanmalarına neden olabileceğinden herkese tavsiye edilmez. Özellikle de sırt ve boyun sorunları yaşıyorsanız normal yürüyüşü tercih edin.

Yürüyüşe direnç egzersizlerini dahil etmek

Fazladan kalori yakmak ve mevcut kas kütlesini iyileştirmek için yürüyüşe direnç egzersizlerini ekleyebilirsiniz. Yürürken uygun bir yerde durarak şınav, barfiks veya mekik çekmek ya da çömelip kalkmak gibi ek hareketler yaktığınız kalori miktarını artırır ve ayrıca yürüyüş rutininizi daha keyifli hale getirebilir.

Ne Kadar Yürüyüş Ne Kadar Kalori Yakar?

Yürümenin yaktırdığı kalori miktarı yaşınıza, cinsiyetinize, mevcut kilonuza ve yürüyüş temponuza göre değişkenlik gösterir. Ancak yine de ortalama bir rakamdan bahsetmemiz gerekirse, 1.6 km yürümenin yaklaşık olarak 100 kalori yaktırdığını söyleyebiliriz.

Yaklaşık bir buçuk km’de 100 kalori yakılması yürüyüşü teşvik edici olmayabilir ancak günde 10 bin adım atarsanız (bu yaklaşık 6 ila 8 km arasındadır) ortalama 440 ila 500 kalori yakarsınız. Attığınız adımı kademeli olarak her geçen gün biraz daha artıracağınızı da hesaba katarsak kısa sürede önemli bir yağ yakımını göreceksinizdir.

Son olarak, diğer pek çok şeyde olduğu gibi yürüyüşte de istikrarın önemli olduğunu unutmayın. Düzenli olarak yürümeyi aksatmamaya çalışın ve aldığınız kalori miktarına dikkat edin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Yaşam maliyetlerindeki artış lüks tüketimi etkilemedi

Dünyanın en önemli lüks giyim markalarından Hermés’in satışları Çin’de pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ve mağazaların yeniden açılmasıyla arttı. Bu artış, dünya çapında yaşam maliyetlerindeki yükselişin lüks tüketimi olumsuz etkilemediğini gösterdi.

Yaşam maliyetlerindeki artış lüks tüketimi etkilemedi

Birkin ve Kelly çantalarının tasarımcısı Hermes’in satışları 3. çeyrekte analist tahminlerini aşarak yüzde 24 artışla 3,1 milyar dolara yükseldi.

Beklenti yüzde 15 artıştı. Markanın en büyük birimi olan deri ürünleri satışları yüzde 13 artarken Japonya hariç Asya’daki satışlar bu dönemde yüzde 34 oranında arttı. 

Hermes açıklamasında Çin’de bazı mağazaların sağlık gerekçesiyle geçici olarak kapanmasına rağmen satışların güçlü biçimde arttığını belirtti.

Açıklanan rakamlar, yaşam maliyetlerindeki artışın perakende ve diğer tüketim mallarına talebi azaltırken lüks tüketim sektörünün dirençli kaldığını gösteriyor.

Hermes dünyadaki ekonomik, jeopolitik ve parasal belirsizliklere rağmen orta vadede kârlılıkta artış beklediğini açıkladı. CFO Eric du Halgouet markanın 2023’te dünya çapında ürün fiyatlarında yüzde 5 ila 10’luk artış planladıklarını duyurdu. 2022’de artış oranı yüzde 4 olmuştu.

Geçen hafta Louis Vuitton ve Christian Dior gibi önde gelen lüks tüketim markalarının sahibi LVMH de tahminlerden iyi satış rakamları açıklamıştı. Paris merkezli şirketin satışları ABD’li tüketicilerin dolardaki yükselişle artan talebinden destek buldu.

Okumaya devam et

Yaşam

Rolls-Royce ilk elektrikli otomobili Spectre’ı tanıttı

Rolls-Royce, ilk tam elektrikli arabası Spectre’ın global tanıtımını yaptı. Lüks otomobil üreticisinin ilk tam elektrikli otomobili, elektrikli otomobil dünyasına geçişin başlangıcını temsil ediyor.

Rolls-Royce ilk elektrikli otomobili Spectre ı tanıttı

Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, açıklamasında, Spectre’ın ilk olduğunu, benzinli modellerin aşamalı olarak kaldırılacağını ve 2030 yılından sonra Rolls-Royce Motor Cars’ın sadece elektrikli otomobil üreteceğinin bilgisini verdi. Yeni Spectre’ın ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Spectre fiyatlandırmasının Cullinan ile Phantom arasında konumlandırılması bekleniyor.

”Önce bir Rolls-Royce, sonra bir elektrikli otomobil” olarak tanımlanan birçok ilki ve yeniliği hayata geçireceği ifade edildi.

TASARIM

Bir Rolls-Royce’da şimdiye kadar üretilmiş en geniş Pantheon ızgaraya sahip. 830 saatlik tasarım modellemesi, rüzgar tüneli testinin ürünü Spirit of Ecstasy heykeli otomobilin olağanüstü aerodinamik özelliklerini arttırmaya yardımcı oluyor. 0.25’lik bir sürtünme katsayısına sahip Spectre, Rolls-Royce’un aerodinamik açıdan en verimli otomobili olduğunu gösteriyor. Bölünmüş far tasarımı, manevi öncüsü Phantom Coupé’ ye saygı duruşunda bulunuyor. Spectre, neredeyse 100 yıl içinde 23 inç jantlarla donatılan ilk üretim iki kapılı coupé’dir. İç tasarımı 5.876 adet yıldızla, zarifçe aydınlatılmış Starlight Doors adı verilen yıldız kapı ile sunuluyor. Gece teması, Spectre’ın Illuminated Fascia adı verilen aydınlatmalı ön konsol ile devam ediyor.

LÜKSÜN TAMAMEN ALÜMİNYUM MİMARİSİ

Rolls-Royce mühendisleri, alüminyum bölümler ve bataryanın otomobil yapısına entegrasyonu sayesinde mimariyi önceki tüm Rolls-Royce’lardan yüzde 30 daha sert hale getirdiler. Elektrik ve iklimlendirme tesisatı için bir kanal oluşturularak, batarya araç zeminine yerleştirildi. Oluşturulan altyapı, mükemmel düz zemin profili oluşturmasının yanında alçak oturma pozisyonu ve aynı zamanda 700 kiloluk ses yalıtımı sağlıyor.

DİJİTAL MÜHENDİSLİK

Rolls-Royce, Spectre ile, otomobilde bulunan ve benzeri görülmemiş sayıda işlevi yöneten sinyalden sürekli olarak bilgi alıp işleyebilen olağanüstü bir ‘Decentralised Intelligence’ sisteminden yararlandı. Zirvedeki Rolls-Royce deneyiminin sürekliliğini ve ilerlemesini sağlamak için bu yeni sinyaller, 2,5 milyon kilometreyi kapsayan bir test programı sırasında en deneyimli Rolls-Royce mühendisleri tarafından ayarlanıyor ve inceleniyor. Rolls-Royce mühendisleri, bu devasa veri hacmini işlerken ve doğrudan motordan tekerleğe güç dağıtımının doğruluğundan yararlanmak için kullanıyor. Mühendisler Spectre tarafından sunulan deneyimi, hız nedeniyle “yüksek tanımlı Rolls-Royce” olarak belirtiyor.

PLANAR SÜSPANSİYON

Planar sistemi bir dizi yeni donanım bileşeni ve Spectre’ın yüksek hızlı işleme yeteneklerinden yararlanıyor. Otomobilin viraj denge çubuklarını ayırarak her bir tekerleğin bağımsız hareket etmesine izin veriyor. Virajın yakın olduğu belirlendiğinde, Planar sistemi bileşenleri yeniden birleşerek amortisörleri sertleştiriyor. Ardından dört tekerlek ve direksiyon sistemi, zahmetsiz giriş ve çıkış sağlamak için aktivasyon için hazırlanıyor. Viraj alırken 18 sensör izleniyor ve Spectre’ın sabit kalması için direksiyon, frenleme, güç dağıtımı ve süspansiyon parametreleri ayarlanıyor.

GÜÇ, ARALIK VE BOYUTLAR

Spectre, 2023′ ün ikinci çeyreğinde tamamlanacak olan son test aşamasına girerken güç, hızlanma ve menzil rakamları hala geliştiriliyor. Ön verilere göre, Spectre’ın tamamen elektrikli 320 mil/520 kilometre menzile sahip olması bekleniyor. WLTP ve 430kW güç aktarma sisteminden 900Nm tork sunuyor. 0-60mph’ye 4,4 saniyede (4.5 saniyede 0- 100km/s) ulaşması bekleniyor.

Spectre’ ın aylarca süren test ve optimizasyon çalışmaları devam ederken, bu rakamlar 2023′ ün 4. çeyreğinde piyasaya sürülmeden resmi onay öncesinde değişebilir.

SPECTRE BOYUTLARI:

Kapı / koltuk sayısı 2 kapı / 4 koltuk

Araç uzunluğu 5453 mm / 214.685 inç

Araç genişliği 2080 mm / 81.889 inç

Araç yüksekliği (yüksüz) 1559 mm / 61.377 inç

Dingil mesafesi 3210 mm / 126.378 inç

Dönüş çapı 12.7 m

Boş ağırlık 2975 kg

Okumaya devam et

Yaşam

Kutusu açılmamış birinci nesil iPhone rekor fiyat!

Hiç kullanılmamış 8GB iPhone hâlâ orijinal kutusunda…

Kutusu açılmamış birinci nesil iPhone rekor fiyat!

Orijinal kutusunda 2007’den beri açılmamış bir şekilde bekleyen birinci nesil bir iPhone, asıl değerinin 50 katı olan 39 bin 500 dolara (734 bin lira) satıldı.

2007’den kalma birinci nesil iPhone, LCG Müzayede Evi’nde satışa çıktı. Uzmanlar, iPhone’un 30 bin dolara satılmasını beklerken, kutusu açılmamış iPhone, neredeyse 40 bin dolara alıcı buldu.

Hiç kullanılmamış 8GB iPhone hâlâ orijinal kutusundan çıkarılmamış bir şekilde bekliyor.

Zamanında 599 dolardan satışa çıkan cihaz, 3.5 inç ekran, 2 megapiksel kamera ve bir internet tarayıcısıyla piyasaya sürülmüştü.

Apple CEO’su Steve Jobs, 15 yıl önce ilk kez tanıttığında cihazı iPod, telefon ve internet iletişiminin bir araya gelmesi olarak nitelemişti.

Telefon için 2 bin 500 dolardan başlayan teklifler verildikten sonra son alıcı, 39 bin 500 dolarlık teklifiyle cihazı asıl değerinin 50 katı fiyata satın aldı.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com